O romanca, printre castigatorii concursului mondial de fotografie Sony World Photography Awards 2010

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 aprilie 2010, 21:59 Actualitate | Cultură


Fotografia Ioanei Velescu - "Behind Danger"
Foto: Sony World Photography Awards
Romanca Ioana Velescu (17 ani) este unul din tinerii fotografi desemnati castigatori in cadrul concursului international Sony World Photography Awards 2010, potrivit clasamentului dat publicitatii miercuri de UNICEF si Organizatia Mondiala pentru Fotografie (WPO).

Competitia Premiilor Mondiale Sony pentru Fotografie, destinata atat profesionistilor cat si amatorilor, este organizata anual de Sony si WPO. In editia din acest an, sase tineri fotografi cu varste intre 15 si 18 ani, provenind din Noua Zeelanda, Romania, SUA, Maroc, Israel si Brazilia, au fost selectati castigatori in urma jurizarii fotografiilor si eseurilor trimise in concurs, cu ocazia celei de-a XX-a aniversari de la infiintarea Conventiei Natiunilor Unite pentru Drepturile Copilului (UNCRC).

Ioana Velescu a participat cu fotografia intitulata "Behind Danger", care atrage atentia asupra drepturilor fiecarui copil de a fi protejat impotriva violentei, abuzului si exploatarii. In mesajul care insoteste fotografia trimisa in concurs, Ioana mentioneaza: "Acasa este locul unde ar trebui sa te simti iubit si in siguranta. Copiii ar trebui sa se simta protejati la ei acasa."

Alaturi de Ioana Velescu, ceilalti cinci tineri premiati sunt: Rachita Castelino (15 ani) din Noua Zeelanda, Chyi-Dean Shu (16 ani) din SUA, Imane Tirich (18 ani) din Maroc, Mariya Maximenko (16 ani) din Israel si Guiliane Bertaglia Correia (15 ani) din Brazilia.

Ceremonia de acordare a premiilor va avea loc la Cannes (Franta) in 22 aprilie.

De asemenea, tinerii castigatori vor avea sansa de a participa la doua workshop-uri, unul organizat in Etiopia (condus de UNICEF si sustinut de celebrul fotograf Reza) iar cel de-al doilea in cadrul Festivalului Mondial de Fotografie, de la Cannes.


Citeste mai multe despre   


















5108 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    ?? (Joi, 22 aprilie 2010, 0:09)

    max [anonim]

    cred ca are acordul, in scris, dat de parintii acelui copil pentru a folosi acea fotografie (daca nu "artistu'" ar trebui sa plateasca despagubiri.)
    • +3 (3 voturi)    
      comentariu rautacios (Joi, 22 aprilie 2010, 0:08)

      zertty [anonim] i-a raspuns lui max

      nu recunosteti in copilul din imagine mii de copii din Romania?!...
      Rmarcabila fotografie pentru un adolescent!
    • +2 (4 voturi)    
      what....?!?!? (Joi, 22 aprilie 2010, 3:04)

      bo [anonim] i-a raspuns lui max

      sa plateasca despagubiri cui si mai ales pentru ce?..in tara asta nu poti face o fotografie ca cineva a avut de suferit si trebuie despagubit...si ce daka nu are acordul copilei...?...e intr-un spatiu public...nu a fost folosita intr-un sens comercial chiar de a castigat un concurs...chestia asta este exagerata rau....in cluj iti cer tiganii bani de te vad ca le faci fotografii...ca stiu ei ce avere facem noi cu imaginea lor...in Londra se discuta un proiect ce permite militienilor sa stearga de pe camerele turistilor sa zicem, anumite fotografii, fie ca sunt ei prezenti in cadru sau alte situatii...asta in conditiile in care esti filmat cam orice miscare...
      ...lucrurile astea se vor transforma in normalitate in cativa ani mai ales dak oamenii nu-si vad lezate drepturile....oricum...mai noi se pare ca ai nevoie de acordul subiectului, decorului, militianului sau tiganului pentru a declansa cutiuta ta cu amintiri
      • +3 (3 voturi)    
        hm (Joi, 22 aprilie 2010, 4:50)

        Valentin [anonim] i-a raspuns lui bo

        pai nu e spatiu public, e in curtea proprie, iar legile privind protectia minorilor nu iti permit fotografierea, oriunde ar fi, fara acordul parintilor sau tutorelui legal... asa ca... mai gandeste-te
        • -1 (1 vot)    
          huo! (Joi, 22 aprilie 2010, 8:22)

          cartier-bresson [anonim] i-a raspuns lui Valentin

          ai dreptate, propun sa o trimita la scoala de corectie pe fotografa minora care a fotografiat alta minora, eventual sa stea pe coji de nuci sa se invete minte.
          • +2 (2 voturi)    
            te-ai gandit mult? (Joi, 22 aprilie 2010, 16:41)

            ioana [anonim] i-a raspuns lui cartier-bresson

            nu stiu de ce sunteti asa de revoltati din cauza pozei, pana la urma nu scrie nicaieri ca fata din fotografie si parintii ei nu si-a dat acordul pentru asta. Nu o mai faceti pe atotstiutorii, cand de fapt habar nu aveti care este situatia reala
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 22 aprilie 2010, 9:20)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui max

