VIDEO Ada Solomon: E mult mai grav impactul discursului ideologic din filmele lui Sergiu Nicolaescu decât "recontextualizarea" filmului Pe Aripile Vântului / Ce spune actorul Șerban Pavlu

de MH     HotNews.ro
Vineri, 12 iunie 2020, 14:24 Actualitate | Cultură


Ada Solomon și Serban Pavlu
Foto: Facebook
Decizia HBO Max de a retrage, temporar, un clasic al cinematografiei mondiale, filmul "Pe aripile vântului”, în contextul protestelor antirasism, este "o furtună într-un pahar cu apă", consideră producătoarea de film Ada Solomon. Ea a afirmat, la întâlnirile HotNews #deladistanță, că ar fi mult mai interesant, de exemplu, de urmărit impactul pe care îl are discursul ideologic al filmelor lui Sergiu Nicolaescu în percepția publică și în formarea unei așa-numite culturi de masă, pentru că Mihai Viteazul este perceput de public așa cum a fost el în filmul lui Sergiu Nicolaescu mult mai mult decât este el în cartea de Istorie. "Aceste lucruri mi se par mult mai grave".



Una dintre temele fierbinți din aceste zile o reprezintă decizia HBO Max de a retrage temporar un clasic al cinematografiei mondiale, filmul "Pe aripile vântului”, pe fondul protestelor antirasism.

Cât de departe ar putea merge limitările de acest tip și cu ce impact? Riscă să devină un fenomen?

Cum au răspuns producătoarea Ada Solomon și actorul Șerban Pavlu, invitați vineri la întâlnirile HotNews #deladistanță:

Ada Solomon

  • "Eu cred că vorbim de o furtună într-un pahar cu apă. Pe rețelele de socializare, de exemplu, jumătate din contactele mele sunt oameni care nu sunt din România. Povestea cu "Pe aripile vântului" nu a apărut în discurs la prietenii mei din internațional. Ea a apărut la noi și cred că s-a făcut mult mai mult caz decât e necesar
  • Ar fi mult mai interesant, de exemplu, să urmărim impactul pe care îl are discursul ideologic al filmelor lui Sergiu Nicolaescu în percepția publică și în formarea unei așa-numite culturi de masă, pentru că Mihai Viteazul este perceput de public așa cum a fost el în filmul lui Sergiu Nicolaescu mult mai mult decât este el în cartea de Istorie
  • Aceste lucruri mi se par mult mai grave decât faptul că un canal de televiziune privat decide să-și ia un timp ca să recontextualizeze și să pună un intro în care să explice cum și ce e cu filmul ăsta. Pentru că asta va însemna, nu va tăia filmul".
Șerban Pavlu:
  • "Sunt de acord cu Ada Solomon. Este evident că societatea noastră nu este antrenată pentru o dezbatere cu argumente. Sigur, o să îmi spuneți că și în Statele Unite s-a ieșit pe stradă, dar nu cred că ne putem compara ca nivel al problemei
  • Lumea s-a grăbit să apuce acest exemplu care pare șocant (n.r. -retragerea filmului Pe Aripile Vântului) și să spună că se refac filmele, se ard cărțile. Nu cred că este vorba despre asta. Filmul va reapărea, cu siguranță, nu vor putea fi interzise aceste opere
  • Nu cred că e vorba de poliția gândirii. Sunt trist să văd cum cetățenii mei se reped să se polarizeze imediat.
  • O pun pe seama cenzurii din perioada comunistă (reacția), dar eu aș vrea să atrag atenția că nu îmi aduc aminte de o opoziție atât de concertată în perioada comunismului, în care cetățenii își uneau forțele în a lupta im cenz
  • Mi se pare că cenzura și discursul corect politic au intrat ca-n brânză la noi, unde în cel mai bun caz se șoptea pe la coluțuri <<lasă, măi, nu mai discuta acum asta, îți aprinzi paie în cap>>
  • Pare deodată că suntem așa o țară unde nu putem fi puși în genunchi, nu poate să-mi spună nimeni cum să gândesc. Mi se pare o exagerare".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8464 vizualizari

  • +16 (34 voturi)    
    Despre falsficarea istoriei (Vineri, 12 iunie 2020, 14:32)

