Noile restricții pentru persoanele nevaccinate anti-COVID, adoptate în Franța: Nu mai au voie nici cu test negativ în restaurant, în tren sau în avion

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 13 ianuarie 2022, 10:32 Actualitate | Coronavirus


Omicron
Foto: Dreamstime
Senatul Franţei a adoptat în noaptea de miercuri spre joi ultimele măsuri ale Guvernului de înăsprire a restricțiilor pentru persoanele nevaccinate împotriva COVID-19, inclusiv introducerea paşaportului de vaccinare, întâmpinate cu proteste de o parte a opiniei publice, mai ales după criticile dure ale preşedintelui Emmanuel Macron la adresa nevaccinaţilor, scrie Reuters.

Noile restricţii şi introducerea paşaportului de vaccinare fuseseră deja aprobate de Adunarea Naţională în cursul acestei luni, iar Senatul le-a adoptat cu 249 de voturi "pentru" şi 63 "împotrivă".


Cei nevaccinați, excluși de la viața socială chiar dacă nu au Covid




Senatorii au dat undă verde prevederilor ce impun ca persoanele nevaccinate să nu mai aibă acces în restaurante, spaţii culturale, trenuri pe distanţe lungi şi curse aeriene. Până acum, nevaccinaţii puteau prezenta un test negativ COVID.

Senatul a decis ca aceste reguli mai stricte să se aplice doar dacă numărul pacienţilor cu COVID-19 în spitalele din Franţa depăşeşte 10.000, scrie Agerpres, citând dpa. În acest moment, sunt internaţi în jur de 24.000 de bolnavi COVID.

Pe viitor, cei care s-au infectat şi s-au vindecat de COVID-19 vor fi eligibili pentru un paşaport de vaccinare, care permite acces neîngrădit la facilităţi şi evenimente.

Paşaportul de vaccinare li se aplică persoanelor de 18 ani şi peste.

Călătoriile pe distanţe lungi vor fi totuşi permise, pentru motive excepţionale, fără test şi fără dovada de vaccinare.

Cei care şi-au făcut programare pentru a se vaccina vor primi acces temporar dacă prezintă un test negativ.

Senatul a respins însă introducerea de sancţiuni mai aspre şi regula care obliga restaurantele să verifice identitatea clienţilor, parlamentarii considerând că astfel de controale sunt doar în responsabilitatea poliţiei.

Numărul de infectări cu coronavirus a crescut accelerat în ultimele săptămâni în Franţa, unde varianta Omicron este acum dominantă. Miercuri au fost raportate aproape 361.719 de cazuri noi şi 246 de decese în spitale.

Profesorii din Franța au anunțat pentru joi un protest în masă faţă de ceea ce ei acuză a fi un eşec al Guvernului de a adopta o politică antiepidemică coerentă în şcoli.

Macron și membrii partidului său de guvernământ și-au intensificat campania în acest an împotriva persoanelor nevaccinate anti-COVID.
  • "Cei nevaccinați, chiar vreau să-i enervez. Și așa vom continua, până la final. Asta e strategia", a spus marți Emmanuel Macron.
  • "Atunci când libertatea mea o amenință pe cea a altor oameni eu devin iresponsabil. O persoană iresponsabilă nu mai este un cetățean”, a mai spus Emmanuel Macron.
Declarația sa a stârnit o furtună politică în mijlocul examinării în primă lectură în Adunarea Națională a proiectului de lege care transformă permisul de sănătate într-un carnet de vaccinare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2327 vizualizari

  • -13 (67 voturi)    
    ca sa intelegem stiinta din spate (Joi, 13 ianuarie 2022, 10:40)

    Itsoc [utilizator]

    o persoana vaccinata care transmite virusul peste tot poate participa in societate dar una nevaccinata care are un test negativ deci nepurtatoare de virus nu poate face nimic.

    pentru ca asa zice stiinta, e mai bine cu virus de vaccinat decat fara virus deloc.

    iar majoritatea inca are impresia ca toata asta e despre un virus apocaliptic in timp ce toti din guvern au dat petreceri in plin lockdown pentru sclavii inchisi in case.
    • +6 (22 voturi)    
      Lasa gargara covidiot (Joi, 13 ianuarie 2022, 15:22)

      palos [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      90% dintre morti sunt nevaccinati. Canta la alta masa
      • +1 (11 voturi)    
        dar poate sunt infectati (Joi, 13 ianuarie 2022, 16:58)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui palos

        de unul vaccinat pozitiv ce umbla liber prin lume...

