VIDEO Dan Tapalaga a lansat la Targul Gaudeamus volumul "Pretul adevarului. Un procuror in lupta cu sistemul"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 23 noiembrie 2012, 16:28 Actualitate | Cultură


Daniel Morar si Dan Tapalaga
Foto: HotNews / DP
Dan Tapalaga a lansat vineri, la Targul de carte Gaudeamus, cartea "Pretul adevarului. Un procuror in lupta cu sistemul". Volumul are la baza un dialog intre jurnalistul Dan Tapalaga si procurorul Daniel Morar. La eveniment au luat cuvantul Radu Paraschivescu, Cristian Pantazi si cei doi protagonisti ai cartii.

Comanda aici cartea cu autograful autorului!

"Este o carte cu secvente ecranizabile, cu secvente epocale, din care aflam cum arata mecanismele coruptiei, cum arata strategiile de seductie a celor care vor sa insele, cum arata timorarea, ciclonul politic in toata splendoarea lui si cum se poate opune cineva, in numele adevarului, in numele claritatii diamantine, acestor urgii care vin peste noi. Si vom afla cu aceasta ocazie si ce inseamna sistemul, pentru ca si sistemul este o abstractie convenabila", a descris Radu Paraschivescu volumul lansat vineri.

  • HotNews.ro a transmis LIVE VIDEO TEXT lansarea



Radu Paraschivescu:


Adevarul, care apare si in titlul acestei carti, este un cuvant delicat, si greu de manevrat, si greu de inteles, si usor de transformat in alibi.

Daca Picasso spunea ca arta este minciuna prin care aflam adevarul, cartea scrisa impreuna, prin intrebari si raspunsuri de Dan Tapalaga si Daniel Morar ne arata cum sa facem ca sa dam in laturi perdeaua de confuzie, de fum, de manipulare in asa fel incat sa ajungem pana la urma la adevar.

Un personaj evocat in aceasta carte, un oficial anticoruptie din Austria, a spus ca ne lipseste tranzitia de la retorica la actiune. Suntem foarte buni la capitolul ziceri, suntem sugubati, avem joc de glezne, insa cand vine vorba de a lua taurul de coarne, ne dam seama ca nu este locul nostru in arena.

Daniel Morar este in arena si este omul, nu singurul, dar unul dintre cei mai importanti oameni care fac translatia de la retorica la actiune.

Este o carte cu secvente ecranizabile, cu secvente epocale, din care aflam cum arata mecanismele coruptiei, cum arata strategiile de seductie a celor care vor sa insele, cum arata timorarea, ciclonul politic in toata splendoarea lui si cum se poate opune cineva, in numele adevarului, in numele claritatii diamantine, acestor urgii care vin peste noi. Si vom afla cu aceasta ocazie si ce inseamna sistemul, pentru ca si sistemul este o abstractie convenabila. Cine ne-a invins? Ne-a invins sistemul. Cine ne-a venit de hac? Ne-au venit de hac structurile. Asta este o forma impersonala de eludare a raspunderii, la fel cum spunem "s-a produs o neregula". Nu spunem cine a produs-o, nu aratam cu degetul pentru ca nu stim daca la un moment dat nu o sa avem nevoie de acea persoana.

Aici, in mijlocul dvs, se afla un om care a primit la un moment dat o caracterizare de care am ras, desi poate nu era cazul sa rad. Este vorba de o caracterizare ironica spre caustica a Monicai Macovei care a spus despre Daniel Morar ca este un castravete murat.

Vom deconstrui expresia aceasta si cu ajutorul lui Dan Tapalaga vom afla ce inseamna de fapt acest lucru si cum in spatele acestei stampilari se ascunde de fapt un elogiu, un compliment care nu este deloc gratuit.

Va invit sa cititi aceasta carte, este o carte pasionanta, scrisa cu naturalete, in care Dan Tapalaga are rostul lui, stie cum sa puna intrebarile.

