De ce unii oameni nu fac COVID-19 deși toți în jurul lor sunt bolnavi. Oamenii de știință au acum o explicație

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 12 noiembrie 2021, 9:33 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: Utrecht Robin/ABACA / Abaca Press / Profimedia
​Există cazuri în care o persoană nu a fost testată pozitiv pentru COVID-19, chiar dacă toți din jurul lor erau bolnavi. Oamenii de știință au găsit acum o explicație. Aceste persoane au o memorie imunitară care face ca, în momentul în care virusul sars-cov-2 intră în organism, el este eliminat de celulele T ale sistemului imunitar în stadiul incipient, astfel încât testele PCR și anticorpii au un rezultat negativ, scrie The Guardian.

Aproximativ 15% dintre lucrătorii din domeniul sănătății care au fost monitorizați, la Londra, în timpul primului val al pandemiei par să se încadreze în acest scenariu.

Descoperirea cercetătorilor ar putea deschide calea pentru o nouă generație de vaccinuri care vizează răspunsul celulelor T, care ar putea produce o imunitate mult mai durabilă.

Leo Swadling, imunolog la University College London și autor principal al studiului, spune că până acum nu se știa dacă aceste persoane au reușit să evite complet virusul sau l-au eliminat în mod natural înainte ca acesta să fie detectabil prin teste de rutină.

În ciuda unui risc ridicat de expunere, 58 de participanți la studiu nu au fost testați pozitiv pentru Covid-19 niciodată. Cu toate acestea, probele de sânge au arătat că aceștia au avut o creștere a celulelor T care au reacționat împotriva Covid-19, în comparație cu probele prelevate înainte de apariția pandemiei și în comparație cu persoanele care nu au fost expuse deloc la virus. Au avut, de asemenea, creșteri ale unui alt marker sanguin al infecției virale.

Studiul sugerează că un subgrup avea deja celule T de memorie de la infecții anterioare cu alte coronavirusuri sezoniere care provoacă răceli comune și care i-au protejat de Covid-19.

Aceste celule imunitare „adulmecă” proteinele din mecanismul de replicare – o parte a Covid-19 împărțită cu coronavirusurile sezoniere – iar la unii oameni acest răspuns a fost suficient de rapid și de puternic pentru ca infecția să fie eliminată în cel mai timpuriu stadiu. „Aceste celule T preexistente sunt pregătite să recunoască SARS-CoV-2”, a spus Swadling.

Alexander Edwards, profesor asociat în tehnologie biomedicală la Universitatea din Reading, a declarat că studiul relevă că participanții au avut „suficientă expunere la virus pentru a activa o parte a sistemului imunitar, dar nu suficientă pentru a prezenta simptome, a detecta niveluri semnificative de virus sau declanșa un răspuns cu anticorpi”.

Descoperirea este importantă deoarece răspunsul imun dat de celulele T relevă o imunitate de durată mai lungă, de obicei de ani, mai degrabă decât luni, în comparație cu anticorpii. Aproape toate vaccinurile Covid-19 existente se concentrează pe activarea anticorpilor împotriva proteinei care ajută SARS-CoV-2 să intre în celule. Acești anticorpi neutralizanți oferă o protecție excelentă împotriva bolilor severe. Cu toate acestea, imunitatea scade de-a lungul timpului.

În schimb, răspunsul celulelor T nu tinde să se estompeze la fel de repede și „ține minte” și alte coronavirusuri, ceea ce înseamnă că un vaccin care ar viza și această regiune a sistemului imun ar proteja probabil împotriva noilor tulpini - și, eventual, chiar împotriva unor variante complet noi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















79796 vizualizari

  • +16 (36 voturi)    
    Nu se poate! (Vineri, 12 noiembrie 2021, 9:46)

    traianw [utilizator]

