Gala Premiilor UNITER 2010 

de D.S.     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2010, 15:36 Actualitate | Cultură


Gala Premiilor UNITER, editia a XVIII-a, are loc luni, 19 aprilie 2010, de la ora 21.10. Asa cum ne-am obisnuit, Gala celor mai importante premii anuale pentru activitate teatrala va fi prezentata de Ion Caramitru. In cadrul ceremoniei vor fi acordate premiile la cele noua categorii pentru care s-au facut nominalizari si o serie de Premii speciale, Premiul de excelenta si Premii pentru intreaga activitate.

Spectacolul va fi transmis in direct pe TVR 1, Radio Romania Cultural si pe internet la adresele: www.uniter.ro si www.tvr.ro

Piesa anului 2009
In cadrul Galei va fi premiata  „Cea mai buna piesa romaneasca a anului 2009”, aleasa juriului fiind piesa: Jack Lunetistul de Radu Macrinici..

Premiile senatului UNITER
Conform statutului UNITER, Senatul UNITER acorda in cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenta, premiile pentru intreaga activitate si premiile speciale a caror destinatie a fost decisa in sedinta din 8.martie.2010, dupa cum urmeaza:

Premiul de excelenta se acorda creatorilor Silviu Purcarete (regizor si scenarist), Helmut Stürmer (scenograf-decor), Lia Mantoc (scenograf-costume), Vasile Sirli (compozitor), Andu Dumitrescu (scenograf-efecte video) pentru impactul international al spectacolului „Faust” dupa Goethe (Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu) la Festivalul Edinburgh 2009.
Premiul pentru intreaga activitate:
- Actrita: Tatiana Iekel
- Actor: Mircea Andreescu
- Scenografie: Andrei Both
- Regie: Mircea Cornisteanu
Premiul special pentru muzica de teatru i se acorda Domnului George Marcu.
Premiul special pentru spectacol de divertisment i se acorda Domnului Toni Grecu pentru contributia Domniei Sale la istoria vie a umorului romanesc.
Premiul special pentru teatru de papusi i se acorda Doamnei Alexandra Davidescu, stralucita actrita si regizoare, personalitate marcanta a acestui gen teatral.
Premiul special pentru performanta in domeniul nonverbal i se acorda Domnului Gigi Caciuleanu pentru intreaga cariera artistica a Domniei Sale.
Premiul pentru critica de teatru, decis de Biroul de conducere al Sectiei romane a Asociatiei Internationale a Criticilor de Teatru (AICT) i se acorda prof. univ. dr. Ludmila Patlanjoglu (Intreaga activitate) si lui Ionut Sociu (Nume noi in critica).

Nominalizarile juriului pentru cele noua categorii de premii
Juriul desemnat sa faca nominalizarile pentru aceasta editie a Galei Premiilor UNITER, format din criticii Ion Cocora, Mircea Morariu si Doina Papp, a decis inscrierea in competitie pentru fiecare categorie de Premii, dupa cum urmeaza:

1. Debut

Cristina Florea pentru rolul Tyler din spectacolul Niste fete, productie a Teatrului „George Ciprian”, Buzau si a Asociatiei "Catharsis"
David Schwartz pentru regia spectacolul Romania, te pup! la Teatrul National „Vasile Alecsandri” Iasi
Crina Semciuc pentru rolul Lena din spectacolul Leonce si Lena la Teatrul de Comedie, Bucuresti

2. Cea mai buna scenografie

Stefan Caragiu pentru scenografia spectacolului Aniversarea la Teatrul „Nottara”, Bucuresti
Adriana Grand pentru scenografia spectacolului Rosencrantz si Guildenstern sunt morti la Teatrul Maghiar „Csiky Gergely”, Timisoara
Iuliana Valsan pentru scenografia spectacolului Herr Paul la Teatrul Tineretului, Piatra Neamt

3. Cel mai bun actor in rol secundar

József Bíró pentru rolul Cebutikin din spectacolul Trei surori la Teatrul de Nord – Sectia maghiara, Satu Mare
Vlad Ivanov pentru rolul Doctorul din spectacolul Un duel la Teatrul National Bucuresti
Gelu Nitu pentru rolul Pavel Feodorovici Obolianinov din spectacolul Casa Zoikai la Teatrul de Comedie, Bucuresti

4. Cea mai buna actrita in rol secundar

Ana Ciontea pentru rolul Maria din spectacolul Un duel la Teatrul National Bucuresti
Catrinel Dumitrescu pentru rolul Else din spectacolul Aniversarea la Teatrul „Nottara”, Bucuresti
Emilia Popescu pentru rolul Alla Vadimovna din spectacolul Casa Zoikai la Teatrul de Comedie, Bucuresti

5. Cel mai bun actor in rol principal

Ionut Caras pentru rolul L. Gurevici din spectacolul Noaptea Walpurgiei sau Pasii Comandorului la Teatrul National „Lucian Blaga”, Cluj-Napoca
Mihai Constantin pentru rolul Clov din spectacolul Sfarsit de partida la Teatrul Metropolis, Bucuresti
George Mihaita pentru rolul Alexandr Tarasovici Ametistov din spectacolul Casa Zoikai la Teatrul de Comedie, Bucuresti

6. Cea mai buna actrita in rol principal

Virginia Mirea pentru rolul Zoia Denisovna Pelt din spectacolul Casa Zoikai la Teatrul de Comedie, Bucuresti
Ofelia Popii pentru rolul Bess din spectacolul Breaking the Waves sau Viata binecuvantata a lui Bess la Teatrul National „Radu Stanca”, Sibiu
Sanda Toma pentru rolul Kate Keller din spectacolul Toti fiii mei la Teatrul National Bucuresti

7. Cea mai buna regie
Alexandru Dabija pentru regia spectacolului Pyramus & Thisbe 4 you la Teatrul Odeon, Bucuresti
Victor Ioan Frunza pentru regia spectacolului Rosencrantz si Guildenstern sunt morti la Teatrul Maghiar „Csiky Gergely”, Timisoara
Vlad Massaci pentru regia spectacolului Aniversarea la Teatrul „Nottara”, Bucuresti

8. Cel mai bun spectacol

Aniversarea la Teatrul „Nottara”, Bucuresti
Breaking the Waves sau Viata binecuvantata a lui Bess la Teatrul National „Radu Stanca”, Sibiu
Rosencrantz si Guildenstern sunt morti la Teatrul Maghiar „Csiky Gergely”, Timisoara

9. Cel mai bun Spectacol Teatru radiofonic

„Caii la fereastra” de Matei Visniec, regia Gavriil Pinte la SRR
„Delir in doi... in trei, in cati vrei” de Eugène Ionesco, regia Attila Vizauer la SRR
„Despre senzatia de elasticitate cand pasim peste cadavre” de Matei Visniec, regia Mihai Lungeanu la SRR


Citeste mai multe despre   


















1256 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS

Buchete.ro de 12 Ani: Florarie Online cu Livrare Flori la Domiciliu in Bucuresti

ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version