VIDEO Patriarhul Daniel anunță că s-a vaccinat anti-COVID / Bănescu: Poziția favorabilă a BOR față de vaccinarea în sine ca act medical profilactic și benevol este deja foarte bine cunoscută

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:05 Actualitate | Cultură


Patriarhul Daniel
Foto: AGERPRES
Patriarhul Daniel anunță că s-a vaccinat anti-COVID-19. „Vă pot transmite oficial că Părintele Patriarh a confirmat astăzi, într-o scurtă întâlnire cu presa, la ieșirea din Parlament, că s-a vaccinat. Poziția favorabilă a BOR față de vaccinarea în sine ca act medical profilactic și benevol este deja foarte bine cunoscută", a transmis miercuri purtătorul de cuvânt al Patriarhiei, Vasile Bănescu.

Patriarhul Daniel a fost întrebat la Parlament, unde a asistat la şedinţa solemnă dedicată Zilei Naţionale a României, dacă s-a vaccinat.
  • ”Sigur, ne-am vaccinat, gata!”, a răspuns el, conform unor imagini difuzate de Antena 3.
Întrebat cu ce ser s-a vaccinat, Patriarhul Daniel a spus că "toate datele sunt confidențiale".




De asemenea, chestionat de jurnaliști s-a vaccinat cu două doze, patriarhul Daniel a răspus: "Cu dublă doză".

Întrebat ce mesaj are către credincioşi, Patriarhul a răspuns: ”Nu avem niciun mesaj, să facă ascultare de medici”.

Patriarhul a mai spus că poziţia oficială a Bisericii Ortodoxe a rămas aceeaşi: ”V-am spus esenţialul, poziţia oficială a Bisericii a rămas aceeaşi, să se sfătuiască fiecare credincios cu medicul de familie. Nu avem opinii personale”.
  • "Vă pot transmite oficial că Părintele Patriarh a confirmat astăzi, într-o scurtă întâlnire cu presa, la ieșirea din Parlament, că s-a vaccinat.
  • Poziția favorabilă a BOR față de vaccinarea în sine ca act medical profilactic și benevol este deja foarte bine cunoscută", a transmis ulterior purtătorul de cuvânt al Patriarhiei, Vasile Bănescu.
Contactat de HotNews.ro, Bănescu a spus și el că datele sunt confidențiale: ”Restul informațiilor sunt confidențiale și trebuie respectata această confidențialitate. Esentială rămâne declarația oficială în sine, aceea că a ales să se vaccineze.”

În urmă cu 10 zile, Patriarhul Daniel transmitea, în plin val 4 al pandemiei de COVID-19, un ”îndemn la rugăciune şi grijă pentru sănătate”, în care le spune oamenilor "să respecte măsurile de protecție sanitară și să asculte îndemnurile medicilor", fără a face însă vreo referire concretă la vaccinare.

De la debutul pandemiei, Patriarhul a avut o singură intervenție în care s-a pronunțat pentru vaccinare, în 1 mai, de Paște, când spunea că 2.500 de persoane au fost lăsate să intre în Basilica Sfântului Mormânt datorită vaccinării unui procent foarte mare din populaţia din Israel, care a permis relaxarea restricțiilor. De asemenea, mesajele sale au fost extrem de puține în pandemie.

În mesajul transmis atunci, Patriarhul Daniel "îndeamnă stăruitor pe toţi credincioşii şi pe toţi clericii săi să sporească rugăciunea pentru sănătate, să respecte măsurile de protecție recomandate de autoritățile medicale şi să asculte îndemnurile medicilor ce lucrează pentru alinarea suferinţei bolnavilor".

El nu a făcut atunci o referire explicită la vaccinarea împotriva COVID-19.