    Un cititor [utilizator]

    Filmele cu comisarul Moldovan falsifică și denaturează mult mai mult realitatea istorică decât filmul despre Mihai Viteazu.
    • -9 (45 voturi)    
      sunt filme artistice.... (Vineri, 12 iunie 2020, 14:42)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      deci nu poti sa ceri sa fie "istorice". Ca ar fi documentare atunci.
      • +14 (34 voturi)    
        Atat timp cat folosesc (Vineri, 12 iunie 2020, 15:48)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        si distorsioneaza fapte si personaje istorice sunt propaganda pura si nu "acte" artistice
      • +21 (37 voturi)    
        Cu artisticul asta a prostit lumea (Vineri, 12 iunie 2020, 16:07)

        veratec [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Ce baieti de treaba erau comunisti in filmele lui. I-am vazut la treaba timp de 45 de ani.
        • -11 (33 voturi)    
          lol (Vineri, 12 iunie 2020, 18:30)

          Georgiana1995 [utilizator] i-a raspuns lui veratec

          vezi ca mergi pe străzile făcute de comunişti totuşi,alde "democracy" după 89 au furat numa
          • +14 (26 voturi)    
            Despre care drumuri vorbesti, (Vineri, 12 iunie 2020, 19:05)

            Popcorn [anonim] i-a raspuns lui Georgiana1995

            Bucuresti-Pitesti? Sunt sigur ca daca nu erau comunistii aveam cel putin la fel de multe drumuri precum Ungaria, ca sa nu spun Austria. Dupa 89 au furat numai securistii si comnunistii din conducere. De aia avem capitalism de cumetrie din 89 pana in prezent.
      • +2 (4 voturi)    
        Și într-o carte de istorie, (Vineri, 12 iunie 2020, 23:40)

        revelare [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        care este adevărul ? Asta fără a mă gândi la ruși sau unguri...
    • -2 (20 voturi)    
      Si la altii e la fel. (Vineri, 12 iunie 2020, 17:27)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Multe din filmele de la Hollywood sunt propaganda pure iar majoritatea au si alte invataminte ascunse.
      Nu inteleg de ce unii se ofenseaza la o opera scrisa in alte vremuri cand lucrurile erau cum erau. Nu inteleg ofensa in general. Sa renuntam la Mark Twain doar pentru ca operere sale erau scrise in perioada sclavagista cand a avea sclavi era normal?

      La Sergiu Nicolaescu filmele sunt grosolane, personajele sunt dupa chipul si asemanarea lui ( producator, scenarist, regizor ), solemne si impietrite ca niste scenete de scoala generala.

      As renunta la operele create de oameni fara talent, uneori cu rautate sau facute din servilism ( opera lui Sadoveanu, filmele lui Nicolaescu ) dar nu as arunca la cos o opera scrisa intr-o perioada in care normalul era altceva.
      • -11 (21 voturi)    
        lol (Vineri, 12 iunie 2020, 18:31)

        Georgiana1995 [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Nu înţelegi pt că eşti alb rofl :):)
      • +9 (21 voturi)    
        Normalul (Vineri, 12 iunie 2020, 20:01)

        girea [utilizator] i-a raspuns lui clint

        In epoca lui Sadoveanu normal era sa scrii la indicatiile partidului. Ce facem, acceptam orice in baza acestui normal sau ne folosim capul si simtul critic? Asa si cu cartile si filmele astea, atunci normal era sa fii rasist, dar acum traim alte timpuri si putem sa gandim altfel, sa explicam copiilor aceste opere si falsurile din ele.
    • +9 (17 voturi)    
      În Mihai Viteazu era vorba și de perspectivă. (Vineri, 12 iunie 2020, 19:20)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Nu în multe filme vezi protagonistul dând foc unor oaspeți neînarmați cu atâta eroism și voioșie.
      • -12 (24 voturi)    
        Problema (Vineri, 12 iunie 2020, 22:40)

        Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        Si care este problema Dumneavoastra ?

