Coordonatorul campaniei de vaccinare: Se va menține trendul numărului de decese COVID / Media deceselor COVID în România, de 60 de ori mai mare decât în Portugalia, unde peste 90% din populație e vaccinată

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 2 noiembrie 2021, 15:55 Actualitate | Coronavirus


Terapie Intensiva COVID-19
Foto: Profimedia Images
Coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiță, spune că "este cât se poate de evident" că acest trend al numărului mare de decese COVID se va menține, pentru că evoluția cazurilor grave din ATI și a deceselor este parțial decuplată de numărul de noi îmbolnăviri, existând o întârziere de două săptămâni între evoluția celor două criterii. El a atras atenția că media deceselor din ultimele șapte zile la un milion de locuitori este de 50 de ori mai mare în România decât în Danemarca și de aproape 60 de ori mai mare decât în Portugalia, țări care au o rată de vaccinare de peste 80-90%.

România a raportat marți cel mai mare număr de decese de la debutul pandemiei - 591, din care 5 decese din trecut.
  • "Dacă ne uităm la situația din ultimele zile, vedem că numărul pacienților din ATI rămâne relativ constant, dar asta nu înseamnă că nu sunt pacienți care ajung în terapie intensivă. Astăzi, de exemplu, au fost peste 590 de pacienți care au decedat. Locul lor a fost luat de alți pacienți care au avut nevoie de terapie intensivă.
  • În fiecare zi, chiar dacă aparent numărul pacienților din ATI rămâne relativ constant, locul celor care decedează este luat de alții care așteaptă în unitățile de primiri urgențe", a declarat Valeriu Gheorghiță marți, într-o conferință de presă.
(de la minutul 17)

El a spus că sunt pacienți care vin cu insuficiență respiratorie încă de la domiciliu și care au nevoie de terapie intensivă încă de la prezentarea la spital. Majoritatea sunt nevaccinați, sunt pacienți cu boli cronice, în special diabet, supraponderali sau vârstnici care ajung cu o stare generală foarte deteriorată.
  • "Este cât se poate de evident că acest trend, din păcate, se va menține cel puțin în privința numărului de decese pentru că știm foarte clar că evoluția cazurilor grave în ATI și a deceselor este parțial decuplată de numărul de cazuri noi, existând o întârziere de două săptămâni între evoluția celor două criterii pe care le evaluăm zilnic.
  • Există o diferență uriașă între numărul de decese înregistrate la noi și cel al deceselor din țările cu rată mare de acoperire vaccinală.
  • Media deceselor din ultimele 7 zile la un milion de locuitori în România este de peste 50 de ori mai mare în România decât în Danemarca, care are o rată de acoperire vaccinală de peste 80% și de aproape 60 de ori mai mare decât în Portugalia, care are acoperire vaccinală peste 90%. Acestea sunt diferențele dintre țările cu rată mare de acoperire vaccinală și cele cu rată redusă de vaccinare.
  • Evident, în situația actuală nu avem cum să avem o predictibilitate din punct de vedere epidemiologic, pentru că imunizarea la nivel colectiv nu este suficient de mare încât să putem controla evoluția acestui val 4, pentru că suntem în sezon rece, pentru că interacțiunea persoanelor va crește în spații închise (...) Ba chiar se creează un mediu propice pentru transmiterea bolii", a explicat coordonatorul campaniei de vaccinare.
El a mai spus că majoritatea deceselor erau prevenibile:
  • "E o dramă incredibilă. Așa cum s-a mai spus, în zilele acestea dispare o generație de bunici, de vârstnici, de seniori, din cauză că rata de vaccinare este mult prea redusă la această grupa de vârstă.(...)
  • Dacă nu ne vom implica cu toții să controlăm această pandemie, din păcate perioada lunilor următoare ne va fi la fel de dificilă pentru că nu este exclus să se genereze o variantă virală mai bine adaptată, care să fie mai transmisibilă și poate chiar mai rezistentă la activitatea neutralizantă a anticorpilor care apar după boală sau care apar după vaccinare".









