EMA: Nou posibil efect secundar al vaccinului Johnson&Johnson / Este investigată și o boală rară ce ar putea fi asociată cu vaccinul Moderna

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 11 noiembrie 2021, 14:38 Actualitate | Coronavirus


Vaccinuri contra Covid-19
Foto: Pixabay.com
Autoritatea europeană de reglementare a medicamentelor a recomandat joi adăugarea unui tip rar de inflamație a coloanei vertebrale, numită mielită transversă, ca posibil efect secundar al vaccinului COVID-19 în doză unică de la Johnson & Johnson, transmite Reuters.

Informații referitoare la această boală neurologică gravă au fost, de asemenea, în centrul întreruperii studiilor în primele etape de dezvoltare atât pentru vaccinul AstraZeneca, cât și pentru cel J&J, care se bazează pe o tehnologie similară.

Agenția europeană pentru medicamente (EMA) a actualizat joi informațiile privind siguranța tuturor vaccinurilor împotriva coronavirusului, precizând și că evaluează rapoartele privind o afecțiune rară a sângelui cunoscută sub numele de sindromul de extravazare capilară (capillary leak syndrome-CLS) în urma inoculării cu vaccinul Moderna.

EMA a precizat că a înregistrat șase cazuri de CLS și că evaluează toate datele, dar că nu este încă clar dacă există o asociere cauzală între aceste rapoarte și vaccin.

În cazul CLS, fluidele se scurg din cele mai mici vase de sânge, provocând umflături și o scădere a tensiunii arteriale. Afecțiunea a fost asociată și cu vaccinurile de la AstraZeneca și J&J.

EMA a declarat că, în prezent, nu există suficiente dovezi privind o posibilă legătură între cazurile rare de sindrom inflamator multisistem (MIS) și vaccinurile pe bază de ARNm de la Moderna și vaccinul Pfizer-BioNTech.

Autoritatea de reglementare analizează dacă vaccinurile coronavirus aprobate ar putea provoca MIS. Sindromul este o afecțiune gravă, dar rară, în care diferite părți ale corpului se inflamează, inclusiv inima, plămânii, rinichii, creierul, pielea, ochii sau organele gastrointestinale.

J&J și Moderna nu au răspuns imediat la solicitările de comentarii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















48468 vizualizari

  • +20 (76 voturi)    
    efecte secundare (Joi, 11 noiembrie 2021, 14:45)

    panda_rosu [utilizator]

    si eficienta 0 barat.

    eu n-am avut efecte secundare din fericire dupa vaccin, macar atat daca tot sunt degeaba.

    voi astia care urlati pe aici acum o luna despre tarile civilizate care s-au vaccinat in proportie de 150%, uitati-va cum arata in momentul de data situatia la ei, se gandesc la lockdown.
    • -12 (44 voturi)    
      uita-te la nr de morti si mai discutam (Joi, 11 noiembrie 2021, 14:57)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Aia se gandesc la lockdown ca sa previna niste morti, nu pt ca vaccinul e inutil.
      • +13 (25 voturi)    
        ia uite unde erau (Joi, 11 noiembrie 2021, 16:34)

        panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

        aia care inca mai cred in "hai sa stam in casa ca ne pasa 2 saptamani".

        hai mai baieti, numa 2 saptamani va rog eu frumos.
    • -10 (34 voturi)    
      Cum arata? (Joi, 11 noiembrie 2021, 14:59)

      Teszzt [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Mor mai multi ca la noi?
      • +17 (31 voturi)    
        oare cu ce te incalzeste (Joi, 11 noiembrie 2021, 16:35)

        panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Teszzt

        ca mor mai putini cand tu nu nu mai poti trai? adica traim doar ca sa nu murim mai nou?
    • +12 (26 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 noiembrie 2021, 15:10)

      [anonim] i-a raspuns lui panda_rosu

    • +14 (40 voturi)    
      Mda (Joi, 11 noiembrie 2021, 15:19)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Si cu toate astea dictatura medicala ne obliga sa bagam serurile experimentale de cateva ori pe an.
    • -14 (30 voturi)    
      Da un exemplu concret (Joi, 11 noiembrie 2021, 16:01)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Zi o tara care e vaccinata "in proportie de 150%" si sta mai rau decat Romania la spitalizari si la morti.

