Bucuresti punkt Bonn, emisiune HotNews.ro-DW

AUDIO Lidia Bodea, director general Humanitas: Cei care se plang de pretul mare al unei carti nu se gandesc cati oameni trebuie sa traiasca de pe urma acelei carti

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 4 decembrie 2009, 17:00 Actualitate | Cultură


Lidia Bodea
Foto: HotNews.ro
Lidia Bodea, directorul general al Editurii Humanitas a declarat, in cadrul emisiunii Bucuresti punkt Bonn, realizata de HotNews.ro si Deutsche Welle, ca din pretul de vanzare al unei carti "trebuie sa traiasca si libraria - care are chirie, angajati, etc -, si editura - redactori, tehnoredactori, paginatori, corectori, artisti, agenti de vanzari, oameni de marketing etc -, trebuie sa traiasca si autorul si Uniunea Scriitorilor". Ea considera ca ziarele care se vand impreuna cu cartile nu fac concurenta neloiala librariilor, pentru ca cititorul traditional vrea o anumita atmosfera cand isi alege o carte.

Asculta emisiunea Bucuresti punkt Bonn



Fragmente din emisiune

Lidia Bodea
  • Fara carti ne-am pierde complet identitatea
  • Nu exista studii foarte precise facute pe piata de carte, pe tiraje, pe preferinte de lectura; un astfel de studiu presupune costuri foarte mari
  • Speram ca in 2010, AER (Asociatia Editurilor din Romania) sa faca un nou studiu
  • Anul acesta se remarca printr-un un numar crescut al promotiilor la carti;
  • Evident, si criza a fost la originea acestei palete mai largi de promotii
  • Sigur, cand intri intr-o librarie si vezi o carte care iti place si care costa 30-40 de lei sau mai mult, te intrebi :"am banii astia?" dar nu stai sa te gandesti ca din acel pret trebuie sa traiasca si libraria (care are chirie, angajati, etc) si editura (redactori, tehnoredactori, paginatori, corectori, artisti, agenti de vanzari, oameni de marketing etc), trebuie sa traiasca si autorul si Uniunea Scriitorilor - care ia un procent de 2% din pretul de vanzare, poate cam mult dupa parerea mea
  • Atata vreme cat este respectata legislatia in domeniu, nu putem vorbi despre concurenta neloaiala din partea cartilor care apar odata cu diferite ziare
  • Cititorul de carte - clasic, traditional - vrea atmosfera, vrea librarie si nu vrea sa aleaga un vanzator de la chioscul de ziare
  • Cititorul nu cumpara doar o carte, ca pe un obiect pe care il duce acasa. Vrea informatie si sa fie implinit ritualul de lectura, care e altceva decat cumpararea ziarului de la chiosc
  • Statul trebuie sa incurajeze lectura, sa faca cadrul legislativ; Legea dreptului de autor a fost facuta in 1996 iar in acesti 13 ani a fost mai mult peticita decat adusa la zi, dar intre timp, lucrurile au evoluat
  • Mai trebuie rezolvata problema achizitiilor de carte dinspre biblioteci. Daca va spun cat de bine este pus la punct acest sistem de achizitii in tari precum Franta si Germania atunci ati intelege de ce tirajele lor pe cartea de specialitate sunt in continuare mari
  • A existat acel program "o suta de euro pentru profesori", insa acel program s-a oprit; ca in Romania, orice minune tine 3 zile.
  • Suntem intr-un moment in care uitam ca am recuperat cartea acum 20 de ani si nu ne mai aducem aminte cum aratau librariile, care erau cartile si cat de greu puneai mana pe o carte buna.


Emisiunea "Bucuresti punkt Bonn" se transmite in fiecare vineri, de la ora 17:00, pe HotNews.ro si pe frecventele Deutsche Welle Romania.
  • Emisiunile de stiri ale Deutsche Welle Romania le puteti asculta aici.
  • Stirile zilei la Deustche Welle Romania pot fi citite aici.


Citeste mai multe despre   
















1047 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    si statul isi ia partea lui (Vineri, 4 decembrie 2009, 17:24)

    Dan [anonim]

    Statul ia 9% (TVA) din pretul unei carti (in afara de impozitele pe profit, salarii si taxele cu forta de munca). Pentru ce? Ce ofera statul de banii astia? Programe de stimulare a lecturii? Achizitii publice? Educatie de calitate?
  • +1 (1 vot)    
    humanitas-ul sa taca! (Vineri, 4 decembrie 2009, 17:43)

    alin [anonim]

