PSD a avut discuții la guvern pe tema crizei sanitare. Rafila a propus certificat verde temporar, după prima doză de vaccin antiCovid

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 13:22 Actualitate | Coronavirus


Alexandru Rafila
Foto: Facebook
Social-democrații Alexandru Rafila și Adrian Streinu-Cercel au participat, sâmbătă, la o întâlnire tehnică privind găsirea unor soluții imediate la criza sanitară, care a avut loc la sediul Guvernului. Reprezentanții PSD au propus posibilitatea acordării temporare a certificatului verde în termen de 10 zile de la administrarea primei doze de vaccin.

Invitația a fost făcută de ministrul interimar al Apărării, Nicolae Ciucă. La discuții au mai participat ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, și coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiță.

În cadrul întâlnirii au fost enunțate mai multe măsuri posibile de implementat pe termen scurt pentru îmbunătățirea accesului pacienților COVID-19 la servicii ambulatorii și medicație antivirală.

De asemenea, a fost subliniată necesitatea consilierii profesionale pentru medicii de familie, dar și organizarea unor structuri de coordonare a asistenței medicale spitalicești la nivel județean.

Reprezentanții PSD au propus și posibilitatea acordării temporare a certificatului verde în termen de 10 zile de la administrarea primei doze de vaccin, urmând ca după încheierea schemei complete de vaccinare acesta să devină definitiv.

În plus, potrivit unui comunicat de presă al PSD, Alexandru Rafila a transmis factorilor decidenți preocuparea care există în cadrul structurilor asociative din sănătate, educație, mediul de afaceri și HORECA, cu care a avut întâlniri în această săptămână, de a fi parte la procesul decizional privind managementul pandemiei, deoarece cei pe care îi reprezintă trebuie să sprijine aceste măsuri care le afectează viața și activitatea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4019 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    . (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 13:33)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Iar luăm o idee bună de afată și o facem praf în stil românesc.
  • +4 (8 voturi)    
    O utopie marca Rafila. (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 13:59)

    asavreau [utilizator]

    La ceți folosește un certificat verde temporar obținut după prima doză? Nu poate fi folosit decât limitat și nu pentru a călători în străinătate( nu-i recunoscut) și nici în țară, pentru-că fiind temporar, până faci prima doză, până se eliberează certificatul, îi expiră valabilitatea. Nu poate fi dată o valabilitate mai mare decât intervalul între doze. Scazi 10 zile necesare creării primilor anticorpi și îți rămân 11 zile de utilizare a certificatului !!!!!.
    • -3 (9 voturi)    
      oricum (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 14:34)

      2304 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      certificatul verde se da pe loc (la administrarea primei doze primesti deja codul qr). Se poate folosi imediat. Cei care s-au vaccinat ieri cu prima doza, pot merge astazi la mall sau la sala, la piscina, vor fi lasati sa intre. Asta e un fapt real care se intampla. Se poate verifica
      • +4 (4 voturi)    
        Eu sunt vaccinat demult. (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 17:32)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui 2304

        Dacă-i așa cum spui d-ta, acest Rafila ce vrea? Se dă interesant cerând ceva care există?
      • 0 (2 voturi)    
        dezinformezi din necunoastere sau minciuna (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 21:21)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui 2304

        certficatul are cod qr valid la 10 zile de la a doua doza sau prima la jonhson
        • 0 (0 voturi)    
          inca odata nu (Duminică, 31 octombrie 2021, 11:27)