"În această perioadă extrem de grea, când ţara noastră se confruntă cu cel mai intens val al pandemiei care sufocă secțiile ATI ale spitalelor, Patriarhia Română îndeamnă stăruitor pe toţi credincioşii şi pe toţi clericii săi să sporească rugăciunea pentru sănătate, să respecte măsurile de protecție recomandate de autoritățile medicale şi să asculte îndemnurile medicilor ce lucrează pentru alinarea suferinţei bolnavilor. Viaţa şi sănătatea, fiind daruri primite de la Dumnezeu, trebuie păstrate şi cultivate cu multă grijă, smerenie şi înţelepciune, spre binele personal, al familiei şi al societăţii în care ne aflăm", a fost mesajul transmis de Patriarhul Daniel.

De la debutul pandemiei, Patriarhul a avut o singură intervenție în care s-a pronunțat pentru vaccinare, în 1 mai, înaintea Paștelui, când spunea că 2.500 de persoane au fost lăsate să intre în Basilica Sfântului Mormânt datorită vaccinării unui procent foarte mare din populaţia din Israel, care a permis relaxarea restricțiilor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















26423 vizualizari

  • +27 (51 voturi)    
    hahaha... (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:08)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. sah-mat la dacopati :))
    • -28 (52 voturi)    
      BOR nu e Ministerul Sanatatii (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:34)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Iar Patriarhul nu e prim-ministru si nu guverneaza Romania.

      Intreaga responsabilitate pentru semi-esecul campaniei de vaccinare revine celor care aveau autoritate (medicala si politica) si erau la conducerea institutiilor din domeniul sanitar.

      Alianta PNL-USR-UDMR a fost incapabila sa comunice coerent pro-vaccinare, sa organizeze mai eficient actiunea pe teren, sa convinga populatia.

      E ipocrit si iresponsabil sa dai vina pe "popor", ca e "prost" si "n-a inteles", cand de fapt problema e la tine, politician vocal dar incompetent, care nu ai habar sa rezolvi problemele din sistem si te plangi aiurea pe la tv.

      In fisa postului de prim-ministru si in cea de ministru al Sanatatii e si raspunderea pt succesul (sau esecul) politicilor publice sanitare.

      BOR are alte misiuni, nu e organ de propaganda pro-vaccinare sau ONG de distribuit masti, nu e purtatoare de cuvant pt un partid, un ministru sau un premier.

      Vaccinul este foarte util, pt ca reduce pericolul de a dezvolta o forma grava (mortala) de Covid19, boala pe care o declanseaza infectia cu coronavirusul chinez SarsCov2.

      Eu m-am vaccinat cu schema completa, voi accepta si "doza booster" daca e necesara si va fi impusa de UE, dar e o decizie personala, dupa discutii cu mai multi medici (intre care unii anti-vaccin), nu am pretentia sa urlu si sa insult pe cei din jur care iau alte decizii.

      Ca orice politica publica si cea sanitara poate crea profunde diviziuni in interiorul unei societati, de aceea trebuie atentie la mesaje, la actiuni, la impunerea regulilor, pt ca se lucreaza cu oameni, nu cu obiecte cu care faci ce vrei.
      • +41 (61 voturi)    
        BOR are mare influenta (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 18:12)

        mihai32 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        E peste politicieni la incredrea publica. Si totusi oameni de seama ai BOR au sabotat lupta cu pandemia. Sa le fie rusine!
        • -23 (41 voturi)    
          Tu glumesti? "Lupta cu pandemia"? (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 19:49)

          Sympa [utilizator] i-a raspuns lui mihai32

          Tu glumesti? "Lupta cu pandemia"?
          Prietene, ultima data cand am verificat, "lupta" insemna ca tragi asupra inamicului, nu asupra propriilor trupe.

          Ce "lupta" vezi tu cand un antiviral LA LIBER in farmacii inainte de pandemie (ivermectina) e interzis imediat ce se afla ca are neobrazarea de a fi ieftin si concurent al vaccinurilor? Vrei sa ai zero morti ca in India, sa termini pandemia si sursa unora de imbogatire?

