A dat roade strategia riscantă fără carantină a Suediei?

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 10 noiembrie 2021, 0:31 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Suedia
Foto: IBL / Shutterstock Editorial / Profimedia
Suedia a avut mai puține decese decât majoritatea Europei și are și acum o rată redusă a infecțiilor, cifrele indicând că strategia ei riscantă, fără carantină, a dat roade, potrivit Rador care citează Daily Mail.

Țara scandinavă a devenit un excentric pe scena internațională anul trecut, când a sfidat sfaturile științifice și a refuzat să imite restul lumii în ce privește închiderea societății pentru a limita răspândirea virusului.

Iar acum, pe lângă faptul că economia Suediei și-a revenit mai rapid decât a oricărei alte țări din UE, cele mai noi date arată că s-a descurcat mai bine și în ce privește decesele provocate de pandemie.

Suedia a înregistrat aproape 1.500 de decese confirmate per milion de locuitori conform platformei Our World in Data, bazate pe cercetările Universității Oxford, o rată mai mică decât media europeană de 1.800.

Regatul Unit - nevoit să îndure în trei rânduri o carantină națională, pe lângă alte interdicții similare regionale - a înregistrat 2.100 per milion, iar Belgia și Italia au depășit și ele 2.000.

Dacă analizăm mortalitatea în exces din cursul pandemiei, Suedia se clasează abia pe locul 21 din 31 de țări europene, cu un exces de decese din martie 2020 până acum de 5% față de cât ar fi fost de așteptat. Pe de altă parte, Regatul Unit, Italia și Spania au avut un exces de decese de aproximativ 10% în cursul pandemiei.

Statisticienii spun că mortalitatea în exces oferă cea mai mare acuratețe pentru măsurarea bilanțului pandemiei, întrucât nu e influențată de disparitățile de testare dintre țări și include și decesele provocate indirect de ea.

De asemenea, Suedia are în prezent o rată mai mică de infectare decât majoritatea statelor UE, cu numai 100 de indivizi per milion testând pozitiv zilnic, pe când Austria are 800, Belgia și Italia 700 și Regatul Unit 500.

Dacă Suedia a optat să nu introducă o carantină totală la începutul pandemiei, e adevărat că iarna trecută a introdus măsuri mai stricte și legal obligatorii, odată cu creșterea numărului de cazuri și de morți.

Chiar dacă pare că Suedia s-a descurcat mai bine decât Europa continentală, în raport cu vecinii ei a evoluat considerabil mai rău.
Norvegia și Finlanda, spre exemplu, au înregistrat cam 200 de decese per milion de locuitori de la începutul pandemiei, de șapte ori mai puțin decât Suedia.

În Danemarca rata e aproximativ 400. Toate aceste trei țări au avut restricții mai dure pe mai tot parcursul pandemiei și e probabil ca ele să fi jucat un rol.

Examinând mortalitatea în exces, Norvegia și Danemarca au înregistrat mai puține decese decât ar fi fost normal, iar Finlanda a depășit în cursul pandemiei doar cu un pic peste 1% mortalitatea uzuală.

Epidemiologul Raghib Ali de la Universitatea Cambridge a declarat pentru MailOnline: „Poți considera sau nu strategia Suediei o poveste de succes în funcție de țările cu care o compari. Crezi că ar trebui să aibă o rată similară [a deceselor] cu vecinii ei, Finlanda, Norvegia și Danemarca, sau cu alte țări precum Germania și Olanda? În funcție de categoria pe care o alegi va rezulta că a procedat mai bine ori mai rău.”

Dr Ali a declarat că o învățătură care reiese din sistemul de izolare voluntară al Suediei este aceea că el demonstrează puterea micilor schimbări de comportament ale oamenilor.

„Chiar dacă Suedia nu a avut o carantină impusă de guvern, a avut totuși un soi de carantină voluntară care a fost foarte bine respectată. Ce am învățat de la Suedia - și de la Regatul Unit - este că un comportament voluntar al populației poate trece țările de vârful valului fără restricții obligatorii, chiar dacă acestea, de unele singure, nu pot preveni focarele mari”.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17251 vizualizari

  • +22 (38 voturi)    
    suedezii nu-s romani (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 0:39)

    Ecce_Homo [utilizator]

    "Chiar dacă Suedia nu a avut o carantină impusă de guvern, a avut totuși un soi de carantină voluntară care a fost foarte bine respectată."