Cristian Pantazi (redactor-sef HotNews.ro):


Am sa incep prin a spune ca ii voi cere lui Margarit, omul care a infiintat Hotnews, sa ii dea lui Dan Tapalaga o amenda. Astazi, timp de 4 ore, nu am facut altceva decat sa citesc aceasta carte, am devenit indisponibil pentru munca mea.

Aceasta carte, care pare a avea o tema aparent arida - anticoruptia - se citeste ca un thriller.

Ea contine, de la primul pana la ultimul cuvant, aplicarea standardelor morale. Despre asta e cartea aceasta.

Lansarea are loc in ziua in care la Bruxelles se negociaza bugetul UE.

Existenta Romaniei tine de aceste standarde morale.

Inchei multumindu-i si lui Daniel Morar.


Dan Tapalaga:

Aceasta carte este rezultatul a 25 de ore de interogatorii, sa stie si domnul Morar cum e sa fii luat la intrebari.

Daniel Morar e printre putinii din sistemul romanesc care merita - aceasta este explicatia simpla.

Pe clientii domnului Morar ii vedem vorbind de dimineata pana seara la televizor, pe Daniel Morar nu prea il vedem. Diferenta e ca ce spune Daniel Morar ramane in aceasta carte.

Daniel Morar a aratat consecventa, a facut o treaba buna vreme de 7 ani si ceva.

Morar este procurorul pur-sange sau procurorul prin definitie. Domnul Gitenstein spunea despre el ca "asa arata, din punctul meu de vedere, procurorul pur-sange."

Domnul Morar, intr-o bulversare a valorilor, este un model, reuseste sa aseze niste repere in societatea romaneasca.

Daniel Morar nu e omul care se multumeste cu putin, e omul care vrea sa faca.

Cred ca pentru noi ceilalti, care nu am avut neplacerea de a fi clientii domnului Morar, trebuie sa afla ca exista si institutii care ne protejeaza.

Daniel Morar:

Va recomand sa cititi aceasta carte, sa vedeti efectiv comportamentul justitiei sau atitudinea justitiei in diverse momente ale ei, din 1990 pana in 2012, momente legate in special de cauzele pe care le-am instrumentat de-a lungul anilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5950 vizualizari

  • +20 (34 voturi)    
    . (Vineri, 23 noiembrie 2012, 17:24)

    marianmarian [utilizator]

    Felicitari pentru initiativa! Sunt convins ca, pentru mine unul, cartea nu va fi o dezamagire. Pacat ca astfel de oameni sunt scosi in fata o data la cativa ani, in schimb avem din plin de-alde Bianca, Botezatu, Cristea, "nu stiu cum" de "nu stiu unde" si alte sute de personaje de pe acelasi palier.
    • -12 (44 voturi)    
      Procurorul basist in lupta cu PSD (Vineri, 23 noiembrie 2012, 23:57)

      tjax2k [utilizator] i-a raspuns lui marianmarian

      ... ar fi fost un titlu mai corect.
      • +1 (7 voturi)    
        asa (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 13:17)

        mircearh [utilizator] i-a raspuns lui tjax2k

        asteptam un anti basist care sa se sesiseze
      • +5 (11 voturi)    
        Sunteti profund nedrept (Duminică, 25 noiembrie 2012, 9:24)

        Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui tjax2k

        Am citit cartea! Am cumparat-o aseara de la Targul de carte Gaudeamus si am terminat-o acum o jumatate de ora. Va invit sa o cititi si dvs. inainte de a face etichetari. S-ar putea sa aveti mari surprize.
  • +21 (37 voturi)    
    Pretul adevarului... (Vineri, 23 noiembrie 2012, 18:26)

    christiana [utilizator]

    Abia astept ca citesc cartea. Ma bucur ca in societatea romaneasca mai exista si oameni care reprezinta modele de cinste, corectitudine, respect fata de lege ...
    Felicitari domnului Daniel Morar pentru intreaga activitate cat si domnului Dan Tapalaga pentru initiativa!
  • -8 (24 voturi)    
    Domnului Paraschivescu... (Vineri, 23 noiembrie 2012, 19:23)

    Cadillac [utilizator]

    Cu parere de rau...