    Se recunoaste, astfel, ca un rezultat slab la testul de anticorpi nu inseamna neaparat ca pacientul NU a trecut prin boala, din moment ce, conform celor din articol, limfocitele T sunt primele care ataca virusul in cazul persoanelor mentionate: sistemul imunitar al unor astfel de persoane este atat de eficient incat nu mai este timp pentru ca anticorpii sa fie produsi - virusul fiind "macelarit" cu mare eficienta de aceste limfocite T.
    Si atunci, la ce mai foloseste testul de anticorpi?
    • +1 (21 voturi)    
      pentru orientare (Vineri, 12 noiembrie 2021, 11:53)

      Neam Prostit [utilizator] i-a raspuns lui traianw

      Testul de anticorpi iti ofera o imagine, dar nu te ajuta sa iei o decizie:
      -daca nu ai anticorpii specifici (anti-spike) nu inseamna nimic.
      -daca ai anticorpii specifici in numar foarte mare inseamna ca ai avut covid si nu ai stiut. In Israel de exemplu se admite aceasta posibilitate si ti se permite sa te vaccinezi cu o singura doza.

      Sa nu bagam vaccinul in aceasta discutie intrucat nu este locul pe un forum sa ne dam noi cu parerea.
    • +10 (20 voturi)    
      Welcome 2 stiinta (Vineri, 12 noiembrie 2021, 12:01)

      Gigel cu elefantii [utilizator] i-a raspuns lui traianw

      Asa functioneaza stiinta. Nu se stie totul, tot timpul apar informatii noi. E ceva normal, nu se recunoaste sau se neaga pentru ca stiinta nu e nici politica, nici ideologie. E doar o parte a cunoasterii.
      • +11 (17 voturi)    
        Societatea e condusă cu politici, nu prin știință (Vineri, 12 noiembrie 2021, 13:58)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Gigel cu elefantii

        Norocul nostru e că România încă are obiceiul să-și mai execute din când în când conducătorii :)

        În UK nu s-a mai întâmplat asta de peste 350 de ani, de la războiale civile.
    • +6 (6 voturi)    
      Foloseste (Vineri, 12 noiembrie 2021, 21:02)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui traianw

      la derutare.
    • +1 (1 vot)    
      Replica (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 0:24)

      Gabu [utilizator] i-a raspuns lui traianw

      Nu mai folosește!
    • +2 (4 voturi)    
      Pentru ca (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 10:10)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui traianw

      inca nu ni s-a spus despre antidotul la Covid. Doar nu credeati ca a acesta nu există?!
      Mai ganditi-va de exemplu de ce sunt ocoliti de virus "marii" lumii acesteia (Nu e virba de Boris, sau Johannis!)
    • 0 (0 voturi)    
      Exact (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 23:54)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui traianw

      De ce trebui obligata toata lumea sa faca, sunt persoane care de 2 ani au tot luat contact cu bolnavi si nu au avut nimic.
  • +18 (56 voturi)    
    si atunci de ce e obligatoriu sa ii vaccinati? (Vineri, 12 noiembrie 2021, 9:49)

    tahomir [utilizator]

    Inca o data se demonstreaza absurditatea stiintifica a obligativitatii universale a vaccinarii.
    • +10 (40 voturi)    
      Pentru că scopurile reale sunt altele (Vineri, 12 noiembrie 2021, 12:41)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      De câte ori niște politici par absurde, ele au în realitate alte scopuri decât cele declarate oficial. Așa funcționează toate guvernele.
    • +10 (32 voturi)    
      ei discuta de un alt tip de vaccin (Vineri, 12 noiembrie 2021, 13:03)

      a.oameni [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      inspirat de cazul oamenilor "care nu fac Covid"

      "Aproximativ 15% dintre lucrătorii din domeniul sănătății care au fost monitorizați, la Londra, în timpul primului val al pandemiei par să se încadreze în acest scenariu."

      Ce conteaza ca nici nu te infectezi? Toata lumea in mars incolonat la vaccinare pentru tara si popor!
    • -9 (35 voturi)    
      Pt că timusul, (Vineri, 12 noiembrie 2021, 13:38)

      Heitarel Troleanu [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      glanda endocrină unde se maturizează celulele T, își începe hipotrofia și declinul fiziologic cam în jurul vârstei de 15 ani.