        Ca apare secventa in film ? Asta a fost viziunea regizoruluii, buna-rea. Sunt infinit de multe scene mult mai violente in cinematograful mondial;

        Ca Mihai Viteazul le-a dat foc ? Da, asa se pare ca s-a intamplat conform istoricilor. Dar "uitati" convenabil sa mentionati ca respectivii nu erau "oaspeti" ci erau camatari turci ( de fapt de diverse nationalitati deoarece stim cine s-a ocupat intotdeauna cu succes de chestiile financiare... )
        A fost un gest OK ? Judecandu-l cu mintea anului 2020 desigur ca nu dar marea majoritate a marilor lideri militari si politici au girat acte violente in cursul istoriei fiindca asa a fost istoria si nu are rost s-o rescriem
    • +3 (11 voturi)    
      Dar romanele lui (Vineri, 12 iunie 2020, 23:38)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Dumas, Walter Scott etc etc ? Dar Cidul ?
      • -5 (15 voturi)    
        alea sunt OK (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 3:12)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui revelare

        nu lauda istoria romanilor, ci pe a occidentalilor
      • -2 (4 voturi)    
        Toate natiile din vest (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 11:27)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui revelare

        Toate natiile din vest fac filme teziste si de propaganda. Dar unora numai cele din RSR le pute. A se vedea multele chestii nerealiste si "biased" din "Saving Private Ryan".
    • +1 (5 voturi)    
      da (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 12:07)

      iuflo [anonim] i-a raspuns lui Un cititor

      toate filmele de sorginte "istorica" ale lui nicolaescu urmaresc slava comunismului si a nationalismului exacerbat in detrimentul realitatii.....chiar si innea marin miliardar arata clar superioritatea contra "sistemului" democrat..........asta a urmat la noi in tara dupa comunism: sovinism extremism si ura contra unor minoritati (unguri sasi) in detrimentul altora (asa zisii tigani)!!!! cand de fapt primii sunt oameni normali la locul lor, cu exceptia unora care intretin politic acest"sistem" iar ultimii fac rau intregii romanii si in tara si in afara ei!!! ... iar ce se intampla acum cu statui filme este opera delasarii democratiei!!! adica interzicand filme si distrugand statui raul nu ramane??? mai bine sa ramana ca exponent al rasismului, drept model a ceea ce necesita evitare, nu trebuie repetat!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Exact (Duminică, 14 iunie 2020, 12:49)

      RaduMischie [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Eu m-am oprit din citit când am văzut că dă exemplu Mihai Viteazul.
      Nu cred că cei doi ne pot spune ce este propagandistic sau denaturează realitatea (cu efecte negative pentru public) în Mihai Viteazul.
      Dar le pot spune eu ca filmele din seria Comisarul și Cu Mâinile Curate ale lui Nicolaescu denaturează groaznic realitatea. Fie prezentându-i pe comuniști ca pe niște băieți de treabă care erau puși doar pe fapte bune, fie prezentându-i pe legionari ca pe niște demoni, pentru a-i face pe comuniști să pară buni, iar prin asta urmărind să ne facă să credem că comuniștii au fost extraordinari (deși au fost la putere 44 ani și în primii ani au distrus elita țării și proprietatea privată) iar legionarii niște ticăloși (care au fost la putere 5-6 luni și, deși au comis și ei crime și fărădelegi, rămân mici copii pe lângă comuniști).
  • +13 (31 voturi)    
    Exact (Vineri, 12 iunie 2020, 14:51)

    girea [utilizator]

    Prin filme se face propaganda eficient, a fost un demers al comunistilor care finantau filmele lui Nicolaescu. Asa au aparut filmele cu comunisti ilegalisti buni si restul filmelor nationaliste. In SUA s-a intamplat la fel cu ideologia revizionista sudista care a patruns in multe filme americane incercand sa descrie sclavia in termeni pozitivi.
    • +13 (21 voturi)    
      linkedin (Vineri, 12 iunie 2020, 16:25)

      MVB [utilizator] i-a raspuns lui girea

      mai mult incredibil am vazut de curand un post pe likedin cu asa citate din mihai viteazul care erau de fapt replici din filmul lui SN. nu judec mesajul sau calitatea, ideea era ca nu era corect sa i fie atribuite lui mihai viteazul. nu va mai spun ca avea in jur de 100 like . nu verifica nimeni nimic , dam cu like la emotzie.
  • -12 (44 voturi)    
    Dupa ce politia politica agaseaza arta si economia (Vineri, 12 iunie 2020, 14:55)

    xolv [utilizator]

    acum si artistii au parei ideologice despre istorie. Jesus Christ!!
  • -10 (48 voturi)    
    Doar cei care dărâma statui dau premii în cinema (Vineri, 12 iunie 2020, 15:03)

