Opera din Budapesta a suspendat reprezentaţiile musicalului „Billy Elliot”, după ce un ziar apropiat guvernului a scris că spectacolul „incită la homosexualitate”

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 22 iunie 2018, 17:26 Actualitate | Cultură


spectacol Billy Elliot
Foto: Captura YouTube
Opera din Budapesta a suspendat 15 reprezentaţii ale musicalului „Billy Elliot”, după ce ziarul local Magyar Idök apropiat guvernului ungar a demarat o campanie care avertiza că tinerii care vor viziona spectacolul riscă să devină homosexuali, relatează AFP, citat de News.ro.

Directorul Operei, Szilveszter Ókovács, a informat vineri actorii că „o campanie negativă a fost făcută în presă legat de producţia «Billy Elliot»” fapt care a afectat vânzarea de bilete. Acesta a fost motivul anulării a 15 reprezentanţii ale spectacolului care a avut premiera la Budapesta în iunie 2016.

Reprezentaţii ale musicalului sunt programate până vara viitoare.

Instituţia de spectacole a asigurat că biletele vândute pot fi schimbate pentru alte date, în cazul în care suspendarea va fi anulată, sau rambursate.

Ziarul Magyar Idök a publicat pe 1 iunie o cronică a spectacolului. Autoarea acesteia acuza Opera că „îi face nefericiţi pe tinerii care nu merg în acea direcţie de bunăvoie”. Spectacolul este acuzat că face propagandă homosexuală într-o formă care „afectează subconştientul minorilor, exact la o vârstă la care înclinaţia poate fi influenţată”. La câteva zile după, un nou articol despre musical cu titlul „O formă de viaţă deviantă” a fost publicat.

„Billy Elliot”, bazat pe lungmetrajul omonim lansat în 2000, spune povestea unui băiat care trăieşte cu tatăl şi fratele lui ce lucrează în mină. El, în ciuda visului părintelui său de a se dedica boxului, visează să devină balerin. Filmul, regizat de Stephen Daldry, a fost un succes de critică şi box office, iar adaptarea lui pentru teatru - pe muzica lui Elton John - are reprezentaţii în toată lumea şi a fost premiată pe Broadway în mai multe rânduri.

Ungaria se află în fruntea ţărilor europene privind elaborarea de politici contra drepturilor de bază. Prim-ministrul Viktor Orban este unul dintre liderii populişti europeni, pionier al mai multor măsuri xenofobe şi homofobe.


















1104 vizualizari

  • -1 (17 voturi)    
    deci.... de fapt nu au vandut bilete (Vineri, 22 iunie 2018, 17:50)

    Adran [utilizator]

    si atunci..., ne victimizam, gasim motive, gasim scuze, aruncam vina. Ce articole de can-can ... asta e jurnalism? sau propaganda
    • -4 (4 voturi)    
      Nu (Vineri, 22 iunie 2018, 19:26)

      JHolden [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      Se apeleaza la cuita cu maimute (homofobia) pentru a se 'hrani' electoratul captiv si loial. Se face si o oarecare legatura cu Biserica si asta e, ajungi in dictatura.
      • 0 (0 voturi)    
        Homofobie?! Poate homorepulsie (Vineri, 22 iunie 2018, 21:14)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui JHolden

        Prietene, NU exista homofobie pe lumea asta (doar in mod exceptional). Ce exista in schimb e dezgust. Iar cei dezgustati de homosexualitate nu sunt "captivii" lui Orban, ei sunt "captivii" dorintei ADN-ului de a se propaga la noi generatii. Deci cutiuta nu e cu maimute, ci cu centuri de siguranta create de procesul de evolutie pentru a incuraja comportamentele functionale si a descuraja comportamentele nefunctionale.
        • 0 (0 voturi)    
          Exista ori nu exista? (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 10:32)

          JHolden [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

          Ca si la islamisti, 0.00001% cred in Jihad. Ai zice ca NU exista jihadisti. Dar, totusi, pentru asta sufera ceilalti 99,9999% oameni de una credinta.
  • +1 (7 voturi)    
    Am vazut filmul (Vineri, 22 iunie 2018, 18:21)

    ipolitic [utilizator]

    Excelent film, nu are nici-un cadru, nici-un dialog care sa aiba conotatii homo. Un baiat are un vis, sa devina balerin.
    Nu stiu in ce masura musicalul urmareste firul povestii din film, dar sa mazilesti un spectacol in acest fel-parca seamana cu arderea cartilor de Sturmabteilung. Ce mai lipseste lui Orban, e o mustaciora.
  • 0 (6 voturi)    
    off (Vineri, 22 iunie 2018, 18:59)

    tudor74 [utilizator]

    Numai batuti in cap sunt in Europa de Est! Nu vrei sa vezi filme sau opere cu gay, NU ITI CUMPARA BILET, simplu! Lasa-i pe altii care nu traiesc in evul mediu sa se bucure de arta!

    In primul rand, Billy Elliot nu este gay, prietenul lui este si Billy este doar alaturi de el ca suport moral, asa cum ar trebui sa iti fie un prieten.
    Nu pot sa vorbesc despre opera ca nu am vazut-o, dar am vazut filmul in schimb care este exceptional!
  • -2 (4 voturi)    
    E importanta educatia... (Vineri, 22 iunie 2018, 19:35)

    Stef_and [utilizator]

    Nici intr-un caz nu e sanatos pentru societate sa faci o educatie astfel incat orientarea sexuala sa nu fie una normala.
    E clar ca tendinta adolescentilor este spre extravagant, iar homosexualitatea asta este in fapt, iar manifestarea ei depinde intr-o mare masura de mediul educational.
    Mi se pare aiurea orice te educa spre deviatio de acest gen-daca dorim sa avem o societate normala.
  • +2 (4 voturi)    
    Ceașca și uitucii (Vineri, 22 iunie 2018, 20:10)

    Barabas [utilizator]

    Am avut și noi un președinte și un guvern care hotăra in locul nostru la ce sa ne uitam și la ce nu. Dar romanasii noștri uita repede.