Peste 127.000 de români s-au vaccinat anti-Covid în ultima zi, aproape 92.000 dintre ei cu prima doză - un record

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 18:04 Actualitate | Coronavirus


Vaccinare Romania 23 octombrie
Foto: RO Vaccinare
​127.305 persoane au fost vaccinate anti-Covid în ultimele 24 de ore în România, iar de la debutul campaniei de imunizare s-a ajuns la un număr de 6.333.965 de persoane vaccinate, 5.876.418 dintre acestea cu schema de două doze, iar 687.040 au făcut și a treia doză.

Conform informațiilor transmise sâmbătă seară de Comitetul naţional de coordonare a activităților privind vaccinarea împotriva Covid-19 (CNCAV), în ultimele 24 de ore au fost administrate în total 127.305 doze de vaccin. Dintre acestea - 91.665 ca primă doză (un record de la debutul campaniei de vaccinare), 9.907 ca rapel și 25.733 ca doză booster.

De la începutul campaniei de vaccinare (pe 27 decembrie 2020), 6.333.965 de persoane au fost inoculate cu unul dintre cele patru vaccinuri - Pfizer, Moderna, AstraZeneca și Johnson&Johnson - și au fost administrate în total 11.740.280 de doze de vaccin.

În ultimele 24 de ore s-au înregistrat 33 de reacții adverse, 19 la Pfizer, 5 la Moderna, 1 la AstraZeneca și 8 la Johnson&Johnson. De la debutul campaniei de vaccinare, numărul total al reacțiilor adverse a fost de 18.022 (1,54/1000 doze administrate). Alte 130 reacții adverse sunt în curs de investigare.



Click pentru a mări

  • Vaccinul Pfizer-BioNTech se administrează din data de 27 decembrie 2020
  • Vaccinul Moderna se administrează din data de 4 februarie 2021
  • Vaccinul AstraZeneca se administrează din data de 15 februarie 2021
  • Vaccinul Johnson&Johnson se administrează din data de 4 mai 2021 și este în doză unică
  • Doza a treia se administrează din data de 28 septembrie 2021






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6640 vizualizari

  • +3 (29 voturi)    
    Romanica (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 18:13)

    arpi [utilizator]

    In sfarsit au adus vaccin din ala bun..
    • +5 (17 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 19:07)

      drgp [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      S.au trezit din somn. Nu se mai sperie de autism sau sterilitate la 70 de ani; nici de cip.uri.
  • -6 (28 voturi)    
    Previziune (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 18:23)

    Mazeta [utilizator]

    30% vaccinați cu zăhărelul, 30% vaccinați cu biciul, 30% vaccinați cu arma.
  • +7 (23 voturi)    
    Virusul a fost cel mai tare la PR (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 18:32)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Citu si echpa lui castigatoare si echipa care s-a ocupat de coordonarea vaccinarii au avut zero campanaie de informare si/sau promovare. A trebuit sa se descurce virusul singur. Dar vad ca face treaba mai buna si e mult mai convingator si credibil decat politrucii nostri.
    • -1 (11 voturi)    
      din restul europei nu s.a auzit nimic? (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 19:10)

      drgp [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Ce campanie? Nu trebuie sa crezi in astia de la noi -penele sau pesede, tot aia. Te uiti la restul Europei si te increzi in ei; asculti de guvernul german, francez. De astia care traiesc bine, nu de rusi.
    • 0 (14 voturi)    
      gresit 100%, restrictiile sunt responsabile (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 19:21)

      ovi84 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Daca era virusul, se vaccinau din timp, ca mor cu sutele de 2 saptamani. Restrictiile au fost convingatoare. Asa ca lasa-ne cu logica ta de 2 lei si treci la munca nu la comentat aiurea in tramvai.
      • +4 (6 voturi)    
        Da, vai ce mult au fost respectate in astia 2 ani (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 22:50)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui ovi84

        De la primele vesti cu vaccin si pana acum, virusul a determinat oamenii sa se vaccineze. Hai sa fim seriosi. Eu lucrez in teleworking, in mod normal nu are de ce sa ma afecteze, ca daca am nevoie de ceva comand prin Tazz sau Glovo sau Bringo. Daca ma duc undeva iau Uber sau Bolt, nu ma ingramadesc in STB sau Metrou.

        Pe mine virusul m-a convins pentru ca nu vreau la ATI. E simplu. Lumea s-a oprit din vaccinat din cauza cuplului Citu-Iohannis care au declarat la 4 milioane de vaccinati din 10 ca ei 2 au ucis cu mana lor sars2 si au invins pandemia de covid.