        Fie si numai 10 % morti dintre vaccinati, de ce este permis sa se infecteze de catre vaccinatii pozitivi?
  • -9 (49 voturi)    
    Pai (Joi, 13 ianuarie 2022, 10:40)

    Luk [utilizator]

    Cineva o sa plateasca pentru asta. Sa fie sanitari.
  • -8 (36 voturi)    
    Macron vs Orban (Joi, 13 ianuarie 2022, 10:42)

    SB11 [utilizator]

    https://sport.hotnews.ro/stiri-teamball-25294309-cmpionatul-european-handbal-masculin-2022-conditii-sanitare-relaxate-ungaria-slovacia-jucatori-franta-nikola-karabatic.htm

    care e dictatorul? Macron sau Orban?
    • -9 (29 voturi)    
      Hehe (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:07)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui SB11

      Din articolul pe care l-ați referențiat rezultă, interesant, că, dacă Orban nu e dictator, în mod cert handbaliștii francezi și-ar dori ca el să fie. Dictatura (sanitară, în cazul ăsta, dar dacă merge sanitară, merge de orice tip) e chiar o chestie bună, par să considere sportivii francezi. Nici nu mă mir, așadar, că în Franța a mers atât de lin adoptarea în Parlament, cu imensă majoritate, a unor restricții care oficializează tratamentul cetățenilor ne-vaccinați ca cetățeni de rangul doi. Adică discriminare din cea mai fățișă. Exact păcatul de care intelighenția occidentală pretindea că se ferește ca de dracu până înainte de Covid...
      Sau nu știu, poate e doar invidia că unii pot trăi normal și ei nu... La nivel uman îi înțeleg, am trăit și noi pe aici sentimente similare cu ceva decenii în urmă.
    • +4 (6 voturi)    
      "care e dictatorul? Macron sau Orban?" (Joi, 13 ianuarie 2022, 21:59)

      Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui SB11

      Ungaria, cu o populaţie pe jumătate cât România, are 40.000 morţi de Covid (România are 60.000)
      Ungaria e pe locul 4 din lume şi pe locul 2 din UE ca bilanţ total al pandemiei (nr. decese per milion locuitori)
      În acelaşi clasament, Franţa e pe locul 39 din lume.
      Sursa: https://www.worldometers.info/coronavirus

      Care e dictatorul?
      Cel care şi-a lăsat cetăţenii să moară?
      Sau cel care şi-a protejat cetăţenii?
  • -6 (58 voturi)    
    Asta inseamna sa lupti impotriva propriului (Joi, 13 ianuarie 2022, 10:42)

    Ion Popescu NT [utilizator]

    popor.

    Cand unei persoane perfect sanatoasa ii se interzice sa isi poata trai viata pentru ca nu se supune unui dement ca Macron.
    • +5 (17 voturi)    
      Care popor? (Joi, 13 ianuarie 2022, 15:09)

      georgy23 [utilizator] i-a raspuns lui Ion Popescu NT

      Navaccinatii sunt o minoritate in Franta, un mic grup de extremisti obraznici impotriva carora Macron lupta cu succes.
      • -4 (6 voturi)    
        tine-o tot asa (Joi, 13 ianuarie 2022, 17:40)

        Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui georgy23

        ca scuza "asa mi-au spus superiorii" nu a tinut nici dupa al doilea razboi mondial
  • -8 (40 voturi)    
    ... (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:08)

    sentenced [utilizator]

    "O persoană iresponsabilă nu mai este un cetățean"

    Pai bossulica, daca tot vorbim de responsabilitate, de ce nu isi asuma nimeni responsabilitatea pentru efectele adverse ale vaccinului? Adica, responsabilitatea este o strada cu doua sensuri, dar esti obligat sa te vaccinezi pe propria raspundere. Un non-sens, noaptea mintii. Ma rog, asa e in dictaturi, dar macar hai sa nu mai pretindem ca traim in democratii in care libertatile individuale conteaza.
    • +11 (33 voturi)    
      hehe (Joi, 13 ianuarie 2022, 12:59)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Bai bosulica, care efecte adverse? Sunt deja vaccinate peste TREI MILIARDE de persoane.