      Foarte puține persoane mai au aceste limfocite active și în număr mare la maturitate.

      Și în lupta contra cancerului se vorbește mult de aceste celule ale imunității...

      Se pare că acest proces e influențat și de colostrul asimilat în primul an de viață, si de alte cauze.

      (mă uit la Șoșoacă cum nu se îmbolnăvește, și mă gândesc dacă nu cumva ar putea avea vreun rol și mahalagismul/matracucismul, mitomania și isteria, faptul că vorbește într-una - și deci expiră mai mult decât inspiră - precum și cele 5 shaorme pe zi)

      Sau poate s-a vaccinat, mititica, si ține secret...
      • +12 (20 voturi)    
        Premiul I cu coronita... (Vineri, 12 noiembrie 2021, 14:11)

        n4c [utilizator] i-a raspuns lui Heitarel Troleanu

        ...pentru cea mai subtila dezinformare.

        Ai pus o afirmatie adevarata (involutia timusului care incepe o data cu pubertatea) alaturi de una falsa ("foarte putine persoane mai au limfocite active si in numar mare LA MATURITATE") probabil pentru a o credibiliza pe aceasta din urma.

        In realitate, declinul numeric al populatiei de celule T nediferentiate incepe undeva in jurul virstei de 55 de ani. Majoritatea (> 95%) oamenilor ajung sub jumatate din numarul initial in aproximativ 10 ani, pe la 65.

        Corelati cu distributia deceselor de covid-19 in functie de virsta, poate iese ceva...
        • -4 (14 voturi)    
          Nu, cred că tu (Vineri, 12 noiembrie 2021, 15:30)

          Heitarel Troleanu [utilizator] i-a raspuns lui n4c

          meriți Nobelul, ca fiind primul care știe cum vine de fapt treaba cu timusul!
          Dacă ne dai și sursa, te votez si eu!

          Uite aciulea ce zice altă mătușă:

          "About 98% of thymocytes die during the development processes in the thymus by failing either positive selection or negative selection, whereas the other 2% survive and leave the thymus to become mature immunocompetent T cells. The thymus contributes fewer cells as a person ages".
          • +3 (9 voturi)    
            Matusa Tamara? (Vineri, 12 noiembrie 2021, 17:04)

            n4c [utilizator] i-a raspuns lui Heitarel Troleanu

            Cind nu vei mai confunda procesul de maturare al limfocitelor T cu limfocitopenia T indusa de imbatrinire mai vorbim!
            • -2 (14 voturi)    
              Nu l-am confundat nicio secundă. (Vineri, 12 noiembrie 2021, 19:19)

              Heitarel Troleanu [utilizator] i-a raspuns lui n4c

              Hai să recapitulăm.
              Tu spui, cu autoritatea conferită de titlurile academice, bănuiesc, că "declinul numeric al populației de celule T (!) începe în jurul vârstei de 55 de ani, și pe la 65 de ani ele ajung la jumate, pt 95% din oameni".
              Nu știu din ce populație de neuroni și sinapse au explodat aserțiunile astea, dar te invit încă o dată să citezi sursa. De asemenea, te rog precizează cum corelezi tu chestiile astea cu distribuția deceselor Covid pe vârste și cu subiectul articolului despre care discutăm, că mie mi-a dat cu virgulă...
              Voi sărbători cu șampanie și cu mătușa Tamara o piatră de hotar în endocrinologie, una din ultimele zone gri ale medicinei...
        • +1 (13 voturi)    
          Eu ți-am răspuns de mult, (Vineri, 12 noiembrie 2021, 16:24)

          Heitarel Troleanu [utilizator] i-a raspuns lui n4c

          aștept să se îndure si HN și să mă publice.
        • 0 (10 voturi)    
          Nu mai zici nimic, (Vineri, 12 noiembrie 2021, 21:11)

