UPDATE VIDEO  A murit actorul Ion Lucian

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 1 aprilie 2012, 0:33 Actualitate | Cultură


Actorul Ion Lucian, la inaugurarea teatrului Excelsior
Foto: Agerpres
Actorul Ion Lucian a incetat din viata sambata seara in jurul orei 20, la varsta de 87 de ani, potrivit Mediafax. Directorul Teatrului Excelsior era internat la Spitalul de Urgenta Floreasca din Capitala in 11 martie, cu suspiciunea de bronhopneumonie si anemie.

Potrivit Gandul.info, informatia a fost confirmata de sotia acestuia, Aura Lucian.

Actorul se afla la sectia Terapia Intensiva a Spitalului de Urgenta Floreasca si respira cu ajutorul aparatelor.

Directorul si fondatorul Teatrului Excelsior, Ion Lucian, s-a nascut pe 22 aprilie 1924, in Bucuresti si a absolvit Academia regala de teatru si muzica din Bucuresti in 1945.

La 18 ani a jucat pe scena Teatrului National din Bucuresti, apoi, din 1945 pana in 1947, a fost angajat al Teatrului de Opereta Alhambra. La Teatrul Municipal Bucuresti (actualul Teatru Bulandra) a jucat in perioadele 1947 - 1952 si 1956 - 1960. Pe scena Teatrului Nottara a urcat in 1952, pentru ca mai tarziu sa devina actorul Teatrului de Comedie (1960 - 1964; 1972 - 1990).

Fondator si director (1964 - 1972) al Teatrului pentru Copii "Ion Creanga" si al Teatrului Excelsior din Bucuresti (din 1990), Ion Lucian a fost profesor universitar la Institutul de Teatru si Film (1952 - 1956), iar intre 1998 si 2000 a predat la Universitatea Hyperion din Capitala.

Pe 4 mai 2011 a fost inaugurat, in prezenta directorului Ion Lucian, noul sediu al Teatrului Excelsior din Bucuresti, una dintre sali purtand chiar numele marelui actor, care a luptat pentru deschiderea acestei institutii de cultura.

UPDATE: Trupul neinsufletit al lui Ion Lucian va fi depus in holul Teatrului Excelsior luni, de la ora 13.30 pana la ora 18.00, in timp ce inmormantarea va avea loc marti, la cimitirul Bellu din Capitala, pe Aleea Artistilor.





Citeste mai multe despre   
















7561 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    I O N L U C I A N. (Duminică, 1 aprilie 2012, 0:37)

    cornel19 [utilizator]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
  • -2 (14 voturi)    
    :(( (Duminică, 1 aprilie 2012, 1:27)

    Paul [anonim]

    Dumnezeu sa il odihneasca in pace si sa aiba grija de sufletul lui.
    Problema e ca o generatie foarte buna si bine pregatita in ceea ce facea si din spate vine una mai putin pregatita ce vrea sa ii ia locul ori asa ceva nu se poate.
    • +3 (3 voturi)    
      :( (Duminică, 1 aprilie 2012, 9:16)

      Leo [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Dumnezel sa-l odihneasca.
      Paul, nu sunt de acord. Fiecare generatie isi are valorile ei si nu trebuie comparate.
      • -3 (11 voturi)    
        dispare generatia de actori de sorginte sovietica (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:34)

        trotsky [anonim] i-a raspuns lui Leo

        Intrebarea e: cine putea sa fie actor? Ce trebuia, pe linga talent? Eh, Ion Lucian avea ce trebuie. El si altii au arestat scena romaneasca si rezultatul...Ca sa intelegeti rezultatul, ganditi-va ca atunci cand cativa tineri au reusit sa-l ocoleasca pe Sergiu Nicolaescu, au luat premii peste premii INTERNATIONALE.
        • +2 (2 voturi)    
          Esti un zero absolut! (Duminică, 1 aprilie 2012, 20:38)