    Imi odihnesc valiza.
    • +20 (26 voturi)    
      Cum bine glumea un suedez (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 8:08)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

      La recomandarea de a sta la doi metri unul de altul: dar de ce trebuie sa ne inghesuim asa?

      Articolul scapa esentialul: au existat recomandari pe care suedezii le-au respectat absolut cu totii. La un popor atat de disciplinat era inutil sa mai declari carantina.
    • +10 (10 voturi)    
      Am lucrat de acasa... (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 11:49)

      Costique [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

      ... de la sfârșitul lui Martie 2020 pana in Octombrie 2021. In timpul asta m-am dus numai unde am avut nevoie neapărat si lumea s-a protejat cat a putut. Soția a mers la lucru la grădiniță zilnic dar s-a protejat zilnic. Decesele sunt preponderent la persoane de peste 75 de ani, au scăpat virusul in căminele de bătrâni având multi angajați temporar si nepregătiți si de aceea 90% dintre decese au avut loc acolo. Din totalul de 15000 de decese, 13500 sunt la persoane de peste 70 de ani.
  • +1 (33 voturi)    
    Suedia nici nu a încurajat răspândirea virusului (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 0:53)

    Harald [utilizator]

    În UK, bătrânii depistați pozitiv au fost lăsați în continuare în casele de bătrâni, ca să contamineze pe toată lumea. La fel cum în România, oamenii s-au contaminat chiar în spitale.
    • +4 (32 voturi)    
      Bati campii ! (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 1:32)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      In UK, batranii din casele de batrani au fist PRIMII VACCINATI !
      Unde voiai sa se duca ? In mijlocul familiilor cu membri nevaccinati ?
      In plus, S-AU IMPUS RESTRICTII FOARTE DURE cu privire la activitatea din casele de batrani : unii nu si-au vazut rudele vreme de un an !
      Esti un colportor de minciuni ca toti ignorantii cu ifose de cinoscatori .
      • +7 (9 voturi)    
        Cei (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 9:30)

        sorance2000 [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

        mai multi nu si-au mai vazut rudele niciodata, asa ca...
        • -1 (5 voturi)    
          Cei mai multi... (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 9:45)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui sorance2000

          ... din Suedia.
          Eu vorbeam despre UK.
    • +11 (19 voturi)    
      gresit (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 8:49)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      In prima faza a fost macel in casele de batrani. Nu asigurau sau foloseau nici macar masti.
      Aceeasi practica si in spitale. Daca purtai masca, luata pe banii tai, erai reclamat de "colegii" suedezi ca nu respecti "turma". Cei care ieseau din "schema" erau de obicei medicii emigrati, in special cei din zone in care nu a curs lapte si miere: Irak, Romania etc.

      Ma refer la prima jumatate 2020. Dupa aia s-au mai schhimbat lucrurile, dar deja se mai diminuase presiunea pe sistemul de pensii :D
  • +12 (34 voturi)    
    gluttons for punishment (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 5:06)

    phsal [utilizator]

    Apologetii restrictiilor arbitrare incluzand tinutul populatiei in arest la domiciliu (zis si lockdown) vor cauta N argumente cum ca Romania nu e ca Suedia, drept pentru care noi ne meritam restrictiile.
    Chiar daca am accepta neajunsurile cu specific romanesc ca justificare pentru lockdown,
    atunci cum explica acesti iubitori de restrictii situatia din Suedia si South Dakota care au gestionat fara arest la domiciliu, versus Australia care si-a supus in mod repetat populatia unora dintre cele mai draconice masuri de privare de libertate?
    Ce victorie a repurtat Australia cu pretul respectiv?
    Cat de mult si-au decimat populatia South Dakota si Suedia asa cum anticipau panicarzii?
    Nu e cazul sa ne certam intre noi, ci sa invatam din ce ni s-a intamplat facand o analiza comparativa obiectiva.
    Va multumesc si va doresc sanatate fara privare de libertate.
    • -1 (17 voturi)    
      Nu stiu cum a fost... (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 9:24)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui phsal

      ... repet : A FOST in South Dakota, dar in Suedia a fost macel printre batrani - citeste cu atentie articolul, ca e o polologhie din care greu extragi ce s-a petrecut, daca nu esti atent.
      Sper ca acum este clar : victoria Australiei consta in faptul ca a evitat mii de decese, lucru de care Suedia s-a dovedit incapabila. Iar in perioada aceea, Romania, cu restrictii, avea mai putine decese decat Suedia -incearca-ti putin memoria...
      Sa fie clar, ecuatia e simpla : NU AU EXISTAT SI NU EXISTA EXCEPTII ! Feresti populatia prin lock-down/vaccin, eviti decese.
      Daca nu, se aglomereaza morgile.
      Peste tot in lume, peste tot acolo unde traiesc oameni.
      Pe pamant traiesc doar oameni, nu extraterestri.

