Pagina de Media: ​​TVR, amendată pentru ce a spus Cristache la România9. Şefa CNA: „Aşteptam de la moderator să nu aibă barometrul de moralitate”

de DP     HotNews.ro
Joi, 22 iulie 2021, 17:36 Actualitate | Cultură


Ionut Cristache, TVR
Foto: TVR
Televiziunea Publică s-a ales cu o amendă din partea Consiliului Naţional al Audiovizualului, notează Paginademedia.ro. Postul public a fost sancţionat din cauza unor afirmaţii ale lui Ionuţ Cristache, în emisiunea România9, despre mai mulţi lideri PNL şi despre preşedintele Klaus Iohannis. În şedinţa din 22 iulie s-au analizat ediţiile emisiunii România9 din 20 şi 28 ianuarie 2021. TVR a primit o sancţiune de 10.000 de lei. Propunerea a venit din partea Oanei Dincă şi a fost votată „pentru” de şapte membri, iar doi au fost împotrivă.

Ce a spus Cristache în emisiunile în care au fost invitaţi Ion Cristoiu şi Mircea Dinescu:
Ediţia emisiunii din 20 ianuarie:

Ionuţ Cristache: (...) Vreau să vorbim şi despre o revoluţie care s-a înecat a doua oară, când să se întâmple revoluţia roz de la PNL, iar nu s-a întâmplat! (...)

Ionuţ Cristache: Toată lumea se întreabă de ce e revoluţia roz. Că cică e culoarea anului. Sau culoarea preferată...

Ionuţ Cristache: A doua oară. Haideţi să-l vedeţi pe domnul Rareş Bogdan ascuţindu-şi, eram să zic penseta, armele la ALEPH NEWS şi după aia cerându-i scuze public pentru ce a zis, dar la Digi. Adică penibilul cât casa. Materialul cu domnul Rareş!

Ionuţ Cristache: Lămuriţi-ne şi pe noi, ce a vrut băiatul ăsta de la viaţa noastră, că e deja ca în povestea cu Petrică şi lupul. E a doua revoluţie eşuată, când o să se întâmple, n-o să mai creadă nimeni.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17646 vizualizari

  • -8 (30 voturi)    
    amenda data aiurea (Joi, 22 iulie 2021, 17:53)

    Nevermind [utilizator]

    Are dreptate cu ce a zis de pensatul miez din dodoasca

    Poate si-o merita in alte cazuri, dar nu in asta.
    • +8 (20 voturi)    
      Cristache nu il depaseste cu nici-un milimetru pe (Joi, 22 iulie 2021, 19:26)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Pensat!
      E fixa acelasi material, ba chiar mai prost.
      Omul se pare ca are ceva cu pensatul dar si cun un intreg partid politic. Cu alte cuvinte, se crede la A3, unde totul este permis!
      • -1 (19 voturi)    
        nu-l urmaresc pe cristache, ca nu mai servesc TV (Joi, 22 iulie 2021, 20:49)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Insa ce a zis de pensat in transcript a zis ok. Amenda asta e data aiurea.

        Daca unu', care nu-ti place din varii motive, zice ca 1+1=2, negi matematica? Stiu ca se poarta la greu pe aici "gandirea" asta...
        • -4 (6 voturi)    
          de aia (Vineri, 23 iulie 2021, 12:14)

          Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Se poarta greu gandirea? Pai tu ce sa porti? Ca nu stii ce e aia...
          • 0 (2 voturi)    
            gizas (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 0:23)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

            rareshel, tu esti? are you coming out?
    • -1 (5 voturi)    
      never (Vineri, 23 iulie 2021, 12:12)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Bun "nume" ti-ai ales, "niciodata "nu te va da mintea afara din casa, tolomacule....
  • +1 (9 voturi)    
    asa (Joi, 22 iulie 2021, 21:10)

    gicutotala [utilizator]

    si amenda se plateste de la bugetul statului?
  • +10 (20 voturi)    
    Individul asta, I.Cristache... (Joi, 22 iulie 2021, 21:46)

    Olyx [utilizator]

    a facut din TVR, adica din postul national, "mosia" personala, invitand de fiecare data numai o parte a esicherului politic, adica a celui "de stanga". Fara nici cea mai mica jena ca lucrul asta ar putea deranja (!) pe cineva...Culmea este ca, profesional, nu e un jurnalist prost...Numai ca toate energia si-a folosit-o in propagarea ideilor comunistoide "vanturate" cu sarg de invitati permanenti precum I.Cristoiu, M.Dinescu sau C.Nistorescu...
    • +3 (5 voturi)    
      perfect adevarat! (Vineri, 23 iulie 2021, 12:34)

      sancho [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Invita vocali agresivi de stanga si mutulici de la celelalte categorii.

      Plus ca tov. Cristoiu si Dinescu sunt... permanenti.
      I. Cristache este partinitor si tendentios. De asta platim cota parte la TVR, sa primim 0 valoare.

