Ioana Popescu, etnolog: Marea noastra realizare, a celor care am trait in comunism, este ca am stiut sa ne pastram o oarecare normalitate 

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Miercuri, 18 noiembrie 2009, 23:02 Actualitate | Cultură


"Imi amintesc de doua mituri care circulau in vremea comunismului: una era ca Elena Ceausescu facea baie in lapte de mama ca sa ramana frumoasa si tanara, cealalta ca Nicolae Ceausescu isi face perfuzii zilnice cu sange de bebelus. Pe langa faptul ca sunt ingrozitor de crancene, ele spun ceva, sublimeaza ideea ca cei doi se hraneau din carnita noastra si din sangele nostru", a spus Ioana Popescu, cercetator la Muzeul Taranului Roman, in cadrul unei dezbateri cu tema Miturile comunismului romanesc. Cu ocazia intalnirii desfasurate pe 18 noiembrie, la Institutul Cultura Roman din Bucuresti, etnologul a vorbit despre cele doua directii principale de perceptie a comunismului si a precizat si cel mai grav aspect al comunismului: "a fost la un moment dat ceva fara speranta".

"Exista o anume perceptie asupra comunismului care se manifesta preponderent in canalele de comunicare in masa si care se orienteaza, in general in doua directii."

"Prima directie ar fi aceea apasatoare, grava, crancena, de genul "comunismul a fost ceva greu, cumplit" - stim, "a fost ceva urat" - stim, "a fost ceva fara speranta" - asta intr-adevar e cel mai grav lucru: a fost la un moment dat ceva fara speranta de rezolvare. Dar, in acelasi timp, a fost o mare rusine pentru noi toti, pentru ca n-am stiut sa protestam coerent, cum au facut alte popoare din jurul nostru. Pentru noi toti, care n-am fost sustinuti de biserica noastra, spre deosebire de alte popoare, care a fost sustinute de biserica lor. Pentru noi, o tara in care sindicatele nu s-au manifestat cum trebuia, cand trebuia."

 
Dumnezeule, cum radeam pe vremea aceea si cum nu mai radem la bancuri acum!
 
 
Ioana Popescu, etnolog
"Pluteste un fel de rusine generalizata, apasatoare, total neindividualizata, difuza, care ar trebui sa ne faca sa traim cu capul in jos. Or asta pe mine ma scoate din minti. Cand am indraznit eu, la un moment dat, sa zic - si am trait aproape toata viata mea in comunism - ca nu imi amintesc ca cei din jurul meu sa fi murit literalmente de foame - sigur, putem discuta despre cum se gasea mancarea, despre ce trebuia sa faci, stat la cozi etc. - mi s-a spus: "greseala dumneavoastra, trebuia sa muriti de foame!"."

"O alta directie: cei care isi amintesc propria copilarie, propria tinerete, cu ceaiuri, cu coniac albanez si votca poloneza foarte ieftina, cu magnetonul Tesla, cu vacantele la 1 Mai, cu bancuri - Dumnezeule, cum radeam pe vremea aceea si cum nu mai radem la bancuri acum!" - intr-un fel putem sa ne dezicem de propria noastra copilarie, propria noastra tinerete."

 
Ia s-o mai lasam cu "Rusine! Rusine!", daca am reusit sa nu ne param colegii in clasa intai primara
 
 
Ioana Popescu, etnolog
"Marea realizare a noastra, a tuturor care am trait in comunism si care am reusit sa ne pastram intregi la minte este ca am stiut sa ne pastram o oarecare normalitate, deci sa traim intr-o restransa normalitate, intr-un cerc restrans de oameni care tineau la valorile mostenite si transmise de bunici/parinti. Aceasta normalitate, intr-un fel, este o forma de rezistenta."

"Ia s-o mai lasam cu "Rusine! Rusine!", daca am reusit sa nu ne param colegii in clasa intai primara! Pentru ca veneam deja acasa cu o educatie care ne interzicea sa ne supunem parei institutionalizate. Turnatoria era institutionalizata in vremea aceea. In primele ore de scoala ni se spunea ca trebuie sa slujim adevarul si sa ne param colegul de clasa, de banca, parintii de acasa etc. Eram deja pregatiti de acasa cu ideea ca para nu e ceva frumos, e cah.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1310 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    emotionat (Joi, 19 noiembrie 2009, 3:45)

    aliodor123 [anonim]

    emntionant de cretina aceasta avocare a comunismului.

    e plina Romania de nostalgici.

    Romania intreaga e un muzeu al taranului roman.
  • -2 (2 voturi)    
    unde ai trait cucoana (Joi, 19 noiembrie 2009, 9:21)

    negoescu brindus [anonim]

    cati ani ai si de ce minti in legatura cu turnatoria?comunismul a avut mai multe parti bune decat rele.nu era plin de studenti pe toate drumurile aveam practica in fabrici cate 2 luni pe an iar viata in camin era vesela pe bani putini.in privinta turnatoriei mintiti.chiar daca erau turnatori asupra celor turnati masurile erau minore!
    • +3 (3 voturi)    
      fabulos... (Joi, 19 noiembrie 2009, 16:53)

      molotov [anonim] i-a raspuns lui negoescu brindus

      genial... monumental... cred ca e extrem de greu sa aduni in atat de putine randuri atat de multa imbecilitate... sincere felicitari, to'arsu Brindus, si la mai mare!
      • -1 (1 vot)    
        imbecil esti tu molotov (Joi, 19 noiembrie 2009, 20:47)

