A murit pictorul Sabin Balasa

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 1 aprilie 2008, 17:19 Actualitate | Cultură


Sabin Balasa
Foto: Rompres
Pictorul Sabin Balasa a incetat din viata in aceasta dupa-amiaza, in jurul orei 16, la Spitalul Sfanta Maria din Bucuresti, anunta Antena 3. In varsta de 76 de ani, pictorul suferea de cancer la plamani, cu metastaze. Potrivit informatiilor, pictorul ar fi refuzat, in aceasta dupa-amiaza, sa isi mai puna masca de oxigen, iar la scurt timp, a facut stop cardio-respirator.

In luna februarie, medicii constanteni ii extirpasera lui Sabin Balasa o tumoare pulmonara de 30 de centimetri. Ulterior, el a fost transferat la Spitalul Sfanta Maria din Bucuresti

Medicul care il ingrijea pe Sabin Balasa a declarat ca pictorul era constient in aceasta dimineata si a mai apucat sa picteze, in cursul zilei de astazi, ultima sa schita - una cu o broasca testoasa.

Sabin Balasa s-a nascut pe 17 iunie 1932 in localitatea Dobriceni, din judetul Olt. A absolvit Academia de Arte Frumoase din Bucuresti, insa si-a continuat studiile de pictura la Sienna si Perugia, in Italia.

Sabin Balasa a fost unul dintre cei mai talentati si apreciati pictori romani, dar si unul dintre cei mai bogati artisti din tara.

Cunoscut mai ales ca "pictorul de curte al Ceausestilor", Sabin Balasa a devenit celebru in primul rand pentru zecile de tablouri care care infatiseaza fostul cuplu dictatorial si care ii poarta semnatura.

La fel de cunoscute sunt, insa, si frescele din Sala Pasilor Pierduti a Universitatii "Al.I.Cuza" din Iasi, care poarta semnatura lui Sabin Balasa.

Unele dintre picturile lui Sabin Balasa se vand cu bani grei, existand persoane dispuse sa plateasca sume de ordinul zecilor de mii de euro pentru un tablou semnat Sabin Balasa.

Pe langa tablourile in sine, Sabin Balasa a fost si autor si regizor de filme de pictura animata.

Pictura lui Balasa poate fi caracterizata ca apartinand unui suprarealism tarziu, desi artistul insusi caracterizeaza opera sa ca apartinand unui romantism cosmic.

Temele majore ale picturilor sale sunt reprezentate prin femei sculpturale cu par lung in pozitii emblematice, animale amintind de un hibrid intre inorogi fara coarne si centauri, respectiv de barbati infatisati in acte de meditatie, uneori efectuand munci fizice.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6406 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Oare (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:25)

    Rin Tin Tin [anonim]

    ..cui au ramas mostenire cei 120.000 euro dati de decanatul ASE pentru o pictura murala de 3 lei?
    • +2 (2 voturi)    
      Cui? (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:57)

      Vanatorul de recompense [anonim] i-a raspuns lui Rin Tin Tin

      Acei 120.000 de euro sunt nesemnificativi, imagineazati cu cat se va vinde peretele facultatii...pentru ca se stie ca picturile post mortem sunt foarte valoroase. Decanul vostru este un vizionar.
  • +1 (1 vot)    
    balasa (Marţi, 1 aprilie 2008, 17:52)

    Sigurros [anonim]

    in sfarsit, preaartistul ceausist.
  • 0 (0 voturi)    
    A murit pictand (Marţi, 1 aprilie 2008, 18:01)

    Vanatorul de recompense [anonim]

    .
  • 0 (0 voturi)    
    Inainte (Marţi, 1 aprilie 2008, 18:11)

    bogdan [anonim]

