Din 15 iunie ar putea fi organizate spectacole de teatru în aer liber. Marius Manole: Dacă Biserica poate face slujbe afară, noi de ce nu am putea juca?

de MH     HotNews.ro
Marţi, 19 mai 2020, 16:37 Actualitate | Cultură


Marius Manole
Foto: Facebook
Din 15 iunie ar putea fi reluate spectacolele de teatru, în aer liber, în spații îngrădite, cu cel mult 500 de participanți și cu respectarea normelor impuse de pandemie - este concluzia întâlnirii pe care reprezentanții teatrelor au avut-o marți cu premierul Ludovic Orban și cu ministrul Culturii. De la aceeași dată ar putea fi reluate și spectacolele de stand-up comedy.

Marius Manole: Tot ce ne dorim este ca actorii să nu moară de foame

Actorul Marius Manole a declarat pentru HotNews.ro că deocamdată singura variantă agreată este cea a teatrului în aer liber, adică fiecare instituție să își amenajeze un spațiu îngrădit, într-un perimetru bine delimitat. Pentru ca regulile de distanțare să poată fi respectate, accesul va fi cu bilete, astfel încât să poată fi controlat numărul de participanți.

Nu a fost stabilită o dată concretă pentru începerea spectacolelor în aer liber, dar, cel mai probabil, ar putea fi de la 15 iunie, în funcție de evoluția cazurilor de coronavirus.

"Am propus să se facă exact ca la biserici, care au slujbe în aer liber. Iar la biserică sunt oameni din grupa de vârstă cea mai vulnerabilă. Cu toate astea fac slujbe în aer liber. De ce Biserica să poată și teatrele nu? Dacă se vor deschide terasale - acestea de ce se deschid și teatrele nu?", a spus Manole.

Reprezentanții teatrelor au atras atenția la întâlnirea de la Guvern că sute de actori sunt într-o situație disperată, trăind dintr-un salariu de 2.000 de lei pe lună. În mai multe orașe, între care Brașov sau Arad, primarii au ales varianta de a-i băga pe actori în șomaj tehnic suportat de stat cu 75% din salariul minim pe economie, ci nu din salariul de bază. Așa s-a ajuns ca unii actori să primească în această perioadă 2.000 de lei pe lună, iar tehnicienii 1.300 de lei.

"Evident că nu putem să facem spectacole cu public, nu știm cât durează și nu avem nici măcar o previziune, mai ales că ar putea fi un val doi al bolii, în toamnă. Noi am propus înființarea unui fond pentru sprijinirea culturii, pentru un an, dacă va așa cum s-a întâmplat în Franța și în alte țări. Să fie susținute de stat instituțiile de cultură, actorii indeoendenți. Nu e că nu vrem să muncim, ci așa s-a întâmplat, suntem obligați să stăm pe bară. Nu am avut niciun răspuns, ne-au transmis că trebuie să vadă cât va dura această situație (...)

Chiar dacă vom ajunge să jucăm în sală și să avem un spectator da, unul nu, nicio instituție nu își permită să facă asta dacă nu e susținută de stat, pentru că teatrele se susțineau din încasări, ceea ce acum nu se va mai putea.

Tot ce ne dorim esta ca oamenii din cultură să nu moară de foame pentru că altfel renunțăm cu toții și când o să dăm drumul nu o să mai avem la ce să dăm drumul", a afirmat Manole.

Ministrul Culturii: Din 15 iunie ar putea fi reluate și spectacolele de stand-up comedy

Ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu, a declarat pentru HotNews.ro că varianta spectacolelor în aer liber, din prima jumătate a lunii iunie, cel mai probabil din 15, rămâne valabilă cu condiția ca lucrurile să nu scape de sub control și să nu fie o explozie a cazurilor de coronavirus.

"Premierul este adeptul acestei idei, este mult mai puțin reticent decât epidemiologii, dar totuși cifrele ne vor dicta următoarea mișcare (...) La începutul lunii iulie vom putea decide exact data", a afirmat Gheorghiu.

