Amos Oz: Arabii si evreii, victime ale aceluiasi opresor - Europa

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Marţi, 28 februarie 2012, 22:07 Actualitate | Cultură


Amos Oz
Foto: Agerpres
"Spunand ca atat arabii, cat si evreii au fost victime ale Europei, multi cred ca asta i-ar face, in mod automat, sa devina frati. Nu este atat de simplu", a explicat scriitorul israelian Amos Oz, aflat pentru a treia oara in Romania. In cadrul unui dialog purtat cu Gabriel Liiceanu luni, la Ateneul Roman, celebrul scriitor a vorbit despre familie, compromis, Europa, Israel. Amos Oz s-a aflat in Romania la inceputul acestei saptamani, la invitatia Editurii Humanitas Fiction si a Ambasadei Israelului la Bucuresti.

Extrase din discursul lui Amos Oz
:
  • Un roman nu se construieste din idei, nici din personaje, intriga sau aventuri. Se face din cuvinte. A scrie un roman e ca si cum ai construi intregul lant al Carpatilor din cuburi de Lego.
  • Cand scriu un roman, cateodata imi pare rau de mine insumi. Ma chinui uneori cate doua ore cu privire la alegerea unui cuvant si plasarea lui in locul potrivit in propozitie. Si nimeni nu va observa. Vor observa doar atunci cand cuvantul e plasat in locul gresit. Deci muncesc din greu pentru ca munca mea sa nu fie observata.
  • Cred in arta compromisului, atat in scris, cat si in casnicie. Exista mereu o diferenta intre romanul pe care am vrut sa-l scriu si romanul pe care l-am scris de fapt. In fiecare roman sunt de fapt trei romane: romanul pe care l-ati citit, romanul pe care l-am scris (si acesta este diferit) si romanul pe care l-as fi scris daca as fi avut puterea sa fac asta.
  • In vocabularul meu, cuvantul compromis este sinonim cu "viata". Acolo unde exista viata, trebuie sa existe si compromis. Iar antonimul "compromisului" nu este "intregritate", nici "oportunitatea", ci "fanatismul si moartea". Cand zic "compromis", nu zic ca trebuie sa intoarcem celalalt obraz inamicului, ci zic ca trebuie sa incercam sa-l intalnim pe celalalt la jumatatea drumului.
  • Scrie cel mai bun roman pe care-l poti scrie la un moment dat si lamenteaza-te cu privire la romanul pe care l-ai fi scris daca ai fi fost Tolstoi.
  • Exista o diferenta intre singuratate si solitudine. Singuratatea este o conditie primordiala: ne nastem singuri. Dar, asa cum a scris poeta Leah Goldberg: "daca-ti aduci singuratatea si o faci sa atinga singuratatea mea, poate o sa doara mai putin". Solitudinea este altceva: solitudinea e ceea ce se intampla cand o persoana intoarce spatele umanitatii.
  • Poetul englez John Donne a spus cuvintele faimoase "nici un om nu este o insula". Eu indraznesc sa adaug la aceste cuvinte faimoase: nici un om nu este o insula, dar fiecare barbat, fiecare femeie este o peninsula.
  • Scriu despre familii, despre familii nefericite. Familiile fericite nu au nevoie de explicatii.
  • Dupa mine, familia este institutia cea mai misterioasa din univers, cea mai paradoxala. Daca am de ales intre a ma alatura primei misiuni spre planeta Marte si a petrece 24 de ore sub forma unei muste asezate pe peretele din casa unei familii, as alege sa fiu musca, nu astronautul.
  • Acest mic continent, Europa, a varsat mai mult sange nevinovat decat toate celelalte continente, inclusiv propriul sau sange. Port in mine o anumita ambivalenta evreiasca in legatura cu Europa. Cred ca aceeasi ambivalenta exista si in numerosi arabi. Ambivalenta este de cele mai multe ori o combinatie intre dragoste si ura. Atractie, fascinatie si manie.
  • Spunand ca atat arabii, cat si evreii au fost victime ale Europei, multi cred ca asta i-ar face, in mod automat, sa devina frati. Nu este atat de simplu. In viata reala, cele mai rele conflicte sunt chiar conflictele intre doua victime ale aceluiasi opresor. Doi copii ai aceluiasi tata violent nu se iubesc necesarmente. Se uita unul la celalalt si vad, unul in celalalt, imaginea tatalui violent. Exact asta se intampla zilnic intre arabi si evrei. Arabii se uita la noi, israelienii, si nu vad victime. Vad o extensie a Europei colonizatoare si tirane.
  • Dumnezeu poate fi directorul general al acestei lumi, dar nu este deasupra legii. Dumnezeu e cel care da legile, dar nu are voie sa se joace cu legile. In viziunea mea, aceasta este esenta civilizatiei evreiesti. Nu numai curajul de a ne critica unul pe celalalt, ci si curajul de a-l critica pe Dumnezeu. Curajul de a-l chema pe Dumnezeu sa apara in fata tribunalului, sa justifice actiunile sale fata de lume.
  • Suntem un popor rebel. Nu ne place autoritatea. Micul Israel este o tara cu 8 milioane de locuitori, 8 milioane de prim ministri, 8 milioane de profeti si Mesia. Fiecare are o formula personala pentru mantuire universala spontana. Fiecare striga cu toata puterea si nimeni nu asculta. Israel nu este o natiune, nu este o tara, este o piata incinsa de argumente. In orice situatie, exista posibilitatea ca o scanteie sa declanseze o conflagratie in strada.
  • Iubesc Europa, dar am si o anumita ambivalenta fata de Europa. Ma atrage Europa, dar in acelasi timp nu voi uita niciodata ca parintii mei au fost dati afara, in mod violent, din Europa. Din fericire pentru ei, daca nu ar fi fost dati afara din Europa in anii '30, ar fi fost ucisi in anii '40. Pentru parintii mei, Europa a fost o dezamagire in dragoste. Iubeau Europa, dar Europa nu i-a iubit pe ei.
  • In urma cu 70-80 de ani, singurii europeni din Europa erau evrei ca parintii mei. Toti ceilalti erau patrioti romani, patrioti spanioli s.a.m.d. Parintii mei au fost etichetati drept "cosmopoliti", "intelectuali fara radacini", "paraziti". Aceste trei peiorative au fost aplicate in egala masura de catre comunisti si nazisti.

