Ritualul botezului NU se va schimba, a hotărât Sinodul BOR / Preotul trebuie să cunoască starea de sănătate a copilului

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2021, 21:34 Actualitate | Cultură


Pregatire botez
Foto: USER UPLOADED
Sinodul Bisericii Ortodoxe Române a decis joi că ritualul Botezului nu va fi schimbat, dar le cere preoților să aibă ”mai multă responsabilitate” în săvărșirea Sfintelor Taine și să aibă întâlniri cu părinții și nașii copilului, care să-l informeze despre starea copilului, după consultarea cu pediatrul.

”Sfântul Sinod a reamintit obligaţia statutară a Bisericii Ortodoxe Române de a rămâne în comuniune şi unitate dogmatică (doctrinară), liturgică (sacramentală) și canonică (disciplinară) cu Biserica Ortodoxă universală. Prin urmare, Biserica Ortodoxă Română nu poate modifica doctrina sa, ritualul său liturgic-sacramental şi disciplina sa canonică, îndemnând pe toți slujitorii săi la mai multă responsabilitate în săvârșirea Sfintelor Taine şi ierurgii.”, spun reprezentanții BOR, citati de basilica.ro.

Pentru a evita discuțiile, îngrijorările şi neînțelegerile apărute în spaţiul public pe tema Botezului copiilor cu sănătate precară, Sfântul Sinod a făcut câteva precizări:

1) înainte de săvârșirea Sfintei Taine a Botezului, preotul are obligația de a se întâlni cu părinții și nașii copilului, care, după consultarea lor cu medicul pediatru, vor prezenta preotului starea de sănătate a copilului şi dorinţa ca el să fie botezat;

2) în cadrul Facultăților de Teologie din Patriarhia Română se va acorda o atenție sporită practicii liturgice referitoare la săvârșirea actului întreitei „afundări” din timpul slujbei Botezului, practică liturgică obligatorie pentru studenții teologi din anii terminali ai secțiilor de Teologie Pastorală;

3) în fiecare protopopiat din cuprinsul Patriarhiei Române va fi organizată o consfătuire anuală cu preoţii, referitoare la săvârșirea corectă a fiecărei Sfinte Taine. Vor fi susținute, de asemenea, cateheze cu credincioşii privind semnificaţia duhovnicească a Sfintelor Taine.


Sinodul a mai declarat anul 2022 în Patriarhia Română ca Anul Omagial al Rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului și Anul comemorativ al Sfinţilor isihaști Simeon Noul Teolog, Grigore Palama și Paisie de la Neamț.

De asemenea, se vor începe demersurile de canonizare a unor mărturisitori şi mari duhovnici misionari români din timpul comunismului, în anul 2025, cu prilejul împlinirii a 140 de ani de autocefalie a Bisericii Ortodoxe Române (1885) şi a 100 de ani de la înființarea Patriarhiei Române (1925).








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5235 vizualizari

  • +23 (35 voturi)    
    Rugaciune (Joi, 25 februarie 2021, 22:06)

    DlNae [utilizator]

    Doamne ajuta-ne ca prosti ne-ai mai facut si da-ne noua minte ca sa putem iesi din evul mediu! Amin!
    • +2 (12 voturi)    
      Pai si de ce ai iesi!? (Vineri, 26 februarie 2021, 7:55)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui DlNae

      Renasterea a creat capodopere in pictura, sculptura, arhitectura care nu stiu daca au fost egalate de perioada moderna. Pentru asta te duci acum si faci vacantele in Italia, Franta, Spania... ca sa vezi realizarile Evului Mediu, eventual si ascultamd in casti o muzica clasica. ;)
    • +1 (9 voturi)    
      efectul (Vineri, 26 februarie 2021, 11:37)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DlNae

      deciziei BOR, aceea conform careia preotii trebuie sa cunoasca starea de sanatate a bebelusilor inainte de baia in cristelnita, este ca toti actualii preoti trebuie sa urmeze rapid o facultate de medicina urmare careia sa dobandeasca cunostintele necesare pt. acest scop.
      In plus, nu vor mai fi admisi la teologie decat absolventi de medicina. E ok asa, prea sfinte BOR-ule?
  • +17 (29 voturi)    
    Astept punerea sub acuzare (Joi, 25 februarie 2021, 22:15)

    fat.cat [utilizator]

    Si sentinta definitiva in cazul preotului de la Iasi. Mai dezbatem dupa aia despre intreita afundare la botez, in particular, si continua afundare a BOR in adancurile evului mediu, arogantei si amorului propriu, in general. Pana atunci le doresc parintilor sa-si foloseasca sfantul creier cand decid cum sa-si boteze copiii.
    • +3 (11 voturi)    
      Eu astept rezultatul anchetei (Vineri, 26 februarie 2021, 8:02)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      Intr-un stat de drept, care nu se comporta ca-n evul mediu, intai are loc o ancheta si apoi are loc un proces. Pana atunci orice om e nevinovat!
      Ultima oara la Suceava, cred ca in 2017, cand altii ca tine cereau direct pedepse, s-a dovedit la ancheta ca bebelusul nu a murit din cauza botezului...
      • -4 (8 voturi)    
        Of Course! (Vineri, 26 februarie 2021, 9:47)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