    Unii oameni chiar stiu cati trebuie sa traiasca din publicarea unei carti. Si tocmai de aia stiu ca preturile si conditiile cotractuale impuse de Humanitas sunt pur si simplu NESMTITE. N-o sa va comparati niciodata cu Poliromul, de pilda. Sunteti aroganti si ipocriti. Dupa incercarea de colaborare cu voi ma gandeam ca n-o sa-mi para rau daca veti falimenta...
    • 0 (0 voturi)    
      nici Poliromu nu e mai breaz (Vineri, 4 decembrie 2009, 18:34)

      Lilith [anonim] i-a raspuns lui alin

      lasa ca si Poliromu scoate niste preturi la unele chestii de-ti vine sa te impusti
    • 0 (0 voturi)    
      mai lasati aroganta! (Vineri, 4 decembrie 2009, 19:14)

      bog [anonim] i-a raspuns lui alin

      Subscriu la ceea ce ai precizat mai sus.
      Intr-adevar, cele mai nesimtite preturi le au cei de la Humanitas.
      In plus, la capitolul traduceri, sunt varza.
      Intrebati-i cu cat platesc un traducator, ca va apuca rasul.
    • 0 (0 voturi)    
      cartea... (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 3:30)

      romanu' [anonim] i-a raspuns lui alin

      Nu pot sa imi dau cu parerea asupra celor spuse mai devreme de "alin". Probabil ca intr-adevar si editurile impun niste conditii minime contractuale, un numar minim de carti ce trebuie vandute, probabil ca si stand preferential in librarii, samd. Nu lucrez in domeniu, dar tre sa ne gandim ca si industria cartilor, desi mai firava, este tot o industrie. Asa ca si Editura Humanitas, trebuie sa actioneze ca un agent economic. Eu unul, cred ca totusi Editura Humanitas a reusit in anii de la revolutie sa aduca pe piata niste titluri interesante. Pe langa conditii contractuale grele, trebuie sa vedem si partea a buna a lucrurilor. A contribuit dezvoltarea noastra ca popor. In sensul bun al lucrurilor, nu in sensul destructiv. Nu neg ca Poliromul nu ar face acelasi lucru.
      Dar nu cred ca e bine sa ne dorim ca o editura sa dea faliment. Pana la urma, asta ne-a ramas mai sfant noua catorva romani: cititul. Daca si cartea de faliment in Romania, suntem pierduti.
  • 0 (0 voturi)    
    Pretul cartilor (Vineri, 4 decembrie 2009, 18:00)

    Frobenius [anonim]

    Par de bun simt afirmatiile dar... doua link-uri pe care le-am vazut si eu recent nasc niste semne de intrebare. Este vorba de aceeasi carte in doua "versiuni" diferite.
    http://tinyurl.com/editura-rao si
    http://tinyurl.com/idem-la-amazon
    Altfel spus 150 fata in fata cu ~105 (costuri echivalate, carte + transport)
    Concluzia celui care a avut experienta, zimbet amar, a fost ca iesi mai ieftin daca... citesti in engleza.
    • 0 (0 voturi)    
      mai mult (Vineri, 4 decembrie 2009, 22:32)

      Ava [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      Acum citiva ani am constatat ca o carte englezeasca pe care o iau direct de la importator costa 90 de lei, in timp ce la libraria Noi e 120 de lei. Costa intr'adevar 30 de lei/bucata sa iei un vraf de carti din Aviatorilor si sa il duci la Universitate? Cred ca nu.
  • +1 (1 vot)    
    carti, atmosfera si preturi (Vineri, 4 decembrie 2009, 18:02)

    AlinaM [anonim]

    eu una citesc de cand am facut ochii destul de mari ca sa pricep literele :). cand eram in scoala generala si in liceu, imi cheltuiam banii de buzunar pe carti. si acum fac la fel, doar ca atunci puteam sa cumpar mai multe carti. atmosfera nu ma intereseaza, pot sa citesc chiar mai bine in mijlocul naturii sau acasa la mine. si e mai ieftin. acum oricine stie lega 2 vorbe e scriitor. e plina piata de carti de magie si de alte ganganii... Iar pentru copii de exemplu, exista moda cu materiale foarte scumpe, coperti cartonate etc , si asta duce la triplarea pretului. eu le ocolesc sistematic si merg la cartea cu hartie mai proasta, dar care costa mai putin. pentru ca povestea e tot aia :) , coperta nu o imbunatateste cu nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      atmosfera (Vineri, 4 decembrie 2009, 18:31)

      joe [anonim] i-a raspuns lui AlinaM

      femeia vorbea despre atmosfera din momentul in care cumperi o carte, nu despre cea in care o citesti. despre diferenta intre a fi intr-o librarie si a cauta in liniste si a cumpara un produs gata ales pentru tine la o taraba de ziare.
  • 0 (0 voturi)    
    si targurile de carti (Vineri, 4 decembrie 2009, 18:05)