Despre Amos Oz

Amos Oz, unul dintre cei mai importanti prozatori si eseisti israelieni, s-a nascut la Ierusalim in 1939, intr-o familie de carturari si profesori, originara din Polonia si Rusia. Figura tutelara a familiei, asa cum apare in cunoscutul sau roman autobiografic de mai tarziu, Poveste despre dragoste si intuneric, este fratele bunicului patern, profesorul doctor Joseph Klausner. Venit in Palestina la inceputul secolului trecut, acesta va ajunge pe culmile recunoasterii sociale si intelectuale - o strada din Ierusalim ii poarta numele, in timp ce scrierile lui sunt de referinta in bibliografia iudaismului. Parintii lui Amos vor avea insa un alt destin: tatal lui, Yehuda Arieh Klausner, desi studiase literatura si istoria in Polonia, cunostea 17 limbi si avea o cultura vasta, va ramane in umbra unchiului sau, fiind nevoit sa accepte un post modest de bibliotecar, in timp ce mama lui, Fania, o femeie la fel de cultivata, de o sensibilitate aparte, purtand in suflet nostalgia Europei, va ceda in fata greutatilor si a lipsurilor vietii de emigrant si se va sinucide cand Amos implinea varsta de 12 ani.

In 1954, la 15 ani, adolescentul fragil si crescut printre carti se razvrateste impotriva tatalui si paraseste Ierusalimul. Se stabileste in kibbutzul Hulda, unde isi va schimba numele de familie, devenind Amos Oz. La doar 20 de ani i se publica primele povestiri in revista literara Keshet, cu putin timp inainte de a fi trimis de colectivitatea kibbutzului sa studieze filozofia si literatura la Universitatea din Ierusalim. In 1967 lupta in Razboiul de Sase Zile, iar in 1973 participa la Razboiul de Yom Kippur.

Dupa absolvirea Facultatii de Filozofie a Universitatii Ebraice din Ierusalim revine in kibbutz, unde practica agricultura si preda la liceul local timp de 25 de ani, pana in 1986, cand se muta impreuna cu sotia si fiul sau in orasul Arad, pe tarmul Marii Moarte.

De-a lungul timpului Amos Oz a fost invitat al unor prestigioase institutii de invatamant superior precum Colegiul St. Cross, Oxford (1969-1970), Universitatea Ebraica din Ierusalim (1975, 1990) si Colegiul Colorado Springs (1984-1985) din S.U.A. Din 1987, Amos Oz preda literatura ebraica la Universitatea Ben Gurion din Beer Sheva.