    CezarN [utilizator]

    Asa ca sa nu-i suparam, sa relativizam totul, nu-i mare bai ca se cenzureaza opere de arta, se ciuntesc sau sunt indepartate de viziunea creatorilor lor.
    Bine ca l-ati scos pe Sergiu Nicolaescu din nou la inaintare, ce comod.

    Dar pe creatorii filmului/cartii/statuii i-ati intrebat daca vor sau nu "contextualizare". Poate ca ei refuza. Deci, nu va place, nu va uitati.

    Totalitarismul bate la portile civilizatiei occidentale si astia o dau tot cu Sergiu Nicolaescu.
  • -12 (36 voturi)    
    Deci n-au raspuns (Vineri, 12 iunie 2020, 15:17)

    Luk [utilizator]

    Au preferat sa arunce in derizoriu si sa vorbeasca despre altceva.
    E si asta un raspuns,
  • -11 (43 voturi)    
    back to school (Vineri, 12 iunie 2020, 15:29)

    idealogul [utilizator]

    Habar n-am care sunt convingerile politce ale doamnei Ada Solomon dar ea este producator de film si nu face diferenta intre film artistic si documentar!?
    Filmele artistice nu au obligatia de a spune adevarul. Ele intodeauna distorsioneaza adevarul cu scopul de a provoca emotie si sentimente in sufletele spectatorilor.
    Ceea ce a reusit cu succes.
    De ce nu face doamna Solomon un film despre Mihai Viteazu in care sa fie adevarul adevarat gol golut si sa fie si mult mai bun dpdv artistic decat "rebutul" lui Nicolaescu.
  • -12 (32 voturi)    
    Cand arde, focul nu discrimineaza (Vineri, 12 iunie 2020, 15:31)

    Fides [utilizator]

    Sa dam jos tot si sa rescriem istoria - a venitul timpul ca faptele de ieri ale comunistilor sa fie adoptate si desigur rafinate de cei mai zelosi si frumosi dintre tineri. O sa ne numim tara noul Habarnamabsturdistan si o da traim ca afara, politically correct, tefelind orice, oricand, mai exact ori de cate ori simtim nevoia sa mai calcam pe cadavre, doar ca sa in rand cu vestul.
    PS Am tot zis - Covid e purificare. Va fi tot mai interesant.
  • -14 (32 voturi)    
    In definitiv, (Vineri, 12 iunie 2020, 15:31)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Pentru o foarte lunga vreme Istoria a fost cea mai politizata stiinta - fiecare o scrie in conformitate cu interesul propriu. Din nefericire in ultimii ani corectitudinea politica a facut ca Genetica, respectiv Sociologia sa fie cele mai politizate stiinte si Istoria sa vina pe locul III. Motivele sint astazi in strada
    Toate filmele au tenta politica - toate au trecut prin cenzura, inclusiv in USA, indiferent cind a fost facut filmul. Faptul ca un film ce face parte din mostenirea culturala a omenirii poate fi la discretia intereselor comerciale a le unei firme si noi sa spunem linistiti "Aceste lucruri mi se par mult mai grave decât faptul că un canal de televiziune privat decide să-și ia un timp ca să recontextualizeze [...]" arata ca am inlocuit cenzura de tip comunist cu cenzura de tip "anything for a buck" combinata cu corectitudinea politica.
    E mult mai usor sa ascunzi cenzura in spatele unor interese "private" de neatins. De asta sint permise armate "private" - isi vad de treba si nu poti blama un stat.... Aceeasi problema cu privatizarea cursei spatiale.
    Acum ceva ani daca ascultai Wagner si/sau Karajan erai catalogat drept nazist. Noroc cu Zubin Mehta!
    Pina cind greselile WWII ale tuturor participantilor nu vor fi discutate deschis si asumate o sa tot vedem derapaje din astea. Pina cind nu se va discuta deschis ca in Europa sclavagismul a fost abolit demult, dar in Est tarile ocupate erau obligate sa dea copii ca plata otomanilor; copii care erau facuti soldati, sau folositi drept sclavi - vinduti si in Africa pentru fildes si aur; fetele albe in special cele blonde sau roscate. E de discutat liber exact cum s-a desfasurat comertul cu sclavi si ce importanta aveau razboaiele intre diverse triburi, activitate care genera cei mai multi dintre sclavi. Pina nu va fi discutata liber, corect si nepartinic vom fi permanent la cheremul minciunilor si manipularii. Plus ca sint o gramada de persoane si ong-uri care traiesc foarte bine din drepturile minoritatilor
  • -13 (27 voturi)    
    Sergiu Nicolaescu (Vineri, 12 iunie 2020, 15:33)