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2184 vizualizari

  • -1 (21 voturi)    
    :) (Marţi, 2 noiembrie 2021, 15:59)

    balex [utilizator]

    coordonatorul campaniei de vaccinare ar fi bine să vină cu o analiză concretă, nu cu informații tipice tik-tok. să spună de ce se întâmplă asta. pentru că vaccinarea nu este cauza. îl provoc să analizeze ratele de vaccinare din difertite țări, ratele de infectare și de deces și să spună ce concluzii paote obține.

    eu mă întreb? omul asta are bacalaurentul luat?
    • +1 (3 voturi)    
      Ti-am dat + desi stim raspunsul sau cauza: (Marţi, 2 noiembrie 2021, 17:08)

      Vreau sa fiu furat deci votez PSD PNL UDMR [utilizator] i-a raspuns lui balex

      Procentul la fel de ridicat de prosti inculti.
    • -4 (4 voturi)    
      Poftiti de luati functia ! (Marţi, 2 noiembrie 2021, 17:17)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui balex

      Daca fiecare decident din tara asta, la Stat sau in mediul privat, ar asculta TOATE opiniile aruncate de pe margine, nu s-ar mai face nimic, nicaieri, ar fi doar o dezbatere infinita.

      De aceea exista Guvern NUMIT/APROBAT (nu ales) care face ce poate sau stie si isi asuma deciziile.

      Un cetatean oarecare nu poate SA PROVOACE un functionar public ca sa faca/nu faca ceva...

      Mai cititi Constitutia, legi organice etc.
    • -3 (3 voturi)    
      Vai de tine (Marţi, 2 noiembrie 2021, 17:25)

      FanelJr [utilizator] i-a raspuns lui balex

      Din ce inteleg esti d'ala care nu se vaccineaza.

      Eu iti urez succes sa nu dea Covidul de tine.
  • -2 (22 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 2 noiembrie 2021, 16:25)

    [anonim]

    • 0 (6 voturi)    
      Chelvinake (Marţi, 2 noiembrie 2021, 17:22)

      DorinDor [utilizator] i-a raspuns lui

      Termina si tu cu prostiile. Starea sistemului medical din Portugalia nu e de 60 mai proasta. Mai bine fi curajos si zi pe fata ca are cineva ceva cu dacii liberi si vrea sa ii extermine!
  • +1 (21 voturi)    
    Danemarca si Portugalia nu au daci liberi. (Marţi, 2 noiembrie 2021, 16:25)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Ai nostri se roaga...la Zalmoxe.
    • 0 (4 voturi)    
      asa, si ? (Marţi, 2 noiembrie 2021, 17:40)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      fiecare se roaga la ce vrea el
    • +2 (4 voturi)    
      din pacate (Marţi, 2 noiembrie 2021, 18:33)

      Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Prosti dar fuduli
  • +3 (21 voturi)    
    mare om (Marţi, 2 noiembrie 2021, 16:31)

    balex [utilizator]

    să ne aducem aminte de colectiv? NU
    să luăm în calcul că raportul de la cărbunești a scos la iveală că nici spirt nu aveau? nu
    să ne gândim că la începutul valului 4 nu aveam 1 medicament în spitale? nu
    să luăm în calcul că am primit medicamente din Serbia când serbia are o rată de incidență cu 3 puncte peste noi? nu
    Să luăm în considerare că oricum, românia conduce topurile UE la mortalitate în spitale, infantilă etc etc? Nu
    dar ce să luăm în calcul? ce zice acest individ care inainte de pandemie era nimeni și tot nimeni sper să ajungă
    • -3 (5 voturi)    
      Dar de ce s-ar lua in calcul.... (Marţi, 2 noiembrie 2021, 18:48)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui balex

      .... toate aberatiile care-ti traverseaza tie capul, fara a intampina rezistenta ?
      In cazul in care nu ai priceput inca (si chiar este cazul !!!) :
      - omul conduce campania de vaccinare anti-covid
      - conferinta era despre covid

      In general, oamenii intregi la cap si cu glagore se ocupa de domeniile in care sunt specializati.

      Doar aici, pe site, e toata lumea :
      - medic, politician, jucatoare de tenis, fotbalist, critic de arta, critic literar, istoric, fashion-ist, hair stylist etc., toate in una si aceeasi persoana.

      Ghoerghita este doar medic militar - nu se ridica el la rangul tau...
  • +2 (10 voturi)    
    De 20x mai mult decat Nigeria (vaccinare 4%) (Marţi, 2 noiembrie 2021, 17:04)

    GeoBaiDan [utilizator]

    De 20x mai multi morti de COVID in spitale decat Nigeria (vaccinare 4%)...pe asta n-o mai spune Gheorghita?
    Bineinteles ca nu; problema numarului imens de morti din ATI romanesti tine de sistemul medical in principal, nu de Covid sau vaccin.
    • -2 (4 voturi)    
      Cine numara mortii din Nigeria ? (Marţi, 2 noiembrie 2021, 19:28)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui GeoBaiDan

      Au acolo sistemul de sanatate perfect care stie sigur ca mortii sunt din cauza Covid sau nu ?