Scriitorului israelian i-au fost acordate pana in prezent zece titluri Doctor Honoris Causa din partea: Hebrew Union College - Cincinnati, Ohio si Ierusalem (1988), Colegiul Western New England din Springfield, S.U.A. (1988), Universitatea din Tel Aviv, Israel (1992), Universitatea Brandeis, S.U.A. (1998), Seminarul Teologic Evreiesc din New York, S.U.A. (2006), Universitatea Ebraica din Ierusalim, Israel (2006), Institutul Weizmann din Rehovot, Israel (2006), Universitatea din Anvers, Belgia (2008), Universitatea pentru Straini din Siena, Italia (2010), Universitatea din Melbourne, Australia (2011).

Din 1965 pana in prezent Amos Oz a publicat 35 de carti, dintre care 13 romane, patru volume de povestiri si nuvele, carti pentru copii si noua volume care cuprind eseuri si articole. Cartile lui Amos Oz au fost traduse in 42 de limbi, in 43 de tari.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9278 vizualizari

  • -9 (33 voturi)    
    a luato usor pe aratura ! indo-europenii (Marţi, 28 februarie 2012, 22:17)

    Eneas [anonim]

    stramosii europenilor de azi nu au NICI o legatura cu popoarele semitice,altfel constituite,altfel motivate!
    evreii si arabii se trag dintr-o tulpina comuna ,au camila ca simbol mobil si sunt lasati de creator sa traiasca exact acolo unde isi au statele !
  • -6 (38 voturi)    
    si arabii si evreii au incercat sa cucereasca (Marţi, 28 februarie 2012, 22:20)

    David ben Ion [anonim]

    Europa!daca nu a reusit planul lor,acum strugurii sunt acri ..Europa s-a decolonizat de arabi prin lupta Spaniei si de evrei prin lupta tuturor natiunilor europene...
  • 0 (44 voturi)    
    ete na (Marţi, 28 februarie 2012, 22:37)

    Gig [anonim]

    ce sa ma mai fac, arunca pisica moarta in ograda altuia. Daca parintii lui au fost alungati din Europa acum are boala pe ei/noi, si da vina pe cine nu trebuie. Insa nu spune ca datorita Europei mai exista acum Israelul.
    Chestia cu musca...poate se uita la pera multe reality shows.
    PS. Poate o sa vad pe aici comentarii pro-israel sau anti-israel. Eu personal nu sint nici-pro nici contra.
  • -8 (26 voturi)    
    cantar (Marţi, 28 februarie 2012, 23:06)

    wlin [anonim]

    a spune ca Europa i-a dat afara pe evrei e la fel de gresit cu a spune ca evreii practicau omorul ritual.
    doar ca antisemitismul cantareste mult mai greu decat un derizoriu antieuropenism.
    • -7 (25 voturi)    
      amritii (Miercuri, 29 februarie 2012, 0:18)

      io dixit [anonim] i-a raspuns lui wlin

      ce-mi place mie victimizarea asta. in sfirsit ma simt si eu ca un adevarat cuceritor si nu ca un vierme. pe cine dracu vrea asta sa prosteasca (si va rog sa ma credeti ca nu sint antisemit).
  • -5 (23 voturi)    
    desteeeeeeeeeeeeeept (Miercuri, 29 februarie 2012, 0:06)

    her [anonim]

    "In urma cu 70-80 de ani, singurii europeni din Europa erau evrei ca parintii mei". Ba, ma lasi!
  • -7 (23 voturi)    
    oy vey!! (Miercuri, 29 februarie 2012, 0:09)

    cocosila [utilizator]

    cat resentiment ... nu ca nu ar avea motive, dar in general, intelighentia evreiasca este ceva mai rezervata cand vine vorba de verdicte si vinovati. Toata lumea stie cine cum s-a comportat de-a lungul istoriei cu evreii. Dar sa vi in Europa ca sa le spui europenilor ca sunt niste calai si niste tirani nu mi se pare chiar cea mai buna strategie.