        brandus [anonim] i-a raspuns lui molotov

        nu prea am mancat salam cu soia in toate magazinele era muschiulet montana si se cumpara de la tara la preturi modice carne de vita si porc ,salamul de azi contine mai multa proteina de soia decat cel din 89.sa nu mai vorbim de sana si iaurt care nu se compara cu nimic din ce se produce azi.la camin aveam un securist la un camin de 4 etaje ,pe care il stiam si era un om de treaba.erau chefuri in camin la toate salile de lecturasambata ,duminica ,dupa revolutie caminul a devenit un bazar ,toata lumea vindea ceva,pe vremea lu ceausescu putea sa faca o facultate si bogatul si saracul,daca il ducea capul si avea sanse la repartitie,acum nu am loc sa ma p..s de studenti iar nepotismul e la el acasa,daca nu ai pile nu ai nici o sansa.in linii mari s au facut foarte multe lucruri bune si s a gresit la maruntisuri.
        • +1 (1 vot)    
          maruntisuri gen Fenomenul Pitesti (Vineri, 20 noiembrie 2009, 23:57)

          dragaica [anonim] i-a raspuns lui brandus

          Ca doar ce e viata unei intregi generatii de oameni torturati zilnic si ucisi in inchisori, in fata marilor realizari ale comunismului in Romania, nu? Recomandare: inapoi la biblioteca!
          Cat despre muschiuletzul montana...poate de la Casa de Comenzi pentru toa'sii de partid, ca in magazine erau doar conserve cu fasole, creveti Vietnamezi si adidasi de porc. Hai sa facem un efort sa fim nitzel mai nuantati apropos de "binefacerile" comunismului!
    • +1 (1 vot)    
      sugestii (Joi, 19 noiembrie 2009, 18:16)

      molotov [anonim] i-a raspuns lui negoescu brindus

      ... si as mai putea adauga la intrebarile extrem de pertinente ale to'arsului Brindus ("cati ani ai?", "de ce minti?") si alte "clasice ale genului" cum ar fi:
      1. cine te plateste?
      2. ai mancat salam cu soia?
      3. cat mai trebuie sa te rabdam?
      4. ce ai facut in ultimii 20 de ani?
      5. care taran, femeie? taranca esti tu cu familia ta...
      ... si altele.
      Ce sa-i faci?... Minte odihnita si bine furajata!
  • 0 (2 voturi)    
    eronat (Joi, 19 noiembrie 2009, 9:49)

    chelut [anonim]

    Eu imi amintesc altceva: in ultimii ani ai odiosului se spuneau peste tot bancuri, se facea un misto aproape oficial. Numai pe iuropa libera a licuricilor mai auzeai despre vreun nebun care se vroia vedeta (ca si acum pe la tv-urile capitaliste). Eu aveam impresia ca tocmai securistii erau cei care faceau bancurile alea. Iar in '89 s-a confirmat asta: ei au fost cei mai castigati dupa caderea regimului.
    Iar legendele cu laptele si sangele au aparut in zilele loviturii de stat, nu inainte. Si nu niste tarani romani au inventat asa ceva cum se sugereaza in porcaria asta de articol. Oare cat de "tarani neinstruiti" ne credeti?
  • +1 (1 vot)    
    binevenite discutii (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:35)

    MB [anonim]

    mai ales cind atitia ii dau cu "ia mai taci, bah, s-a dus, ce tot atita zgomot?!" sau "ce mai conteaza cind acum tot securistii sunt la putere.." .
  • -1 (1 vot)    
    Autonegarea trecutului... (Luni, 7 decembrie 2009, 2:00)

    byiana [utilizator]

    ar putea duce la confabulatie .Doamna I.Popescu,cind se refera la starea de normalitate,ca forma de rezistenta,are dreptete.Acea normalitate nu era determinata neaparat numai de materialitate.Ceea ce era mai important ,era accesul liber la instruire ,la cultura.Educatia,prin influentarea ei sistematica si constienta a facultatilor ,intelectuale si morale,era libera si iti putea ridica nivelul ideologic. Cu cit nivelul tau cultural era mai ridicat,puteai idealiza lumea in care traiai,puteai sa optezi pentru grupul a carei ideologie o impartasesti si atunci chiar si un ceai si doua fursecuri,facea o seara plina de farmec prin insasi temele discutiilor.Lozincile cu salamul de soya nu existau,si fiecare era mai generos in a-si imparti din putinul (obtinut la ,sau fara coada ).Cred ca si acea perioda cu bancuri,era o forma de defulare,cind aveai impresia ca daca spui un banc despre Ceausescu,ti-ai manifestat dezacordul,fata de incultul,agramatul,gingavul ,conducator.Cosider ca,aceasta generatie nu are nici un sfert din frumusetea copilariei noastre,care fara televizor si jocuri ne-a dus spre creativitate si spre setea de cultura. Cind un bilet de cinema,teatru,opera,opereta,filarmonica,era mai ieftin decit semintele sau guma de mestecat si cind oamenii respectau valorile culturale.Citi dintre tinerii de azi merg la cocerte si citi dintre ei ,au acel grad de cultura generala ,pe care noi il aveam?Intimplator am vazut o carte de Istorie alternativa,pentru clasa a 12-a in care despre Vlad Tepes sint scrise trei rinduri si acestea se refera la faptul ca este cunoscut mai ales din filmele "Dracula"....Cu invitatia la "delatiune"a inceput tv imediat dupa mascarada din dec si nu cred ca s-a oprit atunci,cu interimarii iliesceni.Minciuna ,confabulatia trecutului si falsitatea evenimentelor e o stare care ar trebui sa ingrijoreze orice om.Fiecare are amintirile lui bune,rele si poate sa le revoce in mod alternativ,in functie de auditor.Succes !si amintiri placute!