          anonimo [utilizator] i-a raspuns lui trotsky

          Ion Lucian nu are nici o legatura cu sovieticii. A avut cea mai mare recunoastere internationala in cercurile actoricesti vestice de la Paris si Bruxelles. A vorbi aiurea doar ca sa spui niste tampenii, e cel putin jenant intr-un astfel de moment. E o rusine ca nu a primit inca o stea in Piata Timpului de langa magazinul Cocor. Nu au nici o legatura actorii din generatia tanara care sunt intr-adevar valori la fel ca si regizorii tineri. Ion Lucian, alaturi de Radu Beligan sunt ultimele reminiscente nu numai ale unui teatru romanesc de calitate dar si a unei culturi si civilizatii "de clasa". Faptul ca este absolvent al Academiei Regale de teatru, iti da macar o idee de faptul ca nu a avut cu nimic de a face cu ocupatia sovietica. Daca l-ai fi ascultat pe Florin Piersic atunci cand a inmanat premiile actorilor la sfarsitul anului 2011, poate te-ai fi gandit de doua ori inainte de a scrie "postul" asta de prost gust.
          • -1 (1 vot)    
            alta excrocherie (Duminică, 1 aprilie 2012, 23:24)

            MickeyD [utilizator] i-a raspuns lui anonimo

            asta cu stelele lui Oprescu pe nush ce strada e alta mizerie
          • 0 (0 voturi)    
            Stela si Arsinel (Luni, 2 aprilie 2012, 18:59)

            Trotsky [anonim] i-a raspuns lui anonimo

            sa-l viziteze cat mai repede. Sunt inca doi care nu se dau jos de pe scena. Fii atent, mai ieri o actrita pe nume Olga (romanesc nume, nu-i asa?) a facut un atac vascular pe scena, la 83 (optzeci si tre) ani. Stii, generatia tinara de actori in Romania are acum 50 ani ... datorita cui?
            PS: anonim absolut, tot asa e si cu fotbalu' (Mitica si Mircea Sandu), tot asa e si in politica (Iliescu, Basescu, Nastase etc). Din pacte astia nu ne lasa decat cand mor, panimaesi?
        • 0 (0 voturi)    
          Sigur n-ai fost la teatru veci (Marţi, 3 aprilie 2012, 10:30)

          ogi [anonim] i-a raspuns lui trotsky

          Ori n-ai vazut scenetele lui la TV sau esti obisnuit doar cu manele ? Poate in opinia ta si maestrul Birlic a fost un comunist inversunat .

          Eu nu l-am vazut aducind osanale vechiului regim .
    • +3 (3 voturi)    
      hai cu nichita, hai cu leo de la strehaia (Duminică, 1 aprilie 2012, 11:45)

      modern [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Dumnezeu sa-l odihneasca !!! A fost un om cu un caracter frumos, iubitor, bland. Acestea sunt oricum prea putine cuvinte.... Important este insa ca sunt destul de multi oameni care au stiut si stiu sa aprecieze bunul simt al acestui om, si al altora ca el.
      Cred ca asta enerveaza la culme televiziunile (cam toate), care ne vor moderni, cretini, nervosi, mahalagii, violenti, mincinosi. Drept pentru care
      l-au marginalizat frumusel, si....., hai cu fernando de la caranbeses si "fratii" lui cocalari pe toate posturile (inclusiv tvr).
      Si cand le spui adevarul, ii scoti din minti, si sar cu minusurile....
      • 0 (0 voturi)    
        Recunostinta Maestre Lucian ! (Luni, 2 aprilie 2012, 10:17)

        niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui modern

        Cata rautate din partea unor nulitati rele reflectate in comentarii !
        Macar or fi fost la vre-un spectacol cu maestrul ?
        Daca lumea ar avea mai multi ca Ion Luchian ar fi infinit mai buna!
        • 0 (0 voturi)    
          Rusine ca-l faceti comunist! (Luni, 2 aprilie 2012, 16:02)