În condițiile în care foarte puține teatre au săli în aer liber, fiecare teatru va atrebui să găsească un spațiu pe care să îl folosească în acest scop: "În primul rând trebuie să fie un perimetru care să poată fi amenajat ad-hoc și unde să poată fi controlat numărul de participanți. Spectatorii să fie așezați pe grupuri de două, maximum trei persoane, cu excepția familiilor, care nu pot fi separate".

Pentru prima etapă, este luată în calcul varianta cu 300 până la 500 de spectatori, fără a fi stabilită o limită maximă la acest moment.

Ministrul Culturii a mai precizat că tot din 15 iunie se are în vedere și reluarea spectacolelor de stand-up comedy, considerate cu risc redus de răspândire a bolii.

La întâlnirea de la Guvern cu reprezentanții teatrelor au participat ministrul Culturii, premierul Ludovic Orban și vicepremierul Raluca Turcan.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5081 vizualizari

  • -20 (34 voturi)    
    Mori de foame cu 400 de euro lunar? (Marţi, 19 mai 2020, 17:23)

    Fides [utilizator]

    Pai in Germania se culege in draci sparanghel. Oamenii aia au nevoie de barzi si muze. Toss a coin to your bard.
    • +12 (24 voturi)    
      De ce vorbesti asa? Ca a atacat biserica? (Marţi, 19 mai 2020, 18:10)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Doar ca Marius Manole a atacat biserica va permiteti sa spuneti sa se duca sa munceasca la sparanghel?
      • +1 (7 voturi)    
        Nu are sens sa-ti bati capul (Marţi, 19 mai 2020, 20:32)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Vezi ce am spus mai inainte... In plus, nici nu a atacat biserica, a spus doar ca ar trebui sa aiba aceleasi drepturi.
      • 0 (4 voturi)    
        A atacat biserica? (Marţi, 19 mai 2020, 22:15)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Cand? Cum? Acum o da drept exemplu si-i foloseste numele in sustinerea lui.
        Si ce naiba e prostia asta ca e rusinos sa culegi sparanghel? Ori capsuni ori oricare alta munca de jos in sus? Foame nu prea e la 400 de euro, poate foame de faima.
        PS.
        Sa-l sune pe Ciolos, are omul o rețeta de pilaf cu alge, numa buna pe vreme de pandemie.
    • +10 (18 voturi)    
      @Fides & jeanvaljean ro (Marţi, 19 mai 2020, 18:25)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Mai, dar voi sunteti intellectually challenged la greu... ��
    • +9 (19 voturi)    
      Da, unii nu le au cu arta, asa ca pricep mai greu (Marţi, 19 mai 2020, 19:17)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Asa, ca idee, faptul ca a zis ca mor de foame se cheama figura de stil si deci nu trebuie interpretata ca atare. Dar daca te duci numai la slujbe evident ca n-ai de unde sa stii.
      • -5 (11 voturi)    
        Figuri da, stil nu (Marţi, 19 mai 2020, 20:49)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Stii ce nu spune Manole? Eu as vrea sa-l aud zicand ceva de genul- uite eu castigam purcoiul asta de bani, acum statul imi da decat 400 de euro. Dar sa ajungi sa te raportezi la biserica, in sustinerea ta, e divin.
        • -1 (5 voturi)    
          Unde m-am raportat eu la biserica? Sau el? (Marţi, 19 mai 2020, 22:27)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          Oricum, vad ca dancila te-a invatat bine daca spui ca "acum statul imi da decat 400 de euro".
          • 0 (4 voturi)    
            Decat - o ironie, vad prea fina (Marţi, 19 mai 2020, 22:55)

            Fides [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            El, Manole face paralela cu biserica.
            PS. Mai va servesc ceva - deunazi a sarit ca ars inclusiv Klaus, ca biserica distruge tara de Pasti. Daca Manole are antene, sugestia mea e sa-l sune direct pe Klaus. Poate-l lasa le ia painea lui Orban ori Citu, ca exista atata comedie in tara si niciun pic de drama. Oare cat ia un sufleur la teatru? Intreb pt Klaus.
            • 0 (0 voturi)    
              Da, am zis bine despre tine si arta... (Miercuri, 20 mai 2020, 16:38)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Fides

