Marius Manole: Am decis să înapoiez Ordinul „Meritul Cultural” cu care am fost decorat în 2016 la Cotroceni / Președintele Iohannis pentru mine este un trădător

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 21 noiembrie 2021, 17:14 Actualitate | Cultură


Marius Manole
Foto: Facebook/ Rock House Events
​Actorul Marius Manole anunță duminică, într-o postare pe Facebook, că a decis să înapoieze decorația Ordinul Meritul Cultural în grad de Cavaler - distincție ce i-a fost conferită în 2016, la Palatul Cotroceni, de către președintele Klaus Iohannis - în semn de protest față de acțiunile șefului statului din ultima perioadă.

„Am decis să înapoiez decorația Ordinul Meritul Cultural în grad de Cavaler, cu care am fost decorat în 2016 la Palatul Cotroceni, din partea Președintelui României. L-am votat pe președinte și țin minte noaptea în care a fost ales. Ce mare bucurie era pe străzi că în sfârșit PSD-ul nu mai putea face rău acestei tări. Urma să avem un președinte care ține cu țara. Ghinion. Nu l-am avut”, scrie Marius Manole în postarea pe Facebook.

„Am stat în Piața Victoriei în frig, în ploaie pentru a apăra justiția și democrația. Când a plecat Dragnea iarăși am crezut că am învins. Ghinion, propriul nostru președinte urma să ne facă cel mai mare rău. Omul în care am crezut, pentru care am luptat. Acum PSD intră în Guvern pe ușa din față, pe covorul roșu. De asemenea, VREA SĂ PREIA ȘI ȘEFIA COMISIEI JURIDICE DIN CAMERA DEPUTAȚILOR, cu alte cuvinte să refacă comisia Nicolicea & Iordache, de această dată chiar cu PNL. Totul sub oblăduirea președintelui Iohannis. Halucinant, nu?”, continuă el.

Actorul mai notează că nu ar fi „crezut că într-o zi va trebui să protestez din nou, chiar dacă datele sunt acum altele” și că „președintele României pentru mine este un trădător”.

„Returnez, așadar, decorația primită, mâine la ora 10:00, la Palatul Cotroceni. Sunt mândru de realizările mele și publicul nu poate fi mințit cu decorații venite din partea celor care nu iubesc țara. Oricum în ultimii ani Cultura nu a reprezentat o prioritate pentru administrația țării”, a conchis Marius Manole.

Cunoscutul actor a fost decorat de preşedintele Klaus Iohannis cu Ordinul „Meritul Cultural” în grad de Cavaler categoria D - „Arta spectacolului” în 2016.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















29144 vizualizari

  • -65 (129 voturi)    
    Este bine că-l restituie. (Duminică, 21 noiembrie 2021, 17:39)

    asavreau [utilizator]

    Pentru-că nu înțelege că Ordinul nu este al lui Johannis, este al Președintelui României, care este o instituție a Statului Român. Chiar se fac de râs //deștepții//din USR cu pretențiile lor de oameni civilizați și culți.
    • +29 (87 voturi)    
      Securene "asa vreau", institutia Presedintelui... (Duminică, 21 noiembrie 2021, 18:03)

