Bilanțul zilnic COVID-19 în România: 16.765 de noi îmbolnăviri și 523 de decese / 1.867 de pacienți la terapie intensivă

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 26 octombrie 2021, 13:06 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia
În ultimele 24 de ore, în România au fost raportate 16.765 de noi cazuri de COVID-19 și 523 de decese, dintre care 12 anterioare, conform datelor finale transmise marți de autorități. La terapie intensivă sunt internați 1.867 de pacienți.

Până astăzi, 26 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.587.880 de cazuri de infectare cu noul coronavirus, dintre care 7.479 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 1.345.324 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 16.765 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2, dintre care 204 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.557 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.


Până astăzi, au decedat 45.503 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2.

În intervalul 25.10.2021 (10:00) – 26.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 523 decese (260 bărbați și 263 femei), din care 12 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 523 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 3 la categoria de vârstă 30-39 ani, 14 la categoria de vârstă 40-49 ani, 37 la categoria de vârstă 50-59 ani, 124 la categoria de vârstă 60-69 ani, 192 la categoria de vârstă 70-79 ani și 152 la categoria de vârstă peste 80 ani. Decesul înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani este al unui tânăr de 29 de ani din București, nevaccinat și cu comorbidități.

481 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 13 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 29 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 12 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Bacău și Suceava, în luna septembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 511 decese.

Din totalul de 523 pacienți decedați, 469 erau nevaccinați și 54 vaccinați. Cei 54 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani. 53 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru un pacient nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 20.637. Dintre acestea, 1.867 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 479 sunt minori, 436 fiind internați în secții și 43 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.197.305 teste RT-PCR și 4.249.026 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.350 de teste RT-PCR (13.268 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.082 la cerere) și 53.356 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 149.377 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 19.917 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 56.797 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 95 de persoane.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















29762 vizualizari

  • -5 (51 voturi)    
    Din nou 0 decedati elevi (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:25)

    omacron [utilizator]

    54 vaccinati decedati. Vaccinatii umbla la liber la mall sau carciuma? Copiii nu au acces la educatie. Popor de mancurti.
    • +6 (16 voturi)    
      :) (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:42)

      balex [utilizator] i-a raspuns lui omacron

      românia educată!!!
      de ce să știm matematică...ca să le dăm lecții de matematică și statistică. lasă că știu ei să jignească cu testele PISA deși sunt analfabeți.
      • -7 (11 voturi)    
        VACCINAREA OBLIGATORIE... (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:33)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui balex

        ...nu mai este necesara : prostimea a reactionat previzibil si se vaccineaza !
        Nu este triumful ratiunii si nici n-au patruns brusc tainele stiintei - e doar banala frica de moarte, pompos numita "instinct de conservare" ....
        Ma bucur enorm ca si-au dat seama ca prostimea - turma de misei (in sens de"neputinciosi"...) poate fi usor santajata cu restrictii .
        Iar pentru toate paiațele revolutionare, Ceghevarii de Strehaia, Robinhuzii de Medgidia si Marianne-ele de Huedin : cat sunteti voi plecați la luptă, io zic sa vorbiti cu cineva sa va tina rand, ca vedeti cati eroi se vaccineaza .....

        :))))))) (aici, ma tavalesc pe jos de râs...)

        In rest, te asigur, draga mahala, de acelasi vesnic, imuabil, profund, sincer si dezinteresat dispret maxim de care sunt eu capabil !

        Pa !
        • -3 (3 voturi)    
          Si inca ceva... (Marţi, 26 octombrie 2021, 17:05)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

          .... ca, altfel, ramane prostimea cu idei false :
          - nu avem guvern
          - nu stim cand si daca vom avea vreodata guvern
          - nu stim ce coloratura politica va avea guvernul, in caz ca idiotii astia se decid, totusi, sa munceasca
          - SE VACCINEAZA MASIV

          Concluzia : vaccinarea nu a depins, nu depinde si nici nu va depinde vreodata de vreun politician ori de vreun partid.
          Depinde strict de:
          - medici
          - organizatori (respectiv, Gheorghita)
          - ....... ăăăăă.... parca mai era ceva..... ăăăă.... ceva cu alfabetul sau alfabeții.... ma rog, ramane pentru alta data, ca nu mai stiu....
        • +2 (4 voturi)    
          Românii se vaccinează acum (Marţi, 26 octombrie 2021, 22:41)

          Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

          fiindcă am bătut recordul de morţi/zi din toată pandemia.
          Peste 3 luni românii se vor obişnui cu 400 morţi/zi şi vor înceta să se mai vaccineze.