              Si se pare ca nu numai arta...
              1. Nu a facut paralela (si cu atat mai mult raportare, desi ar fi meritat) doar s-a referit la biserica.
              2. Aia nu e ironie, e prostie. Iar faptul ca nu e intre ghilimele, inseamna ca nici macar nu e citat, e exprimare proprie. Daca te uiti mai sus, eu daca m-am referit la ceva spus de tine, am pus ghilimle, ca sa se stie ca e citat si nu parere proprie. Deci ai grija, ca risti ca tu sa fii cel ironizat...
              3. P.S.-ul recunosc ca nu-l inteleg. Ce legatura are cu ce se discuta, cu salariile actorilor, cu relaxarea restrictiilor care are loc acum?
              • 0 (0 voturi)    
                Sa cada cortina? (Miercuri, 20 mai 2020, 21:50)

                Fides [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                1. Manole s-a referit la biserica in sustinerea demersului sau? Daca nu, atunci ai tu dreptate, daca da, atunci ramane tot la tine dreptatea. Treaca de la mine. Desi poate trebuia sa spuna de supermarketuri, ca acolo intra cateva sute cu masca fara sa vada nimeni asta.
                2. ironie la mine, dar de soparlita bagata de tine cu Dancila ai uitat. Si e fara ghilimele exprimarea mea, grammar nazi ce esti.
                3.PS. Cat casitga un sufleor? Tot 400 de euro pe luna ridica?
                • 0 (0 voturi)    
                  Nu cred ca mai are sens sa discutam (Miercuri, 20 mai 2020, 23:17)

                  LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Fides

                  Ca vad ca nici macar nu prea stii sensul cuvintelor.
                  1. Nu am spus ca nu s-a referit, ci ca nu s-a raportat sau facut vreo paralela. Ceea ce e cu totul altceva.
                  2. Asta e parerea mea (si recunosc asta) relativa la postarea ta, deci nu aveam de ce sa pun ghilimele. Le-am folosit doar cand am citat ce ai spus, ca ala era citat si nu parere proprie.
                  3. Tot nu vad legatura! S-au comparat pe undeva salarii si nu am vazut eu? Nu, s-au cerut doar drepturi egale, daca popii pot face adunari de ce nu si altii, ca actorii de ex. Despre asta era discutia, daca nu ti-ai dat seama...
                  • 0 (0 voturi)    
                    Sensul cuvintelor? Amuzant (Joi, 21 mai 2020, 7:39)

                    Fides [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                    Citez, din Dex:
                    Raportare - 5 (Rar) Comparare.
                    Paralelă - 14-15 sf (Îe) A (se) pune în ~ă (sau în ~) (cu...) A (se) compara.
                    Referire, s. f. (Rar) Faptul de a (se) referi; raportare.
                    Mai repet o data, Manole s-a raportat, a facut o paralela si s-a comparat in referirea lui, taman cu biserica, spunand ca moare de foame cu 400 de euro in buzunar. Iar formularea lui legata de foame este clara: „tot ce ne dorim esta ca oamenii din cultură să nu moară de foame pentru că altfel renunțăm cu toții și când o să dăm drumul nu o să mai avem la ce să dăm drumul", a afirmat Manole.
                    P.S.
                    Popii nu pot face adunari. Statul a decis ca in curtea bisericilor, enoriasii pot merge la slujba sau ba.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Ultima incercare... (Joi, 21 mai 2020, 15:24)