      stirilibere [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      este in acest moment la cel mai jos nivel de dupa revolutie, tradare fata de oamenii care au crezut intr-o cauza - DREAPTA - si - CINSTITA -, se pare ca aceste cuvinte "e grele" pentru "politicienii" nostrii. Probabil sunteti mandru ca securistii (PSD & PNL) "si-au dat mana peste tara" vorba cantecului comunist - pe care l-ati cantat, banuiesc, cu mare mandrie.
    • +14 (46 voturi)    
      Rusine Fikusului! (Duminică, 21 noiembrie 2021, 21:22)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Rusine trolilor care accepta sa incerce sa spele un asemenea mort politic.
      Ce-a facut Fikusul anul asta nu poate fi incadrat decat la "inselaciune".
      Astept cu mare interes sondajele de luna viitoare, sa vedeti cat de iubit si de respectat e Fikusul in tara in care e inca presedinte.
      • +8 (32 voturi)    
        Inselaciune? (Duminică, 21 noiembrie 2021, 22:45)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Incearca "inalta tradare"! In conditiile in care insfarsit se ivise o varianta de majoritate parlamentara care sa elimine PSD de la butoane, venita fix intr-un moment critic de criza medicala, sociala si economica, dar si in care urmeaza sa fie implementate programe de peste 60 de MILIARDE de EURO (PNRR+PNDL3+fonduri europene structurale nerambursabile)! Asta este cu adevarat un moment rar, definitoriu in existenta unui stat!
        Johanis este ticalosul care ne-a injunghiat pe la spate cand nu ne asteptam si cand era momentul critic!
        Ne-a tradat si personal pe majoritatea dintre noi, pentru ca l-am votat si i-am acordat increderea noastra!
    • +13 (25 voturi)    
      Ce USR? (Duminică, 21 noiembrie 2021, 21:32)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Omul e actor... stii tu, chestia aia care tine de cutura? Macar din dictionar cred ca ai auzit de concept, daca nu din carti. Ca deh...
    • +7 (9 voturi)    
      sunt oameni care au inapoiat ordinul chiar (Luni, 22 noiembrie 2021, 9:15)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      si lui Traian Basescu, dupa ce s-a anuntat ca a colaborat cu securitatea. O fi el presedinte, dar initiativa de a inmana ordinul a fost a omului Basescu sau a omului Johannis, de aceea medalia este inapoiata tot omului.
      • -4 (8 voturi)    
        Da bă, pleacă omul acela cu medalia acasă. (Luni, 22 noiembrie 2021, 10:41)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Când nu mai are funcția. Originală democrație ! Iliescu se bucură că are urmași destoinici ,luptători.
        • 0 (2 voturi)    
          Mda (Luni, 22 noiembrie 2021, 19:18)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Intai ati luat in discutie individul care inapoiaza o disctinctie oferita de unul care s-a dovedi nemernic. Acum luati in discutie gestul pentru ca sunt mai multi nu mai poti judecat doar unul. Orice motiv e bun pentru a nu ajunge la adevarata cauza a problemei: Iohannis.
  • +55 (85 voturi)    
    Iohannis trebuie (Duminică, 21 noiembrie 2021, 17:45)

    dincannes [utilizator]

    sa ne explice avantajul obtinut pentru Romania, urmare a ultimilor sale decizii !
    • +9 (39 voturi)    
      ??? (Duminică, 21 noiembrie 2021, 18:14)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      avantaje pt romani ? e nu prea cred ca exista , poate găsiți un cont prin Belize, Caiman care sa explice acțiunile președintelui altfel , altfel ce pot sa zic e prost.
    • -6 (30 voturi)    
      Barna si Ciolos trebuie sa va explice avantasjul (Duminică, 21 noiembrie 2021, 21:07)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      obtinut de usr prin iesirea de la guvernare!

      Romania a pierdut. Poate castiaga in viitor doar daca coalitiile care se formeaza in vederea guvernarii dureaza cel putin 4 ani.
      Crizele politice avute au avantajat doar talharii.
      Am avut in 30 de ani 20 guverne. 1.5 an / guvern.
      Daca vrem cresterea nivelului de trai avem nevoie de un guvern pentru urmatorii 3 ani + cel putin inca 7 guverne a cate 4 ani.
      Evident este mai simplu pentru politicieni sa aplice reteta de pana acum . . .
      • +5 (23 voturi)    
        Catu .. (Duminică, 21 noiembrie 2021, 22:36)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui ty

