Un documentar BBC readuce in discutie autenticitatea giulgiului din Torino

de C. Marin     HotNews.ro
Luni, 24 martie 2008, 16:47 Actualitate | Cultură


BBC a difuzat, sambata seara, un documentar care readuce in discutie autenticitatea misteriosului Giulgiu din Torino, considerat a fi panza cu care Iisus a fost acoperit dupa coborarea de pe cruce, scrie BBC News.

Pana in anii '80, milioane de crestini din intreaga lume au crezut ca Giulgiul este cel al lui Iisus, insa teoria a fost contestata in 1989 de o echipa de cercetatori. Acestia au analizat panza si au anuntat ca este un fals medieval din jurul anului 1325.

Productia BBC "Shroud of Turin", difuzata in ajunul Pastelui catolic, pune sub semnul intrebarii cercetarile realizate in urma cu 19 ani si propune o noua analiza care sa rezolve definitiv disputa. Realizatorii documentarului au fotografiat giulgiul cu ajutorul tehnologiei  de inalta definitie, rezultatele punand la indoiala originea medievala a lintoliului.

Filmul reface drumul pe unde a trecut gilugiul sau pe unde este studiat (Torino, Oxford, Colorado, Istanbul, Ierusalim) si evidentiaza conflictul dintre probele stiintifice si cele istorice. Astfel, zeci de indicii istorice si cercetari stiintifice demonstreaza ca lintoul dateaza cu adevarat din vremurile lui Hristos si ca in analiza carbun 14 cercetatorii nu au tinut seama de contaminarile pe care panza le-a suferit de-a lungul secolelor.

"Shroud of Turin" prezinta si opiniile mai multor cercetatori care au studiat panza, printre acestia fiind si John Jackson, fizician american care a elaborat o noua ipoteza cu privire la Giulgiul din Torino. Plecand de la tehnici noi ale datarii cu carbon 14, care nu erau cunoscute in 1989, el ar putea aduce noi dovezi ca panza provine intr-adevar din epoca in care a trait Iisus Hristos.

"In primul rand, daca vorbim despre un fals medieval, trebuie sa stim cum a fost realizat. Nici un experiment facut recent, utilizand vopsea pe manechine incalzite, nu a produs amprente similare celor de pe Giulgiu'', a explicat Jackson pentru BBC, precizand ca petele de sange se potrivesc perfect numai daca panza este aseaza pe un corp cu trei dimensiuni si nu daca sunt pictate pe o suprafata plana.

Astfel, cercetarile efectuate in urma cu 19 ani pot fi puse sub semnul indoielii, avand in vedere faptul ca panza a fost reparata in Evul Mediu, dupa  ce a ars partial intr-un incendiu din anul 1532.

Istoria giulgiului din Torino

Giulgiul are lungimea de 4,36 m, latimea de 1,10 m ,si este alcatuit din fire de in tors manual. Pe tesatura apar doua amprente: partea din fata si din spate a unui barbat neimbracat, biciuit si crucificat. Corpul a fost asezat pe spate, pe jumatatea inferioara a giulgiului, cealalta jumatate fiind pusa pe deasupra.

Misterul giulgiului nu a fost pe deplin elucidat, cu atat mai mult ca provenienta acestuia este neclara. Dupa unele surse istorice, dupa moartea lui Iisus, panza a fost dusa regelui Abgar din Edessa (Turcia de azi), care ar fi ascuns-o intr-un perete al cetatii. Giulgiul ar fi fost descoperit abia in secolul VI si dus de la Edessa in capitala bizantina Constantinopol, de unde Cruciatii ai transportat-o in Franta, in anul 1204.

Dupa anul 1400, panza a fost donata casei princiare de Savoya (Franta), iar in anul 1578 giulgiul a fost predat Domului din Torino, ramanand totusi proprietatea familiei de Savoya. In martie 1983, dupa decesul ex-regelui italian Umberto de Savoya, giulgiul a intrat in posesia Vaticanului, cu conditia pastrarii sale in continuare in relicviarul Domului din Torino.