    nimrod [utilizator]

    Eu cred ca antipatia ferma fata de Sergiu Nicolaescu se trage nu de la teribila denaturare a istoriei ci de la prostul lui obicei de a invita in mod constant femeile, in filme, la o sampanie la Capsa. Curata hartuire sexuala si etalare de salariu nesimtit, n'asa? Altfel, intr-adevar, Crucea de Piatra, da clasa oricand lu' Mihai Viteazu.
  • -13 (37 voturi)    
    Superficialitate sau dezbatere reala (Vineri, 12 iunie 2020, 15:39)

    Setalcott [utilizator]

    Toate aceste actiuni si reactii nu fac decat sa spuna, a nsprezecea mia oara, ce s-a tot spus in nsprezece mii de feluri: politica e irelevanta, totul este cultura.
    "Let me write the songs of a nation, I do not care who writes its laws. (Andrew Fletcher)
    "Poets are the unacknowledged legislators of the world" (Shelley)
    "Politics is downstream from culture." Andrew Breitbart
    “I think ‘Will & Grace’ probably did more to educate the American public than almost anything anybody has ever done so far,” Joe Biden, cand Obama si-a sucit pozitia referitor la casatoriile homosexuale
    "Cultural power is the power to name reality" James Davison Hunter

    Problema cu filmul cu pricina este ca e un produs cultural al unei epoci conservatoare, ajuns la vremea unei culturi dominate de anti-conservatorism - ca liberalism e prea putin spus. Contextualizarea inseamna ca Puterea trebuie sa isi exercite autoritatea, numind acest film: rau.
    • -12 (26 voturi)    
      Contextualizare (Vineri, 12 iunie 2020, 15:48)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Daca contextualizarea ar opera echidistant, am avea contextualizari si la Will and Grace (ca veni vorba), care ar suna cam asa: acest serial prezinta o imagine partiala, idilica, idelizata, a homosexualitatii, raspandita doar la Hollywood, care va va influenta optiunile in dezbaterile actuale asupra casatoriei.
    • +13 (35 voturi)    
      Rasistii din America au inteles perfect (Vineri, 12 iunie 2020, 16:11)

      veratec [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Dupa razboiul civil a existat in America un efort colosal de rescriere a istoriei de catre cei care au pierdut razboiul. Si s-au folosit de cultura, filme carti, monumente ca sa rescrie trecutul criminal

      https://en.wikipedia.org/wiki/Lost_Cause_of_the_Confederacy
      • -11 (27 voturi)    
        Norocul (Vineri, 12 iunie 2020, 16:33)

        Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui veratec

        ... nostru este ca ii demascati Dumneavoastra pe rasistii americani.via Wikipedia.
        Asteptam nerabdatori cand treceti la cei europeni si indeosebi la cei romani.
      • -12 (20 voturi)    
        noroc (Vineri, 12 iunie 2020, 19:28)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui veratec

        cu comunistii vigilentii ca tine care demasca si infiereaza elementele dujmanoase, sclavagizde.
  • +18 (28 voturi)    
    Sergiu Nicolaescu a fost un propagandist comunist (Vineri, 12 iunie 2020, 15:58)

    rivaldi [utilizator]

    se lafaia in bugete enorme, in timp ce regizori cu adevarat talentati duceau lipsa de bani. A avut un statut privilegiat sub comunisti, si-a vandut integritatea pe bani ca cante refrenul comunistilor.
  • -11 (23 voturi)    
    Nu cred că e vorba de poliția gândirii (Vineri, 12 iunie 2020, 16:35)

