Liturghie cu requiem pentru Sergiu Nicolaescu

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 20 ianuarie 2013, 12:07 Actualitate | Cultură


La solicitarea unui grup de credinciosi, luni, 21 ianuarie 2013, la ora 17.00, in Catedrala romano-catolica Sf. Iosif din Bucuresti se va oficia Sfanta Liturghie cu requiem pentru odihna sufletului raposatului Sergiu Nicolaescu.

Anuntul este postat pe site-ul Arhiepiscopiei Romano-Catolice de Bucuresti, insotit de urmatorul text: "Sergiu Nicolaescu (1930-2013), regizor, scenarist, actor si politician roman, a trecut la cele veșnice joi, 3 ianuarie a.c., la varsta de 82 de ani. Dumnezeu sa-l odihneasca în pace!"








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4067 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Bravo lor!! (Duminică, 20 ianuarie 2013, 14:00)

    T34 [utilizator]

    Sunt ortodox, dar felicit Biserica Catolica pentru aceasta initiativa frumoasa. Rusine B.O.R.!
    • +1 (1 vot)    
      Apa de ploaie (Luni, 21 ianuarie 2013, 21:08)

      mihai38 [utilizator] i-a raspuns lui T34

      Ce treaba are incinerarea cu marturisirea crestina?
      Faptul ca unii incearca sa gaseasca presupuse puncte comune ...e frectie la picior de lemn.

      Catolicismul practica sincretismul la greu, adica un mixaj religios globalist.

      Nu am auzit ca Iisus sa fie incinerat!:)))
      Incinerarea a fost intotdeauna asociata paganismului.
      Crestrinarea unui popor a inclus totdeauna abandonarea incinerarii si adoptarea inhumarii, cu fata spre rasarit.
      In timp ce Budha a fost ars/incinerat, Iisus a fost ingropat si inviat din mormant, e simplu de gandit cam ce vor adeptii religiilor.
      Numai adeptii hinduismului si budismului vor sa fie arsi dupa moarte.
  • -5 (9 voturi)    
    Pai? (Duminică, 20 ianuarie 2013, 14:04)

    adi_b_razzor [utilizator]

    E credeam ca a fost Ortodox?
    • +3 (7 voturi)    
      Gresit (Duminică, 20 ianuarie 2013, 15:30)

      iMC [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      Nu stiu de unde ati inteles ca ar fi fost ortodox.
      Omul era liber cugetator, fara credinta in viata de apoi, sau contributie la biserica.
      Iar cei care cred, si l-au apreciat, se roaga pentru el.
      Este foarte frumos, daca este fara motiv ulterior.
    • -2 (6 voturi)    
      a fost crestin (Duminică, 20 ianuarie 2013, 15:37)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      A fost crestin, nu ortodox, catolic sau mormon.
      • 0 (2 voturi)    
        CS Lewis - Mere Christianity (Duminică, 20 ianuarie 2013, 17:44)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Crup

        I hope no reader will suppose that "mere" Christianity is here put forward as an alternative to the creeds of the existing communions-as if a man could adopt it in preference to Congregationalism or Greek Orthodoxy or anything else. It is more like a hall out of which doors open into several
        rooms... But it is in the rooms, not in the hall, that there are fires and chairs and meals. The hall is a place to wait in, a place from which to try the various doors, not a place to live in. For that purpose the worst of the rooms (whichever that may be) is, I think, preferable.
    • +2 (2 voturi)    
      ,, (Duminică, 20 ianuarie 2013, 18:49)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      A fost comunist prietene, cum e si nea Iliescu si prima regula a comunismului este ca nu exista Dumnezeu...ce tot va bagati care mai de care sa discutati despre un om pe care nu l-ati cunoscut in particular? Doar dupa cateva filme facute de el nu ai cum sa cunosti omul si nu regizorul...
    • +1 (1 vot)    
      A FOST... (Luni, 21 ianuarie 2013, 10:11)

      Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      ...CRESTIN! Si nimeni, niciodata, nici preot, nici mirean nu are dreptul sa conteste asta! Ierarhii din BOR inchistati intr-o dogmatica revoluta, au uitat ca "biserica" inseamna oamenii-credinciosii care o formeaza si nu vremelnicii si trecatorii ei conducatori! Biserica se afla acolo unde sunt credinciosii, nu-i o cladire sau un loc anume! Biserica este in inima si sufletul fiecarui credincios oriunde s-ar afla el, chiar si sub cerul liber! Nimeni nu are si nu poate avea monopolul CREDINTEI!
      REQUIEM sau RECVIEM este un cuvînt scos dintr´o rugăcĭune catolică care începe cu "requiem aeternam" = "odihna eterna".
      În biserica crestina romano-catolică, recviemul este o slujbă/rugaciune pentru pomenirea unei persoane decedate! IN MEMORIAM SERGIU NICOLAESCU! Requiescat In Pace! Pax Vobiscum!
  • +7 (9 voturi)    
    Religia Catolica !! (Duminică, 20 ianuarie 2013, 16:26)