      Ăăă... aaa, da : si ceva reptilieni....
      • +3 (7 voturi)    
        Reptilieni (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 9:51)

        Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

        cu interese ascunse, nu orice fel de reptilieni :D
      • +1 (9 voturi)    
        Suedia a avut o creștere a deceselor doar 2 luni (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 12:27)

        hsl [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

        de când a intrat virusul în zone cu mortalitate ridicată și până când au rezolvat (definitiv) problema, în rest a fost bine-mersi; cuvântul „măcel” a apărut doar în mintea unor indivizi certați cu informarea.
        După luna iunie, Suedia a avut tot timpul mai puține decese raportate la populație decât România.
        • -2 (4 voturi)    
          Compari mere cu pere (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 12:57)

          gio13 [utilizator] i-a raspuns lui hsl

          Daca citesti atent articolul, zice ca abordarea Suediei este un succes/ esec depinde la ce te raportezi. Daca compari cu celelalte tari nordice, asemanatoare ca nr populatie, densitate, sistem sanitar etc, atunci este un esec, daca compari cu Marea Britanie, Germania, Romania etc este un succes. Parerea mea este ca nu poti compara propagarea virusului in mega orase gen Londra, Paris cu cea din Stockholm, Goteborg. Iar comparatia cu Romania e chiar ridicola, noi pe langa populatia indisciplinata, nu avem nici sistemul sanitar sa faca fata la nr mare de cazuri grave, Suedia si-a permis aceasta abordare, daca le dadea si lor pe dinafara ATIul isi incuia imediat in casa .cetatenii.
          • +3 (5 voturi)    
            Suedia nu poate fi comparată cu tările nordice (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 13:45)

            hsl [utilizator] i-a raspuns lui gio13

            pentru că are o cultură diferită (de altfel, țările nordice nu pot fi comparate unele cu altele).
            Densitatea populației în Stockholm este aproape egală cu cea din „mega orașul” gen Londra, pe când cea din Helsinki se află puțin peste jumătate, deci cu cine comparăm Suedia: cu Finlanda sau cu UK?

            Diferențele se păstrează și în cazul sistemelor sanitare: Norvegia de ex nu are cămine de bătrâni (locurile unde sunt înregistrate cele mai multe decese în Suedia) atât de multe și atât de populate.

            E cazul să se asumăm - măcar noi cetățenii dacă politicienii nu vor face în veci așa ceva - faptul că am greșit, adoptând și acceptând să fie adoptate măsurile „antipandemice” fără legătură cu știința medicală; A fost o mică perioadă când Stockholm se confrunta cu o atingere a limitelor sistemului medical și cu toate acestea nu a gândit nicio clipă măsuri abuzive de restrângere a drepturilor populației (vedem că România rezistă bine și cu aproape 2k de cazuri la ATI, deci anul trecut când erau nici jumătate n-a existat niciun motiv să fie aplicate măsurile care au fost).
            • +1 (1 vot)    
              Suedia nu poate fi comparata cu tarile nordice? (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 18:38)