      Adica 3.000.000.0000 de persoabe. Ai auzit de vreo epidemie de solzi, ai vazut murind oameni pe steada din cauza vaccinului???
      Mai bine ti-ai asuma ca esti prost sau rus si ai promite ca nu te vaccinezi. E o bucurie faptul ca va rariti accelerat, respobsabil mic care esti tu.
      • -7 (19 voturi)    
        Nu stiu despre efecte adverse (Joi, 13 ianuarie 2022, 15:02)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Nu stiu despre efectele adverse, dar vad ca alea 10 miliarde (adica 10.000.000.000) de doze de vaccinuri au facut minuni. Covid19 aproape ca a disparut pe intreaga planeta, multa lume a si uitat ca a existat.
        • +3 (13 voturi)    
          prostii (Joi, 13 ianuarie 2022, 16:53)

          delco [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          vezi cati morti au fost acum un secol cu gripa spaniola si cati sunt acum. Si pandemia continua din cauza idiotilor nevaccinati din cauza carora au aparut noile mutatii
          • -5 (7 voturi)    
            las-o mai usor ca incepi sa-ti crezi (Joi, 13 ianuarie 2022, 17:46)

            Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui delco

            propria propaganda.
            Au spus-o nenumarati experti: Nu ai cum sa vaccinezi intreaga planeta la fiecare 6 luni si de pomana ai face-o cu un vaccin care oricum nu previne infectarea si implicit raspandirea.
            Sutele alea de mii de cazuri / zi din vest in randul unor populatii vaccinate nu pot favozira aparitia de noi mutatii?
          • -1 (1 vot)    
            Prostioare (Vineri, 14 ianuarie 2022, 16:27)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui delco

            Nu poti compara SARS COV cu gripa spaniola, nimeni nu poate si nimeni n-a incercat macar.
            E adevarat ca sunt tot soiul de ciudati pe lume...
      • -5 (17 voturi)    
        Ia de aici (Joi, 13 ianuarie 2022, 15:14)

        NeverBin [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        o statistica din septembrie pe site-ul Parlamentului European:

        https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/B-9-2021-0475_EN.html

        Dar asa ceva nu o sa vezi niciodata in media pentru ca ar incetini campaniile de vaccinare.

        S-a mers doar cu expresia "beneficiile depasesc riscurile".
  • +11 (39 voturi)    
    Masurile (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:12)

    mirceapanait [utilizator]

    au legatura cu blocarea sistemului sanitar, nu neaparat cu puterea de infectare a vaccinatilor vs nevaccinati.

    Momentan spitalelele la ATI sunt pline de persoane nevaccinate, asa cum o arata statisticile, blocandu-le astfel sansele altor cazuri grave pentru interventii.
    Unui copil i se poate refuza o operatie de apendicita pt ca un nevaccinat a ales sa faca cum il taie capul. Iar spitalul nu a putut sa il refuze pe nevaccinatul in stare grava, pe regula primului venit.

    Ca sa nu mai vorbim ca un nevaccinat se recupereaza mult mai greu decat un vaccinat (asta daca se mai recupereaza), punand astfel presiune pe intreaga societate.
    • -6 (28 voturi)    
      esti delusional sau te minti singur (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:44)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui mirceapanait