      Sau mortii nu conteaza, impunerea certificatului e singurul factor care decide daca o tara sta bine sau nu?
      • +22 (32 voturi)    
        Belgia (Joi, 11 noiembrie 2021, 16:29)

        panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

        Certificat verde obligatoriu pentru a misca orice.

        87% din cei peste 12 ani sunt vaccinati.

        In categoria 12-18 ani sunt 75% vaccinati, deci 3 din 4 COPII sunt vaccinati!

        Azi: 15.000 de cazuri (echivalent la populatia romaniei asta inseamna 30.000 de cazuri).

        Momentan au putin sub 500 persoane la terapie intensiva dar la explozia din ultima saptamana se asteapta ca sa se ajunga rapid la 1000 oameni la terapie intensiva (echivalent la populatia romaniei inseamna 2000 de oameni la terapie intensiva!).

        Mai ai si alte intrebari sau e ok?
        • -15 (21 voturi)    
          Vb prostii (Joi, 11 noiembrie 2021, 23:02)

          trotuar [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

          În Belgia e o diferență foarte mare între regiuni. În Flandra procentajul e mare dar în Bruxel e dezastru, aproape de România (deși nu chiar așa de dezastru).

          Certificatul verde e valabil doar de o săptămână două.
          • +8 (18 voturi)    
            in flandra (Joi, 11 noiembrie 2021, 23:41)

            panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

            e de fapt cea mai mare crestere de cazuri.

            locuiesc aici si stiu despre ce vorbesc.
            • -5 (19 voturi)    
              Culmea e că și eu (Joi, 11 noiembrie 2021, 23:57)

              trotuar [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

              Deci Belgia are în totalitate 30 de morție pe zi comparativ cu România 400 și ai ajuns la concluzia că vaccinarea nu funcționează.
              • +7 (15 voturi)    
                Nu ma intereseaza cati morti (Vineri, 12 noiembrie 2021, 0:08)

                panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

                Daca spitalele tot se sufoca, ne paste un lockdown, cine stie ce restrictii ne mai baga.

                Daca sunt doar 20 de morti de ce nu ridica toate restrictiile sa ne lase in pace sa traim?
                • -9 (17 voturi)    
                  Dacă chiar ești în Flandra (Vineri, 12 noiembrie 2021, 0:36)

                  trotuar [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

                  Poți merge la restaurant cu Covid pass, la fel oriunde în Belgia. Ce te oprește să trăiești?
      • +11 (11 voturi)    
        Felul in care numeri difera (Joi, 11 noiembrie 2021, 18:51)

        MDK [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

        In Germania nu se numara persoanele de 89 ani cancer faza terminala, AVC, etc. testate pozitiv post mortem.
    • +4 (26 voturi)    
      Locuiesc in UK (Joi, 11 noiembrie 2021, 16:20)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Aici nu mai e nicio restrictie din iulie (decat ca tre sa porti masca pe metrou) si nici nu va fi. Numarul de cazuri e in scadere. Au fost multe cazuri de covid in aceasta toamna, e adevarat, dar varful de morti/zi/capita a fost la o zecime din ce a fost in Romania. De aceea nu s-au bagat restrictii si nici nu se vor baga. Deci eficienta au. Lockdown nu avem
      • +16 (28 voturi)    
        eficienta e dezamagitoare (Joi, 11 noiembrie 2021, 16:33)

        panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

        nu zic ca nu e chiar nimic, o fi acolo ceva, dar in ianuarie ni se promitea ca se termina pandemia in vara asta si revenim la normal daca se vaccineaza 70% din populatie, iar acum in noiembrie vedem niste cifre in tari mega vaccinate cum nu au mai fost niciodata.

        oare doar mie mi se pare mind blowing?
    • -15 (23 voturi)    
      Eficienta zero barat!? (Joi, 11 noiembrie 2021, 17:51)

      FanelJr [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      De unde ai scos-o?

