Boala provocată de Omicron este mai puțin gravă chiar și la cei nevaccinați contra Covid-19 - studiu sud-african

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 14 ianuarie 2022, 13:11 Actualitate | Coronavirus


Omicron
Foto: DreamsTime
Persoanele nevaccinate infectate cu varianta Omicron a coronavirusului ar putea fi mai puțin predispuse la forme grave de boală sau la deces decât în cazul variantelor anterioare, a arătat vineri un studiu sud-african, citat de Reuters.

Studiul, realizat de Institutul Național de Boli Transmisibile (NICD) din regiunea Western Cape, care nu a fost încă revizuit de alți cercetători, a comparat aproximativ 11.600 de pacienți din primele trei valuri COVID-19 cu aproximativ 5.100 din valul determinat de Omicron, care a început în noiembrie.

Studiul vine în condițiile în care răspândirea fulgerătoare a tulpinii Omicron la nivel global a avut tendința de a provoca o boală mai puțin gravă și, proporțional, mai puține internări în spital și decese, decât variantele anterioare.

De aceea, oamenii de știință încearcă să determine în ce măsură acest lucru se datorează ratelor mai ridicate de imunitate generate de vaccinare sau de boli anterioare, sau dacă Omicron este în mod intrinsec mai puțin virulent.

Studiul a concluzionat că aproximativ un sfert din riscul redus de îmbolnăvire severă cu Omicron a fost atribuit caracteristicilor virusului în sine.

"În valul determinat de Omicron, rezultatele severe ale COVID-19 au fost reduse în principal datorită protecției conferite de infecția anterioară și/sau de vaccinare, dar virulența intrinsecă redusă poate fi responsabilă pentru un risc mai mic cu aproximativ 25% de spitalizare severă sau de deces în comparație cu Delta", se arată în studiu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5070 vizualizari

  • -7 (55 voturi)    
    Ahahhahahaaa (Vineri, 14 ianuarie 2022, 13:14)

    Luk [utilizator]

    Asta o sa-i doara rau pe isterici :)))))
    • +6 (42 voturi)    
      Nope (Vineri, 14 ianuarie 2022, 14:29)

      mihai32 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Pe isterici ii doare ca "Nole" nu mai intra in Australia. Fac crize si spume...
      • -6 (22 voturi)    
        Chiar? (Vineri, 14 ianuarie 2022, 14:33)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui mihai32

        Lasa sa nu intre, era culmea sa-l castige de 10 ori. Sa mai castige si altii, chiar daca-s mai slabuti.
        Asa-i in tenis, nu? :)
      • -4 (22 voturi)    
        Nole e deja in Australia (Vineri, 14 ianuarie 2022, 14:40)

        novax [utilizator] i-a raspuns lui mihai32

        Si va castiga Open’ul coloniei penale. Sa moara Rio Tinto daca te mint.
    • +5 (17 voturi)    
      Bai nene (Vineri, 14 ianuarie 2022, 14:37)

      dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Tu intelegi ce scrie in articolul asta? De exemplu, scrie ca impactul acestui virus asupra organismului uman a fost redus de VACCINARE si/sau TRECERE prin boala.
      Te bucuri ca prostu' si zau ca nu inteleg de ce.
      Ar trebui sa zici merci alora care s-au vaccinat si alora care s-au imbolnavit (poate si din cauza ta) si sa aprinzi o lumanare pentru bietii oameni care au murit din cauza virusului.
    • +3 (3 voturi)    
      "un risc mai mic cu aproximativ 25%" (Vineri, 14 ianuarie 2022, 21:06)

      Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Oare reducerea de 25% e suficientă ca să putem spune că Omicron e "vaccinul natural"?
  • -4 (48 voturi)    
    Mai este oare cazu să se impună vaccinurile? (Vineri, 14 ianuarie 2022, 13:24)

    BEDE [utilizator]

    În aceste condiții, mai este oare cazul să se impună restricții pentru cei nevaccinați? Doar s-a văzut că omicron s-a răspândit rapid în UK, unde mulți au fost vaccinați. Și s-ar părea că nici cei care au făcut doza booster nu sunt protejați de omicron.
    Ori se fac alte vaccinuri, ori să ne mai lase cu acestea care au fost dezvoltate și testate pentru alt virus decât cel care se răspândește acum.
    Și dacă se va face alt vaccin pentru omicron, cred că nu mă voi vaccina. În mai 2021 m-am vaccinat pentru că era alt virus, care de multe ori avea efecte grave și riscurile erau mai mari. Acum însă pare-se că va ajunge să fie cam ca și gripa.
    În 2020, când am spus că este posibil ca acest COVID-19 să ajungă ca gripa am primit o grămadă de minusuri. De unde se vede că mulți preferă să nu gândească la toate posibilitățile și s-ar constitui într-un fel de inchiziție.
    • -3 (19 voturi)    
      Nu, nu mai este cazul (Vineri, 14 ianuarie 2022, 14:33)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      .
    • 0 (24 voturi)    
      da, normal ca trebuie impuse! (Vineri, 14 ianuarie 2022, 15:06)

      Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      vrei sa o omori pe bunica si vrei sa-i prinda sfarsitul de an pe cei de la Pfizer si Moderna fara prime grase precum au avut anul trecut?
  • +6 (14 voturi)    
    400% x (100% - 25%) = 300% (Vineri, 14 ianuarie 2022, 14:09)

    Antenistontel [utilizator]

    creste riscul de infectare de 4 ori si scade riscul de boala grava sau deces la infectatii nevaccinati cu 25%.
    e de bine!
    • +4 (12 voturi)    
      Mda (Vineri, 14 ianuarie 2022, 16:48)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Dar ce sa te faci cu analfabetii functionali . Cred ca o batem din nou recorduri , e doar cu 25% mai bland decat originalul si nimeni nu se mai fereste .
      • +3 (5 voturi)    
        Peste 10 zile vom bate recordul (Vineri, 14 ianuarie 2022, 21:11)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        pandemiei de 18.800 cazuri pe zi, record stabilit pe 19 Octombrie 2021
        Deja am ajuns la aproape 10.000 cazuri pe zi, iar creşterea cazurilor e mai rapidă decât oricând de la începutul pandemiei.
        Sursa: https://bit.ly/3FtoYj5
  • -4 (24 voturi)    
    Sa nu uitam sa iubim.....vaccinul! (Vineri, 14 ianuarie 2022, 15:33)

    mike123 [utilizator]

    Hai sa bagam cit mai multe si mai repetitive!
    Ziua si vaccinul....sosocii sa se abtina!
  • +13 (17 voturi)    
    E clar (Vineri, 14 ianuarie 2022, 16:26)

    JohnR [utilizator]

    Am asistat si inca asistam la procesul de maturizare al unui virus din familia coronavirusurilor. Nici primul nici ultimul. Vaccinurile sunt imediat depasite. Au avut ceva efect prima data la persoane care nu au fost infectate anterior de un coronavirus. Paranoia ce controleaza clasa politica globala cu pasapoarte, certificate si restrictii e adevaratul inamic public.