        .trebuie sa explice de ce a vrut PSD si nu USR, in conditiile in care nu este PM, singura conditie ceruta de USR.
        • +2 (2 voturi)    
          usr a cerut: - fara PMP la guvernare (Luni, 22 noiembrie 2021, 21:47)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          - fara Orban prim ministru
          - fara Catu prim ministru
          - cu Orban prim ministru
          Astia-s mereu cu ochii pe la vecini! In curtea lor cand se mai uita? Si acum ii aud pe la tv cu ce trebuia sa faca Catu, ce trebuia sa faca PNL, ce trebuia sa faca Iohannis.
          Atata grije au fata de cea ce fac altii incat au ramas de caruta . . .
      • -2 (8 voturi)    
        ori (Luni, 22 noiembrie 2021, 8:10)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui ty

        ești în competiție acerbă cu ”așavreau pt. locul 1 de pupincurist șef, ori ești unul și același individ care postează de pe 2 conturi de utilizator. În ambele cazuri, ești/sunteți deplorabili.
  • +28 (56 voturi)    
    il doare... (Duminică, 21 noiembrie 2021, 17:52)

    exilatul [utilizator]

    undeva pe jucatorul de golf , fost profesor de meditatii , cu 5-6 case de cei pe care "i a tradat"...daca mi aduc bine aminte pe acest escroc nu l ati numit , la votare , "raul cel mai mic"....pe de alta parte trebuie sa fi imbecil ca sa crezi ca escrocilor si hotilor de la putere le pasa de cultura..."malaiul" si bunastarea lor este ceea ce ii intereseaza pe cei care "reprezinta" ...plebea din tara aia..
  • +50 (92 voturi)    
    respect Marius (Duminică, 21 noiembrie 2021, 18:03)

    3billboards [utilizator]

    Un lider cultural de opinie spune lucrurilor pe nume. Da, Iohannis a tradat ! A tradat increderea si a omorat speranta.
    • -3 (11 voturi)    
      Marius Manole... (Luni, 22 noiembrie 2021, 10:39)

      titu_maior [utilizator] i-a raspuns lui 3billboards

      .. se astepta, cum a si declarat, ca va fi pus Ministru al Culturii intr-un guvern USR. Si acum daca nu se intampla vointa sa, tipa ca din gura de sarpe. Nu prea e moral bine ales momentul, zic si eu... Vorba ceea cu strugurii, daca stie ce zic...
  • +45 (79 voturi)    
    Un gest de om demn. (Duminică, 21 noiembrie 2021, 18:08)

    naida [utilizator]

    Măcar de l-ar urma si alții.
    • -20 (46 voturi)    
      hahahaha (Duminică, 21 noiembrie 2021, 19:00)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui naida

      Va muri cu demnitatea in mana.
      • +2 (8 voturi)    
        Și asta e rău? (Luni, 22 noiembrie 2021, 8:06)

        Popeye_the_Sailor [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Nu va muri mai repede decât alții care se îmbuibă din tot felul de foloase câștigate pe nedrept.
    • -5 (5 voturi)    
      Da..., (Luni, 22 noiembrie 2021, 11:24)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui naida

      ...demn de mila! Ghinion!
  • -23 (31 voturi)    
    refuz (Duminică, 21 noiembrie 2021, 18:33)

    anion [utilizator]

    Nici ca mai gaseste vreun fraier sa i-l dea inapoi, Odata ce devenim Republica Parlamentara, presedintele va sta cu burta numai pe ordine si medalii.
    • +5 (13 voturi)    
      E nevoie de un mic referendum (Duminică, 21 noiembrie 2021, 21:29)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui anion

