Acuzații dure între Ana Blandiana şi Mircea Dinescu: "I-a numit „Hitlerjungend” pe tinerii morţi la Revoluție" / "Plutind pe aripile amneziei, continuă să-şi reşapeze trecutul"

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 8 martie 2021, 17:03 Actualitate | Cultură


Mircea Dinescu
Foto: TVR
Ana Blandiana scrie în cartea "Soră lume", publicată recent de editura Humanitas, că Mircea Dinescu i-ar fi numit "Hitlerjungend" ("Tineretul lui Hitler") pe tinerii morţi la Intercontinental în zilele Revoluţiei. Poetul a reacționat dur, susținând despre Ana Blandiana că "suferă de amnezie" şi "continuă să-şi reşapeze trecutul".

Ana Blandiana relatează în cartea sa un dejun diplomatic, în prezenţa ministrului francez de Externe Roland Dumas, alături de Doina Cornea, Ion Caramitru şi Mircea Dinescu, scrie News.ro. Dumas a întrebat "dacă se ştie cine erau tinerii morţi la Intercontinental", iar Mircea Dinescu ar fi răspuns ironic: "Hitlerjungend/ Tineretul lui Hitler".

Mircea Dinescu a reacționat luni, pe Facebook, printr-un mesaj intitulat "Sărumîna, nășică!", în care îi aduce acuzații grave poetei.
  • "Intitulându-și o carte post-decembristă <<Proiecte de trecut>>, Ana Blandiana și-a dat singură în vileag meteahna de care suferă, căci, plutind pe aripile amneziei, continuă și astăzi să-și reșapeze trecutul, bazîndu-se pe proiectul unei devastatoare iubiri de sine la care a lucrat cu osârdie toată viața.
  • Ce blestem ispășește oare această doamnă bîntuită de demonul antropofagiei?! Al tatălui care, proaspăt întors din pușcăriile comuniste, a ars ca o torță în curtea bisericii, pe cînd își spăla hainele preoțești cu neofalină?! Sau blestemul poeziei despre tătucul Stalin, publicată la puțină vreme după acea tragedie în tentativa, reușită de altfel, de a-și spăla originea „nesănătoasă”, înrădăcinată în trecutul legionar al nefericitului său părinte?!
  • Interpretînd anapoda o comparație a subsemnatului între hitlerjugendii, care și-au adorat cu fanatism Conducătorul, și decrețeii care, dimpotrivă, s-au revoltat contra celui ce i-a obligat să se nască, strigînd „Jos Ceaușescu!” înainte de a fi împușcați, Ana Blandiana ticluiește imaginea monstrului invidios pe gloria postumă a acelor copii, care i-ar face dincolo de mormînt o concurență neloială.
  • Adevărat îi că, acum cîțiva ani, întrebat dacă nu cumva mi-e frică de tînăra generație de scriitori, am afirmat cu modestie că pe mine mă înspăimîntă mai degrabă morții care vin puternic din urmă, Lucian Blaga, Arghezi, Bacovia și Ion Barbu, și care îmi par mai vii și mai periculoși decît noii pui de gostat ai literelor române.
  • Interpretarea morbidă, legată de acei copii, care ar sorbi cu lingura din ciorba răcită a gloriei mele de doi lei, frizează nebunia, dacă n-ar avea scuza surdului care aude doar ce-i convine. Puțină lume știe că Ana Blandiana e fudulă nu doar de o ureche, zîmbetul mecanic cu care încearcă să-și mascheze acest beteșug nedispărînd de pe buzele ei nici măcar atunci cînd discută lucruri dramatice. Nu ați observat cu cîtă fericire își dă ochii peste cap și ciripește despre condiția sa de cel mai interzis scriitor al Epocii de aur, cînd, călare pe un cotoi, aidoma Ioanei D’Arc, a încercat să răstoarne regimul?!
  • Curajul de a-l transforma în Cipollino pe criminalul care i-a pus cătușe tatălui său, pe vremea cînd calfa de cizmar se întorsese de la Moscova cu gradul de general-maior, spre a fi uns șeful politic al armatei și al securității, nu a rămas nerăsplătit. Mult prea simpaticul fiu al cepei, Motanul Arpagic, a fost retras din librării la ordinul unor dobitoci vigilenți care n-au înțeles că acel basm în versuri era singura operă omagială scrisă cu talent și cu o duioasă ironie la adresa celui mai iubit fiul al poporului. Atunci a gustat Ana Blandiana din dulceața interzicerii, care, vorba aia, a continuat să i se întîmple ca la păsări „de vreo două ori pe an”", este o parte din mesajul publicat de Dinescu pe Facebook.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17928 vizualizari

  • -19 (27 voturi)    
    doi si nici un sfert (Luni, 8 martie 2021, 17:16)

    buteflix [utilizator]

    amandoi terminati complect. mi-ar fi si rusine. de fapt, chiar imi e.
    • +20 (24 voturi)    
      ai ochelari de cal... (Luni, 8 martie 2021, 17:25)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui buteflix

      ... daca nu faci diferenta intre Ana Blandiana, care a stat tot timpul in banca ei si vulgarul Dinescu.
    • +12 (16 voturi)    
      scriitorii (Luni, 8 martie 2021, 17:54)

      mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui buteflix

      Nu "complect", ci complet ,dle "scriitor" pe hotnews!
    • +4 (6 voturi)    
      Dinescu a fost securist inainte de 'revolutie' (Marţi, 9 martie 2021, 15:10)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui buteflix

      toti aia care au aparut in studioul TVR in 22 Decembrie 1989 sunt fosti SECURISTI

      cine era acolo:

