A murit Iustin Capra, inventatorul rucsacului zburator

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 19 ianuarie 2015, 23:07 Actualitate | Cultură


Justin Capra, un inventator prolific si controversat
Foto: arhiva personala

Iustin Capra, inventatorul rucsacului zburator brevetat de americani si folosit de cosmonauti la deplasarile intercapsulare, a murit, luni seara, la 81 de ani, la Spitalul de Urgenta Ploiesti, unde se internase cu o zi in urma, reprezentantii spitalului spunand ca Iustin Capra era diabetic, potrivit Mediafax.

Conform reprezentantilor Spitalului Judetean de Urgenta Ploiesti, Iustin Capra a decedat luni seara, in jurul orei 19.00.

El se afla internat de duminica in sectia "Iinterne", fiind cunoscut ca diabetic, necropsia urmand a stabili cauza mortii. In 22 februarie Iustin Capra ar fi implinit 82 de ani.

Capra este unul dintre cei mai cunoscuti inventatori romani, obtinand numeroase premii la saloane internationale. Printre distinctiile obtinute se numara premiul "Ifia Eco", obtinut la Geneva, in 2008) pentru cea mai buna inventie ecologica, respectiv un Triciclu electric sau hibrid (realizat impreuna cu Marian Velcea), Diploma Salonului International de inventii de la Geneva, Medalia de Aur la Salonul International de Inventica Pro Invent 2009-Cluj-Napoca, Premiul Arca 2007 pentru intreaga activitate.

Printre inventiile sale se numara un rucsac zburator, construit in anul 1956, un aparat portativ pentru zbor individual, pentru care inventatorul a fost la acea vreme arestat, fiind banuit ca l-a facut pentru a fugi din Romania.

Conform paginii oficiale de pe o retea de socializare, la trei ani si jumatate de la realizarea rucsacului zburator inventia lui Iustin Capra a fost brevetata de americani si folosita de cosmonauti la deplasarile intercapsulare, iar in anul 2002 americanii au recunoscut oficial ca ideea i-a apartinut inventatorului roman.

Iustin Capra a construit masini nepoluante fara volan si fara pedalier, cu comenzi facute de la un buton de pe carcasa fotoliului, a construit mai multe prototipuri de masini si motorete, alimentate de acumulatori.

Capra, care a fost de profesie inginer si a lucrat ca ofiter de aviatie, locuia in judetul Prahova, unde s-a nascut.

"De meserie eu sunt roman, iar la asta nu voi renunta niciodata, chiar daca cei din jur ma privesc ca pe un tataie ticnit", scria Iustin Capra in urma cu o saptamana pe pagina sa de pe o retea de socializare.


Citeste si:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















18393 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    Un mare inventator (Luni, 19 ianuarie 2015, 23:24)

    Absurdistanul [utilizator]

    Oameni ca el au fost mereu in tara asta! Inteligenti, neobositi in a gasi solutii la orice, practici si mereu tinuti la distanta de ceea ce ar fi meritat. L-am retinut pentru totdeauna de prima data de cand l-am vazut la tv, m-a cucerit prin ceea ce a realizat! Sper sa botezam o strada cu numele lui si sa raman in manuale de scoala. Ca acum ar putea fi evidentiat, ca doar nu mai exista si in tara asta apreciem pe cei meritosi dupa ce ei nu mai sunt.
    Dumnezeu sa il odihneasca!
    • -4 (8 voturi)    
      Capra nu era convins ca a inventat rucsacul! (Marţi, 20 ianuarie 2015, 1:27)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Absurdistanul

      Priviti interviul, dat de Iustin Capra, care se gaseste la adresa:

      https://www.youtube.com/watch?v=AC5EE7RJW_Y

      (Sebastian Drăgan - Agenția de cultură - întâlnire cu inventatorul Justin Capră, la 80 de ani)

      Incepind cu minutul 6:15, inventatorul vorbeste de rucsacul zburator si la un moment dat spune:

      "Ideile apar in paralel.Eu nu cred ca cineva mi-a furat ideea sau daca a furat-o bravo lui ...si a fost in stare sa o faca inaintea mea. Dar nu asta este important.".

      Deci nu este clar daca Iustin Capra crede cu adevarat ca el este creatorul aparatului de zbor individual cu jet de gaz.

      Cititi si comentariul de aici:
      http://forum.softpedia.com/topic/963410-justin-capra-o-mare-dezamagire/page__st__18#entry14768425
      • +2 (2 voturi)    
        Realitate paralela (Marţi, 20 ianuarie 2015, 10:32)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Romania se gaseste intr-o realitate paralela cu restul globului . Daca vreti sa aflati cealalta realitate puteti citi asa ceva :
        http://www.amazon.com/Jetpack-Dreams-Mostly-Greatest-Invention/dp/B005Q65R5Q

        In rest numai de bine .
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 20 ianuarie 2015, 19:33)

        [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

    • +6 (6 voturi)    
      Dumnezeu sa il odihneasca! (Marţi, 20 ianuarie 2015, 10:36)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Absurdistanul

      Un mare roman!!!
  • +12 (14 voturi)    
    RIP (Luni, 19 ianuarie 2015, 23:29)

    newlook [utilizator]