      Legea din Ro. zice ca pentru orice fotografie care reprezinta o persoana (exceptie cele publice) trebuie sa ai un "model release" (acordul celui fotografiat, in cazul minorilor al parintilor/repr legal). Asta ca sa publici undeva fotografia (blog, concurs, vandut, etc), de fotografiat poti sa o faci fara probleme.
  • +1 (1 vot)    
    Pentru BO(Anonim) (Joi, 22 aprilie 2010, 7:25)

    YOUR-mind [anonim]

    Probabil ca politistii aia nu stiu ca imaginile pot fi recuperate de pe card.. :))))
  • +1 (1 vot)    
    pt max si valentin (Joi, 22 aprilie 2010, 8:21)

    io [anonim]

    calculatorul de pe care ati scris mesajele are toate licentele software cumparate sau aveti linux!? si chiar nu ati copita nici un mp3 sau un film piratat de pe internet?! poate ati platit drepturi de autor. va respect atunci
  • 0 (2 voturi)    
    arta RO (Joi, 22 aprilie 2010, 9:15)

    Demigod [utilizator]

    Poze cu tigani si cu saracie. La roumain réalité de la pays...
    Sunt scarbit de arta de genul asta, si-n al doilea rand poza din imagine mi se pare mediocra. Dar nah, nu juriile internationale nu te pui. La un concurs cu Abuzuri, trebuia sa castige Romania, nu? Suntem si noi buni la ceva in ochii celorlalti.
    • 0 (0 voturi)    
      asa e (Vineri, 23 aprilie 2010, 14:18)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui Demigod

      sunt de acord cu tine din pacate nu e o imagine extraordinara compozitia este destul de aiurea iar coltul din stanga sus distrage atentia de la subiect f tate...probabil i-a impresionat saracia de aici ..
  • -1 (1 vot)    
    ?? (Joi, 22 aprilie 2010, 9:53)

    max [anonim]

    vorbiti de drepturi si se incalca dreptul fiecaruia de a decide pentru sine insusi - Nu conteaza ca locuieste in nu stiu ce sat uitat de lume.
    "Persoana proprie" nu este un bun comun; scapati de tendintele comuniste.
    Daca nu are acordul subiectului din fotografie sau al tutorelui legal al acestuia se incalca in primul rand legea bunului simt.

    PS: subiectul fotografiei nu il reprezinta "spatiul public" ci este acel copil
  • -1 (1 vot)    
    Socanta Romanie (Joi, 22 aprilie 2010, 9:55)

    toto [anonim]

    Asta mai trebuia si la capitolul foto sa intram cu teme din socanta Romanie. Parca nu era de ajuns ca filme ca: 4,3,2 sau "Eu cand vreau sa fluier..." sunt pline de realitate romaneasca de ultima speta.
  • +1 (1 vot)    
    poor Romanians (Joi, 22 aprilie 2010, 11:59)

    Herbert [anonim]

    In the UK we also have a lot of Romanians who are very poor and are bothering you all the time begging.
  • +1 (1 vot)    
    nu mai criticati (Joi, 22 aprilie 2010, 12:17)

    stefan [anonim]

    Pentru cei care contesta fotografia si rezultatul, luati in calcul ca fata asre 17 ani.Voi ce faceati pe la varsta aia?
    @toto asta e realitatea , e alegerea ei sa faca fotojurnalism si sa arate ce se petrece in Romania.Stai linistit ca avem si fotografi de moda si advertising de talie internationala.nu exportam doar imagini de genul asta.
    Are sansa unei cariere serioase in viitor.
    Cat despre drepturi si bun simt, in momentul in care ne aflam pe domeniu public toti suntem persoane expuse.Intr-adevar trebuie sa ai un anumit tact cand fotografiezi un strain, preferabil e sa intri in vorba cu persoana respectiva si sa obtii subtil un acord tacit.
    Dar mare parte din fotografiile de rpesa si documantare de imapct sunt facute fara model realease.
  • -1 (1 vot)    
    Maaare smecherie! (Joi, 22 aprilie 2010, 14:45)

    Laurentiu [anonim]

    Ce poza jenanta! Ce naiba e de premiat la asa ceva?
    Bine ca nu a fotografiat un morman de gunoaie, iar altii sa se puna pe aplaudat.
    Ce-ti mai e si cu "arta" asta!
    "Behind Danger"? Care "danger"?
    Pfiii! Ce bataie de joc! Poza premiata, auzi!
  • 0 (0 voturi)    
    suntem jenanti (Joi, 22 aprilie 2010, 17:22)

    adrian [anonim]

    Daca vreti puteti observa ca occidentul ne premiaza pentru tot ce e mai oribil si infect la noi .Bravos pentru noi! Urmatorul premiu probabil va fi cand ne vom distra aruncand cu fecale unii in altii in Piata Unirii ,sau cine stie poate are cineva o idee mai buna pentru a face frumos in fata celor mentionati. Dumnezeule,cat suntem de prosti.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Joi, 22 aprilie 2010, 23:42)

    Marius [anonim]

    Sa vedem cate posturi de televiziune straine prezinta stirea asta? Sau este mai important un cersetor sau violator roman?
  • 0 (0 voturi)    
    iar tiganie (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 19:30)

    weekender [anonim]

    Merita premiul cel mare, fotografia ne reprezinta. de-aia au si ales-o, sa ne-o faca cu mana noastra. Hai Rromania!