          Ce "lupta" vezi tu cand personalul medical primeste sporuri de 100% doar pentru faptul ca respira in timp de pandemie? Vezi vreunul dornic sa ia salariul pe jumatate pentru ca "nu mai e pandmie"?

          Ce "lupta" vezi tu cand se contracteaza de 4x mai multe vaccinuri decat necesarul declarat? Vrei sa nu-si mai ia comissioanele Ursula von KuKu si micimanii locali, de Romanika? Sa-i intrebe DNA de sanatate pe aia care au facut manaria asta? Nu-i mai simplu sa declari "pandemie perpetua" si sa bagi si doza 10 de vaccin?

          Ce "lupta" cu pandemia faci cand anulezi proceduri medicale stabilizate si corecte de 100+ de ani (de exemplu, autopsia) ca sa-ti iasa din pix cazurile de pandemie?

          Mai vrei exemple de "lupta cu pandemia"?
          • +11 (23 voturi)    
            zero morti ca in India (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 20:48)

            alt_anonim_de_pe_net [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

            acolo m-am oprit cu cititul.. m-am lamurit...
            • -12 (18 voturi)    
              Pe forumul asta s-au dat cateva zile la rand... (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 21:21)

              Sympa [utilizator] i-a raspuns lui alt_anonim_de_pe_net

              Pe forumul asta s-au dat cateva zile la rand exemple cu statul indian Uttar Pradesh unde Ivermectina e la liber, cu indicatii de folosire din partea guvernului. Da, la o populatie de vreo 240 de milioane, cel mai sarac stat din India, a avut zile cu zero morti de/cu COVID.

              Inclusiv ieri.

              Sursa: Ministerul Sanatatii din India

              https://www.mohfw.gov.in/

              (Dati
              Latest Updates
              COVID-19 Statewise Status (Click to expand))

              Sigur, Ministerul Sanatatii din India NU e o sursa credibila, matale le stii pe toate, nu-i asa?
            • -9 (15 voturi)    
              lecturipericuloase (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 21:53)

              puke_on_the_moon [utilizator] i-a raspuns lui alt_anonim_de_pe_net

              Normal că v-ați oprit cu cititul, poate fi dăunător pentru sănătatea oamenilor.

              Statul indian Uttar Pradesh. Populație > 200 milioane locuitori. Unul din primele state ce a aprobat utilizarea Ivermectinei in tratamentul (ambulatoriu al) pacienților covidați.

              Cei activi intelectual, incă neobosiți de lecturi inconfortabile, cu o minimă curiozitate științifică, vă rog căutați așa:
              1) număr total decese in UP (comparați eventual cu România, sau Germania)
              2) număr de cazuri in ultimele 7 zile
              3) număr decese in ultimele 7 zile.
        • -16 (20 voturi)    
          Total aberant cei spui, dar absolut normal pt USR (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 21:42)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui mihai32

          USR-ul are cele mai mari portavoci in domeniul propagandei sinistre si ipocrite de gen securist, care nu are niciun interes in a aplana vreun conflict, nu are niciun interes in a guverna tara pentru romani, ci are doar interesul perfid de a castiga puterea strict prin minciuna si impostura, prin pozitionarea cat mai departe de realitate si intr-o zona cat mai indepartata de ei, pentru a se spala de hainele murdare pe care le poarta permanent pe ei, stropite cu incompetenta, lipsa de viziune, impostura, gandire ingusta si dictatura de tip neomarxist.
          In acest context, este evident ca propaganda de intoxicare a societatii, a USR-Rezist, va arunca pisica moarta in curtea Bisericii, pentru ca in viziunea USR-istilor Biserica este dusmanul nr 1 al partidului habotnicilor descreierati si dupa capul celor de la USR, gestionarea pandemiei s-a facut eminamente cu ajutorul Bisericii, asta demonstrand in final lipsa de coerenta in gandire si dezechilibrarea cognitiva a celor care au impresia ca 1) Biserica a gestionat pandemia si 2) USR a guvernat excelent si nu exista nimic de reprosat la adresa lor.
          Antiteza de mai sus demonstreaza clar disonanta cognitiva in care sunt inlantuiti sustinatorii frenetici ai partidului de degradare a societatii - USR!