    JohnBilco [anonim]

    Este cea mai TOLERANTA !! din toate religiile crestine !! Uitativa la Progresele Poloniei, care nu a inregistrat nic un fel de crize, la acest popor care ne-a salvat din Comunism !! Uitativa UNDE ? sint tarile catolice ca nivel de trai ? Ortodoxismul nu a scos Romania din Crize si mizerii Ba ia adus pe Romani cit mai aproape de Comunism ! jb
  • +1 (3 voturi)    
    BRC vs. BOR (Duminică, 20 ianuarie 2013, 16:58)

    marvio [utilizator]

    Bisericile incearca sa isi promoveze propriile doctrine (dogme), atat de diferite intre ele, desi se refera la un unic adevar, cel legat de existenta divinitatii. Niciuna din religii nu poate detine adevarul absolut cu privire la divinitate. Este socant sa constat ca in anul 2013 unele dintre institutiile bisericesti au inceput sa semene tot mai mult cu niste partide politice nedemocrate. Bunaoara, daca te declari de religie ortodoxa dar nu respecti anumite reguli sau canoane.(inhumare da, incinerare nu) poti fi desconsiderat de biserica in cauza.

    Mi se pare un gest frumos din partea Bisericii Romano-Catolice. Indiferent daca Sergiu Nicolaescu a fost ortodox, catolic, liber cugetator sau ateu, nu pot decat sa observ ca Biserica Romano-Catolica are o atitudine mai toleranta decat BOR.

    Asta in vreme ce ortodoxismul s-a declarat mereu ca fiind o religie a iertarii si a tolerantei, a iubirii fata de semeni. Ca orice religie - ar trebui sa puna in centrul activitatii sale SPIRITUL - ca element divin, nicidecum materia, cadavrul, moastele sau...burdihanul avid dupa pomeni.
  • 0 (0 voturi)    
    Problematic (Duminică, 20 ianuarie 2013, 17:40)

    Setalcott [utilizator]

    CATECHISM OF THE CATHOLIC CHURCH
    2301 The Church permits cremation, provided that it does not demonstrate a denial of faith in the resurrection of the body.
    http://www.vatican.va/archive/ccc_css/archive/catechism/p3s2c2a5.htm#2301

    LITURGICAL NORMS ON CREMATION
    Congregation for Divine Worship
    413 Although cremation is now permitted by the Church, it does not enjoy the same value as burial of the body. The Church clearly prefers and urges that the body of the deceased be present for the funeral rites, since the presence of the human body better expresses the values which the Church affirms in those rites.
    415 Sometimes, however, it is not possible for the body to be present for the Funeral Mass. When extraordinary circumstances make the cremation of a body the only feasible choice, pastoral sensitivity must be exercised by priests, deacons, and others who minister to the family of the deceased.
    http://www.ewtn.com/library/CURIA/CDWCREMA.HTM

    Deci, incinerarea este permisa doar cand circumstante extraordinare impiedica inmormantarea, ceea ce nu e cazul.
    • 0 (0 voturi)    
      cuvintele cheie... (Luni, 21 ianuarie 2013, 1:42)

      Dorelus [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      pentru mine sunt "pastoral sensitivity must be exercised by priests, deacons, and others who minister to the family of the deceased" restul e apa de ploaie.. Ori femeia mortului tocmai asta cerea inainte de circul asta: decenta.
    • +1 (1 vot)    
      NU VREI SA TACI... (Luni, 21 ianuarie 2013, 10:27)

      Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      . ..pur-si-simplu si sa nu te mai dai atat de doct?! Incinerarea a avut loc si s-a facut datorita vointei/dorintei liber exprimate si testamentar transmise de Sergiu Nicolaescu sotiei si surorii sale! Astazi, la ora 17, intr-o biserica crestina, se va celebra o slujba de pomenire a celui decedat! That's it!
      • 0 (0 voturi)    
        De ce sa tac tocmai eu? (Luni, 21 ianuarie 2013, 15:15)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

        Lumea cere atatea de la biserica catolica, ca daca i-ar satisface pe toti, n-ar mai fi biserica.
  • +2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 20 ianuarie 2013, 19:17)

    [anonim]