    Si apoi daca e chiar asa de dispus la "compromis" de ce au tinut evreii atata la identitatea lor religioasa si etnica si nu facut compromisul acela mare?

    bineinteles, fiind un romancier, cade foarte usor in retorica. Iar retorica, atunci cand atinge teme istorice si politice devine demagogie.
  • +15 (35 voturi)    
    „Europenii” comentează, deși habar nu au ce. (Miercuri, 29 februarie 2012, 0:20)

    High [utilizator]

    Văd pe aici destui „europeni verzi”. Marginali și mărginiți, așa, ca de la „sat”. Fiindcă cei de la orașe sunt, așa cum bine spunea Amos Oz, cosmopoliți; adică oameni cărora puțin le pasă de ce rasă e cel de lângă el, de ce religie, etnie ș.a.; importantă pentru o persoană „urbană” - în comportament, limbaj, cultură - este calitatea umană a celui din fața lui / de lângă el. Însă adversarii cosmopolitismului - cum iarăși bine a subliniat scriitorul - au fost neînduplecați și criminali: toate mișcările extremiste, fie ideologice (comunism, fascism, militarism, neonazism, maoism ș.a.), fie religioase (islamism radical) au căutat să distrugă cultura orașului, adică tocmai cosmopolitismul.
    În al doilea rând (sau în primul, de fapt): Amos Oz a făcut ceva pentru lumea asta, el va rămâne în amintirea ei pentru totdeauna. Clevetitorii, cei care au mereu câte o înjurătură și un scuipat pentru oricine realizează ceva cu adevărat important în viață, exact cu atât vor rămâne: cu ceea ce împroașcă ei!
    • +2 (30 voturi)    
      Take a chill pill (Miercuri, 29 februarie 2012, 10:24)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui High

      " adică oameni cărora puțin le pasă de ce rasă e cel de lângă el, de ce religie, etnie ș.a.".
      Daca evreii erau asa de cosmopoliti atunci erau de mult asimilati.... Intr- adevar, ei promoveaza universalism dar pe de alta parte sunt foarte etnocentrici.
      • -4 (10 voturi)    
        exact (Vineri, 2 martie 2012, 3:32)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui cocosila

        asta este adevarul. cand a fi nationalist este impotriva lor sustin universalim, sunt cosmopoliti. cand insa sunt majoritari atunci vorbim de identitate nationala, culturala, valori traditionale etc.
    • -2 (6 voturi)    
      man you're high (Sâmbătă, 3 martie 2012, 14:52)

      Bula [anonim] i-a raspuns lui High

      Itic junior il intreaba pe Itic senior:
      - Colegii imi spun la scoala ca toti oamenii isi depun economiile la noi.
      Seniorul ii raspunde:
      - Da, pentru ca noi suntem poporul ales.
      Juniorul: - Dar cica nu este normal ca noi sa nu-i mai dam inapoi.
      La care seniorul: - In acest caz este vorba de antisemitism!
    • -1 (5 voturi)    
      mirare (Sâmbătă, 3 martie 2012, 18:04)

      Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui High

      Dar unde vedeţi dumneavoastră destindere "cosmopolită" la acest venerabil romancier? Atunci cînd vii în vizită şi principalul tău subiect de discuţie este sălbăticia (închipuită sau falsă) a gazdei, se cheamă că eşti destul de provincial... Atunci cînd eşti un om cu adevărat mare, vei găsi, cu siguranţă, lucruri mai importante de spus. Şi, în spiritul toleranţei pe care o afişezi, vei pune în lumină mai degrabă ceea ce ai în comun cu adversarii (!?) tăi, iar nu ceea ce te desparte de ei...
  • -4 (20 voturi)    
    păi, nu era vorba că.... (Miercuri, 29 februarie 2012, 0:52)

    antonioni [anonim]

    Europa e produsul culturii IUDEO-creştine?
  • -7 (25 voturi)    
    E usor sa sa arunci toata vina asupra altuia (Miercuri, 29 februarie 2012, 1:56)

    V.R. [utilizator]

    Eu sunt un sustinator al Israelul tocmai pentru ca este o tara civilizata cu care Europa are multe valori comune. Insa daca nu exista o civilizatie europeana in care evreii sa poata ocupa nisa de comercianti si de filozofi, astazi aveau acelasi nivel de civilizatie ca fratii lor arabi.