De-a lungul timpului, mai multe ipoteze au fost emise cu privirea la autenticitatea panzei. In timp ce unii oameni de stiinta au sustinut ca panza a apartinut lui Iisus, alti sceptici au declarat ca aceasta este un fals rafinat. Dilema ramane fara raspuns si dupa decenii de cercetari, giulgiul din Torino fiind in continuare obiectul unor aprinse controverse.

Surse: bbc.co.uk, geocities.com, thelegraph.co.uk






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6625 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Giulgiul din Torino (Luni, 24 martie 2008, 21:27)

    Gabriel Serbanescu [anonim]

    Va rog ,nu mai postati astfel de stiri.Romanii numai sunt interesati de peste 20 de ani astfel de lucruri.Ei sunt interesati de meciuri trucate la fotbal,de bataile dintre tiganii din diverse cartiere ale oraselor tarii si alte lucruri de top.Nu am ceva impotriva globalizarii dar cred ca acest fenomen a lovit fara mila in ceeace are un popor mai sfant:cultura sub toate formele ei.Si cei care dirijeaza acest segment sunt inculti si nu pot observa raul care se dezvolta.
    • 0 (0 voturi)    
      Parere (Marţi, 25 martie 2008, 19:10)

      Lulu [anonim] i-a raspuns lui Gabriel Serbanescu

      Nu pot decat sa-l felicit pe domnul Serbanescu.
      Punct lovit!
      Observ exact aceleasi fenomene si asta de la 9000km de CASA. Atat tendinta de globalizare (chiar mai acut decat in Romania) cat si ce mizerii de stiri pot fi prezentate in jurnalele de pe toate posturile. Dar ABSOLUT TOATE!
      • 0 (0 voturi)    
        nu va intereseaza?! (Joi, 27 martie 2008, 13:54)

        kamaradu [anonim] i-a raspuns lui Lulu

        Pentru chestiile astea cu "nu ma intereseaza": se vorbeste de cultura si nu va intereseaza lucruri importante din istoria omenirii. Ce are asta cu globalizarea (si mai lasati-o balta cu tendinta asta de fitze "anti-globalizare"). Uite asa ajungeti ca americanii care nu stiu decit ce se intimpla pe gazonul din fata casei lor =))
    • 0 (0 voturi)    
      Vorbeste, te rog, in numele tau nu al altora! (Joi, 27 martie 2008, 13:27)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Gabriel Serbanescu

      Nu crezi ca bunul simt ar trebui sa-ti spuna sa nu mai vorbesti in numele altora?
      Daca nu te intereseaza stirea esti liber sa nu o citesti. Pe mine unul ma intereseaza.
  • -1 (1 vot)    
    Nu va inteleg (Marţi, 25 martie 2008, 19:43)

    DD [anonim]

    Cine dracu va pune sa cititi?
    Sau nu mai puteti discerne prin atata informatie?
  • -2 (2 voturi)    
    BBC... (Marţi, 25 martie 2008, 20:05)

    Carina [anonim]

    BBC-ul ne-a obisnuit cu atitudinea anticrestina. Un trust de presa fara Dumnezeu, fara morala. Un gunoi spiritual.
    • 0 (0 voturi)    
      ai inteles gresit .. (Miercuri, 26 martie 2008, 9:00)

      elaxxx [utilizator] i-a raspuns lui Carina

      de data asta tocmai vrea sa demonstreze ca e autentic
  • +1 (1 vot)    
    giulgiu din torino (Marţi, 25 martie 2008, 20:15)

    mitra [anonim]