        Mi-a spus un college moldovean cum de incheie anchetele in Moldova. O cunoștiință de-a lui din mafia țigărilor a murit de depresie aruncând-se pe scări in casa si trăgându-si 3 gloanțe in ceafa! Concluzia anchetei!
        • +5 (7 voturi)    
          Desigur (Vineri, 26 februarie 2021, 10:10)

          ids [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Te credem, ca si noi mai mintim.
          Altfel daca esti atat de documentat despre anchetele din Moldova si de atat de patruns de spirit civic, dupa cum se vede din postari, de ce nu faci o sesizare la parchet sau o petitie legat de desfasurarea anchetelor!?
          • -2 (6 voturi)    
            Punem pariu ... (Vineri, 26 februarie 2021, 11:01)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui ids

            Ca in cazul de la Iași copilul o sa fie vinovat?
  • +17 (29 voturi)    
    Ce surpriza! (Joi, 25 februarie 2021, 22:20)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Daca aveati dubii legate de faptul ca la BOR ii pasa de cetateni sau nu, se dovedeste deja ca nu. Eu unul as fi fost surprins sa se schimbe acest ritual. Tot in Evul Mediu trebuie sa ramanem.

    Nu degeaba daca era dupa "biserici" acum pamantul era in centru si soarele se misca in jurul sau. Iar cine se impotrivea era ars in piata.

    Progresul si orice dram de urma stiintifica reprezinta dusmani foarte periculosi intr-un domeniu unde obedienta si "sa crezi, fara sa cercetezi" este litera de lege.

    Eu propun asa. In functie de cat de aservit este familia respectiva Bisericii - da la BOR, nu in fata lui Dumnezeu, ca Dumnezeu e doar pretextul - preotul sa faca tot posibilul sa tina pruncul in viata. Daca familia respectiva nu a donat la Biserica, soarta pruncului e loterie. Cred ca e mai corect asa.

    Si cine sa arunce zarurile? Dumnezeu? Iisus? Nu ne inhaitam noi cu personaje d-astea neica-nimeni. Nu. Mergem direct la Big B0$$: Nea Daniel, cel PreaCorupt. Oare ce-i mai face chipul cioplit de pe clopotele Catedralei Minciunii Neamului? Ah, parca era ceva undeva scris cu chipul cioplit, dar nu mai stiu unde si contextul. Sa ma ajute cineva. Poate chiar Daniel !! Sau Nea Teo.
    • 0 (12 voturi)    
      Celebra intelepciune de birt! (Vineri, 26 februarie 2021, 7:58)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Mesaj de o ignoranta sublima, de la un capat la altul. Nici nu cred ca are rost sa ti se explice de ce toate, dar absolut toate afirmatiile tale se bazeaza doar pe niste prejudecati, ragaite la un gratar de pretinsi atotcunoscatori. Dar e bine ca ai pareri!
  • +3 (19 voturi)    
    Nu este necessario sa fi doctor.. (Joi, 25 februarie 2021, 22:40)

    Observatory [utilizator]

    un om normal, părinții, nașii și preotul trebuie sa aibă 5% neuroni !
    Sa intrați voi in apa rece de iarna , analizați cum va simțiți sau dacă mai respirați... apoi și copilul, care oricum este mult mai sensibil la frig...
    Nu biserica este vinovata, doar cei ce au decis sa-și bată joc de viața unui copil ...
    Doamne câta prostie ! După atâta învățătura comunista, capitalista, european șamd , tot săraci cu mintea am rămas .
    De foarte mult timp se cânta “Deșteaptă te romane “ ....
    Nici o îmbunătățire...
    ������
    • 0 (14 voturi)    
      z (Vineri, 26 februarie 2021, 8:00)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      apa nu e rece. inima unora, in schimb, e.
      • 0 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 26 februarie 2021, 19:16)

        [anonim] i-a raspuns lui exis

  • +2 (18 voturi)    
    E timpul ca părinții cu 2 neuroni (Joi, 25 februarie 2021, 22:51)

    jorj_bv [utilizator]

    Să iasă din evul mediu.
    Există viață și fără botez, măcar nu ți-l omoară popa.
    • 0 (12 voturi)    
      z (Vineri, 26 februarie 2021, 8:01)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      Jorj, tu urci in masina? stii care e probabilitatea sa mori, prin comparatie cu a botezului?
      • +1 (9 voturi)    
        Zero! Daca mașina sta pe loc! (Vineri, 26 februarie 2021, 11:45)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui exis