              gio13 [utilizator] i-a raspuns lui hsl

              Daca zici ca Suedia nu poate fi comparata cu tarile nordice si aduci ca argument densitatea orasului Stockholm vs Londra si caminele de batrani e greu sa mai continui, ai o abordare pur subiectiva, daca vrei tu, o sa scoti ca trebuie comparata Suedia si cu SUA, ca asa iti iese bine tie :))))
              Daca in metro Stockholm ai cam 2,4 mil de locuitori care teoretic interactioneaza si pot transmite virusul, in Londra ai 14 milioane, densitatea este doar un aspect, ca doar nu stau toti in zona locuintei, oamenii se duc in centru, au servici in zona centrala, se aglomereaza in statii, metrou etc, eu n-am vazut la Stockhom aglomeratie ca in zona Oxford street, Picadilly si alte zone aglomerate unde la ore de varf ajungi sa faci coada la statia de metrou ca sa poti intra in statie, deci hai sa nu ne batem joc cu comparatii gen Suedia- Marea Britanie, nu se vor compara niciodata la aglomerari urbane. Numai Manchester sau Birmingham sunt aglomeratii duble fata de Stockhom. Cat despre sistemul sanitar, el nu are legatura cu caminele de batrani, caminele nu fac parte din "sistemul sanitar". Dar da, la nivel de sistem sanitar si Uk a facut fata desi sistemul sanitar e mai putin performant ca cel din Suedia, sistemul sanitar era un argument ca noi, Romania, nu ne puteam alege abordarea Suediei.
              • 0 (0 voturi)    
                Criteriile de diferențiere/apropiere sunt diverse (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 20:07)

                hsl [utilizator] i-a raspuns lui gio13

                multiple și cu un impact diferit.
                Densitatea este un criteriu mai puțin subiectiv decât populația efectivă, pentru că el arată cât spațiu are la dispoziție un individ.
                Or fi 14M de inși în zona metropolitană a Londrei care se duc la serviciu/cumpărături prin zona urbană, însă și zona urbană a Londrei este de vreo 10 ori mai întinsă ca suprafață decât cea a Stockholm-ului (pentru cine nu le-a vizitat: Stockholm e cam cât Cluj, în timp ce Londra este puțin mai mare decât București + Ilfov la un loc; tot pentru cine nu le-a vizitat: dacă vrei să ajungi la orice obiectiv turistic important din Londra, ajungi pe Oxford Street - strada se află în zona dintre City, palatul reginei și Hyde, în cartierul Soho și este plină de magazine ale unor branduri celebre și scumpe).
                Orice țară din lume putea avea abordarea Suediei; trebuia doar să fie corectă cu populația și să respecte ceea ce știința ne-a învățat de-a lungul anilor.
        • -1 (1 vot)    
          Iar te trezesti vorbind, băi, Gigi ? (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 13:05)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui hsl

          Daaa..... imi aduc aminte ca tu spuneai ca tii Suedia sub observatie, daaaa....
          Asta faceai tu, te informai ? Pai, ai uitat ca nu prea intelegi ce citesti ?
          Aaaa, dar stai ! Poate nu citeai, poate te uitai la poze cu Ingrid Bergman
          Io zic sa nu-ti iei ochii de pe ea, de pe Suedia, ca daca face ceva si tu nu afli, ha?
          Si daca nu-ti spun si tie suedezii ce fac ei si tu nici nu te prinzi ?
          Nu ti-a ajuns ca ai pierdut procesul ala ca de ce nu face si Romania precum Suedia ?
          Si io, bai Gigi, nu sunt certat cu informatia, io sunt certat cu prostii .
          Iti amintesti cum ai spus ?
          Ca tu iti permiti sa fii prost fiindca ai bani multi.
    • -1 (1 vot)    
      Ori ca da ori ca ba.. (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 12:51)

      gio13 [utilizator] i-a raspuns lui phsal

      Mi se pare amuzanta gandirea romanului, daca sunt restricti ca de ce sunt restrictii si sa nu mai fie, daca nu sunt restrictii, ca de ce nu face Guvernul nimic, ca de ce a permis concerte, congresul PNL, terase la mare. Dincolo ca toti va credeti experti in combaterea pandemiei, sunteti sbsolut incredibili, oricum o dai tot nu va convine. Asta primavara, romanii injurau Guvernul ca impune restrictii (de fapt un fleac de restrictii), toamna romanii injura Guvernul ca renuntat la restrictii la inceputul verii, acuma in noiembrie romanii injura din nou Guvernul pentru certificatul verde si cauta sa nu respecte restrictiile :)))
  • +16 (18 voturi)    
    Omul este măsura tuturor lucrurilor (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 6:38)

    Omics [utilizator]