          Heitarel Troleanu [utilizator] i-a raspuns lui n4c

          doctus cum libro?
          Sau ai înțeles în sfârșit că eu vorbeam despre "aceste limfocite" (recitește postarea mea), adică limfocitele T, si nu despre limfocite în general?
  • +23 (41 voturi)    
    . (Vineri, 12 noiembrie 2021, 10:17)

    AbMo [utilizator]

    E bine ca fix pe astia 15%, din care mare parte probabil nici nu vor sa se vaccineze pentru ca au observat ca au fost in contact cu bolnavi Covid si n-au patit nimic, deci fix pe astia cei mai protejati medici vor sa ii concedieze.

    Ca si la noi de altfel...
    • +7 (7 voturi)    
      Asta inseamna ca: (Vineri, 12 noiembrie 2021, 16:24)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui AbMo

      Daca 15% dintre lucrătorii din domeniul sănătății au acest gen de imunitate, atunci ar trebui ca 15% din toata populatia sa prezinte acelasi gen de imunitate.
      Logic, nu? Personalul medical e recrutat din randul populatiei, nu e cazut din cer...
  • +17 (45 voturi)    
    nope (Vineri, 12 noiembrie 2021, 10:24)

    Point [utilizator]

    nu exista asa ceva.vaccinul e sfant.te apara si de dusmani.ma duc sa fac al coispelea boooster chiar acum
    • -11 (31 voturi)    
      Vorba (Vineri, 12 noiembrie 2021, 12:50)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Point

      de doi bani, nici in gluma sa n-o zici. Nu stiu daca esti la curent, da' zmei d-astia ca tine mor cate 4- 500 pe zi.
    • -10 (22 voturi)    
      sa-ti faci unul si cu aghiasma (Vineri, 12 noiembrie 2021, 13:39)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui Point

      sa-ti faci unul si cu aghiasma, ca sa fie si mai sfant
  • +11 (23 voturi)    
    Deci e oficial ce spuneam eu chiar și aici (Vineri, 12 noiembrie 2021, 11:50)

    hsl [utilizator]

    Eu am făcut aceste teste încă din primăvară și le explicam altora de pe aici că este unul dintre motivele - bazate deci pe știință - care mă fac ca, chiar dacă înțeleg, apreciez și încurajez practica vaccinării pentru cei care AU NEVOIE, EU aleg să nu mă vaccinez.
    • -7 (31 voturi)    
      toti mortii COVID au zis asta (Vineri, 12 noiembrie 2021, 12:22)

      Neam Prostit [utilizator] i-a raspuns lui hsl

      Stai linistit(a), toti mortii de COVID au zis la fel. Pana la ultima suflare cand au reusit sa sopteasca ... "Am fost un prost"
      • +15 (29 voturi)    
        Eu am avut test pozitiv dimineață (Vineri, 12 noiembrie 2021, 13:44)

        hsl [utilizator] i-a raspuns lui Neam Prostit

        și negativ la prânz; ultima răceală pe care am avut-o a fost în urmă cu hăt ani; analizele au arătat exact fenomenul descris în acest articol; am vârsta și situația medicală care fac ca, chiar dacă am presupune că acest virus ar putea să-mi producă simptome (oarece muci sau niscai tuse), să mă vindec în maxim o zi.
        Hai să începem să respectăm fiecare alegerile celorlalți și să terminăm cu ideea lipsită de logică că statul știe mai bine ce trebuie să facă cetățenii.
        • -11 (27 voturi)    
          Da, banuiam ca esti tinar... (Vineri, 12 noiembrie 2021, 15:08)

          nscandal [utilizator] i-a raspuns lui hsl

          dupa lipsa ta de responsabilitate, dupa lipsa empatiei pe care o ai fata de cei vulnerabili si dupa parerile semidocte pe care le expui fudul. Macar stai linistit si bucura-te ca nu esti in Romania comunista, in Coreea de Nord sau Venezuela, sa vezi atunci cum iti spunea statul ce sa faci si cu cit avint revolutionar te-ai fi vaccinat printre primii, daca venea ucaz de la partid. Stai in banca ta si ai un pic de decenta!
          • +12 (26 voturi)    
            O intrebare (Vineri, 12 noiembrie 2021, 15:45)