          Trezirea la realitate si atentie la mesajele transmise de Biserica, care nu sunt si nici nu au fost vreodata contrare combaterii pandemiei, in fapt USR-ul facand atac permanent la adresa valorilor si traditiilor nationale, motiv puternic pentru care acest partid va ajunge in gropa de gunoi a istoriei!
      • +19 (27 voturi)    
        PNL vs. USR (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 18:21)

        AntonH [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Aici a fost problema. PNL, prin Câțu, a încercat să preia meritele vaccinării, dar a fost un eșec total. Tot ce a intrat în gestionarea crizei sau vaccinării a fost în directa subordonare a primului ministru. #checkyourfacts
      • +2 (6 voturi)    
        ... (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 19:13)

        John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Si politicienii aia tot din popor vin, nu de altundeva.
      • -1 (11 voturi)    
        mie mi-e clar (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 19:28)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        că ești plătit la kg. de maculatură postată.
        Chiar dacă prea veselul danny se vede multiplicat și vorbește despre el la plural, ”Sigur, ne-am vaccinat, gata!”, ca șef al BOR dă un semnal foarte important pro vaccinare. Cam târziu dar, mai bine mai târziu decât niciodată.
        • 0 (0 voturi)    
          omul și-a făcut ambele doze deodată? (Duminică, 28 noiembrie 2021, 8:49)

          eu@eu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          atunci e normal să vorbească despre sine la plural.
          Acest sindrom apare și în cazul administrării dozei duble de vin, vodcă, și alte substanțe care încep cu litera V.
          Suspect mi se pare că nu s-a dat mare deja cu prima doză, câtă smerenie!
          Apoi de ce a ieșit cu declarația asta la Chiuveta 3 și nu la postul oficial Trinitas 1?
          Întortocheate sunt căile Domnului Alb!
          Mai ales după două doze în ceas de seară.
      • +1 (5 voturi)    
        buna dimineata! (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 21:19)

        zeroG [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        .
    • -4 (30 voturi)    
      De fapt (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:43)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Patriarhul nu a spus „m-am vaccinat”, ci „ne-am vaccinat”, arătând în mod subtil că mulți reporteri s-au vaccinat împotriva Covid-19, iar el s-a vaccinat, în copilărie, împotriva poliomielitei ș.a. Are umor.
      • -1 (15 voturi)    
        ehh (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 19:26)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Extrem de slaba. Nici macar "animatron" n-ar putea rade la o asemenea poanta
    • +12 (18 voturi)    
      eu am crezut (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 20:36)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      ca ti-ai dat seama ca e o afacere BOR-PSD
      Marele Popa va indemna enoriasii sa mearga la vaccinare ( nu degeaba , PSD va livra milioanele pentru catedrala ) iar Rafila va deveni marele erou al luptei pentru vaccinare.
      De ce a asteptat popa atata timp sa se intepe? A trimis vaccinul la ceruri si a primit raspuns ca e bun?
      E prea mare coincidenta cu vaccinarea exact cand PSD-ul a intrat la guvernare.
      Ca PNL-ul e format numai din incapabili , o stim. Insa tare ma tem ca intr-un an PSD-ul va pune mana pe tot. Si asta numai din cauza betiei de putere a sefului lor de partid.
    • +1 (1 vot)    
      da, (Joi, 25 noiembrie 2021, 16:04)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      dar trebuie vaccinat si preasmintitul din estul tarii!
  • +25 (53 voturi)    
    A iesit vaccinul cu particule de aur (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:10)

    ready4war [utilizator]