    ..................cartile NU au 'secvente' !!!

    Cu atit mai putin 'epocale' !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Cartile au volume, capitole, paragrafe sau citate;

    FILMELE au secvente, meciurile de fotbal au reprize,

    meciurile de tenis au seturi s a m d.
    • +5 (17 voturi)    
      Secvente defecte.... (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 6:11)

      California [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

      Cate carti, chiar cu capitole fara secvente ai scris domnia ta, dle/dna cadillac ? Ce trista si plictisitoare ar fi viata fara cei care citesc titlurile si "pozele" si apoi comenteaza indelung la o bere!!!!
      • -1 (5 voturi)    
        Pentru 'California'..... (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 18:24)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui California

        Fara sa vrei, mi-ai confirmat banuiala...

        MERITI sa respiri acelasi aer cu jiji, cioaba si salam.

        In caz ca te-ntreaba cineva..............................................

        si ca sa nu mori......................................................."naiv";

        1 Poti vorbi si scrie CORECT romineste FARA sa

        fi autorul unei carti...

        2 Mi-a placut foarte mult - printre altele - Limba si Literatura Romina...

        3 Am fost mai mult timp in vacante de vara, decit

        ai fost tu la scoala.

        Din pacate...

        pentru tine.
        • 0 (0 voturi)    
          ai probleme... (Marţi, 27 noiembrie 2012, 12:19)

          Garda de Fier Vechi [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

          ... cu spatiile dintre "exprimari"( asta e cu neuronii rarefiati). Vad ca voi, astia "anti" (la orice, dupa cum observ), aveti ingamfare de "a sti" totul si nimic concret. Numai vorbesc de veninul din orice gest...
    • +2 (4 voturi)    
      Geeeniiaaallll.... (Duminică, 25 noiembrie 2012, 23:21)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

      ...mama, ce tare !!!!
  • -6 (24 voturi)    
    Hahaha (Vineri, 23 noiembrie 2012, 19:54)

    miguelito [utilizator]

    scuze, dar nu ma pot abtine sa nu rid in hohote.
    • +2 (6 voturi)    
      Razi de unul singur (Duminică, 25 noiembrie 2012, 18:39)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      Draga, nu stiu de ce razi.
      Sa fie oare pentru ca pentru tine, lupta anti-coruptie este o vorba goala?

      Probabil asa este pentru majoritatea romanilor care vor vota USL in ziua apocalipsei Romaniei (9 Decembrie).
      • +2 (2 voturi)    
        Sani draga (Luni, 26 noiembrie 2012, 15:28)

        miguelito [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        sint prea subtil pentru tine. Asta e, viata merge inainte.
    • -1 (1 vot)    
      vezi că de la "ris"( corect cu "â") faci riduri (Marţi, 27 noiembrie 2012, 12:24)

      Garda de Fier Vechi [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      .. vorba lui Creangă, noroc că nu doare...
  • +3 (25 voturi)    
    superb! (Vineri, 23 noiembrie 2012, 22:33)

    Gustav666 [utilizator]

    Urmatorul eveniment editorial al domnului Tapalaga: "Un judecator in lupta cu sistemul, Cristi Vasilica Danilet"
  • +5 (17 voturi)    
    Felicitari.... (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 6:25)

    California [utilizator]

