Coronavirus în România: 2.104 cazuri noi și 212 decese, dintre care 22 de vaccinați / 1.341 de pacienți la ATI, dintre care 130 vaccinați - UPDATE

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 25 noiembrie 2021, 13:08 Actualitate | Coronavirus


Distantare sociala coronavirus
Foto: Freepik
În ultimele 24 de ore, în România au fost înregistrate 2.104 cazuri de infectare cu coronavirus și 212 decese asociate cu Covid-19, dintre care 35 anterioare, potrivit datelor oficiale furnizate joi.

Până astăzi, 25 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.771.887 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.196 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 1.663.637 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 2.104 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 40 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Până astăzi, 55.829 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.11.2021 (10:00) – 25.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 212 decese (109 bărbați și 103 femei), din care 35 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus.

Dintre cele 212 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 la categoria de vârstă 40-49 ani, 21 la categoria de vârstă 50-59 ani, 47 la categoria de vârstă 60-69 ani, 81 la categoria de vârstă 70-79 ani și 54 la categoria de vârstă peste 80 ani.

195 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 8 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 212 pacienți decedați, 190 erau nevaccinați și 22 vaccinați.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.859. Dintre acestea, 1.341 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.341 de pacienți internați la ATI, 130 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 132 sunt minori, 120 fiind internați în secții și 12 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.673.845 teste RT-PCR și 5.200.435 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.514 de teste RT-PCR și 28.660 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 38.884 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.012 de persoane se află în izolare instituționalizată.

De asemenea, 50.819 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 44 de persoane.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5846 vizualizari

  • +16 (38 voturi)    
    :)))) (Joi, 25 noiembrie 2021, 13:13)

    balex [utilizator]

    85-90% dintre decese la 60+ ani.
    noi băgăm certificat verde și presiune pe vaccinare la locul de muncă și la mall...au mamă câtă logică.
    • +8 (16 voturi)    
      Restul pana la 99,99% (Joi, 25 noiembrie 2021, 13:20)

      dac_liber [utilizator] i-a raspuns lui balex

      Cu comorbiditati. Altfel, Sa speram ca la noi situatia se va desfasura ca in india(6 luni fara un nou val de infectari), nu ca in portugalia(valul 5 mai mare ca toate celelalte cu toata populatia vaccinata, + restrictii).
      • -4 (8 voturi)    
        Bati campii (Joi, 25 noiembrie 2021, 15:20)

        leinad79 [utilizator] i-a raspuns lui dac_liber

        In realitate, in fiecare zi din ultimele luni, 10% din decese au fost ale persoanelor FARA COMORBIDITATI. Adica, a fost o luna intreaga in care au murit 40 de persoane zilnic fara sa fi avut alte afectiuni. La Colectiv au murit 65.
        In al doilea rand, nesimtirea cu care vorbiti despre decesele celor care au niste afectiuni (si nu ma refer la cancer sau alte boli terminale) ne desparte ireversibil in doua tabere. Nu vaccinul o face, ci lipsa totala de empatie si cinismul cu care-i tratati pe cei care, vezi Doamne, nu au un sistem imunitar beton deci sunt vinovati si pot sa moara.
        Nu in ultimul rand, Portugalia are o medie de 12 decese/zi de vreo 4-5 luni. Nu stiu de unde-ti iei informatiile, sunt publice si sunt oficiale. Adica la ei au murit intr-o luna mai putin decat la noi intr-o zi.
        Desteptule.
        • +4 (10 voturi)    
          In primul rand (Joi, 25 noiembrie 2021, 17:02)