    A asteptat sa iasa vaccinul cu particule de aur si sa primeasca siringa imbracata in foita de aur...
    Nu stiu cum in secolul 21 oamenii inca sunt asa de inapoiati incat il tin pe paduchele asta in spate, cu tot cu aurul lui...
    • +7 (9 voturi)    
      s-a vaccinat cu linguritza (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 21:21)

      zeroG [utilizator] i-a raspuns lui ready4war

      :)
  • +15 (31 voturi)    
    Si ce sa mai creada acum (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:10)

    persuasiv [utilizator]

    enoriasii???
    • +17 (25 voturi)    
      cum ,ce? (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:16)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      ca urmeza ceva bani dati la BOR ,iar.
    • +9 (15 voturi)    
      ! (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 18:13)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      I-a facut prosti pe fatza! Bine, daca n-ar fi fost prosti, n-ar fi crezut in marele alb si in povestile lui si erau si "vaxxinati", dar asta e alta poveste! :)))
  • +44 (54 voturi)    
    Acum ca e PSD la putere (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:14)

    Alex S [utilizator]

    Acum ca e PSD la putere s-a vaccinat. Pana acum a fost un subiect tabu vaccinarea.
  • +9 (27 voturi)    
    Clar crede (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:15)

    yol [utilizator]

    in vaccin! Daca s-a vaccinat abia acum la varsta lui…
    Acum intelegeti de ce nu facea bor niciun cominicat legat de vaccinarea preafericitului??! Pentru ca nu-l facuse. Simplu
  • +12 (38 voturi)    
    Dar preoții care predică împotriva vaccinului? (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:18)

    BEDE [utilizator]

    Dar ce face Sinodul BOR cu preoții care predică în biserici împotriva vaccinului? Nu ar fi normal să-i excomunice?
    Doar nicăieri în Biblie nu scrie despre vaccinuri că ar fi ceva rău și, așa cum au afirmat chiar și cei din fruntea BOR și Papa, vaccinarea nu este în nici un caz un rău spiritual.
    Prin tolerarea în cadrul organizației a unora care predică în biserici că este rău să se vaccineze, BOR devine complice.
    Da, știu că s-ar produce o dezbinare. Dar, în mod trist, într-o lume în care există minciună, nu se poate ca adevărul să nu ducă la dezbinare. Doar Domnul a spus "am venit să aduc nu pacea, ci sabia", referindu-se la despărțirea dintre cei care sunt de partea Lui și cei care nu sunt de partea Lui, El fiind "calea, adevărul și viața".
    Nu pot afirma că vaccinurile sunt sigure 100%, nici că nu au nici un fel de efecte secundare la nimeni, nici că au eficiență 100%, dar statistic se observă că sunt de folos și că acolo unde sunt mai mulți vaccinați sunt mai puțini spitalizați și mai puține decese. Și în nici un caz nu este de competența unui preot să aprecieze cât de bun este un vaccin, medicament sau tratament medical, aceasta fiind de competența medicilor.
    Deci, în chestiuni care nu sunt de competența lor, ar fi bine ca preoții să nu predice în biserici dându-și drept ceva sigur părerile lor.
  • +15 (29 voturi)    
    Sa ne arate Solziii de pe spate și wi fi ul (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:21)

    un domn [utilizator]

    La telefon ca e furnizor de net, apoi Îl Cred.
  • +25 (41 voturi)    
    ... (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:26)

    tirolez [utilizator]

    ce coincidenta, fix cand a ajuns psd-ul la putere pune si BOR umarul la vaccinare. Dragut, ce mai conteaza miile de vieti pierdute intre timp.
  • +16 (28 voturi)    
    Pe mine aceasta stire m-a convins, pe voi nu? (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:27)