    o poveste care nu mai prinde in acest mileniu al varsatorului.nu mai prostiti lumea pentru a o convinge de necesitatea unor schimbari globale.Daca nu este o facatura,giulgiul poate apartine marelui maestru templier jack de molay care a murit in chinuri la fel de mari aparand aceleasi virtuti ca si iisus,si pt. asta sunt documente de la fata locului ,pe cand dincolo s-a tesut o legenda cu iz de crdibilitate mai ales ca s-a scris cu sabie si foc.Nu credeti ca ar trebui facut ceva pentru linistea terei? ,caci numai prostii mai cred in judecata de apoi,base diaconu stelei,sfntul gigi si altii ca ei n-au nici un stres.PACE VOUA ROMANI.
    • 0 (0 voturi)    
      pe bune?? (Miercuri, 26 martie 2008, 10:02)

      Lucian* [anonim] i-a raspuns lui mitra

      si eu care credeam ca murise doar pt ca Filip cel Frumos dorea avutia stransa de cavalerii templieri!
      Nu vad nici o legatura...
      Nu sunt convins...
      Din punctul meu de vedere este foarte posibil sa fie doar o relicva fabricata in perioada in care orasele se bateau sa aibe un loc de pelerinaj pentru ca sa stranga bani.

      Sa nu-ti faci chip cioplit ca sa te inchini lui.
      Daca trebuie sa te auda Dumnezeu, atunci te va auzi si fara ca sa te duci sa te inchini la panza si in mod sigur cand te va judeca nu-i va pasa deloc de asta. Doar faptele conteaza. Apropos, niciunde in in Biserica Catolica nu scrie ca TREBUIE sa te inchini la vreo relicva.
  • -1 (1 vot)    
    Interesant (Marţi, 25 martie 2008, 20:21)

    Razvan007 [utilizator]

    Articolul asta demonstreaza ceea ce spun eu de mult timp pe forumurile hotnews: orice problema de religie este inerent complexa nu numai datorita istoriei (cu care religia se impleteste) ci si datorita evolutiei omenirii in general.

    Daca judeci in alb si negru in materie de religie este mai multa ca sigur ca ajungi la concluzii gresite.

    Pana si numai aceasta problema cu giulgiul este atat de complexa incat nu se pot da raspunsuri clare. Datarea cu carbon din anul 1989 a fost mult timp un argument antireligios, dar oare ce au datat cu carbon oamenii de stiinta ? Se stie ca giulgiul a fost “reparat” in urma cu aproximativ 1000 de ani, deci este posibil ca oamenii de stiinta sa fi datat reparatiile aplicate giulgiului. Asta inseamna ca ceea ce era la inceput o contradictie clara (stiinta spunea 1000 de ani vechime, istoria vorbea de 2000 de ani de vechime) s-a transformat de intr-un argument pro-giulgiu, in sensul ca este posibil ca datarea cu carbon din 1989 sa dovedeasca de fapt reparatiile care au fost aplicate giulgiului. In acest fel, argumentele stiintifice care dovedeau falsitatea giugiului, ajung la final sa confirme o parte din istoria acestuia.

    Aceasta nu este singura situatia de acest fel. Eu as spune ca situatia de mai sus este mai degraba regula decat exceptia. Un alt exemplu care imi vine acum in minte este aparenta contradictie dintre teoria evolutionista a omenirii si teoria creationista. Parerea mea este ca ambele teorii sunt adevarate, desi in prezent se bat cap in cap. In momentul in care timpul imi va permite voi scrie un articol pe tema asta.
    • -1 (1 vot)    
      O dezbatere inutila (Marţi, 25 martie 2008, 21:07)

      imin [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Dumnezeu reprezinta o alta dimensiune radical diferita de lunea noastra si o proba materiala este irelevanta. De aceea problema giulgiului este o dezbatere inutila si fara sfirsit: niciodata un lucru nu poate constitui o proba pro sau contra in probleme de religie. Aici nu poate actiona decit credinta si nimic altceva!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e o dezbatere inutila (Miercuri, 26 martie 2008, 0:52)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui imin