            Batur Mastor el. Ectric al. Socrei [utilizator] i-a raspuns lui nscandal

            Dar tu punandu-l sa stea in izolare, cu masca, desi nu are nevoie, dai dovada de empatie si de altruism?
            • +8 (22 voturi)    
              un raspuns (Vineri, 12 noiembrie 2021, 16:12)

              n4c [utilizator] i-a raspuns lui Batur Mastor el. Ectric al. Socrei

              e vorba de noua empatie si noul altruism, care se cer de la altii pentru sine, nu se ofera.
              • 0 (16 voturi)    
                n4c și Luciferează lu' pește (Vineri, 12 noiembrie 2021, 21:22)

                Heitarel Troleanu [utilizator] i-a raspuns lui n4c

                Copii ai durerii, voi chiar nu înțelegeți că vaccinul nu-l faci doar pt tine?
                Din cauza celor ca voi am ajuns aici, iresponsabililor! Că dacă vă zic loaze, mă cenzurează HN...
                • -1 (9 voturi)    
                  NU este adevarat! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 3:46)

                  Idiotul_fUtil [utilizator] i-a raspuns lui Heitarel Troleanu

                  S-a ajuns aici datorita unor golani ca Arahat si a unor "protocoale" impuse prin santaj de OMS.
                  • 0 (8 voturi)    
                    Bravo gogule! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 11:42)

                    Heitarel Troleanu [utilizator] i-a raspuns lui Idiotul_fUtil

                    Adică Arafat și OMS ne-au făcut să fim primii în Europa la nr-ul de morți per populație! Meserie te halesc!

                    Nu, tăticu', PROSTIA ENDEMICĂ, OBSCURANTISMUL CULTURAL, FANATISMUL RELIGIOS, IGNORANȚA ȘI LIPSA EDUCAȚIEI, INFATUAREA GĂUNOASĂ și altele asemenea ne-au adus aici.
                    • -4 (4 voturi)    
                      Foarte multi medici, cercetatori (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 15:21)

                      Idiotul_fUtil [utilizator] i-a raspuns lui Heitarel Troleanu

                      cu mastere, doctorate si lucrari publicate au fost dati in vileag ca fiind de fapt niste obscurantisti gaunosi si fanatici religiosi ca atare au fost dati afara de pe retelele de socializare ca sa ramana numai "ieducatii"...
          • +13 (25 voturi)    
            Eu voi fi tânăr și la 80 de ani (Vineri, 12 noiembrie 2021, 15:54)

            hsl [utilizator] i-a raspuns lui nscandal

            chiar dacă biologic voi fi încadrat în altă categorie.
            Persoanele vulnerabile au la dispoziție vaccinurile, măștile, medici cu care să discute metode personale de protejare, apropiați; ce empatie să am eu față de un ins care, având la dispoziție metodele respective (și nu numai) de a se proteja SINGUR, este afectat?!
            Am empatie pentru copiii care nu pot primi educație, pentru persoanele cu boli ușoare cărora le-a fost blocat accesul la tratamentele medicale necesare îmbunătățirii calității vieții (eu am fost în situația aceea anul trecut când fix în martie am început un tratament - norocul meu că proprietarul clinicii îmi este prieten și, după ce am înțeles că suntem în fața unei răceli, am reluat tratamentul, chiar dacă clinica era închisă publicului), pentru persoanele cu boli grave care nu pot primi tratamente sau operațiile necesare, însă pentru cei care se pot proteja EI ÎNȘIȘI și aleg să n-o facă nu am absolut niciun fel de milă.

