​Recomandare de lectura

Regina Ana a României - Un razboi, un exil, o viata

de A.V.     GiftBooks.ro
Luni, 1 august 2016, 18:00 Actualitate | Cultură

regina-ana
Foto: GiftBooks.ro
 Este viaţa complicată şi tragică a unei tinere fete, născuta în cel mai burghez arondisment parizian, le seizième, în familia princiară de Bourbon-Parma, ca fiică a principesei Margareta a Danemarcei, educată, asemeni tuturor fetelor de familie regală, în spiritul credinţei, muncii, devotamentului şi datoriei, devenită, din chiar ceasul căsătoriei, şi ramasă, pentru o jumătate de secol, Regina în exil a unei ţări nefericite. O viaţă spectaculoasă... prin statornicie, modestie, firesc şi simplitate.

 Este viaţa complicată şi tragică a unei tinere fete, născuta în cel mai burghez arondisment parizian, le seizième, în familia princiară de Bourbon-Parma, ca fiică a principesei Margareta a Danemarcei, educată, asemeni tuturor fetelor de familie regală, în spiritul credinţei, muncii, devotamentului şi datoriei, devenită, din chiar ceasul căsătoriei, şi ramasă, pentru o jumătate de secol, Regina în exil a unei ţări nefericite. O viaţă spectaculoasă... prin statornicie, modestie, firesc şi simplitate.

 Alteţa sa regală principesa Ana de Bourbon-Parma, fiică a principelui Rene de Bourbon-Parma şi a principesei Margareta a Danemarcei, s-a născut în 1923 la Paris. În 1939 şi-a însoţit familia în Spania, Portugalia, apoi în Statele Unite. La New York a urmat cursurile unei şcoli de artă şi a lucrat în acelaşi timp ca vânzătoare într-un magazin. Din 1943 până la sfârşitul războiului a participat, alături de Forţele Franceze Libere (trupele sub comanda generalului de Gaulle), la campaniile din Algeria, Maroc, Italia, Luxemburg şi Germania, primind „Crucea de război". În iunie 1948 s-a căsătorit la Atena cu regele Mihai.



Citeste mai multe despre   




















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

6038 vizualizari

  • +14 (24 voturi)    
    hmmm (Marţi, 2 august 2016, 11:10)

    maryus999 [utilizator]

    o viaţa complicată şi tragică putem spune ca a avut Corneliu Coposu ... sau Maniu ... sau toti oamenii care au murit in inchisorile comuniste ... mi se pare o gluma proasta toate afirmatiile astea ca s-au chinuit ba prin anglia ... ba prin new york ... ba prin elvetia ... si toate astea cand poporul roman traia sub ceausescu ... si cum puteti spune ca s.au chinuit saraci cand ei au primit bani de regimul comunist o lunga perioada de timp ...
  • +9 (25 voturi)    
    Ce tot (Marţi, 2 august 2016, 11:33)

    MConstantin [utilizator]

    va chinuiti sa inventati icoane si sfinti?

    E scirbos atita efort de a manipula .
    Toti regii de pe pamant si-au oprimat supusii, i-au trimis la razboaie, etc. Aceasi supusi care mureau de foame sau boli ale saraciei in cocioabele lor.

    Nu exista persoane mesianice.
    Daca unii vor sa aiba un "pastor", treaba lor.
    Eu am incredere in judecata mea, nu am nevoie de un "pastor".

    Mortalitate infantila in interbelic România 182,5 (record in Europa)
    Analfabetism in România interbelica 1938: 54,3 (record in Europa)
      #showComment#showComment
  • -10 (18 voturi)    
    Rgina pe masura Regelui! (Marţi, 2 august 2016, 15:01)

    akillies [utilizator]

    Ee trist ca unii oameni incearca sa trivializeze exemplele de curaj date de Majestatile Lor, Regina Ana si de Regele Mihai.. Ce ar fi mai reprezentativ pentru poporul roman decat un cuplu regal incercat de riscurile pozitiilor alese in razboi.. si depasirea lor cu atata curaj!
    Sa organizezi o lovitura de stat cu reprezentatnii SS urmarindu-ti fiecare miscare, nu e lucru lipsit de curaj si nici macar simplu.. Sa conduci o salvare in zona de razboi e riscant, dar mai ales ca femeie..e un curaj nebunesc!

    Si atunci dece sunt unii romani orbi si surzi la astfel de exemple de romanism autentic... Cati din cei care comenteaza aiurea au ajuns la mansa vreunui avion si au pilotat un avion(mai ales cele din anii 40-50)? Cati din voi ar sti ce sa faca in zona de raboi si ar face-o atat de bine incat sa primeasca decoratii care sa ateste curajul lor pe front?

    Si totusi, cand avem astfel de exemple ca reprezentanti supremi ai romanilor, gasiti motive sa le trivializati imaginea si faptele.. Nu e nevoie de presa romaneasca sau oricare alta ca acest extraordinar cuplu de monarhi sa ramana in atentia Poporului Roman si inca intr-un mod atat de minunat: faptele lor i-au adus in atentia lumii intregi si faptele lor le-au cladit aceasta imagine si in mintea si sufletul Poporului Roman!

    Cat despre resturile securitatii care posteaza aiurea mizerii pe forumuri cum se scrie ceva de Familia Regala a Romaniei..atata stiu, atat pot, atat fac..si sunt niste oameni tristi!

