Accesul la concertele în aer liber ar putea fi posibil cu adeverință de vaccinare sau test COVID - ministrul Culturii

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 9 martie 2021, 14:14 Actualitate | Cultură


festival
Foto: Facebook
Ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu, propune ca accesul spectatorilor la evenimentele în aer liber să se poată face în baza unei adeverinţe de vaccinare împotriva COVID 19, a unui test negativ sau a unui document care să ateste că persoane respectivă a trecut prin boală.

Gheorghiu a spus, marți, la Digi24 că are discuții cu Institutul Național de Sănătate Publică şi cu operatorii culturali pentru reluarea în aer liber.
  • "În acest moment suntem în discuţii cu Institutul Naţional de Sănătate Publică şi cu operatorii economici culturali cu privire la reluarea evenimentelor medii şi mari in aer liber. Noi avem câteva propuneri pe care le vom înainta.
  • Avem în vedere pentru accesul participanţilor la eveniment ori prezentarea unei adeverinţe de vaccinare, ori prezentarea unui test negativ, ori prezentarea unui document medical care să ateste că participantul a trecut prin această boală şi are deja anticorpii formaţi. Analizăm inclusiv varianta prin care operatorii culturali să aibă la intrare un centru de testare rapid", a afirmat Gheorghiu.
El a spus că speră ca, odată cu încălzirea vremii, care să poată permite și evenimente în aer liber, să existe reguli clare care să permită desfăşurarea acestora.
  • "Dacă ne uităm în restul Europei, în Marea Britanie, festivalurile ar începe undeva prin luna iunie, iar Olanda şi-a propus ca acestea să fie deschise undeva prin luna iulie. Aşadar, suntem şi noi în aşteptare legat şi de proiectul celor de la Comisia Europeană vizavi de paşaportul verde digital. Această comisie a anunţat că va prezenta public pe 17 martie o variantă.
  • Iată că sunt mai multe componente de care depinde o discuţie finală în acest sens. Odată cu venirea vremii potrivite pentru evenimente în aer liber, eu sper să fim într-o fază în care să avem nişte reguli clare care să permită desfăşurarea unor astfel de evenimente", a arătat Gheorghiu.
Potrivit acestuia, Ministerul Culturii pledează pentru a nu fi impusă o limită de spectatori, în situația în care toată lumea care a intrat acolo este ori vaccinată, ori testată, ori imunizată.

"În momentul de faţă, evenimentele în aer liber, cât şi cele din interior sunt limitate la 500 de persoane. În momentul în care vom avea o rată de vaccinare care ne va da motive să fim optimişti, atunci, repet, noi vom pleda pentru eliminarea acestei limite", a adăugat Bogdan Gheorghiu.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1792 vizualizari

  • +4 (18 voturi)    
    vaccinarea nu e obligatorie (Marţi, 9 martie 2021, 14:25)

    Alin Delin [utilizator]

    Dar iti restrangem drepturile.
    Totusi ma bucur ca isi expun ideile , macar stim cum cine avem de a face.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu pot sa te oblige dar te obliga prin alte metode (Marţi, 9 martie 2021, 15:06)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      Din cauza ca Romania e in UE, din cauza de CEDO si de mimare a drepturilor tale ca individ,

      Arafat, Gheorghita & co NU pot sa dea o ordonanta militara prin care sa te oblige sa te vaccinezi desi EI AR VREA

      si atunci stau toata ziua si coc metode viclene prin care sa te oblige sa te vaccinezi

      curand o sa apara urmatoarele:

      - poti merge la cinema doar daca te vaccinezi
      - poti intra in supermarket doar daca te vaccinezi
      etc
    • +1 (7 voturi)    
      lol (Marţi, 9 martie 2021, 15:45)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      "Dreptul" tau de a participa la un festival nu este unul absolut. In 2019 nu puteai participa decat in anumite conditii, de ex.: sa nu fii sub influenta bauturilor alcoolice, sa nu ai asupra ta obiecte contondente, sa te supui controlului corporal la intrare si multe altele.
      Regulile acestea sunt gandite pentru ca toti cei care participa sa fie in siguranta. Desigur ca nu toti inteleg de ce nu e voie cu un cutit, dar daca vor sa intre sunt nevoiti sa respecte regulile impuse de fiecare organizator.
      Anul acesta avem o regula in plus!
  • +1 (19 voturi)    
    Oamenii asteapta cu nerabdare... (Marţi, 9 martie 2021, 14:33)

    newlook [utilizator]