            Nu știu alții cum sunt, însă eu n-am să permit nimănui să-mi vorbească despre „decență” și „empatie” într-o țară în care poporului i se par normale abuzurile comise de reprezentanții statului zilnic.
            • +3 (3 voturi)    
              Daca ajungi la 80 de ani (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 9:32)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui hsl

              Cu totii am trecut prin varsta aia in care eram invincibili si o raceala se rezolva cu 2 aspirine si o palinca!
              Statistic putini vom ajunge la 80 de ani!
              • +1 (5 voturi)    
                Istoricul familiei îmi spune că ajung ușor la 100 (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 13:10)

                hsl [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                Vârsta reprezintă doar unul dintre factorii care influențează starea de sănătate; eu sunt astăzi mai sănătos decât eram când aveam jumătate din vârsta de acum (de când am renunțat la tutun, la consumul de alcool în mod regulat și am crescut procentul activităților fizice - sală, piscină, tenis, căzut de pe placă, trail etc - am scăpat de niște alergii, sunt imun la răceli chiar dacă nu mă vaccinez și nu iau tratament medicamentos); îmi petrec timpul într-un mediu mai sănătos, mă deconectez mai des, folosesc produse mai bune, mai sigure, mănânc mai sănătos etc.
                Dacă nu pățesc un accident, sigur o să-mi țin în brațe stră-strănepoții (iar atunci sigur voi fi vaccinat împotriva sc-3 sau 4 ca nu cumva să-i treacă prin cap cuiva să-mi pună nepoții să poarte măști).
                • -1 (1 vot)    
                  100 ani (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 20:34)

                  balcanicu [utilizator] i-a raspuns lui hsl

                  poate da, dar am doua cunostinte tinere unul de pana /n 30 de ani si al doilea pe la 45 care erau cum spui tu, sala, alergare, ce mai supemani, l-au luat si au stat ala mai tanar 2 saptamani si ala de 45 trei saptamani cu tubul de oxigen in nas, le-au dat drumul cand au avut oxigenul de 96. au scapat pana la urma.
                  • +1 (1 vot)    
                    Săptămâna aceasta 2 oameni dragi mie s-au vindecat (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 22:12)

                    hsl [utilizator] i-a raspuns lui balcanicu

                    rude de-ale mele, amândouă persoanele au peste 70 de ani și niciuna nu era vaccinată (deși ultima dată când ne-am întâlnit mi-au promis că vor fi atente); el nu a avut nevoie nici de oxigen, nici de tratament însă a stat internat în spital ca să fie alături de ea.
                    Alte două rude - mai tinere de data aceasta - au fost infectate înaintea acestui episod: ea a adus în spital, el (care mi-e rudă de sânge) și copiii nu s-au îmbolnăvit deloc.

                    Am și eu povești iar cele în care au fost implicați membri ai familiei mele sunt toate fericite și nu cred că e din cauza unor coincidențe...
                • -2 (4 voturi)    
                  Stii ceva... (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 20:51)

                  blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui hsl

                  vaccineaza-te, chiar daca te crezi invincibil
                  , covidu" a mai vazut si de-alde ca tine ...
                  • 0 (2 voturi)    
                    Da, a văzut și și-a rupt spaicu-n noi (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 22:19)

                    hsl [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

                    Am spus deja că am avut teste care mi-au ieșit pozitive și la PCR am ieșit negativ, deci e clar că toți covizii care au avut neșansa să mă „vadă” și-au luat-o pe cocoașă de la anticorpii mei.
                    Sistemul meu imunitar funcționează atât de bine încât dacă mă vaccinez, cred că în doar câteva minute anticorpii mei escortează arn-ul direct în colon.

