Patapievici: Ilie Sarbu si Puiu Hasotti nu au vrut ca la intalnirea mea cu ei sa participe presa

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 18 iunie 2012, 16:12 Actualitate | Cultură


Presedintele Institutului Cultural Roman, Horia-Roman Patapievici, trebuia sa se intalneasca luni, la ora 15.00, cu  liderii grupurilor parlamentare PSD si PNL, Ilie Sarbu si Puiu Hasotti, la invitatia acestora, pentru a discuta despre organizarea institutului, potrivit unui comunicat emis de ICR. Intalnirea a fost anulata, iar Patapievici sustine ca a refuzat sa participe deoarece Ilie Sarbu nu ar fi fost de acord cu prezenta presei in sala.

"Am primit aceasta invitatie la discutie de la domnul Ilie Sarbu. I-am raspuns printr-o scrisoare in care spuneam ca vom participa, cu conditia sa fie permis accesul presei. Dansul mi-a spus ca nu este de acord cu acest lucru deoarece se discuta probleme tehnice. In aceste conditii am refuzat sa mergem la intalnire deoarece, daca se doreste depolitizarea institutului, nu intelegem de ce aceste discutii nu pot fi publice", a declarat Patapievici.

Acesta sustine ca Ilie Sarbu ar fi invocat necesitatea unui dialog. "Nu intelegem cum mai poate fi vorba de dialog dupa ce aceasta Ordonanta a fost aprobata fara sa fim intrebati nimic inainte, noi fiind cei care stiu cel mai bine ce probleme avem", spune presedintele ICR.

Ilie Sarbu nu a putut fi contactat pentru a oferi mai multe detalii. Revenim cu amanunte.

Saptamana trecuta, Guvernul a aprobat o Ordonanta prin care ICR trece de sub autoritatea simbolica a presedintelui Romaniei in subordinea Senatului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4158 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Ponta face o jumatate de pas inapoi! (Luni, 18 iunie 2012, 16:13)

    predel [utilizator]

    http://www.ziare.com/horia-roman-patapievici/presedinte-icr/ponta-catre-directorul-icr-din-viena-patapievici-ramane-nu-inteleg-de-ce-protesteaza-1173670
    • +18 (20 voturi)    
      Eu ma duceam si ma aruncam in Dunare... (Luni, 18 iunie 2012, 16:20)

      Eu ma duceam si ma aruncam in Dunare... [anonim] i-a raspuns lui predel

      "De ce protesteaza domnul Patapievici, ca nu vreau sa-l schimb?", a intrebat Ponta, zambind.

      Directorul Institutului Cultural Roman din Viena a raspuns de asemenea zambind: "Nu stiu, ma vedeti pe mine cu papion?".

      Eu ma duceam si ma aruncam in Dunare...
    • +20 (26 voturi)    
      hmmm (Luni, 18 iunie 2012, 16:25)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui predel

      Nu face niciun pas inapoi: nu EL face vreo schimbare (deci e adevarata afirmatia Nu am de gand sa-l schimb) ci Senatul. Unde mai pui ca, daca da si-o fuga-n Afganistan la momentul respectiv...
      • +11 (17 voturi)    
        Serios?! (Luni, 18 iunie 2012, 16:34)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        Te rog frumos, cine a ordonat trecerea ICR in subordinea Senatului?
        Nu dezinforma!
        Merg pe ideea ca un om poate gresi, nu ca poate fi rautacios de la natura!
        Ia uite aici: http://www.realitatea.net/guvern-trecerea-icr-in-subordinea-senatului-este-o-masura-de-democratizare-a-institutiei_952433.html
        E pe site/ul adorat de multi anti-basisti!
        Cine zici ca vrea schimbarea aia?
      • +4 (4 voturi)    
        Propunerea a plecat (Luni, 18 iunie 2012, 18:08)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        dela Ponta, deci este o minciuna ca nu vrea sal scimbe. dar este adevarat ca mai mult poate ca ponta vrea sal scimbe PNL-ul , un partid care traieste doar din URA, nu stiu de unde atata ura in cei dela PNL,au trecut deja atatia ani decand PDL si PNL au fost la guvernare ,oare ura si razbunare nu se pot sterge dupa un timp ?
    • +16 (18 voturi)    
      Nu intelege? (Luni, 18 iunie 2012, 16:30)

