​Coronavirus în România: Sub 7.000 de cazuri noi de COVID-19. Rată de pozitivare a testelor de aproape 25% / 322 de decese, din care 11 din trecut - UPDATE

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 1 noiembrie 2021, 10:41 Actualitate | Coronavirus


Pandemia de COVID-19
Foto: Wavebreak / Profimedia Images
În ultimele 24 de ore, în România au fost raportate 6.993 cazuri de COVID-19, în urma a doar 28.209 de teste, ceea ce înseamnă o rată de pozitivare de 24,78%. Au fost raportate și 322 de decese, dintre care 11 din trecut, iar la terapie intensivă sunt internați 1.876 de pacienți, conform datelor anunțate luni de către autorități.

Până astăzi, 1 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.655.024 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 8.476 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 1.415.606 pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 6.993 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 102 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 607 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, au decedat 48.073 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2.


În intervalul 31.10.2021 (10:00) – 01.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 322 de decese (151 bărbați și 171 femei), din care 11 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 322 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 4 la categoria de vârstă 30-39 ani, 14 la categoria de vârstă 40-49 ani, 33 la categoria de vârstă 50-59 ani, 89 la categoria de vârstă 60-69 ani, 87 la categoria de vârstă 70-79 ani și 94 la categoria de vârstă peste 80 ani.

282 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 39 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 11 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Argeș, Bacău, Vâlcea și Municipiul București, în luna octombrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 311 decese.

Din totalul de 322 de pacienți decedați, 287 erau nevaccinați și 35 vaccinați. Cei 35 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. 32 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 3 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 20.561. Dintre acestea, 1.876 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 460 sunt minori, 431 fiind internați în secții și 29 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.316.397 de teste RT-PCR și 4.465.286 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.201 teste RT-PCR (5.855 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.346 la cerere) și 19.008 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 146.431 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 19.372 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.337 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 96 de persoane.

Duminică, în România au fost raportate 7.424 de cazuri de COVID-19, însă tot la mult mai puține teste față de zilele trecute - 34.901, față de peste 65.000 - 75.000 de teste făcute aproape zilnic în ultima perioadă, ceea ce înseamnă o rată de pozitivare de peste 21%.

A fost prima dată în luna octombrie în care numărul cazurilor COVID-19 a scăzut sub 8.000, în rest fiind raportate zilnic peste 10.000 de cazuri pe zi, cu excepția unor zile de luni, când sunt raportate mai puține cazuri, fiind făcute teste mai puține. Numărul de teste a fost însă foarte mic, în condițiile în care în ultima perioadă au fost făcute zilnic peste 65.000 - 75.000 de teste. Joia trecută, de exemplu, au fost raportate 68.099 de teste, miercuri - 75.144 teste, în condițiile în care cu o săptămână înainte, în ziua recordului de cazuri COVID-19, discutam de peste 81.000 de teste.

Săptămâna trecută, cel mai mic număr de îmbolnăviri - 9.187 - a fost raportat luni, 25 octombrie.

Recordul de cazuri COVID de săptămâna trecută - 16.765 - a fost marți, 26 octombrie, iar recordul lunii și recordul de la debutul pandemiei a fost în 19 octombrie - 18.863 de cazuri.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16019 vizualizari

  • +20 (44 voturi)    
    Acelasi numar de teste. (Luni, 1 noiembrie 2021, 10:54)

    novax [utilizator]

    De ce comparati numarul de teste facute in weekend cu cel facut in zile de marti sau miercuri? A fost mai mic intotdeauna in weekend, iar numarul de cazuri de duminica comparat cu dumincile trecute este la fel…o dati una si huna ca a scazut nr de teste. FALS.
    • +4 (20 voturi)    
      :))) (Luni, 1 noiembrie 2021, 11:10)

      balex [utilizator] i-a raspuns lui novax

      atata inteleg unii din statistica si altele. ce sa le faci. vezi inclusiv penibilii cu 1 lună de lockdown.
      • +4 (18 voturi)    
        Insisenta asta asupra asa zisului (Luni, 1 noiembrie 2021, 13:33)

        novax [utilizator] i-a raspuns lui balex

        Numar mai mic de teste( nu exista, e acelasi numar de teste raportat la alte zile de duminica) sugereaza o disperare. Fuge valu, scade numarul vaccinatilor, nu ati ajuns nici macar la 50 % din adulti…hai cu armata peste noi, sa stim o treaba hehehe
    • -7 (13 voturi)    
      Asa e (Luni, 1 noiembrie 2021, 11:50)

      Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui novax

      Insa acestea sunt numerele care au fost prezentate si pana acum. Adica prezinti nr de teste si nr de cazuri pozitive. Tu insa esti capabil sa vezi cauzalitatea: din 0 teste ai 0 cazuri.
    • +1 (15 voturi)    
      . (Luni, 1 noiembrie 2021, 13:31)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui novax

      rata de pozitivare e uriasa, pp ca nici asta nu te impresioneaza. Arata fix ca se fac prea putine teste.
  • +19 (39 voturi)    
    :))) (Luni, 1 noiembrie 2021, 10:57)

    balex [utilizator]

    maine o să fie iar -4000 fata de acum 1 săptămână și gata și cu valul asta. în schimb toate tarile urca frumos cu cazurile. ne revedem în februarie :)))) valul 5
    • +2 (8 voturi)    
      "Gata, a trecut valul" (Luni, 1 noiembrie 2021, 17:19)

      Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui balex

      "De ce să ne mai vaccinăm?"

      La fel gândeau românii vara asta, după ce trecuse valul 3.
    • +2 (4 voturi)    
      valul trece, dar a indundat cimitirul (Luni, 1 noiembrie 2021, 21:53)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui balex

      321 de decese, cu 20 mai mult vs lunea trecuta.
  • +1 (25 voturi)    
    44% din populatia eligibila a primit vaccin (Luni, 1 noiembrie 2021, 11:08)

    animatron [utilizator]

    Din cei peste 16 milioane romani rezidenti declarati eligibili pt vaccinare au primit cel putin o doza 7 milioane.

    Daca adaugam pe cei deja trecuti prin boala, adica circa 1,7 milioane cazuri declarate oficial (45.000 au decedat, restul s-au vindecat), ajungem la 8,6 milioane (54% din populatia eligibila).

    Cu certitudine, asa cum sugereaza si articolul HN, daca am fi testat mai mult am fi descoperit mai multe cazuri de contaminari, in consecinta numarul romanilor trecuti prin boala (multi in mod asimptomatic) e mai mare decat cifra oficiala de 1,7 milioane, probabil dublu.

    Oricum, probabilul procent de 64% romani vaccinati (44%) sau trecuti prin boala (20%) e insuficient, pt ca la unii se vor suprapune situatiile (trecere asimptomatica prin boala + vaccin) si pt ca pragul ce ar trebui atins pt "imunizare de turma" e dincolo de 70%.

    Autoritatile nu sunt capabile (nu doar in Romania), ca in lipsa unei testari masive a intregii populatii, sa spuna cati romani ar fi trecut prin boala, asa ca se va merge pe procentul mai sigur de 70% "vaccinati" ca prag minim necesar imunizarii colective.

    Chiar si cu pragul de 70% atins, asistam la cresteri spectaculoase de contaminari (raspandire SarsCov2) in tari unde procentul de vaccinare a ajuns sau a depasit 70-80% (Germania, UK, cu peste 20.000 cazuri pe zi fiecare).

    Variante ale coronavirusului chinez SarsCov2 vor deveni treptat "endemice" in Europa, dar vaccinarea va ajuta la protejarea populatiilor fragile (bolnavi cronici, hiperponderali, cei foarte varstnici) si vor face ca trecerea eventuala prin boala Covid19 sa fie mult mai usoara.