    Kivek [utilizator]

    eu asta asteptam in viata mea ca sa ma duc sa ma vaccinez, un exemplu de la Daniel prefericitu

    dar cand zice sa ascultam sfaturile medicilor se refera la CERCEL sau la Mahler ca nu e clar?
    • +6 (8 voturi)    
      Good one (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 20:00)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      ...da,da
  • +8 (20 voturi)    
    Un cuvant in plus... (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:37)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    "Favorabila" e in plus in afirmatia patriarhului, cel putin in cazul vaccinului anti-Covid. Daca patriarhul era atat de favorabil, nu astepta aproape un an pana sa se vaccineze, ci dadea un exemplu personal. Apoi mai si indemna pe cei pe care ii pastoreste sa aiba incredere in stiinta medicala, iar clericilor sai sa nu faca o campanie anti, unii folosind chiar fabulatii, ca sa nu spunem minciuni.

    E bine insa ca, macar acum, atitudinea patriarhului s-a schimbat. E pur si simplu intamplator faptul ca masurile impuse in valul al patrulea permite participarea la liturghie in interiorul bisericii...
  • +1 (13 voturi)    
    Doamne ajuta! (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:39)

    alex562 [utilizator]

    ... unde s-a vaccinat?
    • 0 (0 voturi)    
      In umar (Joi, 25 noiembrie 2021, 0:26)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui alex562

      :)
    • 0 (0 voturi)    
      Eu cred (Joi, 25 noiembrie 2021, 18:34)

      Dalla [utilizator] i-a raspuns lui alex562

      că în barbă...
  • +18 (46 voturi)    
    Mda (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:40)

    tudor74 [utilizator]

    Prea putin, prea tarziu!

    Vaccinul e disponibil de cand? De la inceputul anului 2021?

    S-a trezit si el dupa 11 luni sa se vaccineze! Deja raul a fost facut de toti sosoncii si teodosii cu aberatiile si halucinatiile lor!
    • +34 (40 voturi)    
      ... (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:53)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      cred ca e vaccinat cu 3 doze, nu s-a vaccinat recent. Abia azi i s-a trasat ordin sa spuna.
    • +10 (26 voturi)    
      Stai usor (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:56)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Intai a trebuit sa se asigure ca nu cresc solzi, ca nu e nimeni rapit de Martieni, ca nu interfereaza semnalul cipului cu telefonul sau wifi. Nu putea asa imediat.

      Plus, cati preoti atotstiutori cu doctorat in virusologie si vaccinuri luat pe FB au spus ca devii leguma, ca ajungi in iad etc.

      Dupa ce Daniel a primit permisiune de la al-de-sus, s-a intepat.

      Parerea mea, cu Janssen ca sa nu mai faca alta doza.
    • +17 (25 voturi)    
      ! (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:41)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Fii serios, asta e vaxxinat din decembrie 2020 soto!
    • -16 (28 voturi)    
      Cum o dai, nu e bine (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 18:07)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Dacă s-ar fi vaccinat iarna trecută, cu „esențialii”, zece ape nu-l mai spălau de lăturile pe care i le-ați fi aruncat. Dacă s-a vaccinat acum, în noiembrie, iar nu e bine. Mă întreb care ar fi fost fereastra acceptabilă pentru talibanii vacciniști pentru ca să se vaccineze părintele patriarh. În noaptea de Înviere, între 2.14 - 2.17, cu tot cu completarea formularului pe proprie răspundere ?
      • 0 (4 voturi)    
        parintele patriarh (Joi, 25 noiembrie 2021, 5:51)

        CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Bai ce denumire are spagarul aka marele alb. Intr-o tara normala astuia i se mai trasau dungi verticale peste straiele de "oras", pardon, de bi-serica.
  • +8 (24 voturi)    
    :)) (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:58)

    bancheru83 [utilizator]

    marele alb e globalist..
  • +8 (24 voturi)    
    Aiurea (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:05)

    midufi [utilizator]