      E nevoie de un mic referendum pentru schimbarea constitutiei, dar nici n-o sa ajungem la el, astea-s povesti. Ar vrea Iohannis, dar nu se poate.
  • -9 (35 voturi)    
    gestul (Duminică, 21 noiembrie 2021, 18:42)

    nicoR [utilizator]

    ca atare este de salutat. un om care tine la principii.
    - un lucru as vrea sa-l intreb pe d-nul Manole si pe toti ca el: ce justitie ati aparat D-voastra ? justitia care se lafaie in pensii speciale, de la nivel de secretara la sefi curte de apel ? ca sa nu mai spun de salariile si sporurile si orele pe la diverse universitati, conduceri de doctorate, ca tot au timp liber ... justitia care se opune la orice fel de reforma in ce o priveste, economic, profesional, organizatoric, etc ? justitia care ne sfideaza pe toti ca nu pot fi reduse avantajele lor, ca de, s-ar stirbi ceva ... ? asta e justitia D-voastra pe care o aparati ?
    • +2 (4 voturi)    
      Faci confuzii (Luni, 22 noiembrie 2021, 9:49)

      provest_1 [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

      Justitie nu inseamna personalul din justitie.
      Insemna legi care sa promoveze si sa apere democratia si statul de drept.
      • -2 (6 voturi)    
        Pe bune? (Luni, 22 noiembrie 2021, 11:31)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui provest_1

        Si legile-alea " ...care sa promoveze.." bla, bla...de care vorbesti se aplica ele-insele singure sau se mai foloseste si ceva "..personal din justitie"?
  • +29 (51 voturi)    
    da, asa trebuie (Duminică, 21 noiembrie 2021, 19:00)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Il inteleg pe Marius Manole. Si eu am stat in frig in fata Guvernului zile in sir si nu sunt nici de la USR si nici de PNL, de la nici unul.Si eu am sperat...iar acum vad toata targuiala asta zilnica PNL ,PSD si UDMR si imi vine sa vars.
    Dar nu numai KWI este de vina, este si PNL de vina, si acest ins Catu si guvernul lui atat cat a mai ramas care are mii de morti pe constiinta. In primul rand pentru asta ar trebui dispretuit KWI , pentru ca se plimba in Egipt, juca golf, cand spitalele gemeau de oameni, si morgile de morti. Ce ar fi trebuit sa fca KWI? Sigur nu se putea substitui doctorilor, dar macar un pic de compasiune pentru acest popor ar fi trebuit sa aiba. Nu are, e un neamt rece, calculat si lacom de bani si mariri.
    Mi-e rusine ca Romania are asa un presedinte!
    • +14 (22 voturi)    
      Ce trebuia sa faca Iohhanis? (Duminică, 21 noiembrie 2021, 20:57)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Pai nu era simplu sa-l demita imediat ce a aflat ca a plecat din America cu balanta negativa pe cardul de credit de $7000, facandu-se nevazut?
      Dar nu, i-a placut sa se afiseze cu el de Ziua Marinei, mizand pe faptul ca in PNL se tolereaza astfel de lucruri.
  • +6 (40 voturi)    
    Ridicati steagul! (Duminică, 21 noiembrie 2021, 19:03)

    D_M [utilizator]

    Marius Manole, Tudor Chirila, ridicati steagul! Eu va urmez si vin in Piata Victoriei! Ce face KWI este un derapajat de la democratie. A ingropat PNL si dreapta, votantii dreptei (cei independenti financiari, activi, cu ceva mai multa scoala nu vor veni la vot in 2024), cei dependenti se vor incolona si vor da PSD si AUR peste 70% la urmatoarele alegeri. Aceasta tara nu are viitor sanatos, ma pregatesc sa emigrez. A mai cazut un mit, neamtul, ardeleanul asezat (vezi Boc etc) sunt mai rasariti! Puie!
    • +12 (24 voturi)    
      Cotroceni nu Victoriei (Duminică, 21 noiembrie 2021, 19:48)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui D_M

      Trebuie protestat in fata la Cotroceni de acum incolo. Nu in Piata Victoriei.