    Poate in loc sa critice europenii, d-l Amos mai bine ar incerca sa priveasca obiectiv propriul popor. Dintotdeauna evreii au facut caz din a se mandri prin cat de diferiti sunt ei de populatia majoritara. Doar un exemplu contemporan: in New York, multi evrei nu sarbatoresc Craciunul si chiar se ofenseaza daca le spui "Craciun fericit!" in loc de "sarbatori fericite". Ei au avut mereu probleme de PR cu populatiile gazda, care in timp s-au acumulat si au favorizat orori precum Holocaustul. Nu neg Holocaustul si cred ca Hitler si ai lui au avut 99% din vina pentru acest genocid, insa cred ca si ei (ca popor) au o particica de responsabilitate pentru ce li s-a intamplat.
    • -6 (22 voturi)    
      Corect (Miercuri, 29 februarie 2012, 9:42)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      Majoritatea evreilor ii incrimineaza pe europeni pentru tot ce li s-a intamplat de-a lungul timpului incepand cu masacrele inchizitiei din Spania si terminand cu holocaustul nazistilor dar n-am vazut niciodata sa recunoasca faptul ca Europa a fost cea care i-a civilizat, le-a permis sa-si dezvolte calitatile, si sa le puna in valoare, i-a acceptat atunci cand fugeau de saracia si persecutiile din lume araba. Daca ramaneau pe teritoriul actual al Israelului, lumea habar n-avea ca exista evrei, erau toti arabi.
  • -2 (26 voturi)    
    ciudat (Miercuri, 29 februarie 2012, 9:45)

    neutrul [anonim]

    este ca indiferent de comentariile de mai sus fie ca sunt mai acide la adresa d-lui Amos fie mai neutre si chiar proisraeliene sunt notate constant cu voturi negative. Este un singur comentariu destul de laudativ la adresa d-lui Amos care are +8 voturi. Sunt curios cate voturi negative voi lua in urma acestei observatii!
    • -5 (23 voturi)    
      surprinzatoare multitudinea de "minusuri" (Miercuri, 29 februarie 2012, 11:34)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui neutrul

      surprinzatoare multitudinea de "minusuri", cineva abuzeaza de tehnologie, ori "chibutz-arii" sunt majoritari pe HN.
      No offence
      • -3 (17 voturi)    
        Foarte ciudat (Miercuri, 29 februarie 2012, 22:54)

        Gig [anonim] i-a raspuns lui MG

        Exact, asta am observat si eu, nu sint ecit vreo 2 sau trei comentarii cu plusuri. Ma gandeam daca erau atit de multi cititori cu alte ganduri decit cei care au comentat, oare de ce nu au aparut si mesaje de la ei? Si eu cred ca este un abuz, ori cineva cunoaste un glitch la cum sa voteze de "n" ori.
        Hmmm...
        • -1 (5 voturi)    
          exact! (Sâmbătă, 3 martie 2012, 18:17)

          Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui Gig

          Mă pregăteam să scriu acelaşi lucru... Ce se întîmplă, fraţilor? Oricum, fenomenul e semnificativ... Şi asta în condiţiile în care comentariile "anti" sînt moderate, civilizate şi pline de umor...
  • -6 (22 voturi)    
    civiliazatie evreiasca (Miercuri, 29 februarie 2012, 12:24)

    andrei [anonim]

    nenea asta ii cu multe subiecte pe aratura, dar faza cu ,,este esenta civilizatiei evreiesti... curajul de a-l critica pe Dumnezeu" este penibil magana cum laude, pai din motivul asta v-a batut Dumnezeu" si o sa va mai bata. Cu un stat infiintat in 1948 nu se poate vorbi de o civilizatie evreiasca...iar evreii din antichitate, erau doar bieti pastori de capre si oi cu atat mai putin civilizati.
    • +5 (21 voturi)    
      pastori destepti (Miercuri, 29 februarie 2012, 16:21)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui andrei

      "Erau niste biesti pastori de capre si oi cu atat mai putin civilizati".
      Da, niste pastori care au dat lumii monoteismul, Biblia si pe Iisus. Tu ce fel de pastor esti? Unul cam prost, se vede.
      • -5 (15 voturi)    
        numai ca (Miercuri, 29 februarie 2012, 23:02)

        dodo [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

        evreii nu prea cred in Iisus.
        • -1 (13 voturi)    
          voturi false (Vineri, 2 martie 2012, 1:01)