    S-a aflat ca s-a Patriarhul s-a vaccinat, n-a avut ce sa mai faca, a trebuit sa apara public cu ceva declaratii...
    Altfel, nea Banescu o tinea tot pe tema anti-vaccinare.
  • +6 (22 voturi)    
    Avem si noi talibanii nostri (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:06)

    Contributors [utilizator]

    Si acum, conform barbosilor BOR, ce urmeaza "sa-i creasca, solzi sau pene"? Ori poate s-a vaccinat 5G?
  • +9 (19 voturi)    
    Nu stiu ce credeti voi (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:17)

    JustinCase [utilizator]

    Nu stiu ce credeti voi, dar pentru mine asta denotă lipsă de încredere în Mai Marele Bărbos Alb care stă geană pe tine să nu speli duminica.
  • +3 (11 voturi)    
    Pai de Covid (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:19)

    raducutu [utilizator]

    ca impotriva prostiei inca nu avem vaccin !
  • 0 (16 voturi)    
    ! (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:22)

    tudorr [utilizator]

    "Tradatorul-e! Cu cit te-au platit?"
  • +5 (15 voturi)    
    de neacceptat (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:24)

    Filbert [utilizator]

    Cum, si nu s-a decretat zi libera la nivel national, cu sarbatori cimpenesti, mici, bere, manele?!
  • +6 (16 voturi)    
    Marele Alb Micul Scaraotchi (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:26)

    ADan [utilizator]

    Ce conteaza ca una din porunci e sa nu minti. Probabil crede ca daca nu raspunde direct la intrebari si schimba putin raspunsul ca un avocat, nu e nici o problema. El oricum e mai presus de orice pacat.
    • -2 (12 voturi)    
      ! (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:42)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui ADan

      Pacat ca nu e si pedeapsa "să nu furi mințile prostilor!"
  • +8 (18 voturi)    
    Intrebarea e (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:29)

    valmarv [utilizator]

    Ce cauta seful clanului marelui alb la Parlament?
    • +6 (12 voturi)    
      Cum adica ce cauta? (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:57)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui valmarv

      Pai asta este seful la statul-in-stat din aceasta feuda medievala, unde legile si taxele lumesti nu se aplica.
      Sta si el in Palat. Ce, vrei sa stea cu sarakii muritori?
    • +9 (11 voturi)    
      Stie el (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 18:01)

      Jakob [utilizator] i-a raspuns lui valmarv

      Cauta oportunitati de spaga si evaziune fiscala
  • +6 (12 voturi)    
    S-a vaccinat la chiuveta (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:31)

    Jakob [utilizator]

    Gluma. O gluma buna de tot.
  • +16 (22 voturi)    
    S-a vaccinat regele (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:33)

    Jakob [utilizator]

    Sa te tii acum cozi de babe la vaccinare. O sa iasa cu bataie.
  • +9 (13 voturi)    
    Limbaj de lemn (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:46)

    antique [utilizator]

    Ce limbaj de lemn mai are acest Bănescu. Spune, domnule, cu subiect si predica, ca BOR sustine vaccinarea si cere tuturor enoriasilor sa se vaccineze.
    • -5 (15 voturi)    
      Confundați (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 18:29)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui antique

      Singura biserică care ar putea cere credincioșilor săi, în mod imperativ, să se vaccineze este Martorii lui Covid de doza a 7-a
      • +3 (9 voturi)    
        dumneata (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 20:18)

        antique [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Confunzi religia cu un virus. Mai treci pe la scoala, in afara de cea de indobitocit populatia, BOR.
    • +1 (7 voturi)    
      aiurea (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 19:34)

      Jakob [utilizator] i-a raspuns lui antique

      Ala s-a vaccinat la chiuveta, trebuie sa infunde puscaria pt asta
  • +7 (13 voturi)    
    ... (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 18:17)

    ak33 [utilizator]

    I a cerut aprobare lui spagoveanu de la constanta?
  • -7 (9 voturi)    
    dupa Papa (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 18:35)