      Altfel, sper din tot sufletul ca votantii "dreptei" sa nu fie prosti si sa stea acasa in 2024. Daca USR era aceeasi mizerie precum vechile partide, astazi ar fi fost inca bine mersi la guvernare impreuna cu PNL si nici un ministru nu le-ar fi fost demis. S-ar fi inteles de minune cu PNL (a se vedea UDMR).
  • -12 (20 voturi)    
    Distinctia… (Duminică, 21 noiembrie 2021, 19:47)

    Stef_and [utilizator]

    Nu i-a dst-o Johannis ci a primit-o pt ce a facut.
    Asa ca raspunsul e clar.
    Protest … ?!?!
    • +7 (13 voturi)    
      Vad ca aveti toti acelasi punctaj (Duminică, 21 noiembrie 2021, 21:30)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Mai rasfirati, baieti, mai rasfirati...
    • -1 (5 voturi)    
      nu instituția (Luni, 22 noiembrie 2021, 8:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      prezidențială i-a analizat activitatea și a decis să-i acorde medalia ci niște oameni din instituția respectivă, din subordinea iohannisului, cel care a decis anterior analizei, persoana căreia să i se acorde distincția. Deci, iohannis i-a dat-o, iar Manole i-o dă înapoi pentru motivele evidente reieșite din puțina activitate în slujba României pe care a avut-o în ultimile 6 luni.
      Sau, altfel spus, dacă azi se trezea iohannis să-i acorde lui Manole distincția în discuție, acesta nu se ducea la Cotroceni ca să o primească.
      • -2 (6 voturi)    
        Ce vrei să spui? (Luni, 22 noiembrie 2021, 10:46)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Că Marius Manole era omul lui Johannis și nu mai este în grații? Î
        n acest caz Marius Manole este duplicitar, sau se bagă pe lângă opozanții lui Johannis, ca să-i toarne.
  • +6 (18 voturi)    
    PNL este PSD bis si Iohannis Iliescu bis (Duminică, 21 noiembrie 2021, 19:56)

    Zimbru [utilizator]

    Iohannis si PNL sunt doar parte a FSN
    • +1 (1 vot)    
      normal (Marţi, 23 noiembrie 2021, 11:12)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      PNL-ul de acum contine PD, jumatatea petreromanista a FSN
  • -2 (20 voturi)    
    >>>>>>> (Duminică, 21 noiembrie 2021, 19:59)

    chhe [utilizator]

    Asa e cand dai ordine unora care devin mai vizibili atunci cand le inapoiaza decat atunci cand le primesc.
  • +5 (29 voturi)    
    Marius Manole ...respect pt coloana vertebrala (Duminică, 21 noiembrie 2021, 20:12)

    bogmar [utilizator]

    Tot respectul pt decizia de a refuza o asa distinctie desi o merita ! Dar nu ma mira ce se intimpla in Romanika de astazi cu neamtul tradator ,cu PSD=PNL si cu noua posibila alianta ! Daca un popor roman accepta ca dosarul '89 sa fie tergiversat timp de 31 ani iar mineriada '90 sa fie practic ignorata pt urmarile ei crincene ...atunci de ce sa asteptam noi vreo urma de consideratie si respect de la politicienii care ne abuzeaza din '90 incoace pt ca ...nu-i asa ...romanul pune capu-n jos ca orice salcie pingatoare ...asa cum Ana Blandiana spunea ...dar e super orgolios cind Brucan ne facea ....stupid people ! Asa ca ...inghititi tot sau mergeti la vot si votati pe cine trebuie !
    • -6 (20 voturi)    
      Vorbesti aiureli ! (Duminică, 21 noiembrie 2021, 22:41)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bogmar