          millivanilli [anonim] i-a raspuns lui dodo

          Hotnews va rog sa rezolvati aceasta problema. Cineva anume voteaza de pe mai multe conturi, astfel nu se explica de ce atitea voturi negative fara a fi aduse argumente. De ex. ceea ce a scris dodo mai sus, daca cineva il contrazice pai sa aduca un argument, altfel acel cineva care tot baga minusuri se da singur de gol.
      • -2 (10 voturi)    
        si inca ceva (Vineri, 2 martie 2012, 11:00)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe

        primul genocid: evreii au luat tara Caanan (Israel) prin forta si uciderea completa a populatiei oraselor.
        Faza cu sclavia in Egipt este contestata deoarece singura mentiune din acea perioada este a unor triburi nomade numite habaru (seaana la nume cu hebrew) care nu erau sclavi ci mercenari insarcinati cu apararea granitelor Egiptului.
        Stalpul de foc si coloana de fum nu sunt altceva decat metoda de coordonare a deplasarii armatelor din acea perioada si a fost imprumutata inclusiv de Alexandru Macedon dupa cucerirea Egiptului.
  • +7 (25 voturi)    
    Atotputernicul (Miercuri, 29 februarie 2012, 13:31)

    poporul evreu [anonim]

    Atotputernicul sa binecuvanteze poporul evreu si Israel!

    Nu, nu sunt evreica, am toata admiratia pentru acest popor ! minunat care a reusit in mod miraculos sa supravietuiasca 2000 de ani in exil ! imprastiati prin toata lumea, si-au pastrat identitatea!!!!!!! si a reusit sa supravietuiasca celui mai mare cosmar : holocaustul, acest popor care a dat atatea LUMII !
    Fiecare neam, tara am avea de invatat ceva BUN de la EVREI !
  • -7 (19 voturi)    
    evrei.... (Miercuri, 29 februarie 2012, 15:08)

    luci30 [utilizator]

    s-au civilizat si culturalizat in Europa pe care acum o reneaga si invinovateste,Europa care leA OFERIT UN STAT. Citi evrei cu diplome au plecat din RO,scolarizati pe banii romanilor..... imi amintesc ca evrei aveau magazinul lor,cantina lor-care le ducea mincarea acasa-si multe alte facilitati,platite de diaspora evreiasca,Crucea Rosie internationala,sub ochii indulgenti ai comunistilor,care-si infometau poporul.Au avut un regim preferential,dar ptr. ei niciodata nu a fost destul.....nici Isus,nici bani,nici tara unde au stat sau unde stau,vesnic nemultumiti ,vesnic certareti , si chiar mai mult.....neadaptati sa traiasca in buna vecinatate cu cei din jur
  • -6 (20 voturi)    
    Europa (Miercuri, 29 februarie 2012, 15:26)

    Gheorghe Hagi [anonim]

    "Acest mic continent, Europa, a varsat mai mult sange nevinovat decat toate celelalte continente"

    Cat de desprins de realitate trebuie sa fii ca sa spui o asemenea neghiobie! Ori este o miselie cinica, motivata ideologic, ori este pur si simplu naivitate sau ignoranta. Mi-e si jena sa mai argumentez, atat de gogonata este zicerea. Mult hulita (pe drept) Inchizitie a facut cateva mii de crime, in citeva sute de ani. Mai are rost sa amintesc cate milioane de crime a facut comunismul chinez, in cateva zeci de ani, de ex? Cine spune enormitatea asta habar n-are sau ignora cu buna stiinta toate barbarismele greu de imaginat pentru un european din istoria Asiei, Africii sau Americii pre-columbiene.

    Realitatea este alta: aces continent mic, Europa, a facut mai mult pentru civilizatia umana decat toate celelalte continente la un loc.
    Iti trebuie doar un minim de bun simt sa-ti dai seama de asta, nu colocvii selecte la Ateneul Roman. Insa pentru oamenii cosmopoliti ca domnul Amos adevarurile simple, evidente, sunt respinse cu strimbaturi de nas si inlocuite cu ineptii savante care gadila placut egoul. Doar suntem oameni de cultura si arta, nu?
  • +6 (24 voturi)    
    Invidia (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:07)

    Marin [anonim]

    Ma uit pe o lista a laureatilor Nobel in diverse stiinte de origine evreiasca si o compar cu o lista a laureatilor de origine româna... asta spune totul. In timp ce evreii studiaza si creaza, noi stam si ne exprimam frustrarile si invidia pe forum. Ne si ajuta, al naibii.

