VIDEO Faimoasa statuie a lui David de Michelangelo a fost acoperită în Dubai pentru a nu ofensa islamiștii / „O umilință și o porcărie”, acuză un critic de artă italian

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 8 octombrie 2021, 11:47 Actualitate | Cultură


Replica statuii lui David expusa in Dubai
Foto: GIUSEPPE CACACE / AFP / Profimedia
O copie 3D a statuii "David" de Michelangelo se află în centrul unei controverse la Dubai, unde expozanţii au acoperit organele genitale de teamă că ar putea să-i ofenseze pe tradiţionaliştii islamici, relatează agenția Reuters, citată de News.ro.

Organizatorii pavilionului italian au insistat că decizia nu reprezintă cenzură, ci un concept curatorial.

Sculptura de 5,20 metri înălţime, considerată a fi cel mai precis facsimil al capodoperei Renaşterii realizat vreodată, este expusă pe două etaje în pavilionul italian de la Expo 2020 care s-a deschis la 1 octombrie în Dubai South district.

Vizitatorii pot întrezări un sfert din operă, umerii şi capul, de la etajul superior, dar jumătatea lui inferioară, învelită în sticlă, poate fi văzută de la primul etaj - o zonă închisă publicului.

O placă de beton ascunde în mod eficient regiunea pelviană a statuii.



Davide Rampello, directorul artistic al pavilionului, a refuzat să numească gestul cenzură, spunând în schimb că scopul era poziţionarea statuii drept un martor la "teatrul memoriei", potrivit Corriere della Sera.

"Michelangelo ştia că fără memorie nu poate exista ştiinţă şi nici artă", a declarat Rampello ziarului, insistând că "nu a existat o cenzură a guvernului" din partea autorităților din Dubai.

Dar alţii care au lucrat la proiect au fost mai sinceri cu privire la îngrijorările expunerii unei statui goale într-o regiune puternic islamică precum Emiratele Arabe Unite.

"Ne-am gândit chiar să-i punem lenjerie intimă sau să o schimbăm cu totul", a declarat un membru al expoziţiei, sub anonimat, pentru La Repubblica, explicând că "am înţeles prea târziu că este o greşeală să aduci statuia unui bărbat nud în Emirate".

Istoricul de artă italian Vittorio Sgarbi a spus că organizatorii pavilionului "respectă tradiţia islamică" şi a precizat că este "o umilinţă inedită, inacceptabilă şi intolerabilă".

"Statul italian şi arta italiană au fost modificate. O adevărată porcărie", a subliniat acesta.

Emblemă a Renaşterii italiene, David, sculptat de Michelangelo între 1501 şi 1504 într-o singură bucată de marmură de Carara, îl reprezintă pe eroul biblic în momentul în care se pregăteşte să-l înfrunte pe Goliat cu praştia.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5359 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Loool (Vineri, 8 octombrie 2021, 11:56)

    mitg [utilizator]

    E penal
  • +4 (6 voturi)    
    of (Vineri, 8 octombrie 2021, 11:57)

    nellino [utilizator]

    traditionalistii asta islamici... mereu complexati ca ceea ce poarta sub rochie nu le permite sa poarta fuste scurte!
  • +4 (6 voturi)    
    Paralela cu trecutul (Vineri, 8 octombrie 2021, 12:02)

    abcabc [utilizator]

    In primul rand mie personal mi se pare cea mai mare greseala sa observi o opera de arta (mai ales de o asemenea valoare) doar in detaliu si de atat de aproape..

    Ca si un tablou, numai totalitatea acestei scupturi are sens pentru ca detaliile sunt doar parti ale ansamblului.

    Nu mai zic de nivelul audientei care sincer nici nu merita o asa onoare/efort/risc de transport.

    Biserica Catolica tinea prin 1563 ca operele de arta sa fie acoperite cu frunze in dreptul org. genitale.. Au evoluat de atunci.. Aceste tari arabe si Islamul nu au evoluat si se pare ca sunt in urma cu jumatate de mileniu..

    Omul nu poate sa evolueze atata timp cat lucruri atat de marunte il macina si il ofuscheaza..
  • -1 (3 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 8 octombrie 2021, 12:26)

    Mortaciune ambulanta [utilizator]

    Am mai vazut astefel de cenzurari, dar erau facute "soft", statuile erau acoperite cu voaluri, cutii de carton sau ... imbracate!

    Insa aici curatorii nu au folosit jumatati de masura, cia audoptat versiunea "hard", ce nu poate fi data jos:

    "O placă de beton ascunde în mod eficient ..."

    Ce poti zice altceva decat BRAVO!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Cum era proverbul ala (Vineri, 8 octombrie 2021, 12:33)

    feroviarul123 [utilizator]

    Nu risipi mărgăritare la porci.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu risipi orzul pe gâște, sau (Vineri, 8 octombrie 2021, 18:40)

      Dalla [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      nolite mittere margaritas ante porcos, în latină - nu aruncați mărgăritare înaintea porcilor.
      E cam dură expresia pt cazul ăsta, dar meritată. Vine din Evanghelia după Matei. Ouch!
  • +3 (5 voturi)    
    Specia aia traieste (Vineri, 8 octombrie 2021, 13:17)

    John M. [utilizator]

    orinde intre oranduirea scalavagista si evul mediu timpuriu
  • +2 (4 voturi)    
    Dar daca (Vineri, 8 octombrie 2021, 14:46)

    sergiutales [utilizator]

    Opera lui Michelangelo ar fi fost prezentata islamistilor acum 500 de ani?! "Razboi Sfant" imediat?
    Asta arata ca islamistii radicali mai au de parcurs 500 de ani pana la o intelegere rezonabila a libertatii si democratiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Emirate (Vineri, 8 octombrie 2021, 22:07)

    utilizator1 [utilizator]

    Acum știu unde nu ma voi duce niciodată in vacanța!