                    Da' răspunde-mi și mie la o curiozitate: ce-ți pasă ție dacă fac eu covid și mor?
                    • 0 (0 voturi)    
                      Pentru asta e plătit, să aibă grijă de tine :) (Duminică, 14 noiembrie 2021, 12:05)

                      Harald [utilizator] i-a raspuns lui hsl

                      Nu e niciun secret :)
    • +2 (8 voturi)    
      În momentul în care se va putea testa ... (Vineri, 12 noiembrie 2021, 23:48)

      Popeye_the_Sailor [utilizator] i-a raspuns lui hsl

      ... calitatea aceasta de a nu te îmbolnăvi și de a nu transmite virusul, testarea se va face peste tot și certificatul verde va avea o nouă variantă, fără vaccinare și fără trecut prin boală. Bănuiesc că se lucrează și la asta, de-aceea apar studiile astea. Până atunci respectă legile, respectă-i pe ceilalți, n-ai să pățești nimic nici dacă te vaccinezi degeaba.
      Unii suferă de teorii ale conspirației gen statul nu lucrează pentru noi, ci împotriva noastră. Statul e făcut și el din oameni, care uneori mai și greșesc, alteori nu au datele suficiente să ia decizii corecte, alteori sunt ignoranți sau se cred superiori și foarte rar sunt răuvoitori. Dar nu cred că putem acuza organisme internaționale gen OMS și EMA de rea voință, ignoranță sau trufie.
      • +3 (5 voturi)    
        După ce a fost scoasă testarea din certificat (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 11:08)

        hsl [utilizator] i-a raspuns lui Popeye_the_Sailor

        după ce au stabilit că imunitatea naturală ține 3 luni, apoi jumătate de an, ignorând studiile care au spus încă de anul trecut că persoanele vindecate dobândesc un nivel protectiv de imunizare, și că valabilitatea certificatului verde după vaccinare poate fi 1 an, fără să aibă niciun studiu în spate și ignorând statisticile relevante care arătau că persoanele vaccinate se infectează după 3-6 luni de la vaccinare la fel de ușor ca o persoană nevaccinată, dă-mi voie să consider că reprezentanții statului român se fac vinovați de rea credință; după ce statul român nu a făcut absolut niciun studiu relevant la nivel de populație, așteptând să vadă ce fac „ceilalți” și adoptând după ureche ce a vrut mușchii lui, dă-mi voie să consider că aici nu lucrează nimeni pentru nimic.

        Am spus-o tot pe HN: eu refuz să fac ceva ca să ajut un stat care mă minte și mă abuzează; atunci când statul nu-și respectă limitele competențelor (poporul nu-l sancționează iar instanțele sunt blocate), am suficiente cunoștințe de drept ca să folosesc legile în beneficiul meu.
        Nu știu voi, dar eu în acest moment nu sunt afectat absolut deloc: am restructurat activitățile și mi-e e f. bine, facem la fel de multe petreceri, circul pe oriunde am chef, copiii au făcut tot timpul școală cu prezență fizică (și fără măști), plătim o idee mai mult pe fiecare vacanță, însă mergem unde lumea se comportă normal.

        Statele sunt făcute din instituții, nu oamenii; la fel, nu știu ce ziceți voi, însă eu n-am să accept niciodată tăcut ca statul să ia o decizie care îmi afectează negativ exercitarea drepturilor civile fără să am toate garanțiile (constituționale) că îngrădirea respectivă este necesară și proporțională.
        Când Arafat îmi spune senin că deciziile lui trebuie să fie deasupra legilor, dă-mi voie să consider că deciziile instituției pe care o reprezintă sunt luate cu rea credință.
        • -1 (1 vot)    
          Deci dumneata îmi spui cu multe cuvinte ... (Duminică, 14 noiembrie 2021, 8:09)