    AlinaM [anonim]

    si mai adaug ca ador targurile de carti unde, sub stiva de prostioare moderne reusesc sa gasesc cate o carte buna la pret onorabil. mai sunt ok si tarabele cu carti la mana a doua, unde gasesti colectiile de alta data, ignorate acum de marile edituri.
  • 0 (0 voturi)    
    problema e lipsa de competitivitate (Vineri, 4 decembrie 2009, 18:23)

    Bogdan [anonim]

    Din pacate editurile de la noi inca traiesc intr-o atmosfera boema . Nu poti supravietui din tiraje de 2000 de exemplare tiparite uneori in conditii modeste. Dupa cum s-a vazut e nevoie de 100.000 de exemplare pentru ca cererea exprimata prin pret sa se intalneasca cu oferta si astfel toti cei implicati sa traiasca mai mult decat bine din aparitia unei carti.
  • 0 (0 voturi)    
    uniunea scriitorilor (Vineri, 4 decembrie 2009, 20:33)

    nae [anonim]

    nu pot sa inteleg de ce cumparand o carte trebuie sa hranesc uniunea scriitorilor ... probabil ca unii dintre ei trebuie sa scrie opere inteliente care dezvolta cultura romaneasca de genul plai cu boi ... este un abuz ... platesc autorul care a scris cartea nu uniunea scriitorilor ... ramasa de pe vremea lui nea nicu ...
  • 0 (0 voturi)    
    citi trebuie sa traiasca.... (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 10:00)

    adib [anonim]

    Dintr-o carte ??? Autorul, libraria (care are chirie, angajati,-- s-au inventat librariile online........) si editura (redactori, tehnoredactori, paginatori, corectori - oare autorul nu stie sa scrie corect in lb. romana ????), artisti- ??????? , agenti de vanzari-??????, oameni de marketing -?????. Si chiar daca ar fi cum spune respectiva doamna, de ce vorbeste la plural ??? deciti redactori, tehnoredactori, paginatori si corectori este nevoie pentru o singura carte ???
  • 0 (0 voturi)    
    Comparati (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 11:13)

    Dindamaroaia [anonim]

    Prin anii '60 , salariile parintilor mei erau in jurul a 1000 de lei . O carte din colectia "Biblioteca pentru toti" costa 5 lei". O colectie care a hranit o generatie intreaga. Astazi ,la o pensie de 1000 lei trec, ma uit, apoi fug inainte sa ma napadeasca amintirile.
    Si mormai in gand ca, totusi, am avut noroc in viata
  • 0 (0 voturi)    
    saracele edituri!! (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 12:25)

    ucs [anonim]

    vai, saracele edituri! ia mai lasati-ma cu textele astea!
    in primul rand, daca ati scoate cartile pe o hartie mai ieftina, si cu coperti fara lacuire selectiva, cred ca preturile ar fi considerabil mai mici. problema e ca la noi toate cartile dela humanitas arata ca editii de lux, de unde si pretul. Oare de ce editurile britanice pot sa scoate aceiasi autori de la humanitas la preturi de 5 ori mai mici?????
    de ce, spe exemplu "canonul occidental" al lui Bloom costa in anglia 2,30 lire(!!!!) iar la noi e 50 de lei? o fi probabil din cauza traducatorului, care are preturi astronomice, nu?
    si te miri ca nu cumpara lumea cartii!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce cred (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 15:37)

    Cristian F [anonim]

    Si la carti trebuie facuta o reclama la fel de agresiva ca si la ... bauturile racoritoare sau la operatorii de telefonie mobila de exemplu. Deloc mai putin!

    Cred ca statul ar trebui sa subventioneze o parte din costurile publicitatii la carti.

    Mai cred ca daca vom mai avea un presedinte de stat badaran, care nu citeste si se bate cu pumnii-n piept ca nu citeste, ca nu i-a folosit la nimic scoala samd, vinzarile de carte vor scadea in viitor.

    Si cred ca apar prea putine titluri de carte in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      stiu eu... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 11:56)

      AlinaM [anonim] i-a raspuns lui Cristian F

      E adevarat ca tot afaceristul trebuie sa traiasca si din ce , daca nu din produsul vandut? SI cum sa vinzi daca nu creezi nevoie de consum? Sa vrea tot omul/copilul carti stralucitoare , cartonate etc.
      Dar fiind vorba despre carti si nu de alcool de exemplu, cred ca un pic de decenta ar fi binevenita.
      Ca tot vorbim de atmosfera necesara etc...
      Cat despre ce face presedintele... nu cred ca daca acesta ar citi/ sau nu, populatia i-ar urma exemplul. Poate doar ar fi el/ea mai interesat de acest domeniu. Mersul la mall e o moda sau cizmulitele de nush ce fel. Cititul e doar pentru tine.