    Prim-ministrul a zis-o cel mai bine: LA MUNCA, FRATILOR!
    • -3 (17 voturi)    
      invidia??? (Miercuri, 29 februarie 2012, 23:00)

      alecu [anonim] i-a raspuns lui Marin

      Crezi ca de asta imi arde mie? Invidia ca o tara (popor) are mai multi laureati Nobel???
      Daca unii nu sunt de acord cu seea ce spune acest scriitor, nu inseamna ca sunt frustrati, invidiosi, etc. Fiti si voi mai descuitati la minte fratilor.
  • -2 (18 voturi)    
    Hai ca nu mai inteleg nimic (Joi, 1 martie 2012, 2:30)

    V.R. [utilizator]

    In articolele in care imi exprim sprijinul fata de Israel in conflictul sau cu terorismul islamic, primesc minusuri si sunt acuzat ca sunt agent al Mossadului.

    In articolele in care critic anumite atitudini ale evreilor si imi apar propria civilizatie, cea europeana, in fata criticilor evreiesti, iarasi primesc minusuri.

    Singura explicatie la care ma pot gandi ca pe forumul asta sunt cateva persoane cu personalitati multiple, care sustin atat sovinismul evreiesc cat si terorismul arab.
    • -6 (10 voturi)    
      evident (Vineri, 2 martie 2012, 3:34)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      e vorba de itzik si varul sau, ahmed, cei oprimati de catre europeanul cel rau.
  • -5 (11 voturi)    
    un pic de istorie (Vineri, 2 martie 2012, 0:13)

    niu [anonim]

    dpdv istoric Europa a fost mai mult cucerita de arabi si evrei decat invers.

    a se citi un pic de istorie... in loc de articolashe asa mici ca asta.

    mai e si plin de logica ieftina si usor de digerat...
  • -1 (5 voturi)    
    toate aberatiile au loc aici =)) (Duminică, 4 martie 2012, 8:56)

    =)) [anonim]

    "Arabii se uita la noi, israelienii, si nu vad victime. Vad o extensie a Europei colonizatoare si tirane."

    oare cum poti confunda un israelian care se instaleaza pe pamantul tau si te inghesuie in lagare drept "victima"??? =))))))))))

    scriitorii au o imaginatie colosala, intr-adevar :D
  • 0 (2 voturi)    
    Palestina (Luni, 5 martie 2012, 15:37)

    PALES MANES [anonim]

    Evreul nostru spune ca s-a retras in Palestina. Dupa ce s-au asezat acolo, au inceput sa le demoleze casele, sa-i alunge si sa-si faca case in locul lor. Dupa aceea nu au mai recunoscut Palestina. Ei sunt cei mai buni, toti ceilalti sunt antisemiti, criminali, excroci !!!!!!!!!!!//(editat de HotNews.ro)
  • -4 (4 voturi)    
    SUNT SCARBIT (Marţi, 6 martie 2012, 16:15)

    silviu [anonim]

    atata varsare de ura, antisemitism si primitivism e de necrezut. si mai spunem ca suntem civilizati.
    dece nu s au convertit daca cred in comprmis? chiar trebuie sa fi total inept sa intrebi asta.
    sa iubesti un continent care ti a ucis 6 milioane de conationali? chiar trebuie sa fi stupid
    regret dar amos oz a gresit venind intr o tara cu oameni primitivi, care de fapt isi merita soarta
    • +1 (1 vot)    
      "Continentul" ţi-a ucis conaţionalii? (Marţi, 6 martie 2012, 18:27)

      Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui silviu

      Domnule, cădeţi în eroarea tuturor şovinilor, rasiştilor şi profesioniştilor urii: cum puteţi spune: "un continent ţi-a ucis..."? Se judecă numai la persoană, eventual poţi încrimina, cu multă grijă pentru nuanţe, o categorie, o pătură socială, dar cum poţi spune: "continentul ţi-a ucis conaţionalii"? Îmi pare rău, e o insultă la adresa celor nevinovaţi, locuitori ai acelui continent incriminat. Eu nu am ucis pe nimeni, domnule. Şi nici mama, şi nici tata, şi nici bunicii mei! Eu am fost crescută în spiritul toleranţei religioase şi naţionale şi, asemenea mie, milioane şi milioane de europeni! Dumneavoastră semănaţi ura!
    • +3 (3 voturi)    
      ?Cine? Unde? Care? (Marţi, 6 martie 2012, 20:58)

      Gig [anonim] i-a raspuns lui silviu