Gabriel Liiceanu a fost decorat cu Steaua Romaniei de Traian Basescu "pentru activitatea prin care a deschis iubitorilor de carte noi posibilitati de a avea acces la cultura, fiind un model pentru tanara generatie"

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 30 mai 2012, 13:30 Actualitate | Cultură


Traian Basescu si Gabriel Liiceanu
Foto: Agerpres
Scriitorul si profesorul Gabriel Liiceanu si lingvistul Marius Sala, vicepresedinte al Academiei Romane, au fost decorati cu Ordinul National "Steaua Romaniei", prin doua decrete semnate de presedintele Traian Basescu, publicate marti in Monitorul Oficial, potrivit Mediafax. Liiceanu a primit Steaua Romaniei in grad de Ofiter, "in semn de inalta apreciere pentru intreaga sa activitate, pentru activitatea manageriala dovedita, prin care a deschis iubitorilor de carte noi posibilitati de a avea acces la cultura, fiind un model pentru tanara generatie".

Marius Sala a fost decorat la propunerea presedintelui Academiei Romane, Ionel Haiduc, cu Steaua Romaniei in grad de Cavaler, "in semn de inalta apreciere pentru intreaga sa activitate dedicata cercetarii si conservarii unei limbi romane autentice, pentru promovarea stiintei si culturii nationale".

Gabriel Liiceanu, nascut pe 23 mai 1942, la Ramnicu Valcea, este filosof si scriitor, discipol al lui Constantin Noica. Din 1990 este directorul editurii Humanitas, una dintre cele mai importante institutii culturale romanesti, proiect formulat in anii Scolii de la Paltinis. Din 1992, este profesor la Facultatea de filosofie a Universitatii Bucuresti.

Marius Sala, nascut pe 8 septembrie 1932, la Vascau, in judetul Bihor, este lingvist, membru al Academiei Romane, din 2001, si vicepresedinte al acestei institutii, din 2005. Sala este de asemenea directorul Institutului de Lingvistica "Iorgu Iordan - Alexandru Rosetti" al Academiei Romane.

Steaua Romaniei este cea mai inalta distinctie oferita de statul roman si cel mai vechi ordin national, creat in 1864, cu cinci grade - Cavaler, Ofiter, Comandor, Mare Ofiter si Mare Cruce.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1400 vizualizari

  • -8 (12 voturi)    
    le mai arunca un os .... (Miercuri, 30 mai 2012, 13:50)

    Bogdan [anonim]

    Trebuie sa-i mai bage in seama si pe intelectualii astia.... slugi ale regimului. Sa le reamintesca cine e in continuare sefu' :))
    P.S.
    Ce vorbe frumoase la adresa lui Liiceanu. Oare cine i le-a scris ? :P
    • +8 (8 voturi)    
      vanghelie! (Miercuri, 30 mai 2012, 14:06)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      ... care este!
      Doar nu ai impresia ca trebuia sa i le scrie... mang!
      Consilierii marinarului sunt cu ani lumina peste ministri tontului!
      • +3 (3 voturi)    
        Erata! (Miercuri, 30 mai 2012, 14:12)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        "ministrii"...
        Asta n/ar fi facut/o un uslas pentru simplul motiv ca nu se poate face cu copy/paste!
    • +4 (4 voturi)    
      De ce esti frustat? (Miercuri, 30 mai 2012, 15:30)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Nu mai ai rabdare pana ajunge Crin presedinte ca sa te decoreze?Acum ,daca ti-a dat Ponta un os de ros,mai vrei si decoratie?
  • +8 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 30 mai 2012, 14:08)

    Erasm [anonim]

    • -5 (5 voturi)    
      Mare Om. Mare caracter. (Miercuri, 30 mai 2012, 14:17)

      Omenosu' [anonim] i-a raspuns lui Erasm

      Alegem USL, nu pe Iliescu. Pt ca Basescu l-a decorat pe dl Liiceanu trebuie sa votam PDL?
      Iliescu nu l-a decorat pe Liiceanu dar i-a dat gratis fosta Editura Politica, actuala Humanitas. Ce crezi ca l-a ''aranjat'' mai mult pe Liiceanu, tinicheaua lui Basescu sau cascavalul lui Iliescu?!
      • +5 (5 voturi)    
        Fapte (Miercuri, 30 mai 2012, 14:40)

        Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Omenosu'

        Poate ar trebui să nu crezi tot ce citeşti în România Mare, Omenosule.

        Andrei Pleşu, pe atunci Ministru al Culturii, l-a numit în 1990 pe Liiceanu director al Editurii Politice, şi nu Ion Iliescu. Editura Politică s-a privatizat şi a devenit Editura Humanitas în 1991. Patrimoniul fostei Edituri Politice valora 1.524.900 de lei în 1991, adică vreo 16.000 de euro la cursul de astăzi, şi era compus aproape integral din rechizite de birou. Nu exista un sediu, nu existau conturi în bancă, nimic de genul, iar chiria pentru spaţiul editurii în Casa Presei, fostă a Scânteii, şi salariile angajaţilor prost pregătiţi reprezentau un minus, nu un plus, pentru această sumă. Iar aceşti 1.524.900 lei (repet, la cursul din 91, nu RON) au reprezentat aprox. 23% din capitalul Editurii Humanitas la privatizare, deci nici măcar nu se poate spune că majoritatea fondurilor au venit de la stat...
        Găsiţi pe Internet întreaga poveste a privatizării şi găsiţi la autorităţi toate documentele care susţin varianta lui Liiceanu.

        On-topic şi concluzie: puţine medalii acordate de preşedinţii României au fost mai meritate în istoria post-revoluţionară.
      • +6 (6 voturi)    
        Comment sters de user (Miercuri, 30 mai 2012, 14:56)

        Erasm [anonim] i-a raspuns lui Omenosu'

  • +6 (6 voturi)    
    Excelenta initiativa! (Miercuri, 30 mai 2012, 14:14)

    Colette [utilizator]

    Ma bucura vestea, vedem cum macar unele valori ale culturii romane contemporane este apreciat si i se recunoaste oficial valoarea! Dl Liiceanu este un reper al culturii, un om care a repus pe picioare Editura 'Humanitas' si a adus literatura de cea mai buna calitate in Romania!
  • +2 (2 voturi)    
    Remember Vasile Paraschiv . (Miercuri, 30 mai 2012, 14:25)

    Catalin [anonim]

    Fata in fata : Vasile Paraschiv cu Gabriel Liiceanu.
  • -3 (5 voturi)    
    sunt si decoratii care trebuie refuzate (Miercuri, 30 mai 2012, 15:01)

    unne [anonim]

    din mainile unor antioameni
    • +1 (3 voturi)    
      Sunt si oameni (Miercuri, 30 mai 2012, 15:27)

      catri81 [utilizator] i-a raspuns lui unne

      care trbuie pusi la punct. Ca tine
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari domnului presedinte (Miercuri, 30 mai 2012, 15:15)

    Adriana [anonim]

    Sunt doi oameni ai culturii romanesti care au promovat stinta si cultura nationala .si merita pe deplin aceasta decoratie.Felicitari domnilori profesori