Ungaria: Guvernul va impune angajaților de la stat să se vaccineze contra Covid-19 / Firmele vor putea cere și ele acest lucru angajaților lor

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 28 octombrie 2021, 13:53 Actualitate | Coronavirus


Parlamentul de la Budapesta
Foto: Oanh / ImageSource / Profimedia Images
​Guvernul Ungariei le va cere angajaţilor din instituţiile de stat să fie vaccinaţi împotriva COVID-19, după o creştere a numărului de contaminări, a anunţat joi şeful de cabinet al premierului ungar Viktor Orban, Gergely Gulyas, informează Reuters.

Potrivit lui Gergely Gulyas, companiile private vor fi de asemenea împuternicite să impună obligativitatea vaccinării pentru angajaţii lor dacă ele vor considera acest lucru necesar, iar purtarea măştii sanitare va fi din nou obligatorie în toate mijloacele de transport public începând cu 1 noiembrie.

Ungaria înregistrează o creştere constantă a numărului de infectări de câteva săptămâni. Joi, autorităţile au raportat 4.039 de noi contaminări, un număr de două ori mai mare comparativ cu săptămâna trecută.

Până acum, mai mult de 5,72 de milioane dintre cetăţenii Ungariei au fost vaccinaţi complet împotriva noului tip de coronavirus şi peste 1,16 milioane au primit a treia doză booster.

Gergely Gulyas i-a îndemnat pe unguri să se vaccineze, subliniind totodată că rata de vaccinare din Ungaria este relativ mare comparativ cu alte ţări din Europa Centrală şi de Est - care au cele mai mici rate de vaccinare din UE -, dar încă sub nivelul ratei medii de vaccinare la nivelul întregii UE.

"Vom putea depăşi al patrulea val al pandemiei... doar dacă oamenii se vor vaccina. Avem destule vaccinuri", a adăugat el. (Agerpres)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2400 vizualizari

  • -9 (15 voturi)    
    Contrar Tratatului UE."Nicio discriminare nu poate (Joi, 28 octombrie 2021, 14:03)

    D-or [utilizator]

    fi facuta in functie de forma de proprietate a unei intreprinderi de stat sau privata".

    Asta se poate contesta in intern si apoi la CJUE. Cu daune imense.
  • -5 (13 voturi)    
    vaccinare obligatorie (Joi, 28 octombrie 2021, 14:04)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    nu inteleg de ce se chinuie atat cu tot felul de restrictii cand ar fi putut de la inceput sa faca vaccinarea obligatorie. Dadea oamenilor timp sa-l faca si gata asa tot inchid tot impun restrictii creeaza haos neclaritati etc. Practic tot obligatoriu e sau o sa fie ca nu trece virusu de la vaccinare asa ca avem de tras. Vom fi 90% vaccinati si cresteri de infectari ce mai fac ce mai inchid si pe cine? Pe-aia 10%?
    • 0 (2 voturi)    
      la noi nu la ei (Joi, 28 octombrie 2021, 14:36)

      piticu_enigmatic [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      ma refeream
    • -1 (7 voturi)    
      Ar insemna sa-si asume si raspunderea pt reactii (Joi, 28 octombrie 2021, 14:49)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      Si asta, in mod explicit: deces, x milioane, pareza, y milioane, tromboze, pericardite- z milioane, etc.
  • +7 (15 voturi)    
    Daca si Viktor Orban face asta (Joi, 28 octombrie 2021, 14:06)

    UnAltVasile [utilizator]

    de ce nu si noi ?
    Printre contestatarii vaccinarii sunt o gramada carora le place politica lui VO. Ce au de spus acum ?
  • -6 (14 voturi)    
    ha (Joi, 28 octombrie 2021, 14:19)

    martel55 [utilizator]

    altii care arata ca nu exista imunitate de grup atata timp cat vaccinul nu et imunizeaza
  • +5 (17 voturi)    
    Hai tanti shoshoaca (Joi, 28 octombrie 2021, 14:24)

    feroviarul123 [utilizator]

    Mai zi acum ca vrei un guvern ca al lui Orban. Voi ați votat contra. Ai auzit de Bolsanaro? Nu sunteți imuni împotriva acuzației de genocid. Si aia nu se prescrie niciodată.
  • +8 (16 voturi)    
    Great news! (Joi, 28 octombrie 2021, 14:29)

    Metec [utilizator]

    Oare ce spune AUR si Calin Georgescu despre aceasta masura a unuia dintre idolii lor?!
  • 0 (2 voturi)    
    Cum o mai (Vineri, 29 octombrie 2021, 1:43)

    yol [utilizator]

    mesteca aur si psd pe asta?!? Ca tot nevaccinatii din psd si aur (adica 54%, conform lu pieleanu) sunt toti fani orban. Il citeaza zilnic!