        Charles Dawkings ..intr-adevar ateu .....iti explica in cartea de mai jos de ce e fals ceea ce ai afirmat....

        http://www.curteaveche.ro/bookdescription.php?book=576
        • -1 (1 vot)    
          diferenta ontologica si credinta (Miercuri, 26 martie 2008, 8:42)

          imin [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          N-ati inteles nimic: afirmatia mea nu se refera la existenta sau nu a lui Dumnezeu ci la faptul ca o proba materiala este irelevanta intr-o problema religioasa. Afirm inca odata: un lucru material, parte a acestei lumi, oricare ar fi el, chiar si Giulgiu din Torino, nu poate constitui un argument, o proba asupra unui regiuni ontologice radical diferita de lumea in care traim noi. Numai credinta (infricosdare si cutremur) ne ofera un acces. Iata citeva versuri din Goethe:

          Infiorarea e a omului suprema calitate
          Oricit de rar ar fi cutremurat
          El simte adinc cele maret-infricosate!
      • 0 (0 voturi)    
        absolut (Miercuri, 26 martie 2008, 8:15)

        je [anonim] i-a raspuns lui imin

        CORECT 100%
    • +1 (1 vot)    
      yeah, right (Miercuri, 26 martie 2008, 4:24)

      calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      daaaaaaa, evolutionismu' si creationismu' sustin acelasi lucru, numa' noi stem suckeri si nu pricepem. conform logicii tale de fier de lantzuri de la tanacu, dreaqu si mniezau ie tot aia. numai noi stem suckeri si nu tzalejem. jeniule!!

      cat priveste bucata aia de panza, aia de cred in mniezau si alte stupizenii de felu' asta o sa vada un argument irefutabil in absolut orice ...

      ah, astora religiosii ... picolea pi pamant au fost enshpe mii de religii si inca o sa fie. crstinismu' e numa' una din ele. asa cum a aparut, tot asa o sa dispara. cand o sa fie inventat ceva mai comod si politic mai util, o sa fiti toti convertiti 100%. ca asa trebe. si atunci dracu' (sau cum o sa se cheme nasolu' din nooa poveste) o sa fie in noua carte (in loc de bilie o sa se cheme brittnie, pesemne) infatisat ca un rocker cu okii albastri, imbracat in jmekeria aia din torino (got the picture?) iar ala bun o sa poarte tricou mulat si pantaloni de treisudest.
      • -2 (2 voturi)    
        Pro-fund ce spui tu (Miercuri, 26 martie 2008, 11:28)

        Castravecior Fasolache [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

        Ce mare 'noroc' ca mai exista oameni altruisti ca tine.

        Tu ai gandirea simpla care nu poate depasi X-ul acela care te reprezinta. Stii de ce? Pt. ca tu te inchini la o pereche de izmene carpite si te bati cu pumnul in piept ca ai descoperit adevarul.

        Cu siguranta se vor mai inventa religii, la care o sa aderi si tu. Pt ca vor fi la moda. Si tu gandesti la moda. Pt ca traiesti la moda. Esti ca o frunza in bataia vantului. De-aia nu poti sa crezi.

        Tu crezi ca identitatea unui om e un lucru cu care te nasti si ramai cu el pt totdeauna? Te inseli. Identitatea se descupera si se cultiva cu greu. Dar se poate pierde foarte usor din nepasare.

        Einstein spunea odata ca nici un om cu gandire sanatoasa nu poate avea ceva impotriva crestinismului. Si nu era Vax(ile) cum esti tu.

        Ma deranjeaza ca toti analizeaza 'rational' si de 'bun simt' aceste probleme fiind desigur in neCUNOSTINTA de cauza.

        Avantajul e ca un om poate sa creada, este liber sa o faca in absolut orice situatii si acest lucru nu i se poate lua.

        Iti dau voie s-o numesti CONDAMNAREA OMULUI LA IUBIRE SI LIBERTATE.