      Astept momentul in care I.C., crescut in padurea varanului, pierde abonamentul de la banul public.
  • +4 (14 voturi)    
    jalnic, manevre murdare a unui tv "gigant" (Joi, 22 iulie 2021, 23:31)

    sandu47 [utilizator]

    Cum de s-a rasuflat asemenea fapte evidente asa tarziu?!? Este evident pentru oricine ar vrea sa analizeze situatia de fapt, ca acea emisiune este moderata pentru discreditarea TVR-uli. Se cunoate modelul de emisiune, se cunosc afinitatile moderatorului(cred ca participa si la realizarea emisinii) catre un limbaj manipulatoriu(exact ca la un post tv pe unde se pare ca a trecut si a prins gustul banului). Si toate astea, la un post PUBLIC TV, care ar fi trebui sa aibe reguli foarte clare. Macar celelalte posturi tv, de dispret total fata de om, cu politici de manipulare foarte sofisticate si aplicate violent si cu nesimtire(se stie despre cine e vorba!), NU cheltuie bani publici "pe fata". Ei frig financiar altfel statul, il jumulesc pana la ultimul leut dar, oficial NU sunt finantati de stat, de contribuabil.
    Dar, un post TV public care are o anume destinatie, cu finantare aproape totala din bani publici, sa ajunga la asemenea manipulare jalnica? Cum a fost posibil ca un fapt de o evidenta zdrobitoare sa fie tratat cu asemenea indolenta de catre Parlamentul Romaniei?!? De CNA nici nu vreau sa vorbesc ca au o "obiectivitate" de am ajuns rusinea Europei. Sunt atatea posturi publice TV si RADIO in Europa, demne de luat ca model, dar noi ne incapatanam si "construim" Romania9, cu moderator si invitati manevrabili si (unii) rasuflati de mult. Probabil ca s-au rulat bani puternici acolo, pe sub masa/pe deasupra mesei, dar nimeni din cei obligati sa urmareasca gigantul TVR, NU a vazut/nu vede nimic!
    • +3 (11 voturi)    
      analiza (Vineri, 23 iulie 2021, 6:50)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui sandu47

      O analiza excelenta la care subscriu.De luat aminte de cei responsabili, mai ales de conducerea TVR , care se complace intr-o atitudine ortodoxo-stangista.
    • -2 (8 voturi)    
      Amenda ptr Romania9 (Vineri, 23 iulie 2021, 11:20)

      AntiJigodii [utilizator] i-a raspuns lui sandu47

      Vai de voi saracii pupincuristi, voi vorbiti de moralitate???
      Daca critica guvernul si pe cel din capul satului, nu va convine deoarece e mai mult de lins dosuri pentru voi, ca de, se supara jupanul/jupanii.
      PNL+USR+UDMR niste fomisti dupa ciolan si fac exact sau chiar mai mult decat au criticat la PSD.
      A se vedea -director de spital- un fost ospatar sau unul de la pompe funebre.
      Curatenia de la sectorul 1, unde toti suferim deoarece madama doreste sa isi puna o firma favorita a USR-istilor.
      E bine ca nu mai sunt probleme cu apa calda si caldura si ca a rezolvat treaba, intro singura luna ONG-istul primar general, care latra pe toate drumurile ca el va rezolva toate problemele intro luna. Am vazut.
      Va grabiti sa desfintati SIIJ ca sa nu cumva sa intrati la puscarie pentru frauda electorala.
      In orice tara in care justitia era oarba si corecta, toate magariile de la votare se lasa cu ani grei de puscarie pentru toti cei care au furat la vot.
      Voi ori sunteti chiori ori sunteti mai slabi la minte...
      • +2 (2 voturi)    
        Noroc ca nu vorbesti la TVR (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 16:12)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui AntiJigodii

        Te alegeai cu mai multe amenzi, dupa cum vorbesti.
        Si meritai asta.
        Trebuie sa va schimbati stilul comunistoid si jignitor cu care vorbiti, voi, astia de la psd.
        Poate ai dreptate, ia incearca sa te exprimi mai politicos, nu strica.
  • -3 (11 voturi)    
    Inutil (Vineri, 23 iulie 2021, 2:13)

    Nickname11 [utilizator]

    Oameni buni, de ce va mai bateti capul? Citzometrul nu stie nimic.
  • -1 (13 voturi)    
    CNA politic (Vineri, 23 iulie 2021, 7:06)

    Mircea11 [utilizator]

    Nu aveau pentru ce sa dea amenda.
    Nu a jignit pe nimeni.
    • -1 (1 vot)    
      Tu esti, Mirciulica? (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 16:13)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Mircea11

      de la Antena3 ?
  • +4 (8 voturi)    
    Greata de Hazna la TVR (Vineri, 23 iulie 2021, 13:52)

    Ahha [utilizator]

    Daca te uiti la emisiunea asta vomiti instant in primele minute. Gretos e putiun spus, un gunoi mediatic de nedescris. Individul aproape ii depaseste in ticalosie si parsivitate pe Gadea, Badea si infectul de Dumitrescu. Aduce invitati la fel de gretosi carora doar le ridica la fileu propriile judecati, in genul "nu-i asa ca guvernul e prost"?