    Victor Micea [utilizator]

    Șerban Pavlu face pe dasteptul - societatea noastră nu este antrenată pentru o dezbatere cu argumente. Dupa care, zbang !, argumentul - nu îmi aduc aminte de o opoziție atât de concertată în perioada comunismului, de ce sa vorbim acum ?
  • -13 (35 voturi)    
    Mihai Viteazu (Vineri, 12 iunie 2020, 16:44)

    Beta Alfa [utilizator]

    Doamna A.S. are oi problema de transat cu Mihai Viteazul desi oponentul dansei este mort de 419 ani. Poate din cauza modului in care acesta a "rezolvat" ( cu cruzime, este adevarat ) problema camatarilor, printre care se gaseau si coreligionarii distinsei doamne.
    Filmul lui Nicolaescu poate are hibe artiistice si nu reflecta poate 100% adevarul istoric in amanunt dar pentru Dumnezeu, este film artisitic si nu documentar.
    Si mai este ceva ce poate nu este cunoscut de doamna A.S. sau poate stie dar o indispune la maximum.
    Acest film a ne-a dat o farama de demnitate, aratandu-ne ca nu suntem ultimul popor din lume cum incercau sa ne convinga vecinii de peste Nistru si de peste Tisa.
    Ca Nicolae Ceausescu a dus mai tarziu toata povestea intr-un cult scarbos al personalitatii, este alta poveste...
    • +13 (23 voturi)    
      As fi curios ce ,,farama de demnitate'' (Vineri, 12 iunie 2020, 22:26)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

      Ai avea daca vreun regizor s-ar apuca sa faca filme istorice in care sa redea adevarul istoric ?
      Tocmai acesta a fost si scopul acestor filme ,,artistice' prin care s-a denaturat adevarul istoric, au servit propagandei puterii comuniste.
      Stii ca Stefan cel Mare si ,,sfant" ducea adevarate campanii de jafuri in tarile vecine ? Stii din ce natii/etnii era oastea lui Mihai Vitezul la Calugareni( toata oastea lui a fost formata din mercenari, o mare parte secui) si unde de fapt a pierdut ? Si putem continua cu cine vrei tu si din ce perioada vrei tu.
      Historia.ro.
      • -14 (18 voturi)    
        Supozitii (Vineri, 12 iunie 2020, 23:30)

        Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        Faceti supozitii cata istorie cunosc dar nu aveti cum sa stiti :-)
        Suficienta sa va spun ca gresiti total referitor la compozitia armatei lui Mihai la Calugareni: marea majoritate erau munteni plus un contingent de secui ( conform lucrarii lui P. P. Panaitescu cel mai avizat istoric pe tema erpocii lui Mihai ).
        Confundati probabil Calugarenii cu Guruslau unde intr-adevar mercenarii erau numerosi.
        Legat de Stefan cel Mare nu am comentat nimic :-)
  • -10 (24 voturi)    
    Istoria (Vineri, 12 iunie 2020, 16:47)

    Mironescu Valeriu [anonim]

    este asa cum este. Daca avem ceva de modificat putem s-o facem, dar ce a fost sa ramana ca termen de comparare. Zilele trecute am revazut, impreuna cu copiii, filmul "Rasuna valea". Am tinut sa le prezint situatia din anii '50, tocmai pentru a le da ocazia sa compare diferitele etape prin care a trecut tara si lumea. Repet, ce a fost a fost, putem folosi trecutul pentru a modifica favorabil prezentul.
  • -11 (27 voturi)    
    Cu burta plină, ne dăm păreri.. (Vineri, 12 iunie 2020, 18:31)

    spirache [utilizator]