        Lumea ce sa creada? Ca mint? Cand apar peste o saptamana relaxari la greu de revin aproape toate la normal?

        Si hai sa ne uitam. Cand a reinceput vaccinarea? Cand fata de anul trecut a ajuns de la 0 la 10:1000 in 2 saptamani si ceva incidenta si vezi la stiri cum ca au ajuns copilasi la ATI.

        Tu chiar crezi ca lumea se vaccineaza pentru ca vrea la mall si la teatru? Fii serios... au vazut toti ca e groasa si ca PNL e full of s**t.

        Si sa nu uitam de cum au ascuns incidenta 2 sau 3 zile ca sa tina Congresul Sultanului.

        Lumea nu e proasta. Da, intr-adevar, romanul stie sa faca treaba ca la carte de frica sau cand stai cu biciul pe el. Dar nu cu amenzi. Cati nu au luat amenzi si le-au contestat pentru ca nu au fost date intr-un cadru 100% legal?! Crezi ca restrictii ii sperie cand anul trecut se dadeau nunti si petreceri la greu?

        Ma faci sa rad. Esti fix ca politicienii care dau vina pe popor. Daca ifnormezi lumea, se va vaccina. Daca posturile de stiri iresponsabile promoveaza doar Marcel Pavel, Mihaiescu, Bitman, Budeanu, Steer, Sosaca si alti idioti, ce se intampla? Daca BOR spune ca iti cresc solzi, devii leguma sau ca iti baga chimciale expirate ca vaccinurile nu sunt bune sau nu exista? Ce se intampla?

        P.S. eu nu stiu cum esti tu dar eu in weekend am liber... dar indemnul tau imi aduce aminte de latraii de la PSD care acuzau protestatarii de la OUG13 ca sunt niste ratati care nu muncesc sau niste lenesi.
  • +4 (18 voturi)    
    127 de mii vs. 10 mii. (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 18:40)

    Statisticianul [utilizator]

    De peste 12 ori mai multi vaccinati astazi fata de participantii de la ultima manifestatie a antivaxerilor.
    • -8 (24 voturi)    
      Vaccinati prin santaj (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 19:06)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Statisticianul

      Nu ca ar avea incredere in vaccin.
      In locul tau mi-ar fi rusine sa ma laud cu asa ceva.
      • -2 (4 voturi)    
        Asa, si ? (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 21:15)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Santajul e ceea ce merita prostimea.
    • -8 (14 voturi)    
      si care e legatura (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 19:22)

      ovi84 [utilizator] i-a raspuns lui Statisticianul

      asa, si? te plictisesti acasa?
      • -3 (3 voturi)    
        Vrea sa spuna... (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 21:16)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui ovi84

        ... ca prostimea are exact ce merita : santajul.
  • -11 (23 voturi)    
    Rusinos (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 19:04)

    galeo [utilizator]

    Sa te lauzi cu oamenii ce s-au vaccinat doar pentru ca au cedat in fata santajului practicat de stat.
  • +6 (20 voturi)    
    deci a trebuit sa le intre morcovul (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 19:24)

    zaboo [utilizator]

    inaintea acului de la seringa
  • +7 (15 voturi)    
    În sfarsit (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 19:36)

    mi_po [utilizator]

    Primul pas spre o lume civilizata!
    • -9 (17 voturi)    
      Tare civilizata (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 20:33)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui mi_po

      Cand cetatenii fac un lucru pe care nu il vor, prin santajul autoritatilor statului asupra lor. ����
      Asta da civilizatie.
      • +4 (4 voturi)    
        Biciul (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 20:41)

        belzeb [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Peste tot civilizația s-a făcut cu biciul.
        Odată demult eram cu un amic in Austria. El conducea. In România era cel mai viteaz dac de pe șosea. Încălca orice regula de circulație. In Austria in schimb era mielușel. Și l-am întrebat de ce nu face același lucru și în străinătate. Mi-a răspuns: "păi, boss, dacă fac așa aici mă amendează ăștia de-mi sar capacele, poate mă și arestează. Nu merită."
        Deci...nici parcare ilegală, nici mers pe trotuar, nici trecut pe roșu...de frică
      • 0 (2 voturi)    
        Esti singur… (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 21:21)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Nu vezi ca esti singur pe aici!
        Hai la culcare! Ca maine te ia baba cloanta!
  • 0 (2 voturi)    
    La chiuvetă? (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 20:43)

    belzeb [utilizator]

    Oare cate din aceste vaccinuri or fi d-alea la chiuvetă?
    In Românica e posibil orice...