    Sa postam inainte de cei care vor veni cu mesaje de genu: Vai Doamne, ce an trist pentru Romania, dupa Teoctist, Pruteanu si altii o alta mare valoare ne este luata pe nedrept.
    • 0 (0 voturi)    
      mari valori (Marţi, 1 aprilie 2008, 19:49)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      O sa apara ei nu iti face grija. Uite, pana am scris au si aparut.
      Stai sa vezi ce o sa fie cand o sa vina randul lui Iliescu.
  • 0 (0 voturi)    
    dar (Marţi, 1 aprilie 2008, 18:52)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    unde sint compatimitorii de profesie: Dzeu sa-l ierte, un mare om un mare pictor, etc., etc., ?
    Sa ma scuze predecesorul bogdan, dar apucasem sa scriu deja. Postarile noastre au cam acelasi mesaj.
  • +1 (1 vot)    
    doamne iarta ne (Marţi, 1 aprilie 2008, 19:24)

    leana [anonim]

    o sa se intalneasca in sfarsit cu tovarasu'
  • -4 (4 voturi)    
    Romanii se dau intotdeauna mai destepti decat sunt (Marţi, 1 aprilie 2008, 19:27)

    AR [anonim]

    Dumnezeu sa il ierte pe acest mare pictor al zilelor noastre.Iar celor care nu mai au nicio urma de bun-simt si hulesc o persoana decedata,le propun un exercitiu de imaginatie:daca Ceausescu v-ar fi cerut/ordonat sa ii pictati diverse lucrari,ati fi avut curajul sa refuzati in acele vremuri????Hai sa fim seriosi,ipocritilor!!
    • 0 (0 voturi)    
      Am refuzat (Marţi, 1 aprilie 2008, 22:39)

      State [anonim] i-a raspuns lui AR

      Da am refuzat. De aia trag mata de coada. Dar am refuzat si am facut bine. In fond in viata mananci ceeace esti si esti ceeace mananci. El a fost ceeace a mancat o viata intrega.
  • +2 (2 voturi)    
    Mare Mancator Ceausist si Comunist (Marţi, 1 aprilie 2008, 19:29)

    drsuz [anonim]

    NO MERCY
  • -2 (2 voturi)    
    Efemer e trupul dar nu si geniul (Marţi, 1 aprilie 2008, 20:03)

    Cyp [anonim]

    A murit materia dar acest mare pictor va trai vesnic si pe pamant prin lucrarile sale atat timp cat vor exista oameni care sa simta valoarea.
  • +3 (3 voturi)    
    Un pupin........... mai putin!! (Marţi, 1 aprilie 2008, 20:06)

    jooo [utilizator]

    Ei,God mai face semne...insa cam putine..............si cam intarziate...
    God.....Te imploram.....MAI CU SPOR!!!!!!!! Bitte-Please---cum Vrei...numai scapa-ne de aceste cadavre..:paubesti,vadimisti..voiculesti...si toata shleahta!! de mancatori....care put!!
  • +2 (2 voturi)    
    mare om, mare caracter... (Marţi, 1 aprilie 2008, 20:33)

    burs [utilizator]

    dupa ce a incasat atatea mii de euro pe niste aberatii, fiul sau, sarac fiind probabil, a avut tupeul sa ceara de la primaria iasi un loc de veci gratis...culmea e ca l-a si primit de la lingaii din primarie...
    • 0 (0 voturi)    
      Bursule esti timorat rau (Miercuri, 2 aprilie 2008, 16:10)

      geo [anonim] i-a raspuns lui burs

      1.acele "aberatii" dspr care vb tu, nu ai putea sa le realizezi nici in 50 de vieti de acum incolo . Frustrarile te bantuie iar impotenta ta intelectuala se manifesta prin acest comentariu al tau , care este jalnic. Ma tem ca nu esti decat un bagaj anatomic ce nu stie decat sa isi nege propria existenta datorita vidului din mintea ta. 2. Cat despre fiul sau ... nici macar la unghia degetuli mic de la picior nu ii poti ajunge. esti un pigmeu si esti demn de mila.
  • 0 (2 voturi)    
    Corect (Marţi, 1 aprilie 2008, 20:38)

    BlackHack [utilizator]

    Corect ar fi: Dumnezeu sa-l ierte! Asta pentru ca se spune: despre morti numai de bine. Altfel, ca pictor nu prea are valoare, cota mare pe piata fiind facuta datorita speculatiilor.