    Felicitari d-le Dan Tapalaga, dvs. si tuturor participantilor la acest eveniment literar (sau cronica istorica?). Sper sa-mi pot oferi pentru acest Craciun cel mai frumos cadou de suflet: volumul dvs. si al d-lui Ghinea ("Eu votez DNA"). Mult succes in continuare; presimt ca, din pacate, lunile si anii urmatori, vor fi foarte bogati in material pentru mai multe volume.
    • +6 (10 voturi)    
      Din pacate (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 17:23)

      dan tulceanu [utilizator] i-a raspuns lui California

      nu vom avea DNA chiar atunci cand ar fi mai multa nevoie de el. Dupa 9 Decembrie vom avea nevoie de mai multe DNA si de mai multi Morar.
      Oricum omul asta (Daniel Morar) are de ce sa fie mandru, si ii doresc in continuare un loc de unde sa-si poata continua lupta.
      Felicitari pentru tot ceea ce ati facut pana acum, domnule Morar !
    • +3 (3 voturi)    
      ha ha ha (Luni, 26 noiembrie 2012, 11:31)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui California

      nu vreau sa par badaran, dar cadoul tau de Craciun vor fi cele doua carti? Omule, get a life!
  • 0 (4 voturi)    
    Dorinta (Duminică, 25 noiembrie 2012, 17:20)

    xrogo [utilizator]

    Felicitari domnului Tapalaga,ma mir ca nu s-a propus realegerea sau mentinerea in functii de conducere a domnului Morar,exemplu de lupta neobosita impotriva raului uselist si a coruptiei nebasiste.
    Oare a scris in carte si de interogatoriul la care i-a supus pe procurorii doamnei Pivniceru in oglinda cu interogatoriul dur la care a fost supus el si doamna Kovesi la investirea in functii?
  • +5 (9 voturi)    
    Felicitari Tapalaga, Morar, Danilet, Macovei,... (Duminică, 25 noiembrie 2012, 18:46)

    Sani [utilizator]

    De cand a inceput isteria USL-ista traiesc acelasi sentiment ca in '90.

    Efectiv nu inteleg acest popor care se lauda ca este european, ca vrea sa stea la masa cu popoarele europene, etc.....dar de fapt ei voteaza USL!

    Asta este!
    Felicitari celor care lupta si spera. Alta solutie nu avem oricum.
    • +2 (6 voturi)    
      Inca un + (Luni, 26 noiembrie 2012, 4:02)

      California [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Pacat ca nu pot sa-ti dau decat un singur vot pozitiv....Ai facut o sinteza perfecta !
  • +3 (7 voturi)    
    daniel morar (Luni, 26 noiembrie 2012, 1:41)

    imihaela52 [utilizator]

    mult respect si multa admiratie pt curajul si onestitatea d-voastra , pt profesionalism si pt daruirea pusa in slujba dreptatii si a romanilor .sunteti un erou pt mine si nu numai . nu ma-ndoiesc de continuarea luptei d-voastra cu caracatita coruptiei . lupta pe care o duceti e si lupta milioanelor de romani pt care sunteti un simbol. toata stima si consideratia si pt dan tapalaga.
  • +2 (2 voturi)    
    o singura intrebare... (Luni, 26 noiembrie 2012, 16:32)

    contele_de_saint_simon [utilizator]

    Pentru voi, romani care locuiti in Ardeal, dar si pentru voi, romani care locuiti in alte zone, ce simtiti cand cineva rosteste:

    "Ati facut, dle, cum se zice pe la noi, prin Ardeal, o treaba buna." (vezi in expunerea lui Tapalaga din filmulet)

    E terifiant sa vezi pana unde merge dispretul inconstient, spontan pe care-l manifesta acest Tapalaga fata de unii romani, unii politicieni, unele idei, unele partide, unele cauze, unele explicatii, unele zone, unele evenimente, unele intentii... E zadarnic sa mai speri ceva de la acest Tapalaga...

    Si dilema pe care i-as propune-o eu: va fi pe viata fanatic in consecventa de a partini sau va va dovedi echilibru jurnalistic prin exercitarea prin principala competenta a unui jurnalist, anume observarea realitatii (NU evaluarea ei)?