      Pai aia din Vest se gandesc la lock down pentru ca sunt conducatori cu responsabilitate, cu coloana vertebrala, nu molustele de la noi.
  • -6 (54 voturi)    
    N-au treaba covidioti, ei raman cu plamanii praf (Joi, 11 noiembrie 2021, 14:47)

    UnOarecare [utilizator]

    pe viata....
    • +16 (26 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 noiembrie 2021, 15:33)

      [anonim] i-a raspuns lui UnOarecare

      • -5 (7 voturi)    
        confunzi grija cu satisfactia! (Vineri, 12 noiembrie 2021, 11:37)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui

        pandemia de coronavirus are si parti bune: este un turnesol pentru depistarea idiotilor si le da sansa ruletei rusesti de mai multe ori pe an!
        daca doar ii handicapeaza, e rau pentru societate, trebuie sa suportam cheltuielile.
        • 0 (2 voturi)    
          pe tine nu tot Putin te plateste? (Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, 11:36)

          Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

          e bine cunoscuta tactica comunista de a finanta tabere cu viziuni contrare doar ca sa destabilizeze o tara
  • -9 (27 voturi)    
    of (Joi, 11 noiembrie 2021, 14:53)

    gnd [utilizator]

    Mai alimentati si voi fricile ca sa fi siguri ca nu se vor vaccina restul romanilor.
    Efectele astea sint si dupa boala dar la vaccin sint mult mult mai rare decat la boala.
    • +7 (9 voturi)    
      cu care voi vorbești? (Joi, 11 noiembrie 2021, 19:27)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui gnd

      cu voi de la EMA?
  • 0 (30 voturi)    
    Si totusi efectele COVID-uri sunt mult mai dese... (Joi, 11 noiembrie 2021, 14:53)

    Miky60 [utilizator]

    Aici sunt prezentate cazurile absolut exceptionale (gen 6 la 16 milioane de doze) dar nu se contrabalanseaza cu cazurile foarte dese si sigure de efectele dure pe multa perioada pe care le cauzeaza voala in sine (probleme cu respiratia, cu plamanii, multi nu isi revin la respiratia normala nici la 9 luni dupa ce au avut boala si au probleme cu plamanii pentru totdeauna).
    Asa ca este ca la centura de siguranta: vrei sa ai o siguranta suplimentara pe care vaccinul/centura de siguranta o ofera sau te expui direct fara centura de siguranta si ai sanse mari sa ai efecte foarte dure sau sa mori direct de la boala/accident.
  • +11 (17 voturi)    
    E bine (Joi, 11 noiembrie 2021, 15:00)

    Mazeta [utilizator]

    Prospectul serurilor se actualizează în timp ce sunt administrate mai mult sau mai puțin obligatoriu.
    • +17 (17 voturi)    
      Prospect = exonerare de raspundere (Joi, 11 noiembrie 2021, 16:21)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tot ce este cuprins in prospecte nu mai poate fi invocat in instanta, intrucit asta inseamna consimtamint informat.

      Singura problema ar fi la dovedirea unei incidente mai mari decit cea scrisa in prospect.

      Ori, acest lucru este aproape imposibil pentru un pacient care nu are acces la statisticile pentru milioane de administrari, iar nici producatorii nu sunt timpiti sa faca astfel de statistici care ii pot incrimina si sa le mai si publice.
      • +9 (15 voturi)    
        Si pentru ca este experimental (Joi, 11 noiembrie 2021, 18:35)

        Un_cetatean_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        si iti dai consimtamantul se pare ca nici asigurarile de boala si de viata nu vor mai fi onorate daca se constata ca ai patit ceva din pricina inocularii ....
      • +5 (5 voturi)    
        consimtamantul informat... (Vineri, 12 noiembrie 2021, 20:08)

        mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        poate fi invocat numai incazul in care nu exista obligativitate! Ori restrictiile....sustin obligativitatea neexplicit. In mod normal, prospectul unui produs medicamentos (in cazul nostru, vaccinul anti Covid) cu reactiile adverse prevazute/publicate, poate constitui motiv de aparare in instanta in cazul unei reclamatii, dar, in cazul nostru, chiar sunt curioas cum se va rezolva o astfel de evntuala reclamaatie (desi, daca exista deznodamant tragic, chiar nu stiu cui mai foloseste, ca mortului in niciun caz)!
  • +10 (28 voturi)    
    Gheorghita mahler (Joi, 11 noiembrie 2021, 15:04)

    TrickyWicky [utilizator]

    Prelipceanu si vedetele + media care au recomandat ei un ser experimental acum sa raspunda penal
  • +18 (24 voturi)    
    strategia asta de a impinge pe gat (Joi, 11 noiembrie 2021, 15:26)

