Actorul Will Smith va juca rolul celui mai cunoscut sclav din istoria americană

de DP     HotNews.ro
Luni, 29 iunie 2020, 7:46 Actualitate | Cultură


Will Smith in "Hancock"
Foto: Hotnews
În filmul "Emancipation", realizat de cineastul Antoine Fuqua ("Training Day", "Equalizer"), Will Smith va fi o figură emblematică din istoria sclaviei în Statele Unite, cea a lui Peter, devenit celebru după publicarea unei fotografii celebre care face parte din simbolurile Statelor Unite. Fotografia a fost făcută în mai 1863 şi publicată în The Independent, apoi în numărul din 4 iulie al Harper's Weekly. A devenit rapid proba necontestată a cruzimii şi barbariei scalviei în America. Povestea filmului "Emancipation" are loc în plin război de Secesiune.

Atunci când fostul sclav fugar este supus unui control medical pentru a se alătura armatei unioniste, medicii descoperă pe spatele său profunde cicatrice lăsate de bici pe când lucra pe o plantaţie de bumbac din Louisiana. Această fotografie care arată ororile sclaviei a făcut înconjurul lumii.

Thriller-ul de acţiune pe fond istoric se bazează pe istoria adevărată a acestui sclav, imortalizat într-un clişeu simbol. Legenda spune că difuzarea imaginii în străinătate a determinat ţări precum Franţa să refuze să mai cumpere bumbac produs în sudul Statelor Unite.

În contextul în care Hollywoodul este zguduit de mişcarea Black Lives Matter, care susţine lupta contra rasismului în SUA, regizorul Fuqua a declarat pentru site-ul Deadline că lectura scenariului la "Emancipation" l-a emoţionat profund: "Am regăsit unele dintre sentimentele pe care le încerc astăzi în stradă. Este tristeţe, furie, dragoste, credinţă şi speranţă când văd ce fac tineri astăzi. Ceea ce mă face să sper, este că nu vom mai tolera asta mult timp. Am avut toate aceste sentimente atunci când am citit scenariul".

"Nu poţi repara trecutul, dar le poţi aminti oamenilor de trecut şi cred că trebuie să o facem, într-o manieră corectă, reală. Cu toţii trebuie să ne îndreptăm către un viitor mai luminos. Să arătăm istoria noastră este cel mai bun lucru pe care trebuie să-l facem acum. Trebuie să înfruntăm adevărul înainte de a merge mai departe", a mai spus regizorul.

Producţia ar trebui să înceapă în 2021. Antoine Fuqua a încheiat filmările la "Infinite", în timp ce Will Smith reia filmările la "King Richard", film care spune povestea tatălui campioanelor de tenis Serena şi Venus Williams (a cărui producţie a fost întreruptă de pandemia de coronavirus).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5654 vizualizari

  • -7 (29 voturi)    
    S-a pus repede de un film ! (Luni, 29 iunie 2020, 8:36)

    Susufler0 [utilizator]

    Nu se pierde timpul ! Pare insa ca o sa fie ceva super tezist care nu va rezista indiferent cate vedete vor juca in el dar care , daca prinde Oscarurile din 2021 (si sigur o sa le prinda) va curata toate rafturile Academiei de premii !

    PS. Si firma de catering care se va ocupa de hrana echipei va lua un Oscar... mai mult ca sigur !
    • +7 (17 voturi)    
      Domnul critic (Luni, 29 iunie 2020, 10:20)

      parush [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Filmul nici nu exista si tu stii ca e tezist, ca nu va rezista etc. Ia zi cum e politic corect sa fie filmul? Numai albi in distributie? Sclavia descrisa ca ceva neutru, doar usor negativ in cel mai rau caz? Sa vina regizorul sa ia punctaj de la Ministerul Adevarului ca sa-i fie filmul aprobat si sa aiba o reputatie de "origini sanatoase"?
      • -6 (12 voturi)    
        Dom parus, pai abia ce ni l-au povestit... :))) (Luni, 29 iunie 2020, 12:03)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui parush