    Sa nu plangem atat: a ajuns intr-un loc mai bun, unde va putea sta de vorba cu Ceausescu, Brucan, Dan Iosif, Teoctist, Pruteanu si candva "ultimul pe lista", Ion Iliescu.
  • -2 (4 voturi)    
    Grafitti cu fecale (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:21)

    anonimus [anonim]

    Majoritatea celor care scriu aici mesaje, nu sunt apti sa picteze o acuarela de clasa a treia, dar se pricep de minune sa deseneze cu rahat pe toti cei care au dat tarii cate ceva. Un plus de valoare. Sunteti niste imbecili, domnilor!
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Marţi, 1 aprilie 2008, 22:44)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui anonimus

      Da au dat fecale tarii bine zici. Aveti habar cati tineri talentati nu s-au putut afirma din cauza unui mancator de ...? Acesti oameni au fost agentii de propaganda ai regimului comunist care a omarat cateva sute de mii de romani si a nenorocit alte cateva milioane. Averea si notorietatea lor este construita pe sangele unora si chinurile altora.
  • 0 (0 voturi)    
    picturici (Marţi, 1 aprilie 2008, 22:34)

    amanita muscaria [utilizator]

    a murit un pictor de kkt care a mancat kkt.
    • 0 (0 voturi)    
      Maestre (Miercuri, 2 aprilie 2008, 4:28)

      BlackHack [utilizator] i-a raspuns lui amanita muscaria

      amanita muscaria, esti din bransa. Imi place ca esti un sau o tip(a) deste(a)pt(a). Nu pe foarte multi artisti ii duce capul. Esti de acord sa vorbim pe mail?
  • 0 (0 voturi)    
    Fumator? (Miercuri, 2 aprilie 2008, 1:07)

    adi2004 [utilizator]

    A fost fumator Sabin Balasa? Din cauza asta a facut cancer la plamani?
  • +1 (1 vot)    
    Vesti (Miercuri, 2 aprilie 2008, 2:20)

    Jazzy [anonim]

    Asteptam vesti si de la Iliescu, Paunescu, CV Tudor...
  • -1 (1 vot)    
    sunteti de coma! (Miercuri, 2 aprilie 2008, 4:31)

    ganea [anonim]

    Bai, fratilor, cum puteti sa va bucurati ca a murit un om? Nu pot spune ca as avea cuvinte de lauda sau respect la adresa pictorului Sabin Balasa, insa nu pot sa ma bucur ca a murit. In fond era un suflet, care acum nu mai e. Ca nu il regret, asta e alta poveste, insa nu pot sa va inteleg, cum moare cineva, cum ii dati zor cu "trecutul negru". Hai sa barfim si noi pe cineva care nu ne mai poate acuza de calomnie!
    Hai sa radem draceste in barba ca Dumnezeu ii curata pe toti! Noi sa ramanem in imbecilitatea noastra, ceilalti sa moara, ca toti au cate o pata. Numai noi sunte fara de pacat!
    Rusine voua!!!
    • -1 (1 vot)    
      sunteti de coma (Miercuri, 2 aprilie 2008, 8:24)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui ganea

      Excelent comentariu! Bravo! Si ca mine mai sunt sigur destui oameni cu frica de D-zeu care sigur gandesc asa. Suntem si in Postul Mare, insa in orice moment traim, nu te poti bucura cand moare un om, oricat rau ti-ar fi facut. Se vede ca toti cei dinainte nu au suferit destul pt. ca nu stiu sa ierte. Dar iata tara asta si oamenii ei minunati! Iata mentalitatea romanilor... Nu se va schimba nici peste 100 ani! Fratilor, cred ca ne meritam soarta si ne meritam unii pe altii. Nu pot sa cred cat suntem de neoameni din moment ce atatia se pot bucura de moartea unui suflet de om. Nici acei puscariasi ai regimului comunist oropsiti si torturati in inchisori absolut degeaba si tot nu au gandit cu atata cruzime ca si voi, ei spuneau "pot ierta, dar nu pot uita". E cu totul altceva decat mentalitatea voastra, a acestora de pe acest forum. Mi-e rusine ca sunt neam cu unii ca voi.
      • 0 (0 voturi)    
        ??? (Miercuri, 2 aprilie 2008, 9:13)

        amanita muscaria [utilizator] i-a raspuns lui Cristina

        Eu nu cred ca sunt neam cu tine asa ca nu iti fa probleme. Daca nu iti place, holbeaza-te pe Trinitas
  • 0 (0 voturi)    
    inca unu (Miercuri, 2 aprilie 2008, 10:25)