    Deci carantina dă cele mai bune rezultate acolo unde o practică fiecare individ în parte, în funcție de împrejurările concrete, cu sau fără sprijinul guvernului.
  • +6 (18 voturi)    
    singura comparație (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 7:05)

    berenger [utilizator]

    validă a suediei e doar cu țările vecine ei, asemănătoare în calitatea sistemului medical, a sănătății publice, a obiceiurilor comunitare și a densității populației. or, așa, suedia nu stă deloc bine!
    • +1 (7 voturi)    
      Epidemiologul de stat din Suedia compară cu UK (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 12:30)

      hsl [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      Comparațiile se fac cu societăți similare, nu cu vecinii, iar Suedia este mult mai asemănătoare cu Regatul Unit decât ar fi cu Norvegia.
      PS: tot vecine sunt și statele baltice; de ce nu am face comparația și cu acestea?
      • +2 (4 voturi)    
        Suedia vs UK (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 13:01)

        gio13 [utilizator] i-a raspuns lui hsl

        Suedia o sa fie asemanatoare cu Marea Britanie cand o sa aiba si ea o capitala cu 15 milioane de locuitori plus multe alte orase de 1-2 milioane. Probabil ca-ti spun o noutate, dar aglomeratia favorizeaza transmiterea virusului, iar Suedia este orice dar nu tara aglomerata. Bine ca nu compari Suedia si cu India :))).
        • +3 (3 voturi)    
          Stockholm 5200 loc/km2 - Londra 5800 loc/km2 (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 13:50)

          hsl [utilizator] i-a raspuns lui gio13

          deci cam cât de mare crezi dta că e diferența de aglomerație dintre cele 2?
      • 0 (0 voturi)    
        Bai, Gigi... (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 13:12)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui hsl

        ... sa-ti intre bine-n cap : NIMIC , dar NIMIC nu se compara cu Regatul Unit - are 4 (patru !!!!) tari im componenta ei.
        Cate are Suedia ?
        Aici, fiecare tara are CONDUCEREA EI MEDICALA INDEPENDENTA : restrictiile din Scotia NU se aplica neaparat in alta parte.
        Apoi, mai ai si .... LONDRA !
        Aia, nici macar nu zici ca e in Anglia...
        Pe cand da, Suedia se poate compara cu vecinele ei.
        Hai, ca ma opresc aici, ca tu nu intelegi ce citesti, dar io 5e-am inteles de cand ai spus tu ca :
        Tu iti permiti sa fii prost fiindca ai bani multi !
  • +9 (13 voturi)    
    Sigur ca Suedia s-a descurcat mai bine (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 7:51)

    blacksheep [utilizator]

    Da, s-a descurcat mai bine din mai multe motive.
    Tarile scandinave au o calitate a vietii care nu poate fi comparata cu tarile balcanice, si mai buna decat tarile din vestul Europei. Trebuie luat in considerare starea generala de sanatate a populatiei, curatenia (igiena), locuintele, spitalele care sunt net superioare. Credibillitatea autoritatilor in Romania se apropie de 0. In Suedia parlamentari, ministri folosesc serviciile publice de transport pentru a ajunge la munca. In Romania numai masini cu girofar si protectie SPP. Medicii sunt respectati, conditii de munca foarte bune, salarizare corecta.
    De asemenea carantina voluntara a populatiei.
    Ce carantina voluntara ar putea fi respectata in Romania unde in aceeasi locuinta locuiesc chiar si trei generatii. Multe case cu wc-ul in fundul curtii, fara apa curenta. Nu mai vorbim de apa calda, caldura care lipsesc in Bucuresti si alte orase mari, chiar si in spitale uneori.
    Mortalitatea bolnavilor de covid in Suedia este undeva la 30% comparata cu mortalitatea din Romania.
    Daca se compara Suedia cu Finlanda mortalitatea covid este aproape dubla.
    • +1 (1 vot)    
      Densitatea populatiei (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 17:56)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui blacksheep

      Comparatia cu UK este inutila. Suedia nu are nici un centru urban atat de dens populat... metroul din Stockholm zici ca'i parasit comparativ cu Londra.