        Si stii ce-i haios ca nici macar nu-ti dai seama ca cel care vorbeste dupa "punctaj" esti chiar tu ! :)))
        • +1 (7 voturi)    
          Ba tu, ba tu (Luni, 29 iunie 2020, 14:41)

          parush [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Reactii infantile. In articol e vorba de un film despre sclavie, iar tu ai zis ca e tezist. Ce e tezist acolo? Care e istoria aia adevarata despre sclavie? Hai uimeste-ma.
  • -13 (17 voturi)    
    huooo (Luni, 29 iunie 2020, 8:58)

    Mistrelutz [utilizator]

    pai ce faci nene? or sa arda aia filmul in strada si cinematografele in care va rula :))
  • -4 (26 voturi)    
    După tărăboiul făcut de negri, (Luni, 29 iunie 2020, 9:11)

    asavreau [utilizator]

    Au început să nu-mi mai placă asemenea ecranizări.Rămân la părerea că cineva este tâmpit încurajând negrii la anarhie.Ce ar fi fost negrii fără sclavie?În țara lor,în Africa!O spun fără să cred că sclavia a fost ceva bun.A fost o perioadă a istoriei pe care este bine să o discutăm fără să ne reproșăm acum acele vremuri.
    • -12 (20 voturi)    
      Inainte de sclavie era doar moarte. (Luni, 29 iunie 2020, 9:27)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Sclavia vine ca o forma mai umana si mai viabila economic de rezolvare a disputelor ce in mod normal rezultau in omucidere. Si sa nu uitam ca dezvoltarea economica si credinta religioasa au fost singurii factori ce au contribuit la abolirea sclaviei.
      • +6 (10 voturi)    
        WOW (Luni, 29 iunie 2020, 10:44)

        dorin35 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        "Sclavia vine ca o forma mai umana"
        Spune asta celor exploatati, torturati si ucisi de catre stapanii de sclavi.
        • -4 (10 voturi)    
          E mai greu avand in vedere ca sunt toti morti. (Luni, 29 iunie 2020, 11:31)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui dorin35

          Sclavia nu mai este de gasit de peste 100 de ani. Poate pe la arabi, dar si acolo e subtire si culmea cred ca vizeaza tot africani. Ironic.
          Dar asta e un adevar istoric. Inainte de institutia sclaviei, lucrurile se rezolvau destul de violent, pentru o lectura simpla da o geana la codul lui Hamurabi, care a fost intocmit din exact metodele de rezolvare a disputelor de prin vremea lor. Si culmea e un sistem chiar imblanzit fata de ceea ce gasim a se fi intamplat prin 11000BC.
    • +2 (10 voturi)    
      Ca sa vezi (Luni, 29 iunie 2020, 10:46)

      dorin35 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Negrii ar trebui sa multumeasca stapanilor de sclavi pentru sclavie. Serios consumi droguri sau asa te-ai nascut?
      • 0 (2 voturi)    
        Drumul transatlantic nu e gratis. (Marţi, 30 iunie 2020, 8:28)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui dorin35

        Asa ca or fi platit ei ceva pentru transport. Dar este evident ca au ajuns intr-o situatie financiara mult mai buna fata de verisorii din Afirca care nu au fost vanduti in sclavie de Africani, Arabi et. al.
  • +2 (8 voturi)    
    Frumos spus,.....: (Luni, 29 iunie 2020, 9:46)

    gigiN [utilizator]

    ...... “ devenit celebru dupa publicarea unei fotografii celebre..”
  • +7 (13 voturi)    
    kunta-kinte (Luni, 29 iunie 2020, 10:01)

    dmnt [utilizator]

    NU E KUNTA-KINTE CEL MAI FAIMOS ?
  • -4 (10 voturi)    
    Romulus si Remus (Luni, 29 iunie 2020, 12:18)

    Setalcott [utilizator]

    Sclavia a devenit anti-mitul fondator al Americii. O natiune dureaza cat timp crede in mituri fondatoare. Cand incepe sa creada in anti-mituri, soarta ii e pecetluita.

    https://archive.org/details/VertigoPolitix_Deus_Vult_YouTube_HD_Video_Collection/Mythology+of+World+War+II+%3D+an+Anti-White+Religion.mkv
  • 0 (2 voturi)    
    Ma scuzați (Marţi, 30 iunie 2020, 5:07)

    Observatory [utilizator]

    scriu rapid, sunt deja la coada , poate apuc un bilet pentru a viziona capodopera ....