O tânără de 28 de ani, nevaccinată și fără comorbidități, a murit din cauza COVID-19

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 30 noiembrie 2021, 12:59 Actualitate | Coronavirus


Terapie Intensiva COVID-19
Foto: Profimedia Images
O tânără de 28 de ani din Bihor, nevaccinată și fără comorbidități, a murit din cauza COVID-19, decesul acesteia fiind anunțat marți de către autorități.

În ultima zi, în România au fost raportate 147 de decese (69 bărbați și 78 femei), din care 17 anterioare intervalului de referință.

Dintre cele 147 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 la categoria de vârstă 50-59 ani, 38 la categoria de vârstă 60-69 ani, 46 la categoria de vârstă 70-79 ani și 41 la categoria de vârstă peste 80 ani.

144 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități.

Din totalul de 147 pacienți decedați, 132 erau nevaccinați și 15 vaccinați. Cei 15 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În ceea ce privește decesul de la categoria de vârstă 20-29 de ani, autoritățile spun că este vorba despre o tânără de 28 de ani din județul Bihor, nevaccinată și fără comorbidități.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2374 vizualizari

  • 0 (22 voturi)    
    bun titlu (Marţi, 30 noiembrie 2021, 13:03)

    GigiD [utilizator]

    sa ignoram celelalte 146 cazuri de la categoriile de risc si sa ne focusam pe acel 1 caz de tanar decedat.
    Acolo era problema.
    Titlu clasic de hotnews.
    Am putea sa ne concentram pe a convinge categoriile de varsta unde sunt grosul mortilor sa se vaccineze in loc sa alergam dupa adolescenti daca tot vrem sa urmam 'stiinta'
    • 0 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 30 noiembrie 2021, 15:59)

      [anonim] i-a raspuns lui GigiD

  • -4 (26 voturi)    
    De unde reiese ca 'nu avea comorbiditati'? (Marţi, 30 noiembrie 2021, 13:03)

    Kivek [utilizator]

    I s-a facut autopsia dupa deces? NU
    • -4 (12 voturi)    
      voi continuati sa puneti cele mai proaste intrebar (Marţi, 30 noiembrie 2021, 13:27)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      de la inceputul pandemiei si pana acum. De parca atunci cand ajungi la spital cu COVID nu ti se fac toate analizele pentru comorbiditati, ca sa stie cum sa ajusteze tratamentul si ca sa se poata studia ce alte boli influenteaza evolutia COVID. Asta se face de la primele cazuri, in toata lumea, cu fiecare pacient. Nu se uita pe fisa ta medicala, iti face analize!
      • 0 (4 voturi)    
        Iti fac inclusiv (Marţi, 30 noiembrie 2021, 14:19)

        Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Profilul genetic sa vada daca nu ai o predispozitie genetica sa faci o forma grava la COVID. Sau aia nu e comorbiditate?
      • +2 (8 voturi)    
        Tu dai cele mai proaste raspunsuri. nu ti se fac (Marţi, 30 noiembrie 2021, 14:27)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        cand ajungi la spital NU ti se fac 'toate' analizele pt comorbiditati'

        imi spui si mie care sunt 'toate analizele pt comorbiditati' ??? Nu exista asemenea analize si nici daca ar exista ele nu ti s-ar face pt ca e un cost urias

        doar simple analize de sange si 2-3 markeri tumorali (care NU garanteaza detctarea comorbiditatilor) pot sa sara de 1000 RON persoana

        tu nu realizezi cat de aberant esti
        • +1 (3 voturi)    
          Doar dacii liberi stiu cum e cu comorbiditatile. (Marţi, 30 noiembrie 2021, 19:45)

          Statisticianul [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

          "Doctorii e niste prosti" in viziunea voastra.
          Dar Fagadaru, marele vostru gura cu pregatire medicala avea sau nu avea comorbiditati?
          Sau se pune si aia cu IQ-ul la comorbiditate?
    • -5 (7 voturi)    
      Asa iese PLan-Demia, fara autopsie (Marţi, 30 noiembrie 2021, 14:35)

      X-Files [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Asa iese PLan-Demia, fara autopsie dupa deces. Stampila de 'infectat' si gata, trebuie sa iasa planul, nu sa se descopere adevarata cauza a mortii.

