Articol susţinut de A10 by Artmark

"L-a văzut de câteva ori pe Lenin"

de     Smile Media
Luni, 25 martie 2019, 10:42 Actualitate | Cultură


George Catargi, Contrabandiști
Foto: Artmark
​​1947. Românii își aruncau banii pe străzi. Pentru o pereche de pantofi dădeai la propriu un sac de bani, preţul unei pâini era de 165 de mii de lei, iar un dolar costa șase milioane de lei. În locul figurilor patriarhale de ţărani, pe bancnote apar eroii clasei muncitoare și imagini ale "victoriei" industrializării.

Țara se reinventează și se "bucură" de naționalizare, cu varianta agricolă numită cooperativizare. Intelectualii sunt trimiși la muncă silnică, iar orașele și instituțiile se populează cu oameni de încredere. "Omul nou" își ia rolul în serios.

1953. Moare Stalin. Maurer are acum prilejul întocmirii și punerii în practică a planurilor de emancipare economică de sub tutela Uniunii Sovietice. Îi reușește atât de bine încât pe la mijlocul anilor '50 traiul era mai greu. Grijile tinerilor din acei ani erau grijile unei generații obișnuite cu lipsa. "De ce se vinde pâinea pe cartelă într-o țară agricolă?" era una dintre întrebările pe care mișcarea studențească anticomunistă din 1956 o adresa regimului de pe atunci.

Dar planul cincinal mergea mai departe, la fel și contrabanda cu alimentele de bază, la fel și arestările de rigoare.

"Contrabandiști", lucrarea realizată în 1956 de George Catargi, este probabil unul dintre motivele pentru care artistul a ajuns pușcăriaș la Jilava.

În "Jurnalul fericirii", Nicolae Steinhardt și-l amintea astfel: "George Catargi e un om interesant, umblat și vioi. Greu bolnav de inimă, îi place să deseneze, să stea de vorbă și nu se eschivează de la îndatoririle privind curățenia în cameră. A cunoscut vremuri bogate-n întâmplări și-și iubește arta. E născut la Reni, unde, înainte de 1914, burghezia și boierimea locală duceau o viață sibaritică: viață de club, voiajuri în Occident, posibilitatea de a circula într-un imperiu care de la Prut la Vladivostock măsura peste 13.000 de km, haine și rufe cumpărate (de nu și călcate, ca ale lui Alexandru Marghiloman) numai de la Londra. A studiat artele frumoase la Odessa și Petersburg. A fost ofițer în armata sovietică. L-a văzut de câteva ori pe Lenin."

Opera "Contrabandiști", mărturie a unor vremi nu doar pictate, ci și îndurate de George Catargi, este prezentă în Licitația Artmark din 27 martie.










Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










4407 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Ocupatia militara sovietica (Luni, 25 martie 2019, 14:32)

    Toni_Romania [utilizator]

    De ce nu spuneti clar ca Romania era sub ocupatia militara sovietica, 1944-1960? Si ca toate atrocitatile se faceau pe model Urss? Si ca eram dupa un razboi catastrofal in care Urss ne facuse muci si ca nu romanii chemasera pe Stalin, cum insinueaza unii. Nu mai e voie de folosit sintagma "Ocupatia militara sovietica"?
    • +4 (4 voturi)    
      exact! (Luni, 25 martie 2019, 15:51)

      ion_de_la_tara [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Romania a platit foarte multi ani "daune de razboi" URSS (cu toate ca in ultima parte devenisem aliati), in special in produse agricole/alimentare; de asemenea Romania fiind obligata sa intretina intreaga armata sovietica ce se afla pe teritoriul ei din 1944 pana in 1958 !!! (cu tot ce era necesar - de la mancare, uniforme, combustibili, solde...absolut tot)

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Ocupa%C8%9Bia_sovietic%C4%83_a_Rom%C3%A2niei
      • -4 (6 voturi)    
        din pct.de vedere al rusilor (Luni, 25 martie 2019, 16:14)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui ion_de_la_tara

        Era normal din punct de vedera sovietic, din pacate - atacasem Rusia, de mana cu Germania, ce voiati sa ne faca rusii, sa ne decoreze?
        • +4 (4 voturi)    
          Toni, scoate Romania din nickname (Luni, 25 martie 2019, 16:50)

          ion_de_la_tara [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          ca ne-am dus cu nemtii ca sa recuperam Basarabia, undei rusii omorau/terorizau romanii la discretie. Stiu ca nu stii, ca in Moscova nu se studiaza versiunea asta: Romanii au fost constransi de rusi prin ultimatum sa predea teritoriul istoric Basarabia si Bucovina de nord! Tu ce ai fi facut? Le dadeai bonus si Dobrogea, asa -i?
          https://ro.wikipedia.org/wiki/Ocupa%C8%9Bia_sovietic%C4%83_a_Basarabiei_%C8%99i_Bucovinei_de_Nord
          • 0 (0 voturi)    
            nu ai priceput nimic (Marţi, 26 martie 2019, 9:09)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui ion_de_la_tara

            Eu descriam PUNCTUL DE VEDERE RUSESC. Evident ca eliberarea Basarabiei era legitima. Dar ca am trecut Nistrul in Rusia stii sau nu? Daca nu, afla acum.
            • 0 (0 voturi)    
              ramai lucid! (Marţi, 26 martie 2019, 10:30)

              ion_de_la_tara [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

              atunci cand este razboi, este imperios necesar sa creezi un spatiu de manevra de minim 100 km in teritoriul inamic (pentru a evita o contra-ofensiva a inamicului direct in teritoriul tau), practic e o zona de buffer... stiai asta, dar te prefaci ca nu intelegi, nu? :)
              PS Ma bucur ca spui clar ca sustii PUNCTUL DE VEDERE RUSESC! Hороший товарищ!
              • 0 (0 voturi)    
                sustin pe naiba (Marţi, 26 martie 2019, 12:39)

                Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui ion_de_la_tara

                sus am scris asta

                De ce nu spuneti clar ca Romania era sub ocupatia militara sovietica, 1944-1960? Si ca toate atrocitatile se faceau pe model Urss? Si ca eram dupa un razboi catastrofal in care Urss ne facuse muci si ca nu romanii chemasera pe Stalin, cum insinueaza unii. Nu mai e voie de folosit sintagma "Ocupatia militara sovietica"?

                Ala e mesaj pro-Rusia?