        Asta este singura vina a crestinismului.
      • +1 (1 vot)    
        super tare! (Miercuri, 26 martie 2008, 12:45)

        ticaloasa [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

        Am ras cu lacrimi! Cel mai tare post pe care l-am citit vreodata pe acest forum. Si lasand gluma la o parte: PERFECT ADEVARAT ceea ce sustii. Sunt 100% de acord...
  • -1 (1 vot)    
    giulgiu (Miercuri, 26 martie 2008, 7:08)

    dan [anonim]

    crestinismul pur,descoperit de biblie si numai biblie nu va disparea niciodata pt ca cel care e in centrul crestinismului e viu in vecii vecilor.biblia nu vb nicaieri despre giulgiu sau alte inventii facute de cei care au ucis peste 50 000 000 de milioane de oameni in evul mediu si care a tinut omenirea pe loc in tot aceasta perioada.pure traditii omenesti.mare atentie voi cei care ridicati in slavi aceasta putere romano catolica lupul isi shimba parul da naravul ba.lumea doarme in timp ce este hranita cu tot felul de minciuni grosolane.
    • 0 (0 voturi)    
      50 de milioane ?? :) (Miercuri, 26 martie 2008, 10:09)

      Lucian* [anonim] i-a raspuns lui dan

      de unde ai scos asta omule???
      Nu era toata populatia Europei 50 de milioane in Evul Mediu, mai ales ca erau si ciuma si razboaiele.
      PS: vezi ca si ortodocsii au cateva sute de mii la activ. Nu te-ai intrebat niciodata de ce preotii ortodocsi nu se arunca asupra celor catolici cu argumentul inchizitiei pe buze? Pt ca daca tot esti dalmatian, atunci n-are rost sa musti din alt dalmatian zbierand ca este dalmatian. Chestia cu inchizitii ortodoxe o vei gasi chiar pe site-ul ortodoxismului. Macar au fost onesti si si-au recunoscut si partea lor de cadavre (chiar si prin Romania).
  • 0 (0 voturi)    
    Fericiti .... (Miercuri, 26 martie 2008, 9:48)

    Ducu [anonim]

    Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut!
  • 0 (0 voturi)    
    Inca un articol despre religie? (Miercuri, 26 martie 2008, 10:36)

    ateu [anonim]

    Inca un articol despre religie? Nu cred! Datare corecta cu C14? Sunt convins! Ce anume s-a datat cu C14? Nu stiu! Este posibil sa existe artefacte care sa ateste existenta istorica a lui Isus? Probabil. Ma deranjeaza cu ceva existenta istorica a lui Isus? Nu, deloc. La fel cum nu ma deranjeaza existenta istorica a lui Buddha, Mohamed, Moise etc. Aia au fost oameni care pentru nivelul de evolutie stiintifica a acelei epoci erau destul de "luminati". Ma deranjeaza ca inca mai exista oameni care cred in fiinte supranaturale gen Dumnezeu. Nu ca as avea ceva personal cu ei ci pentru ca mi-as dori o umanitate mai evoluata. Consider ca o dezbatere e buna? Da, normal. Cand nu se dezbate se poate ajunge la "stirile de la ora 5" deci e de preferat sa dezbatem...
    • -1 (1 vot)    
      Nu te grabi sa dai definitia evolutiei (Miercuri, 26 martie 2008, 12:40)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui ateu

      Sa stii care este sensul corect al evolutiei umane inseamna ca fi inteles care este sensul existentei si al umanitatii in general. Exista posibilitatea ca tu sa fi cel care a involuat datorita departarii de Dumnezeu. Spun ca exista posibilitatea – nu ma pronunt cert in aceasta chestiune - pentru nici un om nu detine cheia "evolutiei".

      In orice caz, termina cu aberatiile astea gen 'involuat = credincios', 'evoluat = anteu'. Lucrurile nu sunt asa de simple cum par.