      Sa fim seriosi...
      • +2 (6 voturi)    
        Trebuie un desen. Ti-l fac. (Marţi, 2 noiembrie 2021, 21:17)

        GeoBaiDan [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Trebuie un desen. Ti-l fac:
        Ideea era ca pana si un sistem de sanatate de doi lei, precum cel din Nigeria e mai bun decat cel din Romanika.
        PS: Nu te sfii daca ai nevoie de alt desen. Cere, e gratuit si nu doare...cum, spre exemplu, doare cititul.
        • -1 (3 voturi)    
          Zaaau ? Asta era ideea ? (Marţi, 2 noiembrie 2021, 22:06)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui GeoBaiDan

          Si ti-a venit tie asaaa..... din senin sau pe cand desenai ?

          Tu nu ai inteles mesajul la care ai raspuns.
          Nu te duce capul si te vrei ironic, dar tot ce poti este sa fii ridicol
  • -1 (1 vot)    
    Starea Minciunilor : Editia 02-11-2021 (Marţi, 2 noiembrie 2021, 17:28)

    Algo [utilizator]

    The programs that run in your mind, are called thoughts.

    One difficulty is confusing the scope of a parameter, beliving a parameter to be public, while it is private.

    Your mind goes through the same stages of development, from conceiving and executing simple programs, to complex ones, to multiple complex and interacting ones. Your body is the hardware of your mind and it can even be said it is as a whole your mind.

    Thus the bugs that are common in computer programming have their equivalents in your mind. This means that they can be solved in the same ways.

    Abusers are exploiting the bugs.

    When you take in a thought, a story, a movie, a news, from another, you have to be able to run it in isolation in your mind, just like in a virtual machine.

    You have to become sensitive to and detect incoherences and contradictions in and between the programs that you are running.

    You must develop the ability to stop the execution of any program, especially one that produces harmful effects on you and others, when you yourself detect, observe or anticipate these effects.

    If others are attempting to determine you to run their programs to avoid a potential harm that you do not see, it is their task to teach you how to fish, how to see what they see, and it is your task to protect yourself from likely abuse.



    Textul complet il gasiti in [1].

    [1] https://justpaste.it/3zp2x
    [2] https://justpaste.it/5jido
    • +1 (1 vot)    
      Bine... (Marţi, 2 noiembrie 2021, 19:46)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Algo

      "Abusers are exploiting the bugs."

      Daca il lasi...
    • 0 (0 voturi)    
      :))))) (Marţi, 2 noiembrie 2021, 22:09)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Algo

      Asta-i tare :

      "The programs that run in your mind, are called thoughts."

      :)))))

      Ce Kant, vericule ?
      Asta definitie !
  • +4 (10 voturi)    
    Minciuni (Marţi, 2 noiembrie 2021, 17:31)

    Lukkian [utilizator]

    Atatea minciuni debiteaza spalatii astia pe creier la TV ca imi vine sa vomit numai cand le aud numele. De-aia mor oamenii in spitale, ca nu sunt vaccinati? Bai fratica, dar se minte atat de grosolan ca nici nu mai stii ce se intampla...Mor romanii in spitale pentru ca SUNTETI INCOMPETENTI SI PENTRU CA NU VRETI SA AIBA ACCES LA TRATAMENT DIN PRIMA ZI DE SIMPTOME!
    • -1 (5 voturi)    
      Care tratament ? Oxigen ? (Marţi, 2 noiembrie 2021, 19:52)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

      Arbidolul lui Becali care se vede Mihai Viteazul redivivus ?

      Daca exista un tratament SIGUR, era deja in farmacii, ca nu vrea nimeni sa umple spitalele de dragul aparitiei la TV.

      Iar faimosul Tocilizumab este bazat exact pe aceeasi tehnologie ARNm de care fug toti "desteptii" ca Dracu' de tamaie si nu se vaccineaza.

      In schimb, il cauta cu disperare cand ajung cu masca pe nas la ATI.
    • -1 (3 voturi)    
      Mor pentru ca asculta de minciunile tale probabil. (Marţi, 2 noiembrie 2021, 20:06)

      Statisticianul [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

      Mai grav e ca tu chiar crezi in ce scrii.
      E grele astea cu stiinta?
  • 0 (4 voturi)    
    de unde pina unde, (Marţi, 2 noiembrie 2021, 17:43)

    nick1587873340950 [utilizator]

    treaba asta cu uitatul peste gard ?
    Si in biblie e o porunca de genul 10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau. deci ?