    E deja limpede ca pentru unele categorii profesionale si pt multe activitati ce implica "multimi" in toata Europa se va generaliza obligatoriu "pass-ul Covid19".
    • +3 (21 voturi)    
      Lol (Luni, 1 noiembrie 2021, 13:36)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      O varza completa de concepte ai facut acolo.
    • -4 (14 voturi)    
      aia da logica (Luni, 1 noiembrie 2021, 13:38)

      un clujean in bucuresti [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      noroc ca nu toti gandim ca tine ca n-am fi in stare nici de agricultura de subzistenta
  • -20 (44 voturi)    
    Trebuie sa continue vaccinarea ! (Luni, 1 noiembrie 2021, 11:11)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Scaderile aste nu vin de nicaieri, sunt efectul vaccinarilor din ultimele 2-3 saptamani, cand au mai inteles si oamenii ca de frica/de nevoie/de gura lumii, trebuie sa se vaccineze, altfel ajung la furtunul cu oxigen.
    • +7 (33 voturi)    
      s-au vaccinat din cauza abuzului guvernamental (Luni, 1 noiembrie 2021, 13:19)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      oamenilor li s-au interzis drepturi si libertati si au fost obligati de acest guvern DEMIS sa se vaccineze

      un guvern de DREAPTA nu ar impune niciodata masuri de fortare a vaccinarii populatiei
    • +6 (20 voturi)    
      Lol (Luni, 1 noiembrie 2021, 13:37)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Ai auzit de conceptul de "val" in virusologie ?

      Creste, platou, scade.
      • +1 (5 voturi)    
        corect (Luni, 1 noiembrie 2021, 21:56)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Si numarul de cruci creste mai repede sau mai incet, dupa cum vine valul.
        Dar nu scade...
    • +13 (27 voturi)    
      Vai de capul tau! (Luni, 1 noiembrie 2021, 13:42)

      Forester [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Daca tu esti in stare ca crezi ca din cauza vaccinarilor a scazut numarul de infectari!!! Dupa 2 saptamani abia daca incepi sa faci niste anticorpi, oricum putini dupa prima doza, cand sa se mai fi si propagat marea vaccinare printre imobolnaviti?? S-a speriat covidu' de marea restrictionare bagata de o saptamana, si de cum a fost anuntata, a si inceput sa scada, chiar cu cateva zile inainte sa intre in vigoare noile restrictii.
      Pentru analfabetii disfunctionali: mai sus era sarcasm...
      • 0 (8 voturi)    
        Vai da capu' meu ! (vorba lui Dorel) (Luni, 1 noiembrie 2021, 15:51)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Forester

        Prost mai sunt...

        Eu credeam ca dupa 2-3 saptamani de la umplerea ATI-urilor s-a mai speriat lumea, se vaccineaza si le mai creste imunitatea sau se feresc mai bine, de-aia scade numarul de infectari si de morti.

        De fapt, oamenii se vaccineaza ca sa evite abuzul guvernamental, care ii lasa fara portia gratuita de oxigen pur (sau industrial) la care ar avea dreptul.


        Am gresit, ma iertati, nu mai fac !

        Scade numarul de morti ca-i aranjeaza Guvernul din pix.

        Sper ca am satisfacut majoritatea comentatorilor.
        • +3 (7 voturi)    
          Prima propozitie (Luni, 1 noiembrie 2021, 17:20)

          Un_cetatean_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          reflecta realitatea :)) Personal, apreciez onestitatea :))

          In rest, nu te mai obosi ca nu iti iese ....
          • +1 (5 voturi)    
            Da, sunt prost ca m-am vaccinat, e bine ? (Luni, 1 noiembrie 2021, 19:35)

            Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Un_cetatean_oarecare

            Ba chiar am si recidivat, am facut 3 doze si ma Bucur Obor ca mi se apreciaza POZITIV sinceritatea de catre niste oameni mult mai invatati decat mine, cel putin in ceea ce priveste medicina, cu ramura ei, virusologia.

            Am fost un prost, o sa mor rapid de la acel ARNm din vaccin.