    Itsoc [utilizator]

    care a semnat pact cu Rockefeller, era randul lui Ciobotea sa se dea cu globalistii pentru a sustine transumanismul si transsformarea rasei umane in humanoizi controlati psihic de AI.
  • -3 (7 voturi)    
    prima doza ? (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 18:38)

    Alex2009 [utilizator]

    de-abia acum ?
  • +5 (11 voturi)    
    Poziția favorabilă (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 18:43)

    popa0606 [utilizator]

    "Poziția favorabilă a BOR față de vaccinarea în sine ca act medical profilactic și benevol este deja foarte bine cunoscută"

    BULLSHIT!
  • 0 (6 voturi)    
    Prea Sfințiile lor nu mai sunt doctori? (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 19:03)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Nu mai așteaptă să facă imunitatea de turmă?
  • +2 (12 voturi)    
    comunistilor! (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 20:05)

    I [utilizator]

    2 ani de zile ati vrut sa aveti morti sa aveti ce ingropa! trebuie arestati!
  • +2 (8 voturi)    
    Marele Alb, micul vaccin... (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 20:22)

    TheFreeOne [utilizator]

    .
  • +1 (5 voturi)    
    « Sa faca ascultare la medici »… (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 20:55)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Nu i-o fi dificil sa stâlceasca asa limba româna?
  • +5 (5 voturi)    
    tichete de masă (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 22:44)

    oldman_boy [utilizator]

    a primit oare?
    La loterie s-a înscris?
  • +2 (6 voturi)    
    ce abureala!! (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 22:48)

    Rif [utilizator]

    pai preafericitii astia parca ziceau mai ieri ca nu e nevoie de vaccin, la altar si in potir nu sunt deloc virusi.. ei sunt deja sfinti poletiti in AUR si vanduti cu ARGINTI
  • -3 (3 voturi)    
    Si? (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 23:46)

    zaxor [utilizator]

    Si unde scrie ca noi trebuie sa-i urmam sfatul?
    Nu "d"aniel este reprezentativ pentru credinciosi!
    In concluzie: sa isi mai faca un ser fiziologic...., pardon,.... am vrut sa spun boosterul!
  • 0 (0 voturi)    
    INTELEGERE (Joi, 25 noiembrie 2021, 10:46)

    theaba [utilizator]

    PSD- era Ciolacu- au avut intelegere cu sabotarea sociala a erei iohanis,asa cum au avut si cu sindicatele, un alt instrument PSD. BOR a facut practic jocul PSD.
    Cum PSD a ajuns la guvernare, BOR a venit sa-si ia plata pentru serviciu. Nici PSD nici BOR -conducerea- nu au treaba cu vaccinarea. De acum si BOR va putea schimba pe vaccinare si pe obligativitatea vaccinarii, sau vor pastra directia la fel de usor. Vor fi cativa din BOR in cotinuare, Care se vor crede mari luptatori si mari oprimati. acestia vor fi lasati in pace cat vor fi folositori. Tineti minte ca Orban a platit taxa de protectie la Antena 3 pe anul 2020, dar Catu, naiv, nu a platit-o pe anul 2021. argumente am doar orientarea Antenei 3 vizavi de guvernare si vaccinare in 2020 si in anul 2021. Acestea sunt doar speculatii. Nu tin partea PNL si nici a PSD. Oricum, orce guvernare in aceasta perioada este compromisa din start. Si va fi in continuare.
  • 0 (0 voturi)    
    marele alb (Joi, 25 noiembrie 2021, 15:29)

    boschetaru' [utilizator]

    ce sa faca si tovarasul securist ...baga si el botu' la oala cu balegar si anunta ca s-a vaccinat!! MINCIUNICA! acum o luna a fost internat la Colentina sectia covid!!!!! de ce oare? s-a vaccinat natural. asta e secretul securistului.