          Popeye_the_Sailor [utilizator] i-a raspuns lui hsl

          ... că te crezi superior. Asta am înțeles și din celelalte comentarii, nu trebuia să-ți mai pierzi timpul.
          • +1 (1 vot)    
            Eu mă cunosc și cunosc oamenii suficient de bine (Duminică, 14 noiembrie 2021, 10:51)

            hsl [utilizator] i-a raspuns lui Popeye_the_Sailor

            ca să-mi știu valoarea obiectivă.
            Nu doar mă cred, chiar sunt cu mult peste medie în multe privințe așa cum sunt în același timp sub medie în alte (la fel de multe ca număr) privințe.
            Diferența dintre mine și postaci e că eu nu abordez subiecte despre care nu m-am informat, pe care nu le cunosc și nu le înțeleg, de aceea, până acum cel puțin, absolut tot din ce am afirmat s-a confirmat și în practică.
  • +4 (12 voturi)    
    Sa clarifice cineva de specialitate ! (Vineri, 12 noiembrie 2021, 14:09)

    dmnt [utilizator]

    Deci, daca am avut SARS1 (MERS) am rezistenta sporita la SARS/COV2 ?!
    • +3 (5 voturi)    
      ?? (Vineri, 12 noiembrie 2021, 15:39)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui dmnt

      ha ?
    • +5 (17 voturi)    
      ba chiar s-ar putea sa fii imun 100% (Vineri, 12 noiembrie 2021, 15:45)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui dmnt

      Ca dupa SARS1 si MERS de obicei esti mort, nu are cum sa te afecteze un amarat de Covid
      • +2 (2 voturi)    
        procente (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 9:07)

        dmnt [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        20-25% mortalitate.
        Nu exista tratament.
    • +5 (13 voturi)    
      Cel mai probabil, ai deja o formă de protecție (Vineri, 12 noiembrie 2021, 16:22)

      hsl [utilizator] i-a raspuns lui dmnt

      Știm (unii dintre noi - cei care ne informăm din alte surse decât „autorități”) de acest lucru încă din vara lui 2020.
    • +4 (12 voturi)    
      Am avut o formă foarte severă de MERS (Vineri, 12 noiembrie 2021, 18:23)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui dmnt

      în aprilie 2012, a durat săptămâni întregi, iar probleme la plămâni au mai fost încă vreo 3 luni, abia pe la sfârșitul lui august trecuseră complet.

      Iar în martie 2020 am avut o formă foarte ușoară de Covid, simptomele au durat practic o singură zi.
      • +2 (2 voturi)    
        simptome (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 9:05)

        dmnt [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Tusea persistenta a fost cel mai greu de depasit, asa e ?!
        • 0 (4 voturi)    
          Da. Și n-a trecut nici cu Captain Morgan :) (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 14:34)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui dmnt

          Asta a fost cel mai șocant în 2012, tusea a ținut cam 4 săptămâni și n-a trecut cu nimic. De-obicei, cu Captain Morgan trec toate foarte repede :)

          Realitatea e că nu știm exact cum face organismul ca să se vindece.
          • +2 (2 voturi)    
            Whisky ?! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 18:31)

            dmnt [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Cum bagai whisky in plamani ?
            La mine a trecut cu steroizi ce se inhaleaza cu nebulizatorul. Cred ca merge bagat si whisky in nebulizator.......
            • -1 (1 vot)    
              Captain Morgan nu e whisky, (Duminică, 14 noiembrie 2021, 12:09)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui dmnt

              Iar problemele de la plămâni trec cu aer uscat și cu multă căldură.

              Bunicii tăi garantat nu foloseau nici steroizi și nici nebulizatorul.
              • +1 (1 vot)    
                nope (Duminică, 14 noiembrie 2021, 14:01)

                dmnt [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                Bunicii aveau probleme cu scarlatina si variola si polio si sifilisul. Nu exista COVID pe atunci (secolul trecut).
                Captain Morgan nu e wisky ?! Sunt tulburat......
    • 0 (8 voturi)    
      Radio Erevan răspunde: (Vineri, 12 noiembrie 2021, 21:53)

      Heitarel Troleanu [utilizator] i-a raspuns lui dmnt

      da, dar numai dacă veniți cu adeverințele de boală SARS (din 2002-2004) și MERS (din 2012), și le alăturați o adeverință de vaccinare antiCovid din 2021.