    Angel [anonim]

    hai inca unu ca si-asa sunt prea mult. a furat cat a putut pana si-a furat "un pic" de moarte :)))
  • 0 (0 voturi)    
    o javra mai putin (Miercuri, 2 aprilie 2008, 11:01)

    barbu [anonim]

    asta este, inca o javra s-a dus; dumnezeu sa il ierte ca are ce.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine a zis avea dreptate - cautati postul (Miercuri, 2 aprilie 2008, 11:34)

    Wow [anonim]

    Am ramas stupefiat. Nu ma pricep la pictura si alte alea dar din cunostintele generale Sabin Balasa era printre cei mai recunoscuti pictori murali nu numai in Romania... acum dupa moarte vad o gramada de oameni suparati care isi varsa frustrarile. Avea dreptate tipul ala care a zis la articolul despre Pruteanu ca la Romani dupa ce moare unu, toata lumea zice despre el exact contrariul despre cand era in viata:

    Teoctist - in viata:comuniste - dupa moarte:sfant
    Pruteanu - in viata:ratat - dupa moarte:mare om de cultura
    Balasa - in viata:mare pictor - dupa moarte:rahat

    Asa ca oameni buni, aveti grija ce zice lumea despre voi cand sunteti in viata ca o sa stiti sigur atunci ce va zice dupa moarte. Hai sa vedem si altii:

    Ion Iliescu - in viata:!@#@ - dupa moarte:mare erou
    C.V. Tudor - in viata:extremist - dupa moarte:patriot

    lista poate continua
    • 0 (0 voturi)    
      Teoctist. Pruteanu, Balasa (Miercuri, 2 aprilie 2008, 13:42)

      strazi [anonim] i-a raspuns lui Wow

      Maestre, nu este la noi la romani, este peste tot. Acum, ce vrei sa zicem despre Teoctist ? Comunist a fost, comunist a murit. Pruteanu ? Cum i-ai zice tu unui evreu care se duce sa dea limbi la PRM dupa care more si-l ingroapa un preot ortodox ? Balasa ? Pai ce, Balasa picta ? Daca da, inseamna ca micutii aia de la palatul Pionierilor sunt genii...
  • 0 (0 voturi)    
    Balasa (Miercuri, 2 aprilie 2008, 17:21)

    George [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte!
    Va invit sa vizitati "Sala pasilor pierduti" din Universitatea Al. Ioan Cuza din Iasi si poate o sa va schimbati parerea din contra, in pro Balasa.
  • 0 (0 voturi)    
    Pictura lui Sabin Balasa (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:59)

    anonim [anonim]

    Mi-a placut mereu cum picta. Inteleg ca sunt unii carora nu le place genul, dar atata inversunare nu poate starni decat invidia. Cata invidie a starnit !
  • 0 (0 voturi)    
    balasa si balasishmele lui (Joi, 3 aprilie 2008, 2:05)

    bogdan [anonim]