                      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Fides

                      Deci dupa tine (si DEX, dar acolo probabil re referea la situatii particulare), daca eu fac o referire la Einstein si a sa Teorie a Relativitatii inseamna ca ma compar cu el, ma raportez la el? As vrea eu... Despre formulare am mai spus ca e o figura de stil. Actorii si oamenii de arta o folosesc des, chiar daca unii nu pricep.
                      Cu P.S.-ul sunt de acord, asta vor sa faca si actorii, sa joace in aer liber, in locuri amenajate, urmand ca oamenii sa decida daca merg sau nu, deci tot ca la slujbe. Deci de ce atata discutie? In sfarsit se pare ca te dai pe brazda (asta e tot o figura de stil, nu trebuie luata ad-literam!).
  • -9 (29 voturi)    
    haha (Marţi, 19 mai 2020, 17:37)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    pacalicii astia stiu ca in timp ce ei castiga 2000 de lei facand nimic, zero, nada salariul minim e 1250 de lei si cu el traiesc destui romani.daca sunt asa buni si doriti nu pot taia bilete si sa joace pe youtube?
  • +26 (34 voturi)    
    Să vă spun un secret... (Marţi, 19 mai 2020, 17:51)

    Nyk1 [utilizator]

    ...și Biserica tot o piesă de teatru joacă! Doar că încă nu se știe dacă e tragedie, dramă sau comedie!
    • -2 (2 voturi)    
      daaa! (Miercuri, 20 mai 2020, 4:57)

      isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Tare faza! =)) =)) Ma mir cum de aveti voturi cu plus, intr-o tara in care b.o.r. indica votantilor cre(s)tini pe cine sa aleaga! :)
  • +8 (18 voturi)    
    Discutabil! (Marţi, 19 mai 2020, 17:54)

    CetateanulRoman [utilizator]

    bor nu isi iubeste turma, voi tineti la spectatorii vostri!

    Multumesc pt "Discutabil"! a fost mult mai suportabil cu ajutorul vostru
  • -17 (25 voturi)    
    nu produceti nimic util (Marţi, 19 mai 2020, 18:12)

    Mary80 [utilizator]

    toate spectacolele de teatru de pe piata sunt niste mizerii suburbane. Aceasta meserie ar trebui desfiintata, avem deja destui actori "politici".
    • +5 (11 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 19 mai 2020, 19:52)

      [anonim] i-a raspuns lui Mary80

    • +5 (11 voturi)    
      ce sa ti spun!!!!!!!!!!!! (Marţi, 19 mai 2020, 19:57)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      sunt si ...mizerii umane care nu produc nimic...si care se manifesta pe forumuri....pe de alta parte e greu pt cei " inteligenti ...asimptomatici" sa inteleaga ce inseamna cultura...si nu ti trebuie IQ ca sa ti dea ....popa cu lingurita...
      • -1 (5 voturi)    
        Lasati-o mai in pace, nu aveti cu cine vorbi (Marţi, 19 mai 2020, 22:30)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        @john06 si @exilatul: asta e comunista de aia sadea, pentru care cei care nu produceau la strung sau similar, nu erau oameni, eventual trebuiau exterminati (ca de, erau intelectuali...)
        • -2 (2 voturi)    
          Nu e comunista, (Miercuri, 20 mai 2020, 5:08)

          isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          e o persoana care se cruceste si in mijloacele de transport in comun, de atata cre(s)tinatate, dar daca e sa ajute un sarman, cu un colt de paine, prefera sa bage bani inmiit in buzunarele parintilor b.o.r. pentru un acatist, ca s-ajunga in rai!
  • -9 (17 voturi)    
    loool (Marţi, 19 mai 2020, 18:32)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Nu compara religia cu alde Bobonete :),mhey "artistilor"
    • 0 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 19 mai 2020, 19:53)

      [anonim] i-a raspuns lui Georgiana1995

      • +3 (5 voturi)    
        nu (Marţi, 19 mai 2020, 21:59)

        Georgiana1995 [utilizator] i-a raspuns lui

        nu ziceam de teatru,ziceam de sarăcia aia de "standup",care e varză,Bobonete et. comp :)
  • +1 (5 voturi)    
    ,,Selu" si celorlalti (Marţi, 19 mai 2020, 19:16)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Va multumesc pt, Discutabil.
  • +3 (7 voturi)    
    La (Marţi, 19 mai 2020, 19:33)

    Alexa.99. [utilizator]