      Daca masurile au legatura cu blocarea sistemului sanitar de catre nevaxati, de ce nu adopta o masura prin care le refuza internarea (sau sa ii puna sa plateasca)? Si ne reluam cu totii vietile normale.
      Oricum, prin masurile adoptate, deja le incalci drepturile, asa ca nu ar mai conta inca o incalcare.
      Dar nu, pentru orice om care inca mai e cu picioarele pe pamant este evident ca exista o alta motivatie pentru tot ce se intampla acum in lume. Cel mai probabil miza este inlocuirea unui vechi sistem cu unul nou in care fraierii trebuie sa fie obedienti (muncesti, consumi, mori), in timp ce elitele fac party-uri ca in vremurile bune.
      • +11 (17 voturi)    
        Pentru ca (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:37)

        mirceapanait [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

        Nu s-ar putea vreodata adopta o masura ca sa se refuze internarea pacientilor in stare foarte grava, decat daca nu mai sunt locuri in spital. Inclusiv daca nu are bani. Se merge pe regula primului venit.
      • -2 (4 voturi)    
        N-are legatura (Joi, 13 ianuarie 2022, 20:13)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

        Pur si simplu Macron are multi votanti ca @mirceapanait, asa ca ia masuri care sa le placa alora.
        Mai mult nu comentez ca ma blocheaza oamenii de la HN.
    • -5 (27 voturi)    
      spitalele sunt pline si de... (Joi, 13 ianuarie 2022, 12:08)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui mirceapanait

      1. persoane obeze care au uitat sa se opreasca din mancat.
      2. persoane cu cancer de plamani care si-au fumat viata
      3. persoane alcoolice cu cancer de ficat
      4. persoane cu dependente

      etc...

      ai vazut tu vreo interzicere de tigari, alcool?

      in plus, minti cu nerusinare, daca te uiti pe statistici o sa vezi ca-s mai multe persoane vaccinate in spital in momentul asta.

      si inca o chestie, sunt nevaccinat, am avut covid in octombrie, m-am pus pe picioare complet in 7 zile fara sa iau vreo pastila, despre ce vorbim aici?
      • -5 (7 voturi)    
        Inca unul (Joi, 13 ianuarie 2022, 19:09)

        wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        Am fost confirmat cu covid de 2 ori pana acum, la diferenta de 1 an. Ambele forme usoare, tratament acasa, simptome de raceala banala.

        Imi poate spune cineva logic si argumentat, fara propaganda "oficiala", cu ce m-ar ajuta sa ma vaccinez, asumandu-mi riscuri inutile?
    • -4 (30 voturi)    
      Prostioare (Joi, 13 ianuarie 2022, 12:34)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui mirceapanait

      De unde e aia cu nevaccinatul care se recupereaza mai greu? De unde scoateti toate memele astea de gradinita si cu cine va inchipuiti ca stati de vorba???
      • +3 (5 voturi)    
        "De unde e aia cu nevaccinatul" (Joi, 13 ianuarie 2022, 23:45)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Se găseşte pe undeva.
        CAUTĂ !
  • -7 (25 voturi)    
    Internari in spital (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:13)

    catalin_f [utilizator]

    E clar ,daca numarul de pacienti depaseste 10000 ,nevaccinatii sunt pedespsiti...dar daca cei 10000,sau mare parte din ei, sunt vaccinati ?!
  • -5 (27 voturi)    
    nevaccinati (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:20)

    drago [utilizator]

    Atentie Macron! Si nevaccinatii voteaza! Curind!
    • -2 (24 voturi)    
      cred ca va merge mai departe (Joi, 13 ianuarie 2022, 12:15)

      motanelul [utilizator] i-a raspuns lui drago

      cu nepermiterea in sala de vot a celor nevaccinati, il cred in stare la cum se poarta pana acum, dar daca Franta va merge chiar asa de departe insseamna ca se va compromite total. Sa impiedici atatea drepturi constitutionale pentru un CACAT
  • -3 (29 voturi)    
    parca era despre protectie (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:21)

    Alin Delin [utilizator]

    Naratiunea parca ne spunea ceva despre protectia noastra si a celor din jur.
  • -2 (34 voturi)    
    Nu o sa tina prea mult aceasta anormalitate (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:23)

    NeverBin [utilizator]

    Creste numarul proceselor in justitie iar acestea se vor castiga foarte usor dar in timp. In US, obligatiile de vaccinare ale lui Bideu sunt blocate unul cate unul in din ce in ce mai multe state in ultimele saptamani.