    ...mie mi a placut acest ba- lasha ...sau cum s ar zice bai lasule...ca pictor mi se pare slabut...ca mai toata arta din romania lui peste ...ce vrei sa zici ca caltia e artist ? e varza sau teapa aia cu cartoful din piata e arta ? sa avem pardon ...balasa era varza la compozitie nu stia desen si cam slab la portrete , cai habar nu avea sa deseneze si atunci a imporvizat acele cacaturi fara nici o noima , femei de cauciuc fara nici o senzualitate cu parul ala ca o coama leonina culoarea e cam din tub sau borcan ...eu nu stiu multa arta...merg in galerii ...privesc ..ma bucur ...am vazut caltia...slabut ...si cam toti is slabi ...mi a ramas in minte astileanu de la cluj ....meserias tipul ...acum cam astia suntem ...la bucuresti sunt putini artist imari ...nu s merita banii...dar avem valori de perspectiva...invatati sa desenati si sa pictati ca lumea ...balasha im sorry for you ...domnul sa te primeasca la el ...bye
  • 0 (0 voturi)    
    nu mai scrieti aberatii (Joi, 3 aprilie 2008, 22:25)

    Angela Botoacă - AZUGA Ph [anonim]

    Nu stiu de ce se posteaza prostiile acestea, scrise de niste oameni, de fapt nici oameni nu ii poti numi, nici macar animale, caci ele au suflet si iubesc. Cum pot spune asemenea aberatii: pictorul a fost un MARE OM, UN MARE ARTIST, UN MARE GENIU.
    Cei care se bucura de moartea unor oameni, precum Pruteanu,Balasa, sunt niste persoane fara nici un caracter; macar sa nu-si mai dea cu parerea. I-as intreba doar: a-ti pierdut vreodata o persoana draga? Nu cred. Altfel nu a-ti mai vb astfel.
    Nu va dati seama ca oameni precum Balasa ne-a facut tara cunoscuta, a mai spalat din rusinea facuta de acei indivizi din Italia, Spania.... din toata lumea, acei romani care ne face tara de ras. Pe acele persoane sa le criticati si sa spuneti lucruri urate, nu de aceste personalitati, aceste genii date de Dumnezeu, acesti oameni de cultura, oameni de toata isprava.
    Voi, cei care vb urat de Balasa, de fiul acestuia, de Pruteanu, de ÎPS Fostul Mitropolit, VOI SUNTETI NISTE ISPRAVITI.
    • 0 (0 voturi)    
      balasa (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 22:00)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Angela Botoacă - AZUGA Ph

      Muuuuuuuuuu, angelico, cred ca ca daca ma exprim pe limba ta vei intelege mai usor.
      Muuuuuuuu!
  • 0 (0 voturi)    
    RIP (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 0:35)

    Bigubax [utilizator]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace. Un gand bun familiei si prietenilor.

    Cat despre creierul manelistilor ce posteaza aberatii peste tot: RIP.
    • 0 (0 voturi)    
      bigumax (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 22:10)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Bigubax

      Am mai cunoscut intelectuali comunisti (intelectuali pe naiba). Si de cate ori ii ascultam, voma provocata de discursul lor, aruncata pe o panza alba facea un tablou mai valoros decat aberatiile lui balasa.
  • 0 (0 voturi)    
    balasa (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 21:59)

    adrian [anonim]

    Si ce daca?? Au murit multi alti oameni in aceeasi zi. Dar numai sabin a fost pupincurist. Unul mai putin de azi inainte. Astept sa vad daca dupa ce crapa si porcul de adrian paunescu nu cumva se va declara doliu national. Ar fi dovada suprema a tampeniei care stapaneste romania:
  • 0 (0 voturi)    
    yes (Joi, 30 septembrie 2010, 6:51)

    sss [anonim]

    ce ma bucur , ador sa aud ca ,or oamenii !!! >:)
  • 0 (0 voturi)    
    Un mare artist (Joi, 4 iunie 2015, 0:40)

    Anda [anonim]

    Un mare pictor, posteritatea îi va face dreptate. Tablourile și frescele sale m-au fascinat întotdeauna, atât prin tehnica excelentă, cât și prin idei, aspirații, idealuri. Frescele de la Iași sunt minunate...la fel cea de la ASE. Păcat, Bălașa și Chirnoagă, doi coloși care au plecat unul după altul.
  • 0 (0 voturi)    
    Avea 75 de ani (Miercuri, 23 decembrie 2015, 3:23)

    Ciprian Birtea [anonim]

    Era născut în iunie 1932 și a murit în aprilie 2008, înainte de a împlini 76 de ani.