      Antenistu [utilizator] i-a raspuns lui predel

      Ipocrizia lui Ponta aproape ca ii egaleaza siretenia. Cum adica nu intelege de ce protesteaza Patapievici? Nu stie ce ordonanta a dat sau crede in josnicia ca actuala conducere a ICR isi plange pierderea scaunelor si nu un principiu?

      Nu cred ca este o jumatate de pas inapoi, este un subterfugiu pentru dezamorsarea protestelor.
  • +18 (20 voturi)    
    adica.... (Luni, 18 iunie 2012, 16:17)

    skyradio [utilizator]

    si tata socru sa-l ciufuleasca?
    cu daciana pe cand?
  • +27 (29 voturi)    
    he he he (Luni, 18 iunie 2012, 16:21)

    Archaeon [utilizator]

    acu' o sa zica, vedeti ce vrea patapacievici sa faca? nu e in stare sa se apere singur, are nevoie de presa pe langa el...

    dobitocii, oare isi dau seama ca asta e cea mai proasta mutare de cand au venit la guvernare? si-au tras presul de sub picioare rau de tot... si vai ce ma mai bucur. echipa din spatele marinarului care l-a sfatuit, lasa'i pe prosti la guvernare..., este exemplara. sau daca e marinaru la butoane e de-a dreptul genial! sincer, daca-i trece lu base prin cap sa se faca dictator, nu-mi doresc asta :), da pana acum se misca exact ca pe tabla de sah. iar astia roshii isi dau cu tesla'n oua de toata frumusetzea...

    cel putin sper sa mai fie romani care sa vada asta, si sper sa mai fie si romani care nu stau cu balutze lipiti cu ochishorii lor de antene!
  • +2 (4 voturi)    
    he he he (Luni, 18 iunie 2012, 16:21)

    Archaeon [utilizator]

    acu' o sa zica, vedeti ce vrea patapacievici sa faca? nu e in stare sa se apere singur, are nevoie de presa pe langa el...

    dobitocii, oare isi dau seama ca asta e cea mai proasta mutare de cand au venit la guvernare? si-au tras presul de sub picioare rau de tot... si vai ce ma mai bucur. echipa din spatele marinarului care l-a sfatuit, lasa'i pe prosti la guvernare..., este exemplara. sau daca e marinaru la butoane e de-a dreptul genial! sincer, daca-i trece lu base prin cap sa se faca dictator, nu-mi doresc asta :), da pana acum se misca exact ca pe tabla de sah. iar astia roshii isi dau cu tesla'n oua de toata frumusetzea...

    cel putin sper sa mai fie romani care sa vada asta, si sper sa mai fie si romani care nu stau cu balutze lipiti cu ochishorii lor de antene!
  • +11 (13 voturi)    
    hmmmm din nou (Luni, 18 iunie 2012, 16:31)

    Archaeon [utilizator]

    ma scuzati de dublu post... n-am vrut, da' poate asa intra mai bine in cap ce am vrut sa zic :D
  • +17 (19 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 18 iunie 2012, 16:36)

    Erasm [anonim]

  • -22 (26 voturi)    
    Patapievici nu este Arafat.... (Luni, 18 iunie 2012, 16:38)