            Bolnavii grav, care se lupta sa apuce prin spitale anticorpi monoclonali care sa le salveze viata, nu au nicio apasare ca este vorba de aceeasi tehnologie ARNm.
      • 0 (0 voturi)    
        datorita vaccinarilor (Luni, 1 noiembrie 2021, 23:02)

        gurka [utilizator] i-a raspuns lui Forester

        ca idee...mda!
  • +1 (39 voturi)    
    haha (Luni, 1 noiembrie 2021, 11:31)

    larkinsen [utilizator]

    Ce penibili.Ca sa justifice masurile luate nici de o sapatamana gata au scazut la jumate cazurile...Acum v-ati prins ca toate numerele sunt facute din pix in functie de interesele lor?Treziti-va.
    Fac pariu ca daca scade rata vaccinarii iar vor creste baietii din pix cazurile ca sa mai sperie o tura de creduli.
    Si dovada zdrobitoare e ca nea iohannis atat de ingrijorat e incat se plimba prin alte tari.,isi face selfie cu piramidele,mai baga un golf..asa ca sa-i treaca ingrijorarea fata de sanatatea romailor...dragul de el.
    Isi bat astia joc de voi cu zambetul pe buze.:)))
    "Everybody lies.Trust me.i'm a doctor."
  • +6 (12 voturi)    
    e luni... (Luni, 1 noiembrie 2021, 13:03)

    Casargoz [utilizator]

    E luni sunt testele de duminica si cazurile de duminica.
    Abia maine o sa vedem cifra reala.
    aprox 12k
  • +8 (8 voturi)    
    Nimic nou (Luni, 1 noiembrie 2021, 13:49)

    terkos [utilizator]

    ibb.co/0Cg5tDH - incearca autorul sa induca ideea ca vai sunt putine teste dar pozitivarea e mare. Lunea trecuta era 29.35, lunea asta e aproape 25. Duminica trecuta era 27.4, duminica asta a fost 21.27.

    Daca urmaresti media zilelor de marti-sambata de acum doua saptamani cu media de saptamana trecuta, iar se vede scadere si probabil va continua si saptamana asta.

    Prin urmare tendinta e descrescatoare. La o simpla urmarire a informatiilor publicate zilnic de mai bine de un an, se poate vedea ca intotdeauna duminica si luni sunt teste mai putine si rata de pozitivare mai mare decat in celelalte zile ale saptamanii.

    Cresterea sau descresterea valului se urmareste comparand luni cu luni, marti cu marti, miercuri cu miercuri si nu luni cu joi sau duminica cu marti. Suntem in scadere, deocamdata, cu rata de pozitivare, prin urmare si cu numarul de cazuri noi (si cele raportate si cele nedeclarate).
  • +1 (7 voturi)    
    Scaderea numarului de cazuri continua! (Luni, 1 noiembrie 2021, 14:38)

    mmagic [utilizator]

    Numarul de reproducere R este de 2 luni in scadere, cam de prin septembrie semn ca virusul nu mai gaseste atat de usor victime noi fara rezistenta. Ori masurile de izolare au inceput mult mai tarziu abia in octombrie.

    In fine vesti bune si sper ca asemanator celorlalte valuri de covid pe cat de brusc a urcat, pe atat de rapid o sa scada.

    Apoi populatia trebuie sa fie incurajata sa continue vaccinarea pentru ca am vazut in toamana asta cu totii ca imunizarea natural duce la cate 500 morti pe zii si fara vaccinare ajungem in topul global la numarul de morti.
    • +1 (13 voturi)    
      imunizarea naturala (Luni, 1 noiembrie 2021, 16:33)

      GNG [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      ... este cea mai buna imunizare, ce face corpul singur nu o sa faca 1000 de vaccinuri, cu mARN sau fara! Vedeti ca sunt profesori si doctori renumiti care demonstreaza asta. Totul tine de organismul fiecaruia, poti sa te vaccinezi cu 3 doze si sa iei virusul, sa faci forma medie sau grava, poti nu nu ai vaccin si sa iei virusul fara sa afli... Corpul omenesc este pregatit sa faca fata oricarui tip de amenintare, tine doar de noi sa ne pastram un corp sanatos.
      • -1 (5 voturi)    
        Imunizarea naturală (Luni, 1 noiembrie 2021, 17:47)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui GNG

        Imunizarea naturală e mai bună, fiindcă sistemul imun învaţă cel mai bine să lupte cu virusul, atunci când...se luptă cu virusul.