    2000 lei lunar nu esti intr-o situatie disperata. Pe bune..
    Le doresc mult succes actorilor, Marius e minunat dar cine a scris in articol faza cu "situatie disperata la 2000 lei" ii cam jigneste pe cei care in mod curent au 1700 salariu.
  • -4 (4 voturi)    
    M am saturat (Marţi, 19 mai 2020, 19:40)

    44ce [utilizator]

    Si de biserica si de pseudo artisti.
  • -4 (8 voturi)    
    Marius Manole (Marţi, 19 mai 2020, 19:47)

    Mihail. [utilizator]

    Pe cat de frumos, pe atat de intelept.
  • -1 (11 voturi)    
    Paine si circ (Marţi, 19 mai 2020, 20:57)

    Alunec [utilizator]

    Gata? Nu mai #rezisti? E greu fara bani de la buget si de la primarii? Sau asta va supara acum un an-doi, ca va taiau unii conducta de la banul public si trebuia sa ii castigati cinstit, pe merit? Intr-adevar, un popor are nevoie de paine si circ. Dar cand nu ai bani de paine, nu dai banii pe clovni.
    • -2 (4 voturi)    
      circ fac doar popii jegosi (Marţi, 19 mai 2020, 21:28)

      GeorgeAis [utilizator] i-a raspuns lui Alunec

      spalatii pe creier nu accepta cultura, lor le trebuie doar pupatul (linsul) moastelor si tablourilor, si sa le dea alde Spagoveanu o lingurita de tampire
  • -1 (5 voturi)    
    Daca biserica nu plateste taxe, noi de ce platim ? (Marţi, 19 mai 2020, 21:33)

    mihaio [utilizator]

    De deaia, ca-i a 4a putere in stat.
  • 0 (4 voturi)    
    Lol (Marţi, 19 mai 2020, 22:22)

    HP [utilizator]

    Era de asteptat sa sara in sus toti neoliberalii, tot aia care repeta aceleasi mantre obosite.

    In loc sa comentati ca 2000 e mult, din moment ce altii traiesc cu 1400, mai bine ati tacea de tot, din bun simt.

    1400 e infim. Ar trebui sa fie dublu, iar actorii sa ia macar 800-1000 euro net.

    Asa e intr-o tara care isi respecta oamenii, intr-un stat social bine pus la punct.
  • 0 (10 voturi)    
    . (Marţi, 19 mai 2020, 22:22)

    AM1981 [utilizator]

    omul nu cere pomana ca multi, cere sa fie lăsat sa isi castige painea. Prefer sa ma duc la teatru, sa donez pentru cauze cu impact mare asupra societatii decat sa ma duc la o slujba si sa pun banii in cutia milei pentru locasul de cult.
    Poate pentru cei care voteaza P$D nu pot intelege dar multi oameni nu pot trăii din ajutorul social, nu e in firea lor. Trebuie sa produca, sa aduca valoare in ce fac.
    Abia astept sa se deschida teatrele
    • +1 (5 voturi)    
      Ha! Ha! (Marţi, 19 mai 2020, 22:49)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

      Rad eu, dar e mai degraba de plans. Tu crezi ca cersetorii de care vorbesti pot pricepe asta? Nu vezi ca cica daca nu produc nu sunt buni de nimic si deci nici nu trebuie platiti? Nu suna asta a ceva cunoscut? Sunt curios ce produce biserica, in afara de prostie, indoctrinare, etc.
  • +1 (1 vot)    
    Scazut numarul bugetarilor (Miercuri, 20 mai 2020, 13:43)

    matali [utilizator]

    Trebuie sa scadem numarul bugetarilor, implicit al actorilor care lucreaza la teatrele de stat cu 70% . Sunt prea multi bugetari pe acolo, actori care stau cu mana intinsa la stat si nu fac nimic. Trebuie sa ii disponibilizam acum pentru ca mediul privat sa aiba timp sa ii absoarba. Astfel rezolvam problema lor.
  • 0 (0 voturi)    
    si repetitiile (Miercuri, 20 mai 2020, 21:17)

    iodixit [utilizator]

    unde se fac?