"Zece negri mititei", bestseller-ul Agathei Christie, își schimbă numele

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 26 august 2020, 14:36 Actualitate | Cultură


Agatha Christie
Foto: Facebook
"Zece negri mititei", bestseller-ul Agathei Christie, vândut în peste 100 de milioane de exemplare, își va schimba numele și va apărea într-o versiune revizuită în Franța. Romanul se va numi "Erau zece”, a anunțat James Prichard, strănepotul scriitoarei, la postul de televiziune RTL.

Cu zeci de adaptări pentru film și televiziune, romanul polițist a fost scris în 1938 de Agatha Christie și publicat în Franța în 1940, titlul original fiind "10 Little Niggers". În roman, cuvântul "negru” este folosit de 74 de ori.

De ce a decis strănepotul Agathei Christie să redenumească romanul? James Prichard a amintit despre controversa generată de clasicul "Pe aripile vântului”, film retras de pe platforma HBO Max pentru a fi "contextualizat”, odată cu protestele antirasiste din SUA.

"Când a fost scrisă cartea, limbajul era diferit, erau folosite cuvinte uitate acum. (...) Opinia mea este că Agathei Christie (...) nu i-ar fi plăcut ca cineva să fie rănit de vreun rând de-al său. Astăzi, din fericire, putem repara (...) Pentru mine are sens: nu aș vrea ca un titlu să distragă cuiva atenția de la ceea ce are de făcut. Dacă doar o persoană ar simți asta, ar fi prea mult. Nu mai trebuie folosiți termeni care ar putea răni: aceasta este pe care trebuie să o avem în 2020", a afirmat strănepotul Agathei Christie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9214 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    serios acum, a'nebunit lupu (Miercuri, 26 august 2020, 14:41)

    natbl73 [utilizator]

    .
  • +18 (26 voturi)    
    Pe scurt (Miercuri, 26 august 2020, 14:56)

    Eu123 [utilizator]

    O tampenie.

    Politically correct dus la absurd.

    De parca nu mai am voie sa folosesc cuvantul "negru" .
    Nu voi mai spune ca in viata nu totul este alb si negru, nu, voi spune ca in viata nu totul este alb sau de culoare.

    Cum spuneam, o tampenie.

    Negri din US isi spun unul altuia "nigger" in fiecare zi si nu se simte niciunul ofensat.
  • +16 (18 voturi)    
    Dar ciminalii? (Miercuri, 26 august 2020, 14:59)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Persoanele de culoare nu mai sunt ranite de noul titlul.
    Dar infractorii, ucigasiii?
    Nu sunt si dumnealor oameni?
    De ce sa fie discriminati de povestirile politiste ale Agathei?
    Sa fie rescrie urgent toate povestirile, sa se termien cu "bine" - ciminalul scapa, ucigasul Nu este prins!
    Asa ar fi politically correct ...
    • +10 (10 voturi)    
      Și victima învie! (Miercuri, 26 august 2020, 17:43)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      !!
      • +9 (9 voturi)    
        Din pacate nu! (Miercuri, 26 august 2020, 22:02)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        Victimele nu invie, dar cui ii pasa de victime?!
        Esentia este ca infractorii, interlopii, ucigasii sa nu se simta jigniti, discriminati!

        BLM!
  • +12 (16 voturi)    
    astept cu popcorn momentul (Miercuri, 26 august 2020, 15:04)

    nellino [utilizator]

    cand se va considera "zece" este un numar prea elitist si prea duce cu gandul la nota "zece" in conditiile in care lumpen-proletariatul (de ce culoare vreti voi) se identifica mai mult cu numarul 5 (nota de la bac, limita de numarare pe degetele de la o mana si, in general, standardul de viata).
    Si romanul se va numi "Erau cinci".
    Desi erau zece.
    Zece miniaturi de negri africani pe farfuria din sala mare.
    • +3 (3 voturi)    
      Deci, africani (Joi, 27 august 2020, 0:32)

      Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      subsaharieni! ;-)
    • +1 (1 vot)    
      Felicitari! (Sâmbătă, 29 august 2020, 15:15)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Excelenta observatie!
      Jos cifra elitista zece!
      Dar nu doar nota de la bac este cinci, a fost la noi o perioada de influenta sovietica, in care la scoala nota maxima era CINCI, nu zece!
      Erau cinci figurine de albi pe farfurie ...
  • +16 (20 voturi)    
    Redenumire (Miercuri, 26 august 2020, 15:05)

    Beta Alfa [utilizator]

    Tare... bravo baieti... "1984" al lui Orwell este din ce in ce mai aproape.
    Sa schimbi titlul unei carti la zeci de ani dupa scrierea ei, tu, care NU esti autorul ei, este o infamie de superclasa
  • +11 (15 voturi)    
    cum rămâne cu mititeii negri, pârliți în exces, (Miercuri, 26 august 2020, 15:13)

    Clef [utilizator]

    bestseller-ul ars pe rugul tarabelor din Obor și de aiurea? Urgent, chemați un popă să-i cufunde în halba cu bere, rebotezându-i după noile canoane.
  • +9 (13 voturi)    
    E o jignire pt negri. Ca si pt tigani sa fie romi (Miercuri, 26 august 2020, 15:45)

    D-or [utilizator]

    A spune "rom" inseamna a-i insulta grav pe tigani, adica o admitere oficiala a faptului ca "nu e bine sa fii tigan".