          Exact asta s-a întâmplat la ruşi: în lunile Iunie - Iulie, mortalitatea a crescut în Rusia de la 400 la 800 morţi/zi, şi ruşii s-au dus la vaccinare.
          În luna Septembrie, ruşii se obişnuiseră deja cu 800 morţi/zi, şi vaccinarea a scăzut înapoi la ritmul iniţial.
          In luna Octombrie, ruşii au început iar să se vaccineze, fiindcă numărul morţilor a sărit de 1.000 pe zi.

          Surse:
          -mortalitatea: https://bit.ly/3pCPLVJ
          -vaccinarea: https://bit.ly/3jCQ7rE
      • -3 (15 voturi)    
        US: 4.9% vaccinați din 1 Sep. Romania 4%! (Marţi, 26 octombrie 2021, 15:35)

        Argon [utilizator] i-a raspuns lui balex

        In Statele Unite vaccinarea se mișcă foarte greu, nesemnificativ mai bine ca în Romania.

        1) Situația vaccinării complete în SUA:

        - 1 Sep. 2021: 53% total vaccinați.
        - 25 Oct. 2021: 57.9% (1591 morți/zi medie pe 7 zile. In urma cu exact un an, și nimeni vaccinat, erau 803 morți/zi.)

        2) Situația vaccinării complete în Romania:

        - 1 Sep. 2021: 26.7% total vaccinați.
        - 24 Oct. 2021: 30.7% (420 morți/zi, medie pe 7 zile. In urma cu un an erau 72 morți/zi.)

        O concluzia care s-ar trage este ca vaccinarea creste numărul de morți zilnic însă cu cât o țara este mai vaccinata cu atât creșterea este mai slaba.
        • +1 (13 voturi)    
          ! (Marţi, 26 octombrie 2021, 15:57)

          tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Argon

          Sosoncel, tie inca nu ti-a murit nici macar 1 ruda apropiata de la covid? Ai rabdare, urmeaza sigur! Te rog io, nu te "Vaxxina"!
    • +1 (5 voturi)    
      Sa mai si zimbim un pic (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:22)

      nscandal [utilizator] i-a raspuns lui omacron

      Citez o replica dintr-un serial TV: "Baaa, Celentano, tu esti un prost care se crede destept, deci esti de doua ori prost!".
    • +1 (3 voturi)    
      "0 decedati elevi" (Marţi, 26 octombrie 2021, 22:05)

      Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui omacron

      Aşa este, din 43 de copii internaţi la ATI, nici unul nu a murit, cel puţin nu ZILNIC.
      Asta înseamnă că nu e nici o şansă ca părinţii să-şi vaccineze copiii anti-covid.

      Fericirea antivacciniştilor ar fi ca pe viitor părinţii să nu-şi mai vaccineze copiii nici cu vaccinurile din schema naţională de vaccinare.
      Părinţii vor aştepta mai întâi să vadă dacă există CU ADEVĂRAT difterie, tuse convulsivă ori meningită pneumococică, şi dacă bolile astea omoară copii ZILNIC. Din fericire astea sunt infecţii bacteriene şi se pot trata cu antibiotice.
      Părinţii vor trage de aici concluzia că aceste boli NU EXISTĂ, că au fost născocite de medici şi de Big Pharma ca să vândă vaccinuri.
      • -1 (3 voturi)    
        mi-am vaccinat copilul (Marţi, 26 octombrie 2021, 23:07)

        omacron [utilizator] i-a raspuns lui Bandolino

        cu toate vaccinurile clasice. nu sunt antivaccinist. esti tu trol. dar care e ideea cu vaccinarea copiilor sanatosi (mortalitate 0?) cu vaccinuri experimentale, ale caror efecte pe termen lung sunt necunsocute?? hai las'o ca macane.
        • +1 (3 voturi)    
          TOATE vaccinurile au fost (Marţi, 26 octombrie 2021, 23:32)

          Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui omacron

          "experimentale" atunci când au fost introduse prima oară, şi nu li se cunoşteau efectele pe termen lung.
          Asta e valabil şi pentru ORICE medicament nou introdus.

          Tot "experimentale" au fost cândva automobilele, avioanele, sau locomotivele diesel.
          Şoşocii din anii 1950 ar fi spus: "Locomotivele diesel nu sunt de fapt locomotive adevărate, fiindcă nu sunt la fel ca cele clasice cu aburi, care au fost testate timp de zeci de ani"
        • +2 (4 voturi)    
          Pai ideea e sa vaccinezi copiii (Marţi, 26 octombrie 2021, 23:53)

          kokos [utilizator] i-a raspuns lui omacron

          ca sa nu le dea virusul bunicilor antivaccinisti!
  • +1 (13 voturi)    
    mda (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:40)

    SoulSearcher [utilizator]

    fara recorduri pe linie ? cum adica ?

    aaa stai ca s-au inchis scolile.. alea care trebuiau inchise acu o luna ca sa nu mai ajungem aici..

    got it...
  • -8 (28 voturi)    
    Cu vaccinare 100% mureau 177 în loc de 523! (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:44)

    Argon [utilizator]

    Citat:
    "Din totalul de 523 pacienți decedați, 469 [89.6%] erau nevaccinați și 54 vaccinați."