      Vrei sa ramana numai 5% morti de COVID? Daca se intampla asa, de unde isi mai iau medicii sporuri de 100%, de unde ia presa bani pentru Cantarea Pandemiei? Incep proteste pentru situatia economica, profesorii trebuie sa munceasca fizic, la scoala, specialii sa nu mai primeasca sporuri de Covid si sa munceasca macar 10%, Guvernul nu mai poate fi facut cu jumatate din ministri si secretari SRI-sti pr fata, cu acte la kakademia SRI sau ailata, de gradati sefi la 'aparare nationala'. 'Aparare' de propriul popor...
      ...vezi, numai nenorociri aduce autopsia aia!
  • 0 (12 voturi)    
    Tanara de 28 de ani (Marţi, 30 noiembrie 2021, 13:28)

    Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator]

    Decedata intr-un accident. Nu de masina, ci al unui virus. Nu numai ca nu i s-a facut autopsia (deci corect este "fara comorbiditati CUNOSCUTE") dar nu exista nici un indiciu (in afara de probabilitatea de 90%) ca nu ar fi murit nici vaccinata.

    Iar daca se incadra in cei 10% era tot asta: un accident. NIMENI nu si-a dorit sa moara de viroza chinezeasca. Dar se intampla.
  • +2 (22 voturi)    
    Prostia si fudulia se platesc! (Marţi, 30 noiembrie 2021, 13:29)

    Alex_capsunar [utilizator]

    Prostia si fudulia se platesc! Macar din cand in cand. Sau macar pe sarite. Adica sa iti bata epidemia la usa de luni de zile, sa afli ca 40.000 de romani au fost deja rapusi de virus, sa ai tu la dispozitie vaccin gratis, (plus zi libera de la servici, plus prima de 100 de lei, plus loterie de vaccinare) si sa te crezi tu mai destept decat medicii care te sfatuiesc sa te vaccinezi, asta denota un anumit nivel de inteligenta. Nivel similar cu cel al celorlalti 50% dintre adultii Romaniei care inca nu s-au vaccinat. La care se adauga fudulia: "Mie n-o sa mi se intample nimic, doar sunt tanara si fara comorbiditati". La care se adauga si nesimtirea: "De ce sa ma vaccinez ca sa ii protejez implicit si pe cei din jurul meu? - Fiecare pe cont propriu."

    In tot raul e si un pic de bine: pandemia asta ne mai scapa de cativa "inteligenti" si de ignoranti (chiar daca de putini, dar mai bine decat nimic)
    • +2 (14 voturi)    
      A riscat (Marţi, 30 noiembrie 2021, 14:16)

      Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

      Si de data asta a fost necastigator. Dar spune-mi si mie, in ultima luna cate reguli de circulatie ai incalcat fiind la volan, ca sa capeti cateva secunde in plus? Nu cumva ai incalcat si tu sfatul altora?

      Concluzia: viata este un balans intre risc si castig. Unii sunt mai norocosi, altii nu. Unii vor sa riste mai mult, altii nu. Unii sunt mai educati, altii mai putin educati. Deci: ce te doare pe tine?!?!?? A fost decizia ei.
      • 0 (4 voturi)    
        Daca te faci ca nu pricepi, iti explic (Marţi, 30 noiembrie 2021, 21:50)

        Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui Tokeniza. Din carne de vake.

        Asta e marea problema: ca voi nu intelegeti ca decizia nevaccinarii nu are doar consecinte personale, ci si asupra societatii. De cand s-a imbolnavit si pana a decedat, foarte probabil ca a si dat virusul mai departe. Adica a contribuit la raspandirea epidemiei. Ea si altii ca ea sunt vinovati si de alte mii de morti. (Stiu ca si vaccinatii pot raspandi virusul, dar mult mai putin.) In al doilea rand, inainte sa moara banuiesc ca a stat cateva zile internata in spital, unele zile in ATI. Pe banii tuturor! Si in acelasi timp ingradind accesul in spital al altor pacienti care aveau patologii neprevenibile. De asta vaccinarea trebuie sa fie obligatorie! La fel cum sunt obligatorii si alte reguli in societate, de ex. limitele de viteza cand conduci, portul centurii, interdictia de a distribui droguri, obligatia internarii in cazul bolilor psihice grave, cele 8 clase obligatorii samd. Intr-o societate trebuie respectate anumite reguli, nu doar in folosul propriu, ci si al celorlalti!! Nu suntem in jungla!