      S-au descurcat "mai bine" doar in comparatie cu tari bananiere ca Romania si Bulgaria sau tarile cu densitate mare a populatie.
      • 0 (0 voturi)    
        densitatea populatiei (Joi, 11 noiembrie 2021, 10:00)

        blacksheep [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Da, densitatea populatie este un factor de luat in seama.
        Comentul meu a fost referitor la calitatea vietii, starea se sanatate a populatiei in Suedia, dar si calitatea actului medical in spitale.
        Cateva exemple cu date oficiale referitor la mortalitatea din spitale ale bolnavilor de covid din 5 nov. a.c.:

        Suedia
        Numărul total de cazuri
        1,18 mil.
        +844
        Decese
        15.050
        +7
        Mortalitate in jur de 1,27%

        Finlanda
        Numărul total de cazuri
        162 K
        +740
        Decese
        1.184
        +8
        Mortalitate in jur de 0,73%

        Franţa
        Numărul total de cazuri
        7,27 mil.
        +9.502
        Decese
        119 K
        +47
        Mortalitate in jur de 1,6%

        Polonia
        Numărul total de cazuri
        3,06 mil.
        +15.511
        Decese
        77.395
        +250
        Mortalitate in jurul a 2,5%

        România
        Numărul total de cazuri
        1,69 mil.
        +8.971
        Decese
        49.604
        +489
        Mortalitate , in jurul a 2,93%

        Procentul de mortalitate nu s-a modificat semnificativ in ultimele zile. Daca ne referim la mortalitatea bolnavilor covid din spitale, Suedia a obtinut un succes.
        • +1 (1 vot)    
          mere cu pere (Joi, 11 noiembrie 2021, 22:19)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui blacksheep

          Esti sigur ca toate tarile aplica aceeasi strategie de testare a populatiei? Daca nu, atunci rata mortalitatii nu este comparabila.
  • +3 (5 voturi)    
    mai copiii, eu nu sunt bun la mate; faceti voi soc (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 8:05)

    mongolul [utilizator]

    la 18.000.000 locuitori, avem 51.000 de morti; cati morti sunt la milion? Si comparati cu Suedia, UE etc.
    • +1 (1 vot)    
      nu numai la mate.. ;) (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 18:12)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

      Scrie clar in articol:
      "mortalitatea în exces oferă cea mai mare acuratețe pentru măsurarea bilanțului pandemiei, întrucât nu e influențată de disparitățile de testare dintre țări și include și decesele provocate indirect de ea"
      Analfabet functional sau ai citit doar primele 3 fraze?...

      Matematic, in Romania am avut o medie de ~258k decese anual in ultimii 10 ani. +39k anul trecut. +30k anul asta, pana in Septembrie. Imparti la populatia oficiala (19.4mil) si iti da 3500 morti/milion. Nici nu am pus Octombrie/Noiembrie, cu 400 de morti zilnic.
  • -4 (8 voturi)    
    Nu garantez 100% (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 8:37)

    idealogul [utilizator]

    Dar din cate am citit in Suedia conform legii orice persoana care moare si are un test COVID pozitiv in ultimele 30 de zile e declarata moarta de COVID.
    Pare absurd dar pare adevarat.
    Deci daca faci covid, faci test si iese pozitiv, apoi faci o forma usoara 2 saptamani, apoi iesi din casa si te calca masina sau faci atac cerebral/ infract si mori esti mort de COVID. Stupid dar asa e viata.
    De aia cifrele din Suedia sunt mai mari decat in tarile vecine.
    • +2 (8 voturi)    
      :))))) (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 9:33)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Frate, da' zau daca asta nu le pune capac la toate !
      Pot sa trimit si altora postarea ta ?
      Acum inteleg mai bine de ce au succes in populatia Ro toate ideile nastrusnice ale conspiratiilor : voi chiar credeti ca omenirea e construita dupa mintea voastra ciudata !
      Ce ganditi voi despre lume, pai aia chiar se-ntampla fiindca asa v-a traversat voua mintea !
      Oi fi citit tu, dar zau dac-ai inteles ceva !
      Mare e gradina Ta, Doamne ! Da' ce ti-o fi venit s-o populezi cu ciudati ?
  • +5 (11 voturi)    
    nu comparati mere cu pere ! (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 8:43)

    Coresponedntu [utilizator]

    Singura comparatie care sta in picioare este cea intre suedezi si vecinii lor norvegieni, danezi sau finlandezi. Aceste popoare duc o viata mai sanatoasa, respecta aceleasi reguli de convietuire, fac mult sport, au o dieta mai responsabila, nu fac excese gastronomice si mananca mai putin si de aici ,au o calitate si o speranta a vietii mai ridicata si mai putine comorbiditati .
    Din comparatia cu vecinii se vede ca suedezii au gestionat mai prost pandemia.
  • +1 (7 voturi)    
    A fost un esec (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 9:01)

    iolea [utilizator]

    Asa si economia Romaniei comparata cu a Coreei de Nord iese castigatoare. Comparatiile valide sunt cu tari asemanatoare, adica cu vecinii lor care cu carantina au avut mai putini morti.