    Culmea este ca tiganii nu au protestat si nu au gasit puterea de a se declara mindri sa fie tigani. Probabil au fost tradati.
  • +19 (21 voturi)    
    Este o exagerare sinistra! (Miercuri, 26 august 2020, 15:48)

    Sparafucile [utilizator]

    Dar macar puteau schimba titlul in " 10 afro-americani de dimensiuni reduse"
    • +5 (5 voturi)    
      10....height challenged (Joi, 27 august 2020, 1:55)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      fi PC 100%
      :))
      • 0 (0 voturi)    
        Nooooo (Joi, 27 august 2020, 15:52)

        Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        10... un pic mai putin inalti!
  • -20 (22 voturi)    
    De salutat! (Miercuri, 26 august 2020, 15:57)

    Namaste! [utilizator]

    Bine că a venit timpul schimbării, "nigger" era un termen execrabil, 100% rasist, mult le-a mai trebuit să renunțe la el...RIP George Floyd! :'(:'(:'(
  • +15 (17 voturi)    
    Metoda reducerii la absurd. Cu cit mai grotesc, cu (Miercuri, 26 august 2020, 16:30)

    D-or [utilizator]

    Ca in matematica. Se neaga concluzia si se ajunge la o contradictie.

    Exagerind grotesc se ajunge la derizoriu.
  • +11 (13 voturi)    
    Iar ”Roșu și negru” (Miercuri, 26 august 2020, 16:40)

    billy34 [utilizator]

    va fi rebotezat ”Roșu, și?”
    • +7 (7 voturi)    
      portocaliu si gri (Miercuri, 26 august 2020, 23:13)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui billy34

      cu conditia ca gri-ul sa nu aiba o nuanta prea inchisa, scuze, puternica
    • +7 (7 voturi)    
      Poate așa: (Joi, 27 august 2020, 1:12)

      Lionheart [utilizator] i-a raspuns lui billy34

      Roșu și oleacă mai închis la culoare.
  • +3 (5 voturi)    
    pai. (Miercuri, 26 august 2020, 17:19)

    Cezy [utilizator]

    cinstit, chiar ma asteptam la francezi sa dea dovada de P. C., dar nu si la colegii de forum....
  • +9 (11 voturi)    
    ... (Miercuri, 26 august 2020, 19:50)

    Velea Cristian [anonim]

    Propun ca asa numitele "gauri negre" sa fie numite de acum incolo..."gauri de culoare inchisa"...Si tot asa...Devenim ridicoli...Poate-i apuca si pe asiatici vreo suparare ! N-au sa mai fie "rasa galbena"?...
    • +3 (5 voturi)    
      Păi nu prea mai sunt... (Miercuri, 26 august 2020, 21:12)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Velea Cristian

      Au devenit rasa „made in”
  • +13 (15 voturi)    
    S-a depasit . . . (Miercuri, 26 august 2020, 20:02)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . orice masura logica! Spuneti-i mai idiotilor ,, Zece albi mitittei, uratei si rotofei" sau cum vreti voi, ca noi albii nu ne suparam! Cum sa schimbi mai frate titlul unei carti aparute acum 80 de ani si care a fost agreat de scriitoare. De tot rasul cum se ploconeste o rasa in fata alteia care nu este nici mai buna nici mai rea decat cum se prezinta! Adica . . . .
    • +8 (8 voturi)    
      Keep calm! (Miercuri, 26 august 2020, 21:15)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      În română va fi „Zece membri de partid” - folclorul anti-Ceașcă nu putea să nu speculeze ideea și poezioara care a inspirat-o pe A.C.:

      10 membri de partid duceau viață nouă.
      Unul o ducea prea bine și-au rămas doar 9.

      9 membri de partid munceau cot la cot.
      Unul a căzut în brânci și-au rămas doar 8.
      ș.a.m.d.
  • +7 (7 voturi)    
    Black Magic Woman (Miercuri, 26 august 2020, 23:37)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Paint It, Black
    Back In Black
    Dark Side Of The Moon
    Brown Sugar
    Lady In Black
    Black Night

    Black - Wonderful Life
    Black Sabbath

    Meet Joe Black
    Men In Black
  • +5 (5 voturi)    
    Urmeaza ca stra-stra-stra-stra-stra... (Joi, 27 august 2020, 0:08)

    Prostu' satului [utilizator]

    .. nepoata lui Velasquez sa ceara in instanta innegrirea fetelor infantelor si infantilor familiei regale spaniole pe care le-a pictat stramosul sau.
    S.a.m.d. Prostii. O moda, la fel de stupida ca multe altele. O sa treaca.
    Problema in sine este cat se poate de serioasa, dar reactii ca asta fac mai mult rau decat bine, discrediteaza, trivializeaza problema.