        La fel şi soldaţii învaţă cel mai bine să lupte, atunci când îi trimiţi pe front din prima zi de armată.
        Antrenamentul în timp de pace e pierdere de vreme, nici un antrenament nu este la fel de bun ca războiul.
        • 0 (0 voturi)    
          la lupta!!! (Luni, 1 noiembrie 2021, 23:07)

          gurka [utilizator] i-a raspuns lui Bandolino

          asa ar trebui,la o zi dupa incorporare sa va puna arma in mana si sa va trimita pe front.doamne-ajuta!
    • -1 (9 voturi)    
      In loc sa te (Luni, 1 noiembrie 2021, 17:28)

      Un_cetatean_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      uiti ca oita in gura arafatilor pune mana si citeste un pic de statistici si studii.

      PHE - 0,6% rata de reinfectare pentru cei pana in 80 de ani...si scade odata cu varsta. Peste 80 de ani, 1,2%.
      Provincia Pescara: 0,33% rata de reinfectare dupa 1,3 ani, adica de cand masoara ei.
      Vreo 5 studii pe lucratori medicali: intre 0,02% si 0,5%
      Vreo 30 de studii diverse prin lume: sub 1% majoritatea.
      Total persoane avute in vedere de aceste studii peste 1,2 milioane de trecuti prin boala si cu test PCR si cu test de anticorpi pozitive (ATENTIE, nu numai PCR pozitiv)

      Adica daca ai trecut prin boala iti cam faci serul ala experimental de pomana...

      Contrar asteptarilor voastre demente, numarul celor trecuti prin boala si reinfectati si decedati este atat de mic incat, prin comparatie, riscul sa te loveasca un meteorit este enorm.
      • +4 (4 voturi)    
        "dacă ai trecut prin boală" (Luni, 1 noiembrie 2021, 18:01)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Un_cetatean_oarecare

        "îţi cam faci serul ăla experimental de pomană"

        Dar dacă NU ai trecut prin boală?
        De oamenii ăştia ai uitat?
  • -1 (5 voturi)    
    Vaccinati-va fratilor sa scapam de pandemie.. (Luni, 1 noiembrie 2021, 17:05)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    La 70% vaccinati vom invinge virusul ucigas si ne vom face iarasi de cap la fel ca-nainte ba chiar mai rau..
    • -1 (5 voturi)    
      ca italienii, adica? (Luni, 1 noiembrie 2021, 20:29)

      novax [utilizator] i-a raspuns lui Idiotul_fUtil

      sau cumva la 70 la suta prigoana impotriva nevacc trece la alt nivel? si nu mai ai voie nici in autobuz sau la scoala? si odata expirat g-passu, trebuie sa "actualizezi schema", altfel esti decazut din drepturi fundamentale? ca asa e in democratie...
    • -1 (3 voturi)    
      poate explici si mie, (Luni, 1 noiembrie 2021, 21:27)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Idiotul_fUtil

      o tara intreaga vaccinata, peste 70%, dar un satuc uitat de lume cu vreo 500 de locuitori nevaccinati. Cum dispare pandemia asta ? (daca e endemica), cu mstie virusu' sa ocoleasca satul ? stie matematica ? are GPS ? se sperie de 500 de oameni ? nu-i place la sat ? oricum o dau mie nu imi iese!
  • +1 (1 vot)    
    Aveti un fetis (Marţi, 2 noiembrie 2021, 10:28)

    idealogul [utilizator]

    Se pare ca ideile sunt putine si fixe.
    Una din ideile fixe e aceea cu 70% vaccinati.
    Cica daca ne vaccinam minim 70% va curge lapte, miere si coca-cola.
    Doar ca Irlanda 91%, Olanda 83%, Norvegia 76% si alte tari nu au aflat acest lucru. La ei covidul face ravagii.
    In Irlanda la 5 milioane de locuitori sunt 67 morti pe zi si 91% vaccinare.
    VACCINUL FUNCTIONEAZA. Trump e vinovat.