    Gogu_cel_viteaz [utilizator]

    populatiei cu forta proceduri medicale netestate corespunzator va avea efecte negative grave pe termen lung. Si nu ma refer la posibilele efecte adverse provocate de vaccin ci la reticienta pe care populatia generala o va avea fata de experti si alte proceduri ce au fost dovedite a fi eficiente si sigure.
    • -7 (9 voturi)    
      au incredere in ivermectina si in tamaie! (Vineri, 12 noiembrie 2021, 11:38)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Gogu_cel_viteaz

      .
      • +7 (7 voturi)    
        si daca esti atat de destept si vezi (Vineri, 12 noiembrie 2021, 12:04)

        Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

        cum gandesc oamenii si in ce isi pun increderea, crezi ca o sa-i castigi de partea ta daca ii insulti 24/7 si ii fortezi sa faca ceva in care nu au incredere (oricata dreptate ai avea).
        sau rezultatul trebuie obtinut cu orice scop, indiferent de consecinte?
  • +21 (29 voturi)    
    si vor mai aparea cazuri (Joi, 11 noiembrie 2021, 15:55)

    larkinsen [utilizator]

    Cum au tupeul sa zica ca inca nu s-a stabilit legatura intre aparitia acestor efecte secundare grave(mai ales mielita tranversa bola neurologica pe care nu o doresc nici dusmanilor) si vaccin? Adica oamenii aia n-au avut nici pe dr*cu inainte de intepare si brusc se imbolnavesc DUPA vaccinare doar asa...din pura intamplare.Dar nu de la vaccin ci din plictiseala sau coincidenta.Cam multe coincidente nu?De ce incearca sa musamalizeze gravitatea acestor efecte secundare fata de care ei nu-si asuma nicio responsabilitate.Nu conteaza ca viata omului respectiv a fost distrusa.Importanta e statistica si procentul cat mai mare de vaccinari..Si asa sunt placebo..slabe ca eficienta.Ma uit in tari cu rata mare de vaccinare si pasaport verde si acum le-au crescut cazurile...Vezi Franta.Dar romanasii nostri sunt orbi.Vad numai ce le baga pe gat televiziunile platite pentru propaganda vaccinarii.
  • +16 (24 voturi)    
    Impunerea tintelor de vaccinare anuleaza incredere (Joi, 11 noiembrie 2021, 16:31)

    D-or [utilizator]

    Odata ce autoritatile au afirmat ca vor sa vaccineze 70-90% din populatie, s-a terminat cu orice incredere in vaccin si in lipsa reactiilor adverse.

    Perceptia este ca, oricare ar fi adevarul, autoritatile trebuie sa-si atinga tintele asumate.

    Pe de alta parte, nu se pune problema increderii sau neincrederii in autoritatile nationale, intrucit este evident ca acestea doar re-transmit niste ordine, nu se stie de la cine.

    Cum putem avea incredere in ceva/cineva necunoscut? Ar fi misticism.
  • +18 (20 voturi)    
    Ca-s bune sau nu...oricum vom vedea (Joi, 11 noiembrie 2021, 16:44)

    FortApache [utilizator]

    Pe pielea noastra in viitor.

    J&J si Astra-Z sunt tehnologie diferita fata de Pfizer si Moderna...mie unul nu mi-a aratat prospect la Pfizer pana nu am cerut...scrie trei lulele iar producatorul este exonerat de responsabilitate in urma administrarii...

    In sfarsit ...campania asta de vaccinare seamana cu trecutul oilor prin groapa cu Neos-tomosan contra paduchilor plus o perioada de asteptare pana la primirea confirmarii in scris a vaccinului :)))
  • +15 (19 voturi)    
    Zalmoxe e cu noi! (Joi, 11 noiembrie 2021, 20:02)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    La noi in Dacia Libera (dar si in cea vremelnic ocupata) nu exista efecte secundare decat minore.
    Gheorghitza poate confirma.
  • +14 (22 voturi)    
    varfdeiceberg (Joi, 11 noiembrie 2021, 23:09)

    puke_on_the_moon [utilizator]

    dacă EMA raportează aceste efecte adverse grave asta înseamnă că:
    1) au apărut enorm de multe de cazuri grave și
    2) nu mai pot fi mușamalizate.