    Nicolae [anonim]

    patapievici nu s-a distins cu nimic in Romania, in afara de faptul ca ne-a descris ca 23 milioane de omuleti patibulari (de spanzurat - din dex) plus alte invective jegoase din partea unui evreu care desconsidera poporul care il plateste sa arunce in el cu noroi. Arafat s-a zbatut an buni pentru SMURD si a atras donatii si fonduri externe pentru smurd si apreciaza poporul roman. Patapievici in schimb a cheltuit anual cite 10 milioane de EURO pentru expozitii cu zvastici si falusuri pe la New York si nu atras nici macar 1 euro pentru poporul roman, pe care il desconsidera.
    • +13 (15 voturi)    
      @postacu' de serviciu (Luni, 18 iunie 2012, 16:47)

      Mosh [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      nea Nicu, mai usor cu Saniuta la vale!
    • +13 (15 voturi)    
      Antena 3? (Luni, 18 iunie 2012, 16:49)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      Ce-i asta, rezumatul unei zile de emisie pe Antena 3?
      Multumesc dar nu ma intereseaza.
    • +13 (15 voturi)    
      Patapievici este un Arafat al culturii romane (Luni, 18 iunie 2012, 16:52)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      Patapievici a facut pentru cultura romana in strainatate, ce a facut Arafat pentru medicina din Romania.
      Nu ii poti compara pe cei doi, dar daca te uiti la cine il sustine acum pe Patapievici, nu poti sa nu spui ca omul asta facut ceva bun la ICR.
    • +11 (13 voturi)    
      Hmmm (Luni, 18 iunie 2012, 16:53)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      Se cunoaste ca esti informat doar de la Antena 3, postul care face comentarii false si incompete. Mai siteste si tu in ziar, Nicule, ca in Clik nu ai cum sa afli de Cartareascu, de Mungiu, de Perjovski etc.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu cumva sa ne vina vreo idee ... (Luni, 18 iunie 2012, 18:16)

      fat [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

      Reactiile propagandei pro-putere arata ca sunt deranjati de perspectiva unor proteste in strada. E prea devreme pentru ei, si ar putea fi semnalul sedimentarii opiniilor fundamental diferite, inca diluate de suvoiul mediatic (Antene si tot restul).

      Mi se pare insa o stangacie sa insiste chiar ei pe comparatia cu cazul Arafat, pentru ca nu fac decat sa o aduca in atentie. (Probabil pentru ca se tem de ceea ce chiar ei au facut: exploatarea unor nemultumiri justificate - ipocrita in cazul lor). In rest, clisee, clisee si iar clisee.
  • +7 (9 voturi)    
    intalnire cu Sarbu (Luni, 18 iunie 2012, 16:48)

    liana [anonim]

    Este incredibil sa vezi in 2012 cam cum se intampla inainte de 89 - Coana Leana, respectiv Ilie Sarbu. Tata socru il instruieste acasa cam ce sa faca acest carlan pe la Guvern si, dupa aceea, incearca sa dreaga busuiocul - coana Leana cam asa facea cu beizadeaua ei cand o lua pe aratura; din pacate, beizadeaua lui Sarbu este dincolo de aratura - a cazut in prapastie si ii este frica de distinsii oameni de cultura sa iasa de acolo
  • -8 (12 voturi)    
    oare (Luni, 18 iunie 2012, 16:51)

    liviu [anonim]

    Din câte cunosc, printre bolşevicii de frunte s-au numărat D. Patapievici, L. Tismanitchi, G. Wass, L. Rautu, G. Radulescu. Bolşevicii au militat împotriva istoriei şi culturii naţionale? Cine sunt urmaşii lor pe această linie
    • +7 (9 voturi)    
      Fii vigilent in continuare tovarase ! (Luni, 18 iunie 2012, 17:18)

      math [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      USL vegheaza la linistea si bunastarea poporului. Vom castiga si ultimele redute portocalii si vom face dreptate. Toti adversarii vor fi dsconspirati si suspendati. Fara deosebire de nationalitate sau sex.