    Sa avem si noi pareristii nostri! Luati rolele de film si dati-le foc! Asa au facut si nazistii in anii '30. O natiune are nevoie de repere istorice. Realitatea de acum 425 de ani noi o vedem zugrăvită de cronicarii de atunci si de mai târziu. Daca într-un film Mircea cel Bătrân ( care era destul de tinerel la Rovine) își îmbrățișează nepotul Vlad(cu care nu avea cum să il întâlnească in realitate), nu înseamnă decât că e o licență a scenaristului pentru a arăta motivațiile personajelor. Așa cum lumea actuala are nevoie de LGBT, BLM, nu trebuie ignorat faptul ca prosperitatea actuala e rezultatul vremurilor in care se muncea, se prasea porumbul si se asamblau vehicule in uzine. Papa bun si burțile mari de acum nu vin de la servicii spa si start up uri si antreprenori de carton si "proiecte", ci de la prașila de ieri.
    • +10 (18 voturi)    
      Cu capul gol iti dai cu parerea (Vineri, 12 iunie 2020, 19:41)

      belfast [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Cine a ars role cu film mai plavane ? Vrei sa mancam propaganda jegoasa comunista doar pentru ca esti tu ranit la sentiment de adevar ?
  • +6 (8 voturi)    
    Vorbiti si voi despre filmele altora macar caci sa (Vineri, 12 iunie 2020, 19:42)

    deval [utilizator]

    faceti unul , nu sunteti capabili !! Cu doua-trei exceptii in 30 de ani, doar tocati bani de la buget , iti vine sa plangi pe orice productie romaneasca !!
    Nici un ''buna-ziua'' nu iese natural in peliculele voastre, indeferent de cati bani cheltuiti cu productia . Probabil ca facultatea produce exclusiv rebuturi, nu stiu care e explicatia , ce nu se leaga dar sunteti jalnici............
  • -6 (6 voturi)    
    Mihai Viteazu - A introdus iobagia (Vineri, 12 iunie 2020, 20:10)

    Sorin [anonim]

    Pentru cine a mai citit un pic de istorie și nu doar a chiulit sa meargă la cinema, nu e ceva nou ca Mihai Viteazu a legat țăranii de glie, practic a instaurat iobagia, tot un fel de sclavie ... Iar de eliberat, i-a eliberat un fanariot, Constantin Mavrocordat ... Dar na, nu da bine sa zici d-astea. Ia hai sa-i vad pe corecții politici cum dărâmă statuile cu Mihai Viteazu de pri toată țara :-D
    • +14 (18 voturi)    
      iobagii erau albi ca si el (Vineri, 12 iunie 2020, 20:22)

      leopol [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      cine sa le darame, majoritatea alba?
  • -12 (28 voturi)    
    mda (Vineri, 12 iunie 2020, 20:31)

    miculescu-rucar [utilizator]

    Margaret Munnerlyn Mitchell,Harriet Beecher Stowe,Theodore Dreiser, William Faulkner vor fi rand pe rand demonizati. Operele lor vor fi arse de gloata decerebrata, fara ca macar una din opere sa le fie cunoscuta. Doar indemnati de ura inoculata de noua ordine mondiala!
    cat despre ada solomon, ignore! daca noi am scrie asa ceva despre stramosii dumneaei, ghici cum am fi catalogati!
    • +15 (29 voturi)    
      Ia-ti pastilele tata (Vineri, 12 iunie 2020, 20:37)

      nitro [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Operele alea sunt bine mersi in biblioteci.
      • -12 (30 voturi)    
        Deocamdata... (Vineri, 12 iunie 2020, 22:31)

        Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui nitro

        ...stimate domn, deocamdata...

        Si comunistii in 1944 dupa rasturnarea lui Antonescu pozau in foarte democrati. Pas cu pas in 1945, 1946, 1947 s.a.m.d. si-au dat jos blana de oaie de pe spinarea de lup.

        Istoria se repeta,a inceput instauirarea bolsevismului versiunea 2
  • -14 (24 voturi)    
    Mihai Viteazul si ....... (Vineri, 12 iunie 2020, 22:35)

    tepesvoda [anonim]

    Interesanta discutia despre Mihai Viteazul . Vad ca se poarta darimarea de statui. Pai pentru doamna din poporul care la crucificat pe IIsus mai important este sa atace pe Mihai Viteazul decat pe eroul Horty din Ungaria care carui regim a trimis in lagarele morti lui Hitler pe conationali ei. Nu am auzit pe Mihai Viteazul sa fi ucis pe conantionali ei dar pe Horty da. Asa ca unui se baga in seama uitand ca poporul roman le dat pamint si piine.
  • -5 (9 voturi)    
    Matei Corvin SAU.. (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 1:43)

    baimarean [utilizator]