          Gie [anonim] i-a raspuns lui niculita30

          Intr-adevar pe langa talentul actoricesc Ion Lucian era o personalitate, in adevaratul sens al cuvantului. Nu avea nimic in comun cu sistemul comunist, si cu comunistii in sine. Faptul ca a fost angajat la teatru in perioada respectiva nu-l face comunist. Iar in mod clar facultatea pe care a absolvit-o nu avea nimic in comun cu comunistii. Felul de a fi si cultura in care a crescut Ion Lucian, apartine unei alte epoci, cu care noi si lumea de azi in general, din pacate, nu mai avem nimic in comun.
          A fost o personalitate si regret since ca a murit. Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • +8 (8 voturi)    
    Pacat (Duminică, 1 aprilie 2012, 1:31)

    Nae [anonim]

    Dumnezeu Sa-l odihneasca.
  • -8 (24 voturi)    
    s-a decis in sfarsit sa ne lase (Duminică, 1 aprilie 2012, 1:47)

    MickeyD [utilizator]

    acum pot sa inchida linistiti teatrul, ca au scapat de directorul octagenar. si noi sa inchidem subiectul asta epuizat inca din '90. poate aflam si cand mor adevaratii oameni de cultura: creatorii. pacat de Antena 3 ca nu mai are actorasi sa boceasca live dupa pensioara lor. chit ca joaca ultimul rol din viata lor ipocrita si cabotina, dependenta de un public ce pleaca din teatru ca sa dea de ei in politica, in tabloide sau in reclame. oriunde pot beneficia de avantajul ca sunt fetze cunoscute si deci, spera ei, si credibile.
    • +1 (11 voturi)    
      :(( (Duminică, 1 aprilie 2012, 9:10)

      rusan valentin [anonim] i-a raspuns lui MickeyD

      imi pare ca esti un frustrat si ca te simti un nimeni dar acesti oameni au fost si sunt actori adevarati cu o cariera de invidiat .Nu stiu daca ai observat dar odata cu stingerea generatiei de aur a teatrului romanesc nu mai exista actori de valoare care sa ii inlocuiasca.
      • -5 (7 voturi)    
        nu le contesta nimeni cariera (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:11)

        MickeyD [utilizator] i-a raspuns lui rusan valentin

        dar generatia de aur s-a stins in momentul in care unii au decis sa transforme capitalul castigat pe scenele comuniste in bani din reclame, capital politic sau capital de incredere. de ce m-as uita in gura unui actor care a devenit faimos interpretand roluri scrise de altii? de ce mi-as mai aminti de Stela si Arsinel sau Beligan cand ei vor ramane in mintea tinerilor de acum ca tatele de la Catena si vocea Silva?
        • +3 (5 voturi)    
          Putina decenta intr-un astfel de moment (Duminică, 1 aprilie 2012, 20:56)

          anonimo [utilizator] i-a raspuns lui MickeyD

          Vorbesti ca unul dintre "revolutionarii" care dupa ce au aruncat cu bolovani in Pta Universitatii s-au dus sa sparga magazinele Vodafone din centrul vechi. Teatrul este pentru cine iubeste cultura, iar actorii au urmat acest institut si fac eforturi ca sa ne incante viata cu rolurile jucate de ei. Da, actorii joaca dupa scenariile scrise de altii. O astfel de informatie trista despre un actor de recunoastere internationala, este facuta pentru iubitorii de teatru si de cultura, nu pentru cei din galeriile stadioanelor sau celor care sprijina mesele cafenelelor de fite si cluburilor. Si, da, actorii prin natura meseriei lor sunt nevoiti sa mai faca si cate o reclama ca sa nu moara de foame, pentru ca sunt bugetari cu niste salarii de mizerie. Nu cred ca l-ai vazut vreodata pe Ion Lucian prostituandu-se in roluri comuniste sau in spectacole indoielnice. Sa va fie rusine tuturor celor care atunci cand se stinge un mare actor veniti cu "posturi" nesimtite de acest gen.
    • +4 (12 voturi)    
      Ce poate face politica dintr-un om (Duminică, 1 aprilie 2012, 10:12)