    De restrictionarea pe baza de vaccin se stia inca din vara lui 2020 in lumea conspirationistilor si iata ca s-a adeverit.
    • -4 (26 voturi)    
      Doar ca (Joi, 13 ianuarie 2022, 12:40)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui NeverBin

      Doar ca "liderii" si "expertii" se bazau pe varianta Delta, iar Omicronul le-a distrus planurile. Nimic din naratiunea oficiala nu mai merge (vaccineaza-te ca sa nu dai, vaccineaza-te ca sa nu intri in spital, vaccineaza-te ca sa-i protejezi pe ceilalti, 95% protectie etc).
      Pandemiile se manifesta in valuri care n-au nicio legatura cu "masurile" guvernelor (s-a vazut foarte limpede in Romania, toamna trecuta), cu mastile sau cu orice altceva.
      Imunitatea dobandita natural e in mod cert mai buna decat orice vaccin anti-SARS COV2, vaccinurile sunt eficiente doar o luna-doua, de murit mor doar batranii si cei din grupele de risc (asta inseamna ca EI trebuie vaccinati, nu toata lumea).
      Fuse si se duse.
      Daca francezii voteaza Macron, inseamna ca si-l merita, nimic complicat...
      • +2 (6 voturi)    
        "Omicronul le-a distrus planurile" (Joi, 13 ianuarie 2022, 22:06)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Păi cine a produs Omicronul în laboratorul de produs virusuri?
        Nu tot "Ei" ?
    • +5 (15 voturi)    
      Da, dar au platit scump (Joi, 13 ianuarie 2022, 12:47)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui NeverBin

      1.000.000 morti, mai multi dacat in toate razboaiele
      • -4 (8 voturi)    
        Mai taie (Joi, 13 ianuarie 2022, 14:56)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

        N-au ajuns la milion si probabil ca nici nu vor ajunge.
      • -7 (9 voturi)    
        Depinde de fiecara tara (Joi, 13 ianuarie 2022, 15:02)

        NeverBin [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

        Noi avem conditii proaste in spitale, ei au cea mai mare rata de obezitate din lume, 40% din populatie si e principala cauza de mortalitate acolo.

        Si mai e ceva care inca se aplica in toate tarile, inclusiv la noi, de sunt cifrele asa mari. Orice persoana decedata si testata pozitiv, indiferent de cauza mortii (chiar si daca iti cade un ghiveci in cap) este trecuta la covid...
        • +6 (10 voturi)    
          ??? (Joi, 13 ianuarie 2022, 16:34)

          polca [utilizator] i-a raspuns lui NeverBin

          "Orice persoana decedata si testata pozitiv, indiferent de cauza mortii (chiar si daca iti cade un ghiveci in cap) este trecuta la covid..."

          Ce dovezi ai pentru afirmatiile astea?
          • -4 (4 voturi)    
            Asta e procedura (Joi, 13 ianuarie 2022, 19:16)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui polca

            O gasesti pe net. Excepțiile sunt morțile violente sau din motive clare altele decât COVID (accidente auto, electrocutări s.a.m.d.)
            E în protocol, caută.
          • +5 (5 voturi)    
            "Ce dovezi ai" (Joi, 13 ianuarie 2022, 22:12)

            Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui polca

            Conspiraţioniştii n-au nevoie de dovezi, ei trăiesc în lumea lor ruptă de realitate, însă îşi imaginează că noi ceilalţi ("oile") trăim într-o lume falsă ("fake news"), într-un fel de "Matrix"
  • -7 (29 voturi)    
    revin (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:28)

    drago [utilizator]

    Se poate trage concluzia , asa cum a spus mai sus Itsoc , ca este mai important sa fii vaccinat decit sa fii sanatos!
    Aberant!
    In citeva luni vor fi alegeri in Franta. Ma intreb daca nevaccinatii , care nu au voie in restaurante si in alte multe locuri , vor avea acces in spatiile de votare!!!
  • -3 (35 voturi)    
    Varianta Omacron (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:28)

    Mobutu Shosho Shokul Zbengu Covid Banga [utilizator]

    Mai agresiva decat varianta Omicron
  • -2 (6 voturi)    
    Iar s-au sesizat istericii (Joi, 13 ianuarie 2022, 19:18)

    Luk [utilizator]

    :))))