          dac_liber [utilizator] i-a raspuns lui leinad79

          10 % din decese au fost la persoane fara comorbiditati. Dar avand in vedere ca din nr total de decese 85~90 % sunt la peste 60, probabil ca si din acelea 10% fara, 9 % sunt peste 60. Corect? Corect. In al doilea rand, eu imi vad de viata mea si de sanatatea mea, fiecare e liber sa se vaccineze sau nu, nu port tuturor de grija. Cum ar fi sa incerc sa oprrsc fumatorii pe strada sa ii conving sa se lase de fumat. In al treilea rand, Va place sa deturnati de la infectari la decese. Ok, sa zicem ca vaccinu asigura forma usoara. Celor predispusi formei grave. Vulnerabili adica, 99% din ei. Vaccinarea celorlalti e superflua pentru epidemie si spitale. Inutila, risti efecte adverse degeaba. La 99% vaccinati din populatia peste 12, si eficacitate 95 % vaccin, nu exista nici un motiv pentru restrictii. Parca s’a promis normalitate de la vaccin? Ia da’i pe google, sa vezi unde a adus vaccinu normalitate.
    • +2 (6 voturi)    
      Acoperirea vaccinala la cei vulnerabili (Joi, 25 noiembrie 2021, 13:38)

      AnaNmn [utilizator] i-a raspuns lui balex

      Înțeleg ce spui și este adevărat că măsurile de până acum ignoră faptul că pentru a scădea numărul de morți este urgent și foarte important să se ia măsuri de creștere a ratei de vaccinare în rândul persoanelor vulnerabile (peste 50-60 de ani sau oameni cu alte boli relevante). În ideea asta ar ajuta campanii masive de vaccinare cu caravana mobilă pe la sate și pe baza listelor de la fiecare medic de familie. Ar trebui ca medicul de familie să contacteze individual fiecare pacient din categoria celor vulnerabili și să încerce să îi convingă să se vaccineze și să vadă de ce nu o fac (nu se pot deplasa la centrele de vaccinare/nu sunt convinși de vaccin/nu își dau seama dacă starea lor de sănătate este compatibilă cu vaccinul/nu știu cum să se programeze pentru că nu se descurcă cu platforma etc.).
      Creșterea ratei de vaccinare la ceilalți oameni nu este inutilă, în schimb (deci nu e total absurdă, dar ai dreptate că nu este o prioritate). Ea este utilă pentru că o rată mare de acoperire vaccinală ajută și la scăderea numărului de cazuri, dar asta începe să se simtă abia la rate mari de acoperire vaccinală, rate la care nu știu când și dacă vom ajunge.
      • +4 (4 voturi)    
        E utila, dar nu prioritara (Joi, 25 noiembrie 2021, 15:17)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui AnaNmn

        Vaccinarea celor sub 60 de ani si a celor fara "comorbiditati" cunoscute este utila, dar nu e prioritara, asa cum foarte corect spuneti.

        Daca am vaccina toti varstnicii si bolnavii, am putea avea de 10 ori mai putine decese foarte repede, fara un efort prea mare si cu efect aproape imediat.

        Dupa ce i-am vaccinat pe ei, avem vreme sa asteptam pana se vaccineaza si ceilalti. Poate pana atunci atingem si nivelul necesar de imunitate de grup si terminam cu balciul asta.
      • +6 (10 voturi)    
        Cunosti vreo tara? (Joi, 25 noiembrie 2021, 16:00)

        copci [utilizator] i-a raspuns lui AnaNmn

        Stii de vreo tara unde sa fi scazut numarul de cazuri din cauza ratei mari de vaccinare? Tinand cont ca vaccinul cam expira dupa 6 luni, e aproape imposibil sa existe o asemenea tara.
    • -3 (13 voturi)    
      deci tu vrei vaccinare obligatorie (Joi, 25 noiembrie 2021, 14:26)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui balex

      Cel putin pentru cei in varsta, ca altfel nu vad cum i-ai convinge, din moment ce nu merg nici la munca nici la mall.

      Dar stai, pe urma te-ai plange de discriminare in functie de varsta. Deci pana la urma vrei vaccinare obligatorie pentru toata lumea.

      Iar pentru conformare, cea mai simpla solutie ar fi o introducere a unui supliment lunar care trebuie platit pentru asigurarea de sanatate, pentru toti nevaccinatii: salariati, pensionari, someri, asistati social, etc. Un anumit procent din venituri. Cu retinere la sursa, unde este posibil.

