Guvernul amână cu un an restituirea donațiilor pentru Cumințenia Pământului

de CP     HotNews.ro
Vineri, 7 decembrie 2018, 16:45 Actualitate | Cultură


Cumintenia Pamantului
Foto: Mediafax
Guvernul României a aprobat vineri un proiect de OUG privind amânarea cu un an a finalizării procedurii de restituire a donaţiilor pentru Cumințenia Pământului. Aceasta trebuia finalizată până la data de 31 decembrie 2018, conform prevederilor OUG 117/2017. Potrivit noului act normativ, noul termen este 31 decembrie 2019.

"Restituirea donaţiilor este o operaţiune amplă şi complexă, presupunând implicarea, alături de Ministerul Culturii şi Identităţii Naționale (MCIN), a unor persoane juridice de drept privat cu sau fără scop lucrativ cu care ministerul a încheiat contracte pentru a sprijini colectarea fondurilor, în numele şi pe seama sa, conform prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 10/2016. Astfel, apare necesitatea prorogării termenului legal instituit, care să permită continuarea restituirii donaţiilor şi în cursul anului 2019, în vederea protejării intereselor tuturor cetăţenilor care s-au implicat în campania de donaţie", susține Ministerul Culturii.

„În lipsa acestor măsuri legislative luate în regim de urgenţă, impuse de o situaţie extraordinară, imprevizibilă, ar fi existat pericolul de a nu putea fi finalizată în totalitate returnarea donaţiilor şi, astfel, în consecinţă, pericolul de a fi prejudiciaţi donatorii. Nu ne puteam permite așa ceva”, a declarat ministrul Culturii și Identității Naționale, Valer-Daniel Breaz.

În 2016, Guvernul a lansat o campanie pentru cumpărarea statuii Cuminţenia Pământului. Guvernul urma să aloce 5 milioane de euro, iar alte 6 milioane de euro urmau să vină din donaţii. Până pe 30 septembrie 2016 s-au strâns însă doar 1,2 milioane de euro și astfel campania a eșuat. În aceste condiții, Guvernul s-a văzut obligat să înceapă procedurile de restituire a banilor.


Citeste mai multe despre   
















1647 vizualizari

  • -6 (6 voturi)    
    Ciolos a luat, Ciolos sa dea! (Vineri, 7 decembrie 2018, 16:56)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    pai nu!?
    • +2 (2 voturi)    
      Ciolos a luat, Dragnea i-a furat (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 11:38)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Numai din cauza lui dinti-cariati nu s-a achizitionat Cumintenia Pamantului, a iesit la toate canalele si a vomit ca el nu o sa dea, ca este un abuz, etc... Si tot P$D-ul a sabotat actiunea. Si doar din ticalosie, caci el, singur, Dragnea putea sa dea diferenta de 6 milioane, ca averea lui furata nu simtea. Dar asta este spiritul patriotic al lui daddy. O vinde si pe ma-sa daca se iveste ocazia sa mai fure ceva.
  • +4 (4 voturi)    
    din abisurile gindirii (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:07)

    spy [utilizator]

    cum protejezi interesele daca rambursezi dupa 3 ani devalorizat cu vreo 10% ???
  • +6 (6 voturi)    
    incompetenta (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:13)

    zigot [utilizator]

    actualului guvern se manifesta in orice domeniu, cu
    preponderenta acolo unde este cazul a se returna bani;
    daca ar fi fost interesate persoanele "influente" din psd
    sau "vigilentii" din parlament se rezolva prin hotarare
    de guvern.
  • +4 (4 voturi)    
    Furam de oriunde se poate (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Că doar la asta e bun un guvern de pesedo-aldisti = hoti
  • +6 (6 voturi)    
    de cate ori tre sa dea guvernul ceva bani inapoi.. (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:31)

    ouyang [utilizator]

    plua.
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Vineri, 7 decembrie 2018, 19:47)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    dupa ce ca sunt de rahat ca nu au vrut sa cumpere opera de arta pentru statul roman... acum mai pastreaza si banii ca niste hoti jegosi.
  • +7 (7 voturi)    
    Sete de bani... (Vineri, 7 decembrie 2018, 20:12)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dar nu ma refer la setea populatiei...
  • +8 (8 voturi)    
    țeapă (Vineri, 7 decembrie 2018, 21:00)

    anonimicus [utilizator]

    carevasăzică ați donat pentru pensiile speciale și salariile mărite ale funcționarilor de lux ai statului.
  • +2 (2 voturi)    
    PAI SA PLATIM SI NOI IMPOZITELE... (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 14:12)

    schroedinger [utilizator]

    pentru 2019 in 2020!
    Ce ziceti, nenorocitilor?!