Pret - record pentru o sculptura a lui Constantin Brancusi: 29,2 milioane de euro

de George Florea     HotNews.ro
Luni, 23 februarie 2009, 23:00 Actualitate | Cultură


Sculptura din lemn Madame L.R., semnata Constantin Brancusi, a fost vinduta luni seara cu pretul-record de 29,2 milioane de euro intr-o licitatie organizata de Christie's, anunta AFP. Cumparatorul a licitat prin telefon, stabilind un nou record pentru o opera semnata de sculptorul roman. Pretul maxim obtinut anterior fusese de 27,45 milioane de dolari.

La evenimentul organizat in Paris pe durata a trei zile au fost scoase la licitatie 732 de opere de arta din colectia lui Yves Saint Laurent.

Sculptura "Madame L.R." a fost realizata de Brancusi intre anii 1914 si 1917.

In aceeasi licitatie au mai fost stabilite recorduri pentru opere ale artistilor Piet Mondrian si Marcel Duchamp, transmite AFP.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5284 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    oare arde bine? (Luni, 23 februarie 2009, 23:37)

    bucatar [anonim]

    madame l.r. mai scumpa decat "bird in space" (falsa!) si danaide. doar ultima mentionata merita banii. este ceva putred in danemarca
  • +4 (10 voturi)    
    E modernist (Luni, 23 februarie 2009, 23:48)

    mitica [anonim]

    si nu oltean sau roman. Oltean e Amza Pelea. Sau Ceausescu. Sau Tudor Gheorghe. Sau Balaci. Sau Mihai Viteazu. Sau fratii Raducanoiu. Sau eu. Romani sunt si mai multi, o droaie - cu sau fara folos. Nu va mai mandriti stupid cu arta singurului artist nativ, puternic, desprins de izlazul natal si ajuns universal. Nu e al nostru, e al lor, al strainilor. Nu se va mai intampla a doua oara. Nema putirintza...
    • +2 (8 voturi)    
      ... (Marţi, 24 februarie 2009, 1:44)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui mitica

      Ce vrei tu mai Mitica sa zici, ca nu e foarte clar?! Brancusi nu ar fi fost Brancusi daca nu pleca la Paris, evident, dar in aceeasi masura nu ar fi fost acelasi daca nu se nastea in satul ala uitat de lume si nu pleca de acolo cu niste chestii in cap. Iar roman a fost mai mult decat multi altii, chiar daca si-a lasat atelierul statului francez... ai uitat de Tg Jiu?! Ala a fost evident testamentul lui ca si roman... din cate stiu eu nu mai exista arta monumentala semnata de el altundeva in lume.
      • +1 (3 voturi)    
        operele lui brancusi (Marţi, 24 februarie 2009, 11:21)

        alina [anonim] i-a raspuns lui Victor

        brancusi a lasat statului roman toata munca sa, doar ca statul roman a considerat ca e lipsita de valoare. si asa a ajuns la francezi. cel putin asta am aflat cand am vizitat casa lui brancusi.
  • +1 (1 vot)    
    Top - vot Brancusi (Marţi, 24 februarie 2009, 0:17)

    _elle_ [utilizator]

    Mai jos aveti un link cu un top 500 al celor mai buni artisti ai secolului 20 intocmit de Galeria Saatchi din UK. Poate reusiti sa dati un click si sa il votati pe Brancusi care in acest moment ocupa doar locul 17. Multumesc frumos si o zi cat mai buna tuturor

    http://www.saatchi-gallery.co.uk/artvote/
    • -3 (7 voturi)    
      De ce??? (Marţi, 24 februarie 2009, 1:12)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui _elle_

      Daca eu apreciez mai mult alti artisti de ce sa-l votez pe Brancusi?... mandrie nationala fara rost, care cauzeaza numai belele. Mai cresteti si la minte !!!
      • +1 (3 voturi)    
        de ce nu? (Marţi, 24 februarie 2009, 1:53)

        _elle_ [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

        nu te obliga draga nimeni sa il votezi pe Brancusi... Am spus numele lui Brancusi pentru ca el e roman... dar mai departe decizia fiecaruia cu cine voteaza... Si in plus era si un mod de a face cunoscut existenta acestui top si vot. Presupun ca multi dintre noi nu stiu de asta...
        • -1 (3 voturi)    
          am votat Egon Schiele (Marţi, 24 februarie 2009, 11:57)

          ion [anonim] i-a raspuns lui _elle_

          pam-pam!
  • -1 (5 voturi)    
    Interesant insa ... (Marţi, 24 februarie 2009, 1:19)

    aDRIAN [anonim]

    Interesant si ma bucur insa nu pot sa nu observ ca in cazul de fata numele conteaza .. daca as fi intalnit asa ceva in curtea mea de la tara as fi put pe foc fara sa ma uit si sa ma gandesc ca cineva ar fi dat o avere pe bucata de lemn
    • -1 (5 voturi)    
      da (Marţi, 24 februarie 2009, 9:19)

      calin [anonim] i-a raspuns lui aDRIAN

      corect fratiuc pt mine este doar o bucata de lemn ce as pune-o pe foc nu vad nimic arta in as aceva
  • 0 (4 voturi)    
    Mda... (Marţi, 24 februarie 2009, 2:17)