    Oamenii asteapta cu nerabdare...pasapoarte/adeverinte de vite vaccinate...eventual si o antena in koor, sa nu parasesca celula destinata, celula lor de covidioti!
    • 0 (4 voturi)    
      Ce sa faci (Marţi, 9 martie 2021, 14:50)

      cineva123 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Nu toata lumea e la fel de 'teligenta ca tine.
  • +3 (9 voturi)    
    Persoanele vaccinate (Marţi, 9 martie 2021, 14:34)

    Un cititor [utilizator]

    nu pot transmite virusul?
    • +2 (8 voturi)    
      Consistenta (Marţi, 9 martie 2021, 14:39)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Nu e un punct forte pentru actuala situatie....

      Asimptomaticii sunt paria, dar vaccinatii sunt liberi desi pare ca ambele categoo transmit
    • +7 (9 voturi)    
      BA DA (Marţi, 9 martie 2021, 14:40)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      dar ce conteaza?
    • -2 (6 voturi)    
      Nu se stie inca (Marţi, 9 martie 2021, 14:52)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Nu se stie inca in ce masura cei vaccinati mai pot transmite virusul. Dar avand in vedere ca sansele sa te infectezi sunt de vreo 10 ori mai mici, e clar ca sansele sa imprastii virusul sunt si ele mult mai mici. Pentru astia care se plang de lipsa de libertate: avem varianta sa avem o vara in care nu prea ai voie nimic, ca vara trecuta, sau o vara mai normala, dar cu restrictii de genul (sa prezinti test sau vaccin). Cum va asteptati sa se revina la viata de dinainte daca nu va vaccinati? Daca nu ne-am vaccina deloc, probabil ar aparea la un moment dat oi mutatie cu mortalitate foarte mica si contagiozitate foarte mare, si atunci se rezolva problema de la sine. Dar cine stie cati ani ar dura pana se intampla asta? Asa, cu vaccin, putem reveni la normal inca de anul asta (daca destui si-l fac)
    • +2 (4 voturi)    
      mda (Marţi, 9 martie 2021, 14:52)

      gnd [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Peste tot zic ca vaccinul te protejeaza doar pe tine si de forma severa, nu ca nu-l transmiti. De asemenea producatorul spune acelasi lucru. Dar acuma incep sa o dea cotita iarasi se sucesc cum au facut-o de 100 de ori pe tema asta de 1 an, ca sa le iasa cum vor ei si sa facem ce hotarasc ei.
  • +2 (10 voturi)    
    Începutul sfârșitului (Marţi, 9 martie 2021, 14:37)

    dani777 [utilizator]

    Democratie, libertate, drepturile omului, odihniti-va in pace :(
  • +5 (7 voturi)    
    Ministrul Culturii (Marţi, 9 martie 2021, 14:46)

    ..13 [utilizator]

    Cat poate sa fie de dobitoc???

    daca porti masca si mergi la doctor este OK???Te consulta si stau de vorba cu tine mai mult, uneori ajungi si la peste 30 de min. deci...

    cand esti in operatie uneori operatia dureaa mai mult de 30 min, poate sa dureze si o ora si este in spatiu inchis...

    Cand calatoresti cu avionul si stai om lanaga om si uneori ai zboriri mai lungi de 2 ore ce se face???

    Daca vorbin de aer liber si daca nu esti umar langa umar dar cu masca pe gura si nas la ce iti mai trebuie altceva???

    Nu sunt contra vaccinarii dar impotriva prostiei cu siguranta

    Cred ca dobitocii ar trebui sa fie eliberati din functiile de conducere
    • +1 (3 voturi)    
      Masca (Marţi, 9 martie 2021, 20:20)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Cred ca ideea e ca participantii nu vor purta masca. In primul rand ca oamenii consuma alcool si mancare la evenimente de genul (si prin masca nu prea se poate). In al doilea rand, nu prea ai cum controla daca 50-80000 de oameni adunati pe arena din Cluj poarta masca. Daca unii nu poarta nu ai ce sa le faci.
  • +2 (2 voturi)    
    Facturi, facturi (Marţi, 9 martie 2021, 14:48)

    Kato01 [utilizator]

    De care adv boss... avem de toate, dc n-avem facem rost.. zi repede ce-ti trebuie...
  • 0 (4 voturi)