    Dumnezeu sa-l odihneasca !
    • +7 (7 voturi)    
      ai pierdut esentialul (Marţi, 20 ianuarie 2015, 10:13)

      gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Omul nu a cautat sa faca bani din inventii, el a cautat sa imbunatateasca viata tuturor prin inventiile sale, chiar el spune despre furtul ideii ca nu asta este important.
      • +1 (3 voturi)    
        raspunsul era pentru dumitrica (Marţi, 20 ianuarie 2015, 10:20)

        gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui gazpefoc

        .
  • +13 (13 voturi)    
    Domnule Capră, respect! (Marţi, 20 ianuarie 2015, 0:55)

    Maica Reteza [utilizator]

    Iar ăia care te priveau ca pe-un taiaie țicnit... Eh, niște mediocri cu vieți plictisitoare, carne de tun, la kil, zece la doi lei.
  • +12 (14 voturi)    
    He was born in the wrong place (Marţi, 20 ianuarie 2015, 6:26)

    John M. [utilizator]

    in the wrong times.
    Rucsac zburator?! Cand tot PCR-ul si tot guvernul comunist era plin de niste indivizi care faceau din analfabetism o virtute?!
    Oameni ca Justin Capra au dus Occidentul pe culmile civilizatiei pe care comunismul nici nu le-a putut visa. Iliescu, Nastase, Ponta, Sarbu, Dragnea seamana la perfectie cu cei care au initiat prabusirea Romaniei in anii de dupa razboi, operatiune care continua si astazi in stil diferit, dar cu aceeasi eficienta.
    • -6 (14 voturi)    
      Faci de faci ... (Marţi, 20 ianuarie 2015, 9:44)

      LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui John M.

      ... şi tot la stupidităţile tale politice te întorci. Hai s-o dăm altfel: oameni ca Băsescu, Videanu, Blaga, Udrea şi ceata lor de tîlhari seamănă la perfecţie cu ticăloşii ceri care au jefuit şi spoliat de invenţiile lor pe constructoride tipul lui Justin Capră.

      Îţi place acuma, măi limbă-albastră?
      • +3 (3 voturi)    
        "Great spirits... (Marţi, 20 ianuarie 2015, 13:24)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold

        have always encountered violent opposition from mediocre minds" (Einstein)
        Justin Capra was such a spirit- all he wanted was to invent things that would move his beloved Romania and the world forward. What did he get for that?! Opposition, persecution, ridicule, prison, the humiliation of being born a genius in the time of the stupid that even today are dying hard because of people who think like you.
  • +12 (12 voturi)    
    specia umană a pierdut o resursă inportantă (Marţi, 20 ianuarie 2015, 9:56)

    visio [utilizator]

    dacă am fi guvernați de indivizi care au astfelde capacități intelectuale, ne plimbam prin univers...
  • +4 (4 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca! (Marţi, 20 ianuarie 2015, 11:16)

    Audit [utilizator]

    Nici varsta, nici boala nu l-au doborat ci, ca si pe tatal meu in 24 ore, Spitalul din Ploiesti. Ce o fi cautat aici nu stiu. Amintiti-va si de cazul tatalui unei jurnaliste.
  • +6 (8 voturi)    
    Unii fac bani și trăiesc în lux (Marţi, 20 ianuarie 2015, 11:22)

    ploiesteanu [utilizator]

    alți, prin invențiile lor, duc civilizația înainte. E clar că primii îi scuipă pe cei din urmă. Repect pentru marele inventator român. A murit modest, o viață exemplară așa cum stă bine unui suflet nobil și mărinimos. Când vom înțelegem "omul Justin Capră", nu vom mai fii fost demult, codașii Europei.
  • +5 (5 voturi)    
    Problema e (Marţi, 20 ianuarie 2015, 13:03)

    altRoman [utilizator]

    ca in Romania sunt promovate nulitatile..nu adevaratele valori..
  • +4 (4 voturi)    
    dA (Marţi, 20 ianuarie 2015, 16:12)

    Babilou [utilizator]

    Da, imi amintesc ca am citit prima data despre el in "Racheta cutezatorilor", pentru cine isi mai aduce aminte. Era prin 1970 parca.(revista incepuse sa apara in 1969).
    Bineinteles ca nu si-a gasit locul intr-o lume condusa de secretauri de partid, cum era pe atunci, si pe cand se practica "omogenizarea sociala". RIP.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre oamenii adevărați... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 0:51)

    Dacos [utilizator]

    din România de azi și chiar de altădată se vorbește doar atunci când trec în neființă. Dacă se vorbește! Mainstreamul preferă să ne ofere vedete de carton, can can, funduri goale, metode de pierdut vremea aiurea, incultură sau promovarea unei culturi suburbane spunând ca așa cere publicul. Nimic mai fals.
    Chiar mă mir că au adus vorba despre Iustin Capră. De Iustin Capră am auzit acum 30 de ani înapoi, când bunicul meu mi-a povestit că l-a ajutat să construiască acel "rucsac" zburător. Menționez că invenția îi aparține 100% dl. Capră. Aparatul era destinat inspecției zonelor forestiere. Cineva dintre "internaționaliști" , prin anii 60-62,înainte de venirea la putere a facțiunii naționaliste a PCR, a luat frumușel invenția și a dus-o peste "lac". Nu s-a supărat nimeni, nici dl. Capră care era un adevărat domn nici conducerea de atunci formată din muncitori,cizmari etc. As putea pune semnul egal intre cazul insulinei dl.Paulescu și cel al "rucsacului" dl. Capră. Ăștia suntem. O țară prea mică pentru oameni prea mari.