Filmul Cealalta Irina, regizat de Andrei Gruzsniczki, a cistigat Trofeul Anonimul

de R.H.     HotNews.ro
Duminică, 16 august 2009, 9:10 Actualitate | Cultură


Cealalta Irina (scena)
Foto: Festivalul Anonimul
Filmul Cealalta Irina, de Andrei Gruzsniczki, a castigat Marele Premiu al Festivalului Anonimul, editia a VI-a, premiu acordat in urma votului publicului prezent la Sfantu Gheorghe. Marele Premiu este recompensat la editia de anul acesta cu 3000 de dolari.

Celelalte premiii acordate la editia din 2009:
  • Premiul pentru Cel mai bun scurtmetraj fictiune (1.000 de dolari) - Nunta lui Oli, de Tudor Jurgiu, Romania.
  • Premiul Ovidiu Bose Pastina (1.000 de dolari) - Utanc (Shame) de Hasan Gunduz, Turcia.
  • Premiul pentru Cel mai bun scurtmetraj de animatie (1.000 de dolari) - Post! , de Matthias Bruhn si Christian Asmussen, Germania.
Cealalta Irina va avea premiera la 13 noiembrie, iar principalii protagonisti sunt Andi Vasluianu, Simona Popescu, Doru Ana, Gabriel Spahiu, Dragos Bucur.

Cealalta Irina a mai cistigat Premiul Zilelor Filmului Romanesc la Festivalul Internaţional de Film Transilvania 2009, precum si locul al treilea la Festivalul de Film de la Bergamo 2009.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1732 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    Doamne ce succese (Duminică, 16 august 2009, 12:06)

    Licuriciul [anonim]

    Alt premiu? Doamne, dar cinematografia romaneasca e pe val! Ma intreb daca e vreun film facut in ultimii ani nepremiat ...
    Cred ca doar Loganul mai concureaza cu succesul rasunator pe care il au filmele romanesti ! Vai dar ce feerie de filme bune si cu rasunet international!
  • +4 (4 voturi)    
    date despre film? (Duminică, 16 august 2009, 14:33)

    daniel [anonim]

    Daca dadeati macar cateva informatii minime despre film, era si mai bine, ma scuzati.
    Macar o fraza, "filmul vorbeste despre.....". Era suficient.
    • +1 (1 vot)    
      Date despre film (Duminică, 16 august 2009, 19:34)

      Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui daniel

      "Cealaltă Irina este "Irina" pe care Aurel o descoperă încetul cu încetul, când e prea târziu. Adică abia după ce ea s-a întors acasă închisă într-un sicriu de zinc. Sicriul, sigilat cu ceară roşie, vine din străinătate, acolo unde Irina plecase să lucreze, ambiţioasă, pentru un viitor mai bun. Viitor care nu-l includea pe Aurel."

      DECI MOARE LA SFIRSIT, DA?
  • 0 (2 voturi)    
    iar Bucur? (Duminică, 16 august 2009, 17:17)

    Gigi [anonim]

    Bucur asta e un fel de Nicolaescu al zilelor noastre. Nu iese nici un film fara el, ba mai apare si prin reclame. In curand o sa prezinte si Stirile Pro TV...
  • +1 (1 vot)    
    lamentabil (Duminică, 16 august 2009, 18:49)

    costin [anonim]

    a castigat un film romanesc, performanta reala sau lipsa unui juriu echidistant ?
    personal, desi foarte bun, filmul nu mi s-a parut pe deplin reusit
    • 0 (0 voturi)    
      Nu inteleg ce e lamentabil. (Marţi, 18 august 2009, 10:39)

      Andreia [anonim] i-a raspuns lui costin

      Juriul care a acordat marele premiu a fost publicul. Am fost la festival, am votat si eu (alt film).
      • 0 (0 voturi)    
        nivelul (Marţi, 18 august 2009, 14:48)

        lupu [anonim] i-a raspuns lui Andreia

        pai asta arata nivelul publicului, nu?
        sau celelalte filme au fost si mai proaste?!