    Ei sunt laudati doar de antivaxxeri care vad in ei modelul ideal al luptei anti-Covid, adica sa lasi oamenii sa-si faca de cap.
  • +6 (12 voturi)    
    Este greu... (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 9:03)

    Un_cetatean_oarecare [utilizator]

    sa pricepi situatiile diferite.


    Cand a avut Suedia excesul de decese???? Toti se feresc ca de necuratul sa interpreteze datele in contextul real.

    Le-au avut in primele doua valuri ...mar - iun 20, nov 20 - feb 21.

    Unde au fost inregistrate marea majoritate a deceselor? Casele de batrani!

    Ce tratamente existau in acea perioada? Cel putin in primul val s-a bajbait la nivel global.

    Tratamentele cu anticorpi monoclonali au fost comandate de tarile vestice inca din dec 20 - ian 21. Livrarile au fost facute iunie-iulie.

    Cei in varsta si /sau afectiuni grave au fost instruiti sa ia contact cu medicul la primele simptome...


    La noi , vaccinare vaccinare vaccinare. Nu tratamente adecvate, nu antivirale in farmacii.

    Si acele antivirale daca erau prescrise la primul semn de medicii de familie ar fi redus spitalizarile, internarile la ATI si decesele cu cel putin jumatate.

    A facut vreo institutie media vreo investigatie asupra protocolului de tratament Covid in Germania, Suedia, etc si Romania.????

    Este adevarat ca medicii polonezi veniti recent la Matei Bals sa ajute s-au luat cu mainile de par? Tratamente gresite, cu cantitati de oxigen si medicamente aplicate intr-o singura zi in loc de patru?

    Cea mai mare parte a media nu promoveaza decat asa zisa vaccinare. Oare nu au nici cea mai mica remuscare ca nu au facut nimic sa arate adevarul, ba chiar l-au ascuns luni de zile....????
  • +4 (8 voturi)    
    I.B. se vede ca n-ai inteles mare lucru (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 9:20)

    bardiCristi [utilizator]

    Strategia Suediei era de imunizare naturala prin trecerea majoritatii populatiei prin boala sau infectie fie ea asimptomatica.

    Cum ai ajuns tu la concluzia ca strategia a functionat cand la ei nici pana azi nu s-a realizat imunizarea naturala? Abia daca au 10% cazuri confirmate ori cu procentul asta numai naturala nu e.

    Simplu si la obiect, suedezii sunt civilizati. Au inteles din start cand le incepeau sa le moara batranii ca trebuie sa ia masuri de sigurata, sa poarte masca si sa practice distantare sociala, moderata. Asa asa au facut. Si au facut din propria initiativa, nu la ordine de stat sau de biserica. Ai inteles, macar atat?
  • +2 (4 voturi)    
    sincer (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 9:36)

    zicsieu [utilizator]

    nu citesc decat aberatii. realitate: momentan ma aflu in suedia in a 3-a sapt de stat. nu se aplica nimic din ce s-a scris mai sus. au avut o strategie care nu a mers si au schimbat din mers. rezultat? mergi pe strada normal, fara masca, fara frica. ce nu au suedezii sunt guristii si toti expertii de pe internet. ce au? clar au un guvern si un aparat de conducere muuuult mai destept decat avem noi. rezultatul spune multe oricate argumente aduceti voi din colturile gandirii.
    • -2 (2 voturi)    
      Inteleg ca esti in Suedia... (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 9:50)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      ... de numai trei saptamani si ti-ai dat seama ca au avut o strategie (cea initiala, banuiesc, al lui Tegnell) care nu a dat roade si pe care au schimbat-o din mers ?