    Multumim Majestatii Sale Regina Ana pentru exemplul de simplitate, pentru onestitate si pentru marturia de curaj lasata viitoarelor generatii de Romani!
    Sincere Condoleante !
      #showComment#showComment
  • -1 (9 voturi)    
    Abdicarea... (Marţi, 2 august 2016, 22:50)

    contest [anonim]

    Mihai I de Ro. nu e rege, dar abdicarea l-a salvat de multe si mari necazuri!
    "Cuplu regal" ?!
    Viata celor doi "Regali" si a "principeselor" a fost imorala, desfranata, luxoasa, insolenta!
    De ce "munceau" astia?! Au lipsit jefuit pe atatia tax-payers vestici de jobs-urile pe care le-au ocupat ei in lacomia lor, in rapacitatea si egoismul lor!
    Imposture...
  • +3 (7 voturi)    
    Voi nu vedeti (Miercuri, 3 august 2016, 13:26)

    Emancipatorul [utilizator]

    ca se incerca crearea de persoane "nepatate, de incredere" in ochii populatiei.

    Chiar sistemul incearca sa creeze astfel de persoane ca sa se perpetueze.
    Sigur Dragnea, Basescu, Johannis, etc vor fi alungati de pe scena politica mai devreme sau mai tarziu, de DNA su de popor.
    Si le vor lua locul acesti "sfinti" pregatiti de mass-media sistemului.

    Asa functioneaza treaba.
      #showComment
  • +7 (9 voturi)    
    etichete nereale (Joi, 4 august 2016, 0:49)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    1. in primul rand nu a fost Regina, pt ca atunci cand s-a maritat cu EX-Regele Mihai, acesta deja abdicase (fortat sau nu, e alta poveste), deci nu mai avea calitatea de Rege. Stiti si Regele George al Marii Britanii a abdicat pt a se putea casatori cu madame Simpson si de atunci NU s-a mai numit "rege" ci "ex-rege". Deci, pt ca pana la urma e vorba de aceeasi familie regala, de ce lui Mhai I i se mai zice "Rege" si nu "ex-Rege"?!
    Astfel ca Ana nu s-a maritat cu un Rege ci un 'fost Rege', nu aveam cum sa devina neam Regina. Regina te numesti cand esti sotia unui Rege (in functie, cu tron);
    Deci "Regina" Ana e doar o titulatura care nu are logica si e doar un mod de adresare.

    2. Care EXIL? Ana s-a maritat cu Mihai in Vestul Europei pentru ca acolo s-au cunoscut. Ea nu l-a cunoscut inainte de abdicare, deci nu a fost nevoita sa fuga sau sa plece cu el, sau in exil din cauza comunistilor. Pur si simplu l-a intalnit "la ea acasa" s-au indragostit, casatorit, samd...deci, repet, de al cui "exil" vorbim, ca sigur de al ei nu poate fi vorba!

    Si atunci de unde "o viata in EXIL"?

    Ok, inteleg, a fost un om deosebit, cu spirit caritabil (desi am eu vaga impresie ca mai degraba Fundatia Principesa Margareta e cea mai implicata in acte caritabile-filantropice, primind si premii pe la Gala Societatii Civile, samd), decenta, modesta, statornica, etc. O respectam pentru asta, ca pe oricare alt OM.
    Dar acum vedem cum pe HN si nu numai, ci si la unii politicieni, explodeaza un pupincurism gretos. Inclusiv la nivelul Guvernului, care se straduieste de ceva vreme sa le dea facilitati si "forme legale"- care depasesc alocarile pt (de ex) Cumintenia Pamantului. Pai sa nu iti vina dracii, cand stii ca imobiliarele lor valoreaza zeci de milioane de euro si exploatate inteligent le pot aduce oricum venituri f.f.f. bune? De ce mai au nevoie de alte venituri si facilitati de la Statul roman, sa se oficializeze si o institutie care NU exista in Constitutie? E constitutional asa ceva?
      #showComment
  • +1 (5 voturi)    
    Cum ii zicea Pamfil Seicaru: (Joi, 4 august 2016, 15:51)

    Toni_Romania [utilizator]

    Bulion-Sarma
  • +5 (5 voturi)    
    Antena 3 e aici (Vineri, 5 august 2016, 15:30)

    andipetre [utilizator]

    Cea mai buna dovada ca povestea asta cu preamarirea asa-zisei familii regale este propaganda periculoasa si dubioasa e faptul ca Antena 3 este un sustinator infocat al acesteia. Ti se face greata cand ii vezi pe cantatorii in struna de acolo pupand moastele "regalitatii" romanesti si cantand ode componentilor controversatei familii.
  • -1 (1 vot)    
    ce-i cu scestia ? (Sâmbătă, 6 august 2016, 20:08)

    TRABI [utilizator]

    Regina ? Rege ? ...ia sa facem un referendum sa terminam odata cu facatoriile astea . Noi avem presedinte si atat . Un rege nu fuge lasandu-si armata si poporul pe mana lui stalin ? A fost un ordin Victoria Sovietica dat de stalin , sau nu a fost ? Si pentru ce ?
  • 0 (2 voturi)    
    Respect!!! (Duminică, 7 august 2016, 22:08)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    O doamna!!!
  • 0 (0 voturi)