      - Iliescu
      - Petre Roman
      - Mircea Dinescu
      - Sarbu (patronu PRO TV)

      cum crezi ca a ajuns Dinescu la TVR, cu ce ocazie?
  • +26 (30 voturi)    
    Dixit (Luni, 8 martie 2021, 17:24)

    echoBRAVO [utilizator]

    Merg pe mana Anei Blandiana.
    Dinescu este un profitor. Atat !
  • +16 (18 voturi)    
    'sa ne facem...ca lucram' (Luni, 8 martie 2021, 17:43)

    Coco Whistle [utilizator]

    definitia a tot ce inseamna comunismul in romania la nivel inalt tovarasi dar si ceva ce il caracterizeaza pe acest individ. ce asemanare odioasa.
  • +21 (27 voturi)    
    Mircea Dinescu... (Luni, 8 martie 2021, 17:52)

    minus [utilizator]

    la TVR esti jalnic din dorinta de a fi util celor care iti dau bani pentru prestatie.
    Daca nu ai fi asa, poate as apleca urechea la ce spui despre Ana Blandiana. Dar ai credibilitate zero...cel putin in fata mea.
    Poate ce spui sa aiba vreun sambure de adevar, poate nu.
    Cu siguranta insa, cartile Anei Blandiana le-am citit si in comunism si dupa. Asta inseamna ca macar a avut un cititor. Alte tale nu le-am cumparat si nu le-as lua nici gratis, asa cum am procedat si cu cartile "varului" tau, Paunescu!
  • +18 (22 voturi)    
    Dupa multi ani, am citit (Luni, 8 martie 2021, 17:52)

    Kepler [utilizator]

    despre Dinescu in internet. Primele sale initiative politice au fost de tip gorbaciovist.
  • +19 (23 voturi)    
    Mare "cameleon" esti, dle Dinescu !... (Luni, 8 martie 2021, 18:25)

    Olyx [utilizator]

    si, in plus, un veros CAPITALIST cu idei de stanga !...
    Daca ai fi stat in "bancuta" dumitale de la Cetate producand acolo pentru "binele tarii" cred ca nimeni nu ar fi zis nimic, insa matale ai dorit permanent sa "iesi in fata" si iei apararea celor "obiditi si oropsiti" de guvernarile de dreapta. Si asta, in timp ce pe ecranele TV mata te "lafai" in voie la talkshow-uri politice si iti faci reclama la produsele dumitale "ECO" de la mosie...
  • +18 (18 voturi)    
    Alt milionar (Luni, 8 martie 2021, 19:17)

    VOX. [utilizator]

    E si filantrop?
  • +13 (13 voturi)    
    Acum e clar (Luni, 8 martie 2021, 21:59)

    Ahha [utilizator]

    Dinescu a fost dintotdeauna un comunist convins, la Revolutie a fost defapt doar impotriva regimului Ceausescu, nu si impotriva PCR-ului sau a comunismului in general.
  • +2 (10 voturi)    
    Pacat de ei (Luni, 8 martie 2021, 22:05)

    UpNext [utilizator]

    nume de referinta in literatura pre/post decembrista, ca se balacaresc (doar putin mai elevat) generand dispret si dezamagire. Mentalitatea damboviteana nu se dezminte, indiferent nivelul.
  • +18 (18 voturi)    
    dezamagire (Luni, 8 martie 2021, 22:10)

    clujanu [utilizator]

    Domnule Dinescu. Un om de caracter nu ataca parintii unei persoane cu care intra in disputa.
  • +14 (14 voturi)    
    Cică ăsta era disident (Luni, 8 martie 2021, 23:04)

    JustinCase [utilizator]

    Când comuniștii te băgau la pușcărie, lu' ăsta i-au zis: Treci acasă!
    Mircea, fă-te că ești disident.
    Ce de bani a mai băgat pesedeaua în conace...
    • +6 (6 voturi)    
      ai (Marţi, 9 martie 2021, 10:28)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      ai perfecta dreptate,nu a fost dizident, altfel ar fi facut puscarie si oricum si-a jucat rolul aproape convingator pana si-a dat in petic: sa-i lasam sa fiarba in suc propriu (afirma el despre manifestantii din p-ta Universitatii din 1990),sau strgatele cu am invins,am invins de la TVR si multe altele,incheind apoteotic cu agoniseala de dupa 1990.
  • +5 (5 voturi)    
    Doamna Ana Blandiana (Marţi, 9 martie 2021, 17:44)

    Zache58 [utilizator]

    nu si-a facut ei mosie.Dansa,impreua cu sotul,au realizat Memorialul de la Sighet.Memorialul victimelor comunismului si rezistentei din Romania.Este o realizare remarcabila.Pe langa dansa Dinescu este doar un pitic comunist lacom.
  • +1 (1 vot)    
    Ana Blandiana este sigur o mare poetă (Vineri, 12 martie 2021, 12:24)

    Propinatiu [utilizator]

    Ana Blandiana este sigur o mare poetă, cum ştia şi Cezar Ivănescu despre sine. Mircea Dinescu, fiind membru al Colegiului CNSAS, a intrat altfel în istoria... literară românească, la 29 ianuarie 2008, când a declanşat un ajutat de mulţi atac mediatic asupra poetului Cezar Ivănescu, sub acuzaţia că ar fi fost informator al securităţii, nedovedită, rămânând în memoria iubitorilor de poezie protestul fiicei poetului Baaadului, Clara Aruștei: „Mircea Dinescu mi-a băgat tatăl în mormânt“.