      Revenind la procentele tale, statistica ta poate fi citita si invers: 10-15% sub 60 de ani decedati, un procent semnificativ. Deci un motiv in plus sa fie motivati si ei sa se vaccineze, mai ales ca vaccinarea reduce raspandirea si protejeaza toata comunitatea.

      Si tu te uiti doar la decese. Uiti de cei cu "long COVID", care nu mai sunt oameni luni de zile dupa infectare. Si nici trecerea initiala prin boala nu e o mare placere pentru multi.

      Toate aceste costuri ale nevaccinarii, inclusiv cu spitalizarile, concediile medicale, impunerea diverselor restrictii in disperare de cauza, etc. au ca principala cauza vaccinarea insuficienta.

      Deci e normal ca cei nevaccinati sa plateasca pentru consecintele deciziei lor. In avans.
    • -5 (9 voturi)    
      Le moare electoratul (Joi, 25 noiembrie 2021, 14:30)

      Shadowmyst [utilizator] i-a raspuns lui balex

      Social democratii nu se ingrijoreaza ca le moare o mare parte din electorat? In ritmul asta, intr-un an castiga liberalii si progresistii.
    • +1 (9 voturi)    
      Nu noi, (Joi, 25 noiembrie 2021, 14:41)

      n4c [utilizator] i-a raspuns lui balex

      toata uniunea europeana face asta. Ai nostri tac si implementeaza sirguincios directivele partidului, ca sa fie lasati in pace si sa aiba timp si liniste sa se ocupe de ale lor.

      Ai uitat Suedia, cum au sarit toti pe ei ca-s criminali, eugenisti, lipsiti de empatie si fiare cu abordarea lor relaxata? Aia s-ar fi intimplat si cu noi daca am fi tratat problema cu prea multa rupere.

      Noroc ca romanu-i expert in "zic ca tine si fac ca mine"...
    • +3 (3 voturi)    
      Pai da (Joi, 25 noiembrie 2021, 15:11)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui balex

      La pensie se iese de la 60 in sus (63 si 65), sa fim siguri ca nu cumva sa-i vaccinam pe cei care chiar au nevoie...
      La locul de munca, in universitati, licee si scoli, sa-i vaccinam pe cei care nu au nevoie, asa-i cel mai util.
  • +10 (18 voturi)    
    Hopa! A aparut nr de vaccinati infectati! (Joi, 25 noiembrie 2021, 13:48)

    Forester [utilizator]

    Deci avem 9.7% dintre infectati sunt vaccinati. Tot asa, 10% dintre morti sunt vaccinati.
    DAR, daca luam procentul de morti raportat la clasa din fac parte internati la ATI, ce gasim???
    1211 nevaccinati la ATi, 190 morti, procent 15.7%
    130 vaccinati la ATI, 22 morti, procent 16.9%

    Vaccinarea ajuta la formele grave si la deces. Se vede.
    Aaaa, stiu, sunt vaccinati la chiuveta. Mai sunt ma multi vaccinati la chiuveta? Ati gasit "iesplicatia"... Mai e si cineva vaccinat pe bune?
    • -5 (7 voturi)    
      ce-ai inteles tu (Joi, 25 noiembrie 2021, 15:28)

      leinad79 [utilizator] i-a raspuns lui Forester

      Deci, conform schemei tale, daca era 1 singur vaccinat ;la ATI si 1 mort vaccinat, procentul era de 100% si, clar, vaccinul determina formele grave. E irelevant faptul ca mor sute de nevaccinati.
      Sincer, rar am vazut o prostie mai mare in comentarii si, crede-ma, concurenta e mare.
      • +2 (4 voturi)    
        Iar tu ai inteles (Joi, 25 noiembrie 2021, 17:50)

        Forester [utilizator] i-a raspuns lui leinad79

        Ca ti-am denigrat vaccinul. Nu e irelevant ca mor sute de nevaccinati, am calculat ambele variante.
        Dar asta se stie si se terorizeaza in media de la bun inceput: covidu omoara, nimic nou.
        Am subliniat insa ca acelasi procent dintre vaccinatii din ATI ajung intre 4 scanduri. Nu ti se pare important? Cand se latra "vaccinati-va vaccinati-va vaccinati-va"?
    • -2 (4 voturi)    
      Dintre infectati, vaccinati sunt 29.3% (Joi, 25 noiembrie 2021, 15:30)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Forester

      http://www.cnscbt.ro/index.php/analiza-cazuri-confirmate-covid19/2824-raport-saptamanal-episaptamana46-2021/file

      Cei de la ATI sunt cei care NU au fost protejati de forme grave, deci nu stiu ce vrei sa demonstrezi impartind numarul de morti de azi la numarul de pacienti la ATI (unii intrati azi, altii de saptamani bune).