    Matyas ?!
    Adevarul istoric sau convenabil?
    • -7 (11 voturi)    
      Matia (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 3:18)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      daca vrei sa fim corecti pana la capat
  • -10 (24 voturi)    
    romanii sub mihai voievod viteazul (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 2:15)

    jondo [utilizator]

    de nicolae balcescu.

    tanti asta a citit cartea? sau recita slogane marxistoide?

    toata istoria scrisa pana acum o generatie e falsa - conform noilor profesti ai lui Marx.
    au venit progresistii sa ne spuna ei cum sta treaba cu rasele, genurile, religiile, etniile, justitia sociala si egalitarismul comunist.
    • +3 (5 voturi)    
      La noi istoria scrisă de (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 9:16)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui jondo

      Bălcescu, marele Xenopol, Iorga e falsă!
      Cea scrisă în Ungaria, Rusia, Bulgaria, Turcia e adevărată?
    • +3 (5 voturi)    
      Să se adune istoricii din (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 9:19)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui jondo

      Romània, Ungaria, Serbia, Bulgaria, Turcia, Ucraina și Rusia și să scrie istoria adevărată a acestei zone.
      S-ar putea?
      E imposibil! Fiecare țară nuanțează partea care-i convine și trece sub tăcere partea neagră.
  • -10 (26 voturi)    
    Cascati ochii si lungiti urechile (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 7:46)

    Dalinar [utilizator]

    La ce se intampla in lume si amintiti-va in cativa ani!!! Nu o sa va mai para asa fain, posibil sa va plangeti in pumni!!! Fraieri mai sunteti, va barberesc astia de nenumarate libertati si voi va cainati si va hliziti aiurea. Vai de capul vostru!!
  • -4 (14 voturi)    
    incultura (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 11:22)

    Toni_Romania [utilizator]

    "Antirasistii" nu prea au priceput ca filmul "Pe aripile vantului" are mesaj ANTI-SCLAVAGISM. Ca si romanul care a stat la baza. Si de asta a si avut succes!!
  • -3 (5 voturi)    
    nicolaescu (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 16:51)

    cris [anonim]

    mi se pare o imbecilitate sa cataloghezi Pe aripile vantului ca rasism, dar na, astia suntem.

    mi se pare o alta imbecilitate sa te gandesti la Nicolaescu si sa pui egal propaganda, ideologie, etc.

    desigur, sunt ambalate intr-un mod unele filme ale lui. Dar omul a facut si lucuri bune. Inclusiv westernurile alea cu Dom Semaca imi plac, si oricum nu ma uit la ele ca sa invat istorie.
    In schimb ma gandesc la filme ca Osanda, Ultima noapte, Ciuleandra, si mi-e destul.
    In cel mai bun caz as zice: atat am putut noi, atunci. Astia am fost.
    Cu continuarea in prezent: nu va faceti griji, e la fel in continuare: astia suntem, atat putem. Si copii vostri/nostri vor rade de voi/noi, pentru ceea ce facem /suntem.
    In cel mai rau caz: sa daramam dom-le! Ce nesimtiti au fost aia de au creat ce au creat, in vremurile alea, si ce destepti suntem noi acuma de ne negam realitatea, istoria, viata si in plus, daramam. Aplauze.
  • -3 (5 voturi)    
    nicolaescu (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 17:22)

    cris [anonim]

    si mai ceva

    - la 5-10 ani, in filmele lui nicolaescu vedeam doar sabii si pistoale. Actiune.
    - la 15 ani poate ca as fi fost bun de prostit, dar eram ocupat cu altele. Scoala, fete.
    - la 25 de ani cred ca gandeam critic, cu capul meu, atat cat puteam.

    Ceea ce le-as dori si altora.

    Cred ca imbecilitatea cu indoctrinarea e cat casa. Atat la altii, cat si la noi.
  • -1 (1 vot)    
    Comentariu (Duminică, 14 iunie 2020, 15:16)

    Vlad [anonim]