      Luca [anonim] i-a raspuns lui MickeyD

      Pedelistule, m-ai dezamagit. Pacat de parintii care te-au facut ca au uitat sa te mai si educe. Abia acum inteleg de ce atata ura revarsata de bravii nostri conducatori peste neamul romanesc. Sunteti dintr-un aluat borsit. Pacat.
      Cat despre Ion Lucian, Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace ca destul a suferit pe lumea asta din cauza unora ca tine.
      • -3 (7 voturi)    
        parintii mei (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:22)

        MickeyD [utilizator] i-a raspuns lui Luca

        m-au invatat ce-i modestia si bunul simt si mi-ar crapa obrazul in locul acestor actorasi sa caut sa profit in vreun fel de sansa pe care am avut-o de-a ajunge cunoscut prin ceea ce fac. sa ies pe TV sa ma fac de ras cu propriile replici, palide umbre ale celor rostite pe scena, nu mai zic de ineptele vorba din reclame. cinste actorilor discreti care nu-si pateaza propria memorie din nevoia disperata de atentie, chit ca asta ii scoate din cotidianul mass-mediei.
    • +3 (9 voturi)    
      A fost un om de valoare ! (Duminică, 1 aprilie 2012, 11:35)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui MickeyD

      Care a facut ceva in viata. Tu ce ai facut de poti judeca cu asemenea cinism munca altora ?
      • -5 (9 voturi)    
        eu nu i-am judecat munca (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:00)

        MickeyD [utilizator] i-a raspuns lui Creator

        cei care il ridicati in slavi i-o judecati, considerand-o mai valoroasa decat a profesionistilor din alte domenii, doar pentru ca s-a desfasurat pe o scena in fata multor privitori si nu in vreun birou sau laborator.
    • -2 (12 voturi)    
      esti postac pedelist patibular (Duminică, 1 aprilie 2012, 11:37)

      Dan H. [anonim] i-a raspuns lui MickeyD

      daca nu intelegi cuvantul patibular, poti cere lamuriri altuia de teapa ta, patapievici! cand esti in stare sa scrii asemenea ragaituri despre Ion Lucian, in afara de "sunt fericit ca aia ca tine vor muri de foame si epuizare la munca silnica " n-am ce zice.
      • -4 (8 voturi)    
        daca tot esti asa de cult (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:27)

        MickeyD [utilizator] i-a raspuns lui Dan H.

        explica-mi cum se pot SCRIE ragaiturile ???
  • +13 (13 voturi)    
    Ion Lucian (Duminică, 1 aprilie 2012, 4:11)

    Daniel [anonim]

    Mare om, mare caracter, intr-un cuvant, artist de mare clasa. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !
  • +2 (2 voturi)    
    Un mare talent... (Duminică, 1 aprilie 2012, 7:03)

    Lucky [anonim]

    --Condoleante, familiei!
  • +3 (3 voturi)    
    Mare om, mare caracter!!!!! (Duminică, 1 aprilie 2012, 7:57)

    Bratu Marius [anonim]

    Sper sa-i fi ajuns banii din pensie sa-l plateasca pe luntrasul Caron.
    R.I.P You Poor Bastard!
  • +5 (9 voturi)    
    Pentru mikey d (Duminică, 1 aprilie 2012, 9:43)

    Adina [anonim]

    E o cruzime sa spui asa ceva despre un om care a murit indiferent cine era sau daca ti-a facut sau nu ceva direct sau indirect! Pana una alta actorii despre care vorbesti au incantat cu munca lor viata amara traita de parintii si bunicii nostri, sunt oameni care au pus inima si pasiune in ce au facut ! Noi astia tineri nu facem si nu am fi in stare sa facem ce au facut ei, batranii nostri, asa ca invata sa respecti un om batran care a murit! Ai vedea viata altfel daca nu ai avea inima otravita de rautate si cruzime!
  • +5 (5 voturi)    
    Am avut onoarea sa-l intilnesc (Duminică, 1 aprilie 2012, 9:56)

    ogi [anonim]

    si sa vorbesc cu el , era un om atit de mare si atit de simplu .Nu vom mai avea un altul ca el .
    Ma gindeam cu groaza ca si el va pleca dintre noi curind dar nu credeam ca atit de repede .
    Toata generatia lui pleaca dintre noi incet , incet .
    Respect maestre .
    Dumnezeu sa te odihneasca in pace ! .
  • +3 (3 voturi)    
    Dumnezeu sa'l ierte ! (Duminică, 1 aprilie 2012, 11:52)

    ginel din obor [anonim]

    odihna vesnica !
  • +2 (2 voturi)    
    Dumnezeu sa il odihneasca (Duminică, 1 aprilie 2012, 12:13)