        Dar măcar recunoști ca botezul prezintă risc de moarte, ceea ce a fost deja dovedit pe deplin. Daca mai moare un copil, statul va trebui sa intervină si sa interzică prostia asta! Daca o mașina nu respecta normele de siguranța, nu e permis sa circule pe drumul public. Asa e si cu botezul!
  • +1 (15 voturi)    
    Ritualul e mai important decat viata unui copil! (Joi, 25 februarie 2021, 23:56)

    Alui [utilizator]

    Cine isi mai boteaza copilul la ortodocsi e inconstient, iresponsabil si nu-si iubeste cu adevarat copilul!
    Daca cedeaza presiunilor familiei, si “prietenilor” nu e cu adevarat parinte!
    Moare copilul daca nu e botezat? Sigur nu moare din cauza asta! Insa da, poate muri de la botezat!
    • -3 (7 voturi)    
      daca-l botezi (Vineri, 26 februarie 2021, 11:39)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      la catolici in loc de ortodocsi e ok?
      • 0 (8 voturi)    
        La catolici ii toarna apa pe cap, ca la baie (Vineri, 26 februarie 2021, 12:53)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Nu incearca sa-l inece de 3 ori! Efectul “benefic” e acelasi oricum!
  • -5 (11 voturi)    
    Atentie la inecul intarziat! Cati copii au murit ? (Vineri, 26 februarie 2021, 0:16)

    Alui [utilizator]

    https://www.sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/ce-este-inecul-uscat-sau-inecul-secundar-si-cum-poate-fi-preveniti_17796
    “ Chiar daca aceasta afectiune se intampla rar, s-a constatat ca adolescentii si copiii au cel mai mare risc. Parintii trebuie sa fie extrem de atenti in cazul copiilor ce au avut contact cu cantitati mari de apa. ... Daca nu se intervine rapid, leziunile de la nivelul creierului pot ramane prezente pentru tot parcursul vietii. De asemenea, daca organismul este lipsit de oxigen pentru mult timp, riscul de deces devine foarte mare.”.
    • +2 (10 voturi)    
      z (Vineri, 26 februarie 2021, 8:02)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      raspunsul care sa te faca fericit e: toti. toate decesele infantile sunt cauzate de botez. Happy?
  • +1 (13 voturi)    
    Dogmatici dar frate. Mercedesul nu e ca dacia (Vineri, 26 februarie 2021, 1:30)

    Coco Whistle [utilizator]

    Si magarusul nu are acoperis. Oare popa daniel foloseste electricitate, clopote de milioane de dolari, prosteste poporul, toate cele de mai sus? Lol
  • +5 (17 voturi)    
    si nu poti ineca un copil sanatos? (Vineri, 26 februarie 2021, 2:26)

    Parzivall [utilizator]

    In atentia barbosilor, ca sa se inece un barbat matur, e nevoie sa traga in piept doar o lingurita de apa, imaginati-va, daca puteti, cat ii trebuie unui copil ca sa il inecati? Criminalilor!
  • +3 (15 voturi)    
    Prostia... (Vineri, 26 februarie 2021, 6:13)

    John M. [utilizator]

    cel mai mare dusman al omului din toate timpurile bantuie nestingherita in Romania pentru ca poarta hainele pompoase ale unei biserici retrograde.
  • -1 (13 voturi)    
    Ilie Moromete (Vineri, 26 februarie 2021, 6:32)

    AlexMateiut [utilizator]

    “Si da-ne noua, Doamne, cat mai multe liturghii si colive, si ada cat mai multe proaste la biserica. Slava tatalui si fiului si sfantului duh.”
  • +2 (14 voturi)    
    Nu ai nevoie (Vineri, 26 februarie 2021, 7:08)

    vasile-roaita [utilizator]

    de popa. Cind ii faci baie copilului ca parinte il si botezi. Se boteaza robul tau Vasile in numele tatalui al fiului si al sfintului duh. Amin. Si cu asta ai terminat toata mascarada asta popeasca.
    • -2 (10 voturi)    
      cea mai buna idee (Vineri, 26 februarie 2021, 9:10)

      Vic_Tor [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Dumnezeu este peste tot , nu ?
  • +1 (11 voturi)    
    Stiti cand o sa se schimbe “ritualul” (Vineri, 26 februarie 2021, 8:09)

    Alui [utilizator]

    Cand bor va fi obligata sa plateasca despagubiri serioase de milioane de euro familiilor copiilor omorati la botez! O sa vedeti atunci ce repede se schimba “ritualul”!
  • +1 (11 voturi)    
    Decizia Sinodului BOR (Vineri, 26 februarie 2021, 9:13)

    Vladimir_Dumitru [utilizator]