      Alt aspect: evolutia spirituala a unei persoane este o chestiune personala. Daca tu vrei sa fii ateu, eu respect acest punct de vedere si nu ma "deranjeaza" acest fapt. Mi se pare cel putin o nesimtire sa te arati "deranjat" de alegerea altor oameni in aceasta problema strict personala. Decide pentru tine, vino cu argumente pro sau contra, dar lasa "deranjurile" la o parte.
      • 0 (0 voturi)    
        evolutie (Miercuri, 26 martie 2008, 13:21)

        ateu [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        Da, e greu sa cunosc ce va aduce evolutia. In schimb este posibil sa inteleg realitatea. Stiai ca islandezii cred in elfi? Crezi in elfi? Orice punct de vedere este respectabil dar in final vrem sa aflam realitatea. Ai accepta sa fii tratat de un doctor convins ca trepanatia este un inlocuitor pentru antidepresive? Punctul de vedere este acceptat ca atare dar exagerarile dauneaza grav sanatatii...
        • -1 (1 vot)    
          P1 (Miercuri, 26 martie 2008, 14:42)

          Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui ateu

          “In schimb este posibil sa inteleg realitatea.”

          Intelegi realitatea ? Cel mai probabil vrei sa spui ca intelegi si crezi numai simturile pe care le ai. Daca te nasteai acum 100 de ani erai in stare sa bagi la azil pe inventatorul radioului – cu siguranta un mare sarlatan. Acest individ pretindea sa poate transmite informatii la mare distanta desi nici o fiinta umana nu putea vedea, simti, gusta sau mirosi aceste “informatii” cand erau in tranzit.
          Cel mai probabil si despre stiinta moderna ai mari indoieli. Exista o teorie a “stringurilor” (strings in engleza) care incerca sa unifice teoria relativitatii cu teoria cuantica. Aceste “stringuri” exista numai in teorie nefiind pana in prezent detectate. Proabil si aceasta teorie este o tampenie din punctul tau de vedere: intersectia ta cu aceasta 'realitate' fiind zero.
          Pe urma mai sunt diverse analize de laborator care au demonstrat stiintific ca in anumite conditii, electronul se poate afla SIMULTAN in 2 locuri. (cauta pe net 'Double-slit experiment
          '). Asa ceva cum se incadreaza cu notiunea ta de realitate ?

          “Realitatea” este atat de complexa incat ti-ar trebui 20 de vieti doar ca sa intelegi numai ce au descoperit oamenii pana acum.
          • 0 (0 voturi)    
            string theory (Miercuri, 26 martie 2008, 15:16)

            ateu [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

            wow! m-ai atacat personal cu string-theory... nu de alta da' cu aia ma ocup si eu... String-urile prezic un spatiu cu 10 dimensiuni, compactificate. Exista diverse metode de compactificare iar clasa generala de solutii este Calabi-Yau. Modul de compactificare (vezi flux compactification de ex) duce la diverse tipuri de particule. (ma exprim pe fuga, trebuie sa stii ceva conformal field theory ca sa pricepi). In mare ajungi la niste preziceri ale unor particule de anume spin, cu anume mase etc. Scopul string theory acum este tocmai de a face legatura dintre high energy (string) si low energy. Vezi conjectura Maldacena si Corespondenta AdS-CFT...
            Nu trebuie sa stii sa calculezi interactia intre un string si un Brane ca sa pricepi ca exista motive foarte intemeiate sa "crezi" in string theory... Partea cu electronu' ok, asta-i fizica de anu 1-2, desi poti construi si Path Integral formulation pt QFT din asta... fain...
            "Realitatea" e data dracu' daca e sa o luam asa, dar noi avem minte pe langa simturi, sau nu?
            • -1 (1 vot)    
              st2 (Miercuri, 26 martie 2008, 15:59)

              Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui ateu

              Mai omule, la minte apelez si eu ;) Nu exista nici o teorie stiintifica probata sau neprobata care sa infirme existenta lui Dumnezeu. Tot ce au facut oamenii pana acum a fost sa vada cum merge sistemul (doar o mica parte din el), dupa care brusc s-au “desteptat” si au zis: “- Gata ! Inteleg o parte din functionarea sistemului, deci sistemul nu are un creator !”. Ce dracu de logica este asta ?