          2304 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          nu dezinformez, se poate verifica linistit de catre oricine. Va rog verificati. Eu am verificat personal
  • +2 (18 voturi)    
    Chiar si asa (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 14:09)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Desfacerea contractului de munca pe motiv ca nu ai certificat verde valid e neconstitutionala ! E o RUSINE nationala, ne intoarce in anii 1940 ! Se creaza premisele discriminarii pe motive medicale ! Maine o sa dati afara toti angajatii care au gripa ? Ati innebunit ?
    Scopul vaccinarii nu este sa obtii un pasaport, ci sa nu faci o forma grava si sa mori. Pe cale de consecinta un vaccinat nu ar trebui sa-si faca probleme, va face o forma usoara si nu mai are nevoie de spitalizare. Pentru ce mai urlati, vaccinatilor ???
    O alta falsa problema este aceea ca toti cei nevaccinati sunt bolnavi si pot raspandi boala ! Ce facem cu cei care au trecut prin boala fara sa se testeze pcr si au anticorpi? Dar cu cei sanatosi care au reusit sa se protejeze de 2 ani ?
    Rafila, Cercel, sunteti medici, daca vreti sa faceti ceva, recunoasteti analizele de laborator de anticorpi.
    Sunt nevaccinati trecuti prin boala fara sa stie sau care au facut boala la inceputul anului si care au acum anticorpi mai multi ca un vaccinat ! Ce faceti cu ei ?
    Sunt vaccinati care au imbolnavit toata familia, vaccinatul transmite la fel ca un nevaccinat boala, vezi studiile UK publicate pe hn.
    • -3 (9 voturi)    
      Bravp (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 15:33)

      larkinsen [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      In sfarsit citesc si eu o opinie pertinenta.Vaccinatii uita ca si ei transmit boala mai departe si se bucura de "libertatea"pe care o aveam inainte de pandemie,de parca ar fi un lucru NOU.vai si-amar.Chiar nu vedeti ca ei elibereaza certificatul verde din alte motive si nu are legatura cu virusul in sine.?Aata timp cat chiar daca esti vaccinat...porti masca,poti transmite boala,poti sa te infectezi.....Am o cunostinta vaccinata cu schema completa si peste doua zile trebuie sa plece in Franta.. I s-a spus ca trebuie sa-si faca test PCR.Pai??Atunci care e rostul certificatului verde??La fel si Israel..au deschis granitele doar pentru vaccinati DAR conditioneaza intrarea in tara de testare.De ce daca esti "VACCINAT "domne?Pentru ca stiu foarte bine ce "eficient" e vaccinul.As fi inteles daca dupa vaccinare,gata nu mai contactezi boala,nu o transmiti...da atunci se justifica.Pentru ca asta insemana IMUNIZARE nu ce tot balmajesc idiotii de reporteri la TV care zic ca oamenii s-au imunizat.Habar nu au ce inseamna cuvantul dar o dau inainte ca sa sune si mai convingator.Dragi reproteri:imunizare nu e totuna cu protejare .Iar acest vaccin doar protejeaza NU imunizeaza.Si o stiu bine toti medicii ..mai putin tonomatele abonate la aparitii TV ,care se fac ca ploua si o dau inainte cu propaganda ca vaccinul e bestial si sigur.Bagati la cap.Un medic.
    • -3 (9 voturi)    
      La 1 an (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 15:38)

      Un_cetatean_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      de la trecerea prin boala am analiza de anticorpi anti-s de 45,6 fata de minimul de 0,8 pe testul tip ECLIA. UN AN!

      Intr-o firma care si-a obligat toti angajatii sa se vaccineze patru dintre ei si-au facut acelasi test la acelasi laborator la circa 5 luni de la vaccinare...rezultate intre 1 si 6.

      Ei au voie sa umble peste tot. Eu nu, pentru ca nu vreau sa imi bag serul experimental in mine.

      Dovezile se aduna incet incat. Nu stiu de ce, dar cred ca cine va rade la urma va rade mai bine!
    • 0 (10 voturi)    
      Ca sa protejeze oamenii de propria prostie (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 16:04)

      doc_brown [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      Din acelasi motiv pentru care centura de siguranta e obligatorie. Sa ii protejeze pe oamenii care "stiu ei mai bine" de ei insisi. Ce domne, nu am eu nevoie de vaccin, ca eu beau ceai de musetel si mananc usturoi, nu ma face pe mine covid-ul. Si cand se imbolnavesc cu forma grava ce fac, stau cumva in casa sa se trateze ? Nu, se duc fuga la sectiile ATI unde probabil ocupa locul unei persoane care , din motive medicale, nu a putut sa se vaccineze. Si el scapa, ala moare. E un motiv destul de bun ?
      • -1 (7 voturi)    
        Vezi ca gresesti! (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 17:49)

        Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui doc_brown

        Comparatia vaccin - centura de siguranta e gresita. Anticorpi - centura de siguranta, da !
        Acum intelegi ?