    69.3% = procentul de vaccinare din Romania (24 Oct. 2021)

    Randamentul mediu al vaccinurilor la protecția împotriva decesurilor de Covid-19 este:

    (89.6%-69.3%)/(100%-69.3%) = 66.1%

    Daca vaccinarea ar fi 100% (în loc de 69.3%) ar fi murit:

    (1-66.1%) x 523 = 177 persoane (fata de 523).
    • +5 (7 voturi)    
      aproape adevărat (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:37)

      balex [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      doar că, avem rată mare de vaccinare pe vârste cu risc mic de decedare. la 60+ ani avem rată mică de vaccinare.
      avem 89% decese la 60+ ani. acolo nici vaccinul nu face minuni.

      dar autoritățile nu răspund. ne fac proști pentru că PISA dar nu zic nimic de ce avem rate de deces atât de mari.

      adică nu am fi avut 177 decese (o valoare uriașă oricum) ci peste 300.
    • -3 (9 voturi)    
      Corecție: 69.3% este procentul de nevaccinare! (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:58)

      Argon [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      69.3% este procentul actual de nevaccinare din Romania, cel de vaccinare completa fiind de 30.7%.

      "Daca vaccinarea ar fi fost 100% (în loc de 30.7%) ar fi murit:

      (1-66.1%) x 523 = 177 persoane (fata de 523)."

      Calculele prezentate de mine și rezultatul rămân aceleași.
    • +1 (13 voturi)    
      iar ai aparut cu calculele gresite? (Marţi, 26 octombrie 2021, 15:22)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      Acum de pe alt user? Ti-a blocat Hotnews userul "Rower" cu care postai pana acum?

      "69.3% = procentul de vaccinare din Romania" - esti atat de grabit sa-ti postezi bazaconiile, in dublu exemplar, ca ai confundat vaccinatii cu nevaccinatii.

      Si tot insisti, la fel ca in saptamanile trecute, sa folosesti formula gresita pentru calculul eficacitatii vaccinurilor, care de fapt este mult mai mare.

      A, si am gasit o postare a ta din octombrie 2020: "Vaccinul Pfizer anti Covid-19 este o simpla pretenție a companiei care îl produce. Nu are nici un fel de confirmare independența că ar fi eficient. Veți vedea că va avea rezultate zero. Nici în 2025 nu va exista vaccin împotriva Covid-19."

      Ar cam fi momentul sa recunosti ca nu ai nici cea mai vaga idee despre ce vorbesti si sa te opresti din postat.

      Daca nu, nu-i problema, asta e ultimul meu raspuns si pentru acest user, si mai departe vei primi doar minusuri, la fel ca pe user-ul Rower.
      • 0 (4 voturi)    
        Chiar crezi ca merita... (Marţi, 26 octombrie 2021, 19:18)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        .... timpul pierdut de a le da minus ?
        Eu nu mai minusez pe nimeni : n-am o fractiune de secunda de pierdut aiurea !
  • -7 (23 voturi)    
    Cu vaccinare 100% mureau 177 în loc de 523! (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:44)

    Argon [utilizator]

    Citat:
    "Din totalul de 523 pacienți decedați, 469 [89.6%] erau nevaccinați și 54 vaccinați."

    69.3% = procentul de vaccinare din Romania (24 Oct. 2021)

    Randamentul mediu al vaccinurilor la protecția împotriva decesurilor de Covid-19 este:

    (89.6%-69.3%)/(100%-69.3%) = 66.1%

    Daca vaccinarea ar fi 100% (în loc de 69.3%) ar fi murit:

    (1-66.1%) x 523 = 177 persoane (fata de 523).
  • -4 (16 voturi)    
    Inca un record (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:45)

    Ibit [utilizator]

    Marca Iohannis si PEE NEE LEE / U SEE REE .
    • -1 (9 voturi)    
      Marca Sosoaca-AUR-PSD, vrei sa zici (Marţi, 26 octombrie 2021, 15:25)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      Si cu voia dvs ultima pe lista BOR SRL si ai sai ierarhi.
  • +7 (13 voturi)    
    Scaderea (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:48)

    Ccoto [utilizator]

    Analizand mai mutli indicatori (numarul R, numarul de judete cu trend constant sau descendent, procentul de pozitivare si evolutia medie MA7), nu doar numarul de cazuri de azi, se poate spune ca s-a depasit maximul valului 4.
    • +1 (7 voturi)    
      :) (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:38)

      balex [utilizator] i-a raspuns lui Ccoto

      green pass-ul la mall face minuni :)))
  • +3 (11 voturi)    
    Din nou: citi decedati vaccinati erau intre50-59 ? (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:58)

    D-or [utilizator]

    Dintre cei 37 de decedati la aceasta grupa de virsta, citi vaccinati erau din cei 54?