      Ana Blandiana a suferit tocmai din cauza comunistilor adusi la putere in Romania de indivizi sovietici ca Marius Manole !.
      Cai mai buni presedinti pentru ipocritul Marius Manole ar putea fi doar sovieticul Crin Antonescu si sovieticul Liviu Dragnea !.
      • +2 (6 voturi)    
        scuza-ma, dar tu vorbesti aiureli (Luni, 22 noiembrie 2021, 9:22)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Marius Manole este nascut in 1978 (e mai mic decat mine), la Revoutlie avea 11 ani, deci cum putea el sa aduca comunismul in Romania? Nici macar securitatea nu il putea racola, ptr ca primele angajamente cu securitatea se semnau dupa ce copiii faceau varsa de 12 ani.
        Comunismul a fost adus in Romania de tancurile sovietice incepand cu data de 23 august 1945. Nicio legatura cu comunismul ptr Marius Manole, care functie mai mare decat cea de pionier nu a avut.
        • +1 (1 vot)    
          daaa, fix 23.08.1945 (Marţi, 23 noiembrie 2021, 11:14)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          pana atunci nu intrase senila de tanc sovietic in Rmania :)))
  • -1 (21 voturi)    
    Marius nu tradator (Duminică, 21 noiembrie 2021, 20:24)

    DiDiRo [utilizator]

    ci TICALOS.Punct.
    • -6 (10 voturi)    
      tradator? (Duminică, 21 noiembrie 2021, 20:34)

      D_M [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Poti argumenta logic?
  • +6 (18 voturi)    
    nu numai (Duminică, 21 noiembrie 2021, 20:52)

    sareta [utilizator]

    Nu numai tradator ci si hot ticalos .A furat voturile a milioane de romani ...
  • -7 (19 voturi)    
    dacă nu înțelege (Duminică, 21 noiembrie 2021, 21:20)

    oldman_boy [utilizator]

    că a fost decorat de către statul român, e cam nasol.
    Nu contează numele Președintelui care a înmânat Ordinul, este aprecierea statului la adresa unor oameni valoroși.
    Dacă nu pricepe asta, poate ca e bine că renunță.
    • -2 (10 voturi)    
      >>>>> (Duminică, 21 noiembrie 2021, 22:36)

      chhe [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      Nu e nimic de inteles sau de neinteles. Omul face politica, asta e tot.
  • +1 (17 voturi)    
    Felicitari domnului Marius Manole (Duminică, 21 noiembrie 2021, 22:32)

    Harald2 [utilizator]

    Daca ne uitam putin la lista celor decorati de domnul Iohannis, vom descoperi destule persoane care nu au contribuit cu nimic la imaginea pozitiva a Romaniei.

    Numai pentru acest lucru si oamenii de bun simt care au fost decorati de acest presedinte ar trebui sa renunte la distinctiile primite.
    • 0 (0 voturi)    
      Distinctiile s-au dat pentru altceva (Marţi, 23 noiembrie 2021, 10:31)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      Pentru talentul in interpretarea partiturii care trebuia.
  • -10 (20 voturi)    
    Manoleeeeee (Duminică, 21 noiembrie 2021, 22:59)

    Lake123 [utilizator]

    Maole Manole, judecă Mnole. Poate fce președintele ceva în cloaca asta de politicieni (PSD, PNL, UDMR, USR) trădători.? Tu nu vezi că pe ei îi interesează doar banii? Ce le poate face președintele? Nu poate da cu ei de pământ, că dacă ar putea, eu sunt sigur c-ar face-o.
    Ești nedrept Manoleeeee, ești nedrept.
    • +2 (4 voturi)    
      Bre Lake, (Luni, 22 noiembrie 2021, 9:05)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui Lake123

      poate sa declanseze alegeri anticipate, asta poate face! Daca chiar vrea sa-l mai ia lumea in serios cat de cat…. Altfel ramane cel mai marunt presedinte din istorie, care de frica sa nu-si piarda scaunul a facut numai ce a vrut psd-ul. Ca o fi coincidenta si ca nu a facut-o intentionat, tot prostie se numeste…
      • +1 (1 vot)    
        :))) (Marţi, 23 noiembrie 2021, 11:15)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui yol

        tu chiar vrei un guvern monocolor PSD :)))
  • -4 (14 voturi)    
    respect (Duminică, 21 noiembrie 2021, 23:15)