              Este ca si cum as face eu un joc pe calculator, iar oamenii virtuali din acel joc ar spune dupa X generatii ... “-Opa ! Asa merge gravitatia ! Acum stim o parte din regulile de functionare a sistemului, inseamna ca putem trage concluzia ca “jocul” nu a fost create de nimeni.”

              Nu poti sa ignori teoria cu Dumnezeu din acelasi motiv pentru care un fizician nu ignora o teorie neinteleasa / nedemonstrata, iar teoria asta este speciala in sensul ca niciodata nu vor fi date suficiente pentru a o proba sau infirma cu desavarsire. Mai vroiam sa mai zic ceva, dar trebuie sa mai si lucrez.
        • 0 (0 voturi)    
          P2 (Miercuri, 26 martie 2008, 14:43)

          Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui ateu

          “Ai accepta sa fii tratat de un doctor convins ca trepanatia este un inlocuitor pentru antidepresive ?”

          Foarte vagi argumentele tale. Pot sa presupun ca ataci biserica considerand ca este de vina pentru cat de inapoiati erau oamenii mai demult. Daca la asta te gandesti, atunci gresesti. Ca orice alt factor in evolutia umana, biserica a avut influente pozitive si negative. Sa negi credinta in Dumnezeu din cauza experientelor negative este ca si cum ai spune ca Einstein a fost un sarlatan deoarece s-a purtat urat cu nevasta-sa. (exista surse care in realitate sustin asta).

          “Punctul de vedere este acceptat ca atare dar exagerarile dauneaza grav sanatatii...”

          Tine-ti mintea deschisa si nu mai judeca in alb is negru. Mai ales, fi totdeauna constient de factorul de eroare din calculele tale. Problemele pe care le “transezi” tu in 2 cuvinte sunt incredibil de complexe.
          • 0 (0 voturi)    
            OK (Miercuri, 26 martie 2008, 15:47)

            ateu [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

            Poate ca tind sa am o atitudine "pozitivista" cu privire la realitate. Poate e un defect. Nu stiu... Oricum a dus la mai multe decat misticismul si dogmele de toate felurile. Sunt de acord ca realitatea este extrem de complexa dar daca bine imi amintesc Einstein zicea ca cel mai de neinteles lucru despre univers este ca se poate intelege. Prefer calea asta si nu pe cea cu inchinaciuni unu zeu oarecare. E clar ca si sa calculezi masa unui proton (vezi lattice QCD) nu as putea cu amarata mea de minte nici in 20 de vieti, dar uite ca unii calculeaza si au rezultate. Ei, au fost altii care au inventat calculatoarele inainte, dar cert e ca nu le-a facut dumnezeu dragutu...
  • -1 (1 vot)    
    rusine (Miercuri, 26 martie 2008, 11:50)

    Caleidoscop [anonim]

    Domnule C Marin as vrea sa va intreb daca ati postit, ati fost la biserica sau daca v-ati impartasit inainte sa scrieti acest articol? Nu inteleg cum scriu unii despre cele sfinte cu mintea spurcata si mainile murdare si cum isi permit sa judece ei ce este bine si ce-i rau, ce-i adevarat sau fals. Campanie anti Hristos in ajunul Pastelui... RUSINE!!
  • +1 (1 vot)    
    uitati-va la documentare (Miercuri, 26 martie 2008, 13:01)

    ateu [anonim]