    În calitate de inițiator și promotor al Petiției care cere modificarea procedurii scufundării în cadrul Botezului spun:
    1. Această decizie demonstrează înțepenirea dogmatică a BOR deși la capitolul beneficii de pe urma tehnologiei decadente se află pe primul loc! Ipocrizie deșănțată!
    2. Preoții care vor evita scufundarea vor fi dați afară din Biserică? Dacă BOR acceptă totuși aceste excepții, atunci e vorba despre o ipocrizie la fel de deșănțată ca prima!
    3. Nici nu vreau să mă gândesc acum la momentul în care se va mai întâmpla un astfel de eveniment tragic precum cel de la Suceava! Sper ca vigilența preoților la Botez să împiedice repetarea unor astfel de tragedii... Deși e o chestiune de timp până la viitoarea, din păcate...
    • 0 (8 voturi)    
      Petiția trebuia adresată parlamentului (Vineri, 26 februarie 2021, 11:48)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Vladimir_Dumitru

      E nevoie de o lege care sa reglementeze botezul pentru a reduce riscurile! Altfel BOR poate zice si sa dai alcool bebelușilor înainte de botez, sa stea calmi. Popii sunt inconștienți! Cand am fost mic umblam cu colindatul. Numai popa ne-a dat sa bem țuica de prune desi eram minori!
  • 0 (10 voturi)    
    vine recensamantul ! (Vineri, 26 februarie 2021, 9:14)

    Vic_Tor [utilizator]

    stati sa se faca recensamantul, sa vedem cati sunt de fapt "afiliati" . la mine in bloc doar o baba la parter primeste preotul cand vine sa ceara bani degeaba odata pe an. si totusi suntem primii in europa la purtatori de fusta, cam 1 la 1000 de locuitori. adica niste zeci de mii de lipitori , plus slujitori si personal adiacent care ar putea sa isi gaseasca niste locuri de munca adevarate, sa ajute tara si poporul ei cu adevarat.
    • +2 (8 voturi)    
      Mda (Vineri, 26 februarie 2021, 10:23)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui Vic_Tor

      Asa sperau neo-marxistii si acum 4-5 ani cand s-a introdus obligativitatea acordului pentru religie in scoli. Cu toata masura birocratica de completat hartoage 90% din elevii existenti au primit acordul, iar pentru cei care incepeau scoala % a fost de 94%!!!
      Barometrul de opinie din dec 2020, dupa 10-15 ani de propaganda agresiva contra bisericii din partea stangii extremiste, situa biserica pe primul loc, la 71%, si la ceva distanta venea armata cu 62%. Sore comparatie guvernul era la 14%, iar parlamentul si partidele politice se zbateau la un 9%.
      Asa ca mai ai de lucrat tovarase la propaganda.
      • +1 (9 voturi)    
        Pe multi romani plecati ii declara parintii (Vineri, 26 februarie 2021, 12:56)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui ids

        Si pe mine m-a declarat maica-mea de gura lumii ortodox. Suntem peste 5 milioane de romani plecati din tara. La bicerica nu se mai duce nimeni, mai ales acum cu Covidul!
  • +1 (3 voturi)    
    Ultimii in Europa la cunoastere stintifica, (Vineri, 26 februarie 2021, 16:04)

    Alui [utilizator]

    Primii la superstitii si alte prosteli!
    https://www.mediafax.ro/stiinta-sanatate/romanii-corigentii-europei-la-cunoasterea-stiintifica-si-printre-primii-la-superstitii-6748076
    BOR ne vrea prosti!
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 26 februarie 2021, 19:17)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    Am ajuns in anul (Vineri, 26 februarie 2021, 20:01)

    Observatory [utilizator]

    2021 și
    Nimeni nu înțelege “Deșteaptă te Romane !”
  • -1 (1 vot)    
    tehnica botezului (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 8:35)

    mongolul [utilizator]

    este subiectiva; nimeni nu a descris botezul lui Isus; se speculeaza ca termenul vine din greaca veche si inseamna "scufundare"; in Occident, s-a renuntat la botezul copiilor mici; chiar din Evul Mediu; se boteaza (nu prin scufundare) la 7-12 ani; doar copilasii bolnavi si in pericol de moarte se boteaza de mici;
    "Traditia" ortodoxa este o creatie a mintilor inferbintate, mentinuta de cretini ce vor sa-si dea importanta si sa reliefeze deosebirea "noastra" fata de catolici. (Ca si scrierea lui Isus -Iisus-, crucea invers sau inlocuirea azimei cu paine etc.)
    Popii nostril traiesc -inca- anul 1054. Sunt interese mari ale puterii laice ale unei foste mari puteri, sa fim deosebiti de Occident. Romania mai este in Tratatul de la Varsovia? Sau gubernie? Se pare ca da.