    Aceeasi situatie neclara a fost si ieri. E ceva dubios aici.
    • +1 (3 voturi)    
      greu de spus exact (Marţi, 26 octombrie 2021, 15:01)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Dar e ceva de vazut aici:

      Decedati total: 37 la categoria de vârstă 50-59 ani,152 la categoria de vârstă peste 80 ani.

      Decedati vaccinati: 54 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani.

      De fapt ceea ce ar trebui analizat este de ce mor, ce se intampla in spitale
      • +2 (6 voturi)    
        Intrebarea e daca are eficienta vaccinul peste 50 (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:14)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Nu cred ca erau foarte multi vaccinati intre cei de peste 80 de ani. Cred ca intre 50-59 de ani majoritatea decedatilor erau vaccinati.
        Pentru ca nu au dat cifra exacta, as putea presupune ca toti erau vaccinati.
      • +1 (5 voturi)    
        Intrebarea e daca are eficienta vaccinul peste 50 (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:14)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Nu cred ca erau foarte multi vaccinati intre cei de peste 80 de ani. Cred ca intre 50-59 de ani majoritatea decedatilor erau vaccinati.
        Pentru ca nu au dat cifra exacta, as putea presupune ca toti erau vaccinati.
        • -1 (5 voturi)    
          haha, (Marţi, 26 octombrie 2021, 16:56)

          fghr [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          este eficient exact la grupele de varsta care oricum sunt mai putin predispuse cazurilor grave.
      • -1 (1 vot)    
        Noiembrie (Marţi, 26 octombrie 2021, 21:20)

        mariokempess [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Mai trebuie avuta rabdare panan-n Noimbrie cand ajunge tratamentul medicamentos in tara.
  • -4 (8 voturi)    
    Dupa 1 noiembrie (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:41)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Se trece la o alta faza.
    Vor spori nr de infectari respectiv decese.
    Chiar de au primit vacanta elevii sunt scapati de sub control.
    Sunt in haite la mall, in oras la munte si fara masca.
    Apoi ceilalti de peste 18 ani se aduna prin locuri seara de seara.
    Transmisia comunitara e la pas!
    Pas cu pas!
    Probabil dupa 15 noiembrie se va vedea!
  • -2 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 26 octombrie 2021, 15:19)

    [anonim]

  • -3 (3 voturi)    
    Regula de 3 simpla (Marţi, 26 octombrie 2021, 17:15)

    nscandal [utilizator]

    "Din totalul de 523 pacienți decedați, 469 erau nevaccinați și 54 vaccinați. 53 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru un pacient nu au fost raportate comorbidități."
    Regula de 3 simpla ne arata ca din total decedati, 10,3% erau vaccinati, iar 89,7% nevaccinati. Din cei vaccinati, 98,1% prezentau comorbiditati si doar 1,9% (adica unul singur) era fara comorbiditati.
    Iar raportul vaccinati / nevaccinati este 1/10. Ceea ce inseamna ca nu ar mai fi murit 523 de pacienti, ci 523 impartit la 10, adica in jur de 52 de pacienti. Isi asuma vreun sosoc cele cam 470 de morti evitabile / zi ? Isi asuma vreun sosoc prostiile debitate zi de zi pe net? Nu, bine-nteles. Iata ce face Austria, conform DW: "La ora actuală, peste 200 de pacienți cu Covid sunt tratați la ATI în întreaga țară. Dacă acest număr va crește însă la 600, s-ar ajunge la scenariul în care vor fi impuse restricții masive de circulație pentru persoanele nevaccinate. În același timp, cancelarul Austriei a subliniat că nu va exista un lockdown care să vizeze și persoanele vaccinate sau trecute prin boală.
    Rata de vaccinare din Austria e de 62 la sută - de două ori mai mare față de cea din România, dar ceva mai scăzută decât în Germania." La ei se poate, la noi, nu. In sfirsit, cum gindim, asa traim....si murim. Cine se ia dupa sosoci, intra la cei 90%.
    • 0 (0 voturi)    
      Ar trebui aplicata regula pe fiecare grupa de virs (Miercuri, 27 octombrie 2021, 10:48)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui nscandal

      In mod practic, ce este valabil pt 50+, 80+, 90+ nu poate fi valabil si pt 20, 30+.

      Se va vedea la ce grupa de virsta are relevanta practica vaccinarea si la care, nu.

      E ceva foarte dubios cu grupa 50+.