    Mai savurati si niste documentare, copii! Penurie de carti in anumite domenii de specialitate in bibliotecile din Romania. De ce oare? Nu pentru ca nu sunt fonduri ci pentru ca nu e interes. Educatia este un fenomen inchis, finalizat dupa caz la 15,18, 22, 26 de ani. Dupa care tot ce iese din ceea ce am invatat la scoala (printre care si religie, datorita grijii pe care o poarta actualii politicieni) nu mai poate sa influenteze pe nimeni deoarece este ignorat sau este "cu dracu' "... Varietatea subiectelor dezvolta intelectul... si va asigur, stiinta nu se opreste la ceea ce se poate invata in 26 de ani (adica sfarsitul doctoratului in imbecilul sistem de invatamant "a la bologna")
  • 0 (0 voturi)    
    monstrul de la Loch Ness (Miercuri, 26 martie 2008, 13:56)

    nessie [anonim]

    isi face aparitia anual, taman cand castravetii sunt mai acri, deci e inca nevoie de multa munca de convingere a maselor in materie de giulgiu.
  • -1 (1 vot)    
    era viu!!! (Miercuri, 26 martie 2008, 14:24)

    alybaba [anonim]

    stiati ca: persoana acoperita de celebrul giulgiu era vie? se vad clar urmele de sange inchegat si de cel care a continuat sa curga dupa ce a fost acoperit. ba mai mult daca ar fi fost invelit ar fi ramasa doar o pata fara forma, fara chip si toate cele, nu s-ar fi vazut decat o pata mare si atat. deci....a fost doar acoperit nimik mai mult :)) ce ziceti de asta?
  • 0 (0 voturi)    
    crucificari: (Miercuri, 26 martie 2008, 15:00)

    ateu [anonim]

    Personal m-am simtit rau cand am vazut un documentar despre crucificari... Aveau romanii astia niste metode ca te gandesti cine era mai barbar...romanii sau barbarii... S-au analizat detaliile fiziologice ale crucificarii. De exemplu nu puteau fi crucificati in palma deoarece oasele de acolo nu puteau sustine trupul. Deci povestea cu Padre Pio e "cusuta cu ata alba"... Pe cruce se murea incet si in chinuri. Un om luat mai repede de pe cruce ar putea supravietui. Nu mi se pare imposibil ca acel cineva sa fi fost inca viu. Bine, atunci povestea cu "invierea" e clar ca nu e altceva decat o poveste... da' oricum, cine mai crede prostii de genul asta. Dar, sa lasam chestiile religioase.
    • 0 (0 voturi)    
      @ateu (Miercuri, 26 martie 2008, 15:42)

      Bozo [anonim] i-a raspuns lui ateu

      Numai prostii ai debitat pana acum. Nu m-as fi obosit sa-ti raspund, mai ales ca am vazut ca trisezi cu stringurile dar dupa ca ca nu cunosti, iti dai cu parerea dintr-o pozitie pe care o supralicitezi mult. Probabil esti un copil. Oricum mainile sustin trupul daca nu-s singure in acest demers, impreuna cu piroanele de la picioare nu se mai pune problema. Romanii au invatat de la altii crucificarea, asa ca degeaba te lamentezi ca aveau metode barbare (de parca ai sti ceva despre ei sau perioada lor). Nu mai vorbi despre inviere ca esti prea tampit ca sa intelegi. In general invata sa asculti mai intai, n-ai de ce sa deschizi gura deocamdata. Nu e cazul sa-mi vii cu fragmente de pe wikipedia legate de romani sau altceva, cultura de net e prea stravezie pentru cei care prefera lucrurile adevarate.
      • 0 (0 voturi)    
        time is money (Miercuri, 26 martie 2008, 20:03)

        ateu [anonim] i-a raspuns lui Bozo

        citeste asta
        http://www.amazon.com/String-Theory-M-Theory-Modern-Introduction/dp/0521860695
        pe urma discutam