      Poporul trebuie sa stie ce se intampla oriunde... dar nu chiar tot poporul. Avem noi oameni de incredere. S-ar putea ca Dl. Gadea sa participe. Stati linistiti si urmariti-ne la Antene, nu va mai lasati provocati de cativa neica-nimeni disperati ca au pierdut puterea.
      Ati vazut ca s-a redus TVA-ul la halate ?
    • +8 (10 voturi)    
      hohoo (Luni, 18 iunie 2012, 17:20)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      Mi-aduc aminte ca-n anii 80, in facultate, unuia dintre cei mai respectati profesori i se refuzase sistematic sustinerea doctoratului deoarece nu avea o "origine sanatoasa" - tatal sau fusese deportat in Baragan.
    • +3 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 18 iunie 2012, 20:20)

      [anonim] i-a raspuns lui liviu

  • +9 (11 voturi)    
    Ilie Sarbu & Puiu Hasoti (Luni, 18 iunie 2012, 17:12)

    Noni Vochin [anonim]

    Domnule ILIE SARBU:
    Nu mai merge ca in timpul lui Ceausaescu. Schimba-ti macar blana.
    Domnule PUIU HASOTI;
    Chiar te-ai degradat in asa hal?
    Amandoi ati ramas ultimele conserve (ale gandirii retrograd-comuniste.).
    Putina decenta.
    Sa va fie de bine.
  • +5 (5 voturi)    
    de ce trebuie presa (Luni, 18 iunie 2012, 17:37)

    Vasile Alexandrescu [anonim]

    Pentru ca Patapievici ar fi iesit pe urma oricum si ar fi prezentat public ce s-a discutat, iar cei doi ipocriti ar fi venit imediat impreuna ca aruncatoarea de la rahat de la Antena 3 sa spuna ca Patapievici e un mincinos, ca nu e adevarat ce spune el ca s-a vorbit, ca ei au fost curati si bine intentionati iar Pata a fost jigodie. Sau ar fi venit cu povesti de joasa speta ca Ponta cind a "relatat" ca Base isi cauta whisky--ul sub masa, in aplauzele mamelucilor de la Antene.
  • +4 (6 voturi)    
    cerem urgent anularea ordonantei (Luni, 18 iunie 2012, 17:48)

    edif [utilizator]

    Nu avem de nevoie de ranjete comuniste ori trucuri ieftine. Nu avem nici timp de discutii goale cu scopul de a incerca sa tempereze starea de spirit.
  • -5 (7 voturi)    
    mare nesimtit (Luni, 18 iunie 2012, 18:14)

    unul [anonim]

    Sa-l demita din functie ce mama masi ICR e al lui?
    HRP tupeist ca orice portocaliu,lasa ca scapam noi de voi cat de curand.
  • -6 (8 voturi)    
    In SUA se spune: Nimeni nu e de neinlocuit (Luni, 18 iunie 2012, 18:16)

    aa [anonim]

    Ce concurs pe post a castigat Patapievici sa fie de neinlocuit?
    A fost numit politic, asa ca tot politic va fi inlocuit cand puterea se schimba.
    Asa ca momentul a venit.
    Sa nu mai spunem ca Patapievici nici nu merita sa aspire sa fie in fruntea unui institut roman si mai ales de cultura dupa cuvintele "alese" despre poporul roman , limba romana ori despre M Eminescu care nu e pt Patapievici decat cadavrul din debara.
    • +6 (6 voturi)    
      i-auzi (Luni, 18 iunie 2012, 19:27)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui aa

      Ai scos SUA la înaintare ca să dea bine? Ce fa ci tu e din ciclul: aşa cum bine spunea domnul iliescu, citez, "eu", am încheiat citatul :D

      Ai tu treabă cu SUA cât am eu cu Bangladesh-ul.
    • +3 (3 voturi)    
      Ok, cine merita? (Luni, 18 iunie 2012, 20:16)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui aa

      Poti sa ne dai un exemplu?