    Daniel Schneider [anonim]

    ... dar tot nu pot sa nu ma gandesc la faptul ca arta acum inseamna (ca de altfel aproape intotdeauna) snobism, orgolii si multe altele de genu' asta. Adica... sunt gorjean la origine, e clar ca il sustin pe Brancusi si pentru ca am studiat muzica, e de asemenea evident ca sustin tot ce inseamna arta. Dar nu reusesc sa inteleg preturile astea mai mult decat exhorbitante. Adica... un Mozart, un Tellemann care bucura intreaga omenire, e gratis pe net, si aproape gratis in orice magazin de muzica, insa o sculptura, care bucura o singura pereche de ochi (metaforic vorbind, dat fiind faptul ca o sculptura poate avea un singur proprietar)... costa nu o avere... ci averi intregi. De ce muzica, arta de asemenea este aproape gratuita, desi este bun universal? O sa-mi spuneti ca tocmai faptul ca este unicat si ca nu este "pe toate gardurile" ca Brahms, sau ca Albinioni... Cu ce este Brancusi mai presus de Beethoven? Cu ce este Enescu mai prejos decat Brancusi? Nu reusesc sa ma impac cu ideea ca aproape 30 de MILIOANE de dolari NU ajung la copii care flamanzesc, la varstnici care au nevoie de medicamente. Nu sunt invidios ca n-am banii aia, mai mult ca sigur ar fi un blestem pentru mine sa am atatia bani ...Probabil veti gasi si contraargumente...
    P.S. A fost la mormantul lui Enescu in Pierre Lachaise anul trecut, nu am vazut nici macar o floare pe mormantul lui, iar "Rapsodia Romana" o am descarcata de pe Scribd.com, gratis...
  • -1 (7 voturi)    
    prostii (Marţi, 24 februarie 2009, 8:57)

    touretul [anonim]

    am gasit un leatz in padure, care arata mai bine decat buturugile astea. il scot la vanzare pentru modesta suma de 10 milioane de euro
  • +1 (5 voturi)    
    miroase urit a spalare de bani (Marţi, 24 februarie 2009, 10:23)

    vai-si-amar [anonim]

    cred ca o fi in legatura cu retragerile masive de parai din bancile elevetiene.
    • -1 (3 voturi)    
      Clar! (Marţi, 24 februarie 2009, 11:38)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui vai-si-amar

      Nu, e clar, are legatura cu baietii destepti. Ne-a zis Basescu. DNA-ul ce face?? Jos 322!
  • 0 (0 voturi)    
    parere... (Marţi, 24 februarie 2009, 14:25)

    un oarecare [anonim]

    una peste alta... toti va da-ti cu parerea despre arta desi va uitati la meciuri toata ziua ca mai mult nu sunteti capabili
    de ce va simtiti datori cu umila voastra parere despre simtul artistic daca nu vedeti mai mult de o buturuga!
    au ajuns strainii sa aprecieze arta romaneasca mai mult ca noi! pentru ca va spalati creierii cu OTV si meciuri de fotbal! daca cineva arunca `buturuga` aia pe foc....sareau toti romanii de patriotism in sus ca ne-au distrus arta. acum ca a fost evaluata la un pret f mare... da`ti cu piciorul frustrati ca nu aveti bani de logan la 5k euro si altii dau milioane pe arta ("buturuga")!
    daca aveti timp sa comentati lucruri la care nu va pricepeti inseamna ca aveti prea mult timp liber. Gasiti-va o ocupatie...poate iesiti din criza!!

    o zi buna!
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns pt forumisti! (Marţi, 24 februarie 2009, 15:13)

    Adi [anonim]

    Arta nu are limite! Nu esti tu in masura sa evaluezi o ,,buturuga''! Ce daca a dat 29 mil euro pe ea??Macar investeste in ceva sigur!Arta nu se devalorizeaza si se scumpeste pe zi ce trece!!Nu ca unii din voi care va cumarati Bmw si a doua zi e la juma' de pret:)) papagaliilor!!
  • 0 (0 voturi)    
    Brancusi Constantin (Marţi, 24 februarie 2009, 17:14)

    dunea ionel artist plastic [anonim]

    am mai spus ca scultorul brancusi nu este sculptor roman ci sculptor francez de origine romana !!!ca si enescu sau constantin silvestru dirijorul !!i in 1954 pe cand brancusi era paralizat la picioare si pentru a urca in patul situat la ultima trepta ca la o sauna ,isi montase din tavan niste franghi cu inele si cu ajutorul bratelor se deplasa .asa la gasit scritorul eugen jebeleanu si sotia lui ligia macovei care il vizitase la invitatia lui brancusi pentru a perfectiona un testament in sensul de a lasa statului roman toate lucrarile sale dupa moartye in sensul de a fi expuse la muzeul de arta din craiova si casa de la hobita sa fie muzeu ! statul roman de fapt rusii l-au refuzat si atunci brancusi a facut testament cu statul francez si tot prin acelas testament s-a declarat sculptor francez de origine romana <,!! pacat 1! pacat !! statul roman nici azi nu isi respecta artistii !! rusine !!