    Coco Whistle [utilizator]

    avem nevoie de astfel de exemple ca sa ne separam...
  • -6 (10 voturi)    
    intrebare (Luni, 22 noiembrie 2021, 5:58)

    clujanu [utilizator]

    Acest artist este un naiv. Critica fara suport. Are artistul nostru o solutie mai buna? Iohanis nu are dreptul conform Constitutiei sa intervina in treburile Partidelor. A stat in frig, a manifestat dar nu a stat destul. In Justitie nu s-a schimbat nimic. Cred ca e vremea ca artisti sa faca arta , sa lase politica la cei care se price. Eu unul nu vad o persoana mai competenta decat Iohanis pe postul de Presedinte.
  • -3 (11 voturi)    
    De ce ne-am suparat pe presedinte? (Luni, 22 noiembrie 2021, 6:58)

    Piru [utilizator]

    De ce ne-am suparat pe presedinte? Cu ce a gresit presedintele? El nu este numai presedintele celor care l-au votat. Ce a facut acum presdintele nu numai a pus a masa negocierii PSD si PNL ci a indemnat la conciliere pe toti cetatenii Romaniei care erau inpartiti in tabere adverse si care manifestau ura una fata de alta. Presedintele a gandit ca acuma este nevoie de un efort national cu participarea tuturor
    • +2 (8 voturi)    
      uite d-aia (Luni, 22 noiembrie 2021, 13:34)

      x_dion_x [utilizator] i-a raspuns lui Piru

      1. A declarat invinsa pandemia ca apoi sa moara atatia oameni.
      2. A creat criza politica.
      3. A adus PSD-ul (iar) la guvernare.
      4. A acceptat sa o demita pe Kovesi, fara garantii de lupta anitcoruptie.
      5. Pare ca actioneaza dupa cum se enerveaza. Actioneaza pentru el.
      • 0 (0 voturi)    
        Si abia acum vezi asta? Dupa 7 ani? (Marţi, 23 noiembrie 2021, 10:11)

        salvatore [utilizator] i-a raspuns lui x_dion_x

        Abia acum dupa ce au trecut hastagistii tai in opozitie? Sunteti ieftini cu toate jelaniile si cu toate tanguirile astea de babe inselate. Ati fost partasi la furt impreuna cu PNL, ati vrut sa ciorditi si mai mult si vi s-a dat peste ghioampe. Nu mai stati cu mana intinsa, nu mai fiti pomanagii hastagistilor,
      • 0 (0 voturi)    
        Punctul 3 e cel mai tare... urmat de 4 (Marţi, 23 noiembrie 2021, 10:28)

        OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui x_dion_x

        Cum sa "aduca" la guvernare partidul cu cel mai mare scor la alegeri?? Nu se poate asa ceva...

        Care lupta "anti-coruptie"? Circul media si dosarele penibile (sau chiar ilegale) facute pe genunchi care au dus la zeci de achitari?
      • 0 (0 voturi)    
        usurel (Marţi, 23 noiembrie 2021, 11:17)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui x_dion_x

        chiovesoaia nu lichida coruptia, ci facea partie pentru companiile occidentale impotriva intereselor romanesti! ca sa nu mai vorbim despre revenirea stilului securist prin Binom; eliminarea ei a fost un lucru bun facut de Iohannis
  • 0 (0 voturi)    
    Vai, ce surpriza... (Marţi, 23 noiembrie 2021, 10:37)

    OutsideThisBox [utilizator]

    Fiind foarte "inteligenti", ati avut impresia ca un om fara caracter e bun daca va serveste interesele si va livreaza lozincile la care vibrati. Doar ca omul fara caracter se schimba dupa cum bate vantul intereselor.

    Nu v-a inselat asteptarile. Ati avut niste asteptari stupide si ati sustinut o astfel de persoana in ciuda atator indicii care arataau cum este. Dar voi, sigur, nu ati gresit cu nimic, va credeti foarte destepti in continuare.