      Sigur, rezultatele vaccinarii sunt cele descrise de tine : poate detaliezi, sa priceapa si medicii de uichipedia de pe acest site.
  • -1 (3 voturi)    
    Da, (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 9:36)

    sorance2000 [utilizator]

    a dat roade.
  • -2 (4 voturi)    
    N-am urmarit toate stirile, dar... (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 9:51)

    JustinCase [utilizator]

    Imi poate spune cineva daca suedezii s-au inghesuit in turme ca sa pupe cadavre?
    Sau au cumva barbosi imbracati in rochii de aur care se asteapta sa le pupi ghiulul?
  • 0 (0 voturi)    
    dar de 80% vaccinati nu se spune nimic? (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 11:53)

    SvT [utilizator]

    dar de 80% vaccinati nu se spune nimic?
  • +4 (8 voturi)    
    Cred că singurul stat care a RESPECTAT știința (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 12:35)

    hsl [utilizator]

    este Suedia.
    Știința spune că masca purtată de populație nu influențează decât foarte puțin transmiterea -> Suedia nu a impus purtatul măștilor.
    Știința spune că doar pe termen scurt funcționează carantina -> Suedia nu a instituit carantină decât pe termene scurte.
    Știința spune că tinerii nu sunt afectați de sars-cov-2 -> Suedia nu a impus restricții pentru activitățile tinerilor (școli deschise cel mai mult timp, parcuri deschise, fără limite de acces etc).
    • -1 (5 voturi)    
      Bai, Gigi, ti-am promis ca... (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 13:22)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui hsl

      .... pe unde te prind, te umplu de respect !
      Iar promisiunea-i promisiune !
      Insa vad ca tu profiti de buna-vointa mea.
      Deci....
      Ce treaba ai tu cu stiinta , Gigi ?
      Ai ramas in urma la capitolul"Informatie" ca si la capitolul " Aplicatie practica"
      Stiinta arata ca purtatul mastii previne transmiterea virusului.
      Viata reala arata ca lock-down indelungat functioneaza - vezi UK, Romania.
      Iar in privinta tinerilor... tu nu reusesti sa intelegi motivul pentru care se .... dar , de fapt, cine sunt eu sa te obosesc atata ?
      Lasa...
      Dar tu nu-ti uita mantra : tu iti permiti sa fii prost fiindca ai bani multi, dupa cum ai spus !
    • -1 (1 vot)    
      Sosoaca, tu esti? :)) (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 18:48)

      gio13 [utilizator] i-a raspuns lui hsl

      "stiinta" asta care zice ca masca nu e buna se cheama Sosoaca, Bitman si Dana Budeanu? Autoritatile medicale zic ca masca e buna, dar daca Sosoaca si anti vaxxii zic ca nu, doar n-o sa ne luam dupa autoritati, va ascultam pe voi ca sunteti destepti de crapati :)))
      • 0 (0 voturi)    
        Spune studiul unor prof de la Stanford (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 22:05)

        hsl [utilizator] i-a raspuns lui gio13

        făcut pe vreo 300k de indivizi.
        Dintre cei care au purtat mască au fost 13.3k (7.6%) persoane care au raportat simptome specifice covid și 0.68% pozitivi în testele de seroprevalență; dintre cei care nu au purtat mască au fost 13.8k (8.6%) persoane care au raportat simptome și 0.76% pozitivi în testele de seroprevalență.

        Concluzia publicată a fost că impactul este de 10%, concluzia corectă e cea raportată la total, adică 0.8% impact la număr de infectări; ca să avem și măsura impactului purtării de mască la numărul de decese, aplicăm 0.2-0.5% la 0.8% și ne dă că o populație care poartă măști reduce mortalitatea totală cu 0.001% (chiar dacă plecăm de la un impact de 10% pe infectări, impactul pe decese ar ajunge la doar 0.04% - raportat la cifrele din RO, ar însemna că purtatul de mască pe tot parcursul anului 2020 ar fi reușit să salveze 6.28 de persoane - din total decedați cu cauză directă sau indirectă covid - sau 0.09 persoane cu cauză directă covid).

        Deci ia zi care e „șoșocul” care ignoră studiile, eu sau „autoritățile”?
  • -1 (1 vot)    
    Sa vedem (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 22:45)

    gigilu [utilizator]

    Suedia a fost privita ca oaia neagra a Europei din cauza ca a ales sa nu blocheze economia si sa impuna restrictii. Israelul, pe de alta parte a fost dat exemplu de buna purtare : lockdown, obligativitatea purtarii mastilor, restrictii.
    Suedia a vaccinat 68.3% din populatie iar Israel 61.87%.
    Suedia inregistreaza in jur de 90 infectii la 1 milion de persoane; Israel 1218 la 1 milion.
    Cum e mai bine? Sa respecti indicatiile sau sa faci ce crezi ca e bine pentru tine?