        PS: Unii nesimtiti de pe aici, prin iarna-primavara ii implorau p-aia trecuti prin boala sa doneze plasma convalescenta... Eh, erau bun sosocii atunci?
    • +1 (5 voturi)    
      Stiu multi vaccinati bolnavi, dar niciun reinfecta (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 21:38)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      Nu cunosc pe nimeni care sa fi facut boala a doua oara mai grav decit prima data. De fapt, nu stiu pe nimeni nevaccinat care sa fi facut oficial boala de doua ori.

      Insa, stiu persoane vaccinate care apoi au facut boala intr-o forma notabila.
  • 0 (4 voturi)    
    toti visam ca sintem milionari, (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 15:01)

    nick1587873340950 [utilizator]

    dar e legal ?
  • +2 (10 voturi)    
    na-ti inteles inca ? (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 15:03)

    nick1587873340950 [utilizator]

    se vrea o disputa perpetua, cel putin pina trece "criza"
  • +2 (6 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 15:12)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    politicienii sunt maestri in "divide et impera". in timp ce fraierii saraki se cearta intre ei cu manie proletara vaccinati sau nevaccinati, masca sau fara masca etc ei reusesc sa fure mai mult si sa se imbogateasca si mai tare fara sa fie nimeni preocupat de ce fac ei, adica aia 1%!
  • +6 (6 voturi)    
    Rafila nu a e fiu de cominternist? a fost promovat (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 15:36)

    hopsinoi [utilizator]

    pe meritele lui? Daca da atunci il credem pe cuvant.
  • +2 (8 voturi)    
    Prima soluție imediată: (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 16:56)

    ale_ina [utilizator]

    Recunoașterea testelor de anticorpi. Dl. Cercel afirma acum trei zile că "60% din populaţie a trecut prin boală asimptomatic şi nu are acces la certificat”. Trecând peste procentaj (altă discuție), poate ar trebui luată în calcul posibilitatea de a prezenta rezultatul testului (eliberat de o instituție autorizată) direct la DSP, iar DSP să îl înregistreze la categoria "persoanelor trecute prin boală", pentru a permite eliberarea certificatului verde. Se mai deblochează economia și nu mai stau oamenii restricționați fără motiv. A se vedea exemplul Austriei și Israelului (sunt recunoscute testele, conform noilor reguli).
    • -2 (6 voturi)    
      Un test de anticorpi legal făcut este recunoscut. (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 17:35)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ale_ina

      Obții certificat verde dacă ai testul de anticorpi legal .
      • +2 (6 voturi)    
        gresesti (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 19:44)

        tabita1 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        pe siteul de obtinere a certificatului verde nu este test de anticorpi, ci un moment in care ai fost pozitiv cu TEST PCR/rapid. deci testul de anticorpi nu e inca in formularul roman pt obtinerea certificatului verde.
        • -2 (2 voturi)    
          Mai gândește (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 20:42)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui tabita1

          Ai anticorpi dacă ai trecut prin boală. Când spun legal, vorbesc de înregistrarea la DSP a afecțiunii COVID, cu toate că ai stat acasă și nu a fost un caz grav, iar testul cu anticorpi confirmă afecțiune de COVID și imunizarea prin boală. Se ia în considerare .Am citit că poți obține certificat verde. Dacă ai probleme, posibil ca DSP să nu fi raportat cazul la timpul respectiv, dar, cred-că poți reuși făcând o contestație la DSP, care ar trebui să rezolve.
          • +2 (4 voturi)    
            Conteaza anticorpii sau birocratia? (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 21:30)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            Un anticorp "legal" protejeaza mai bine decit unul nelegal?

            De unde se vede ca prioritara e detinerea controlului, nu eradicarea bolii sau sanatatea oamenilor.