    George [anonim]

    Sper ca nu e pacaleala de 1 aprilie, asta nu e gluma
    Sa ii fie tarana usoara
  • -5 (7 voturi)    
    ,,actorii'' astia (Duminică, 1 aprilie 2012, 12:16)

    danarad [anonim]

    cum pot trai fara sa faca nimic,doar mimind viata reala, alaturi de sportivi, niste paraziti !
    • +3 (3 voturi)    
      Pt cei ca danarad... (Luni, 2 aprilie 2012, 7:33)

      Laura [anonim] i-a raspuns lui danarad

      Va rog, nu mai lăsați analfabeti precum acest danarad sa aibă acces si sa poată murdari cu prostia lor numele unor oameni atat de mari precum Ion Lucian. Acum înțeleg de ce trebui o minima cenzura: pt a împiedica idiotii si ignorantii precum acest DANARAD sa isi spună părerea lor absolut tembela.
      Dumnezeu sa il odihneasca pe Ion Lucian. Si sa țină in viata adevăratele valori. In schimb, cei ca danarad ar putea pieri mai repede de pe fata pământului...
      • 0 (0 voturi)    
        laura. cred ca fiecare are dreptul la opinie, (Luni, 2 aprilie 2012, 14:17)

        kkciosuldelahamangia [anonim] i-a raspuns lui Laura

        ca e mai elevat sau mai vulgar in exprimare, asta tine de ignoranta, tembelism sau de libertatea lui de a alege, care, si cine reprezinta/sunt ,,valori'' pt.el insasi. faptul ca esti promovat pe toate mediile, nu inseamna ca esti si o valoare, ex. sunt destule .dupa '89, nu am auzit ca ,,marii actori'' sa-si infiinteze teatre particulare, unde isi puteau etala ,,marele'' lor talent, din contra au ramas la teatre de stat, ca niste ..ma abtin.
  • +2 (8 voturi)    
    cum de toti oamenii buni mor? (Duminică, 1 aprilie 2012, 12:57)

    Videanu [anonim]

    Cum de ne pleaca atatia oameni mari si buni si nu moare nici un ministru sau parlamentar ticalosit? E o chestie stranie... Se pare ca acolo "sus", Dumnezeu a fost inlocuit demult de la "conducere". Cu cine? Uitati-va in jur si ne cam dam seama cu cine...
    • -3 (9 voturi)    
      nu uita (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:29)

      MickeyD [utilizator] i-a raspuns lui Videanu

      mari si buni si foaaaarte batrani!
  • -1 (1 vot)    
    1 Aprilie (Duminică, 1 aprilie 2012, 13:06)

    mem [anonim]

    Poate e pacaleala de 1 Aprilie...
  • +2 (6 voturi)    
    anemie?? (Duminică, 1 aprilie 2012, 14:50)

    calacke [anonim]

    anemie??

    a murit cumva din cauza legilor si hotaririlor lui basescu si guvernantilor ??? ...de reducerea pensiilor si a salariilor?
    • +1 (1 vot)    
      Nu a murit cine trebuie! (Luni, 2 aprilie 2012, 10:21)

      niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui calacke

      Dumnezeu ii ia pe cei buni !
  • +6 (6 voturi)    
    r.i.p. (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:50)

    luci30 [anonim]

    D-zeu sa aibe grije de sufletul acestui om si artist ,care de-a lungul carierei lui a imbucurat si inseninat multe generatii cu harul lui...condoleante familiei