      Ti-as zice sa refaci calculele, dar ma tem ca orice numere bagi in formula ta, rezultatul o sa fie tot "stiu eu mai bine".
      • -1 (3 voturi)    
        Altu' care nu vede mai departe de primul rand! (Joi, 25 noiembrie 2021, 17:54)

        Forester [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

        Nu stii ce am vrut sa iti demonstrez - am scris in clar, la cat "ajuta" vaccinarea. Adica eu vad asa, ca nu conteaza daca esti vaccinat sau nu, daca ajungi la ATI ai 16% sanse sa crapi.
        Ok, evident ca cei care au murit s-au internat mai demult, dar nu stiu ce relevanta are. Mi se pare relevant ce mai iese de la ATI, nu cand a intrat. Nu stiu tu de fapt ce calcule vrei sa refaci, si de ce nu le faci. Exprima-te, explica-te. Daca esti capabil.
        • 0 (0 voturi)    
          Recunosc, nu pot sa trec asa usor peste minciuni (Vineri, 26 noiembrie 2021, 20:14)

          Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Forester

          Ai "demonstrat" ca vaccinarea nu ajuta ignorand faptul ca cei vaccinati sunt 29.3% dintre infectati si doar 10.7% dintre cei de la ATI. Te-am invitat sa refaci calculele socotind pe toti cei infectati, nu doar pe cei ajunsi la ATI.

          Bineinteles, eu sunt de vina ca tu ti-ai inceput comentariul cu o minciuna, nici vorba sa iti asumi tu vreo responsabilitate.

          Ca sa vezi ca numarul de pacienti in ATI intr-o anumita zi nu e relevant, te invit sa faci un exercitiu de imaginatie.

          Inchipuie-ti ca ai avea in fiecare saptamana 1000 de nevaccinati si 100 de vaccinati care intra la ATI, dar nevaccinatii stau in ATI in medie 3 saptamani, iar vaccinatii stau in medie 2 saptamani. Dupa 3 saptamani, numarul de intrari si iesiri se egalizeaza, si ai la ATI 3000 de nevaccinati si 200 de vaccinati.

          Sa zicem ca vaccinul nu ajuta deloc pe cei ajunsi la ATI, si in a 4-a saptamana ai 10 morti vaccinati si 100 de morti nevaccinati. Dar "demonstratia" ta ar arata ca vaccinul face rau, pentru ca mor 5% dintre vaccinatii de la ATI si doar 3.33% din nevaccinatii de la ATI.
  • +2 (4 voturi)    
    ciudat (Joi, 25 noiembrie 2021, 16:03)

    Mircea1978 [utilizator]

    Am o intrebare pentru cei care stau prin preajma cimitirelor... A fost si este coada la inmormintari? Adica sint sicrie unele dupa altele in asteptarea ingroparii?
    Banuiesc preotii fac la bani in criza asta...
    • +1 (3 voturi)    
      interesanta intrebare (Joi, 25 noiembrie 2021, 20:08)

      dani777 [utilizator] i-a raspuns lui Mircea1978

      nu am vazut asa ceva. totul pare... ca inainte. :)
      • 0 (0 voturi)    
        heh (Vineri, 26 noiembrie 2021, 16:00)

        Mircea1978 [utilizator] i-a raspuns lui dani777

        Pai de asta am si intrebat pentru ca ma tot intrebam de ce Biserica nu a tinut partea guvernantilor pina acum in toata criza. Avind in minte tot ce au facut anul trecut, s-a pravalit peste mine aceasta intrebare
    • 0 (0 voturi)