Coronavirus în România: 15.410 cazuri de COVID-19 și 357 de decese, raportate în ultimele 24 de ore

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 22 octombrie 2021, 10:33 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia
15.410 cazuri de COVID-19 și 357 de decese au fost raportate în ultimele 24 de ore, potrivit bilanțului parțial publicat de Grupul de Comunicare Strategică. Un deces este anterior perioadei de referință.

Datele complete vor fi publicate la ora 13.00.

Joi au fost raportate nu mai puțin de 16.110 cazuri noi de coronavirus, însă pe fondul scăderii numărului de teste efectuate, după ce marți a fost raportat un record absolut de cazuri noi de la începutul pandemiei (18.863).

În ultima zi se efectuaseră 66.880 de teste - 26.097 teste RT-PCR și 40.783 teste rapide antigen. Marți, în ziua recordului, fuseseră raportate 81.054 teste, iar miercuri 73.264.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18531 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    Normal (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:38)

    Ionnut [utilizator]

    Evident, teste mai putine (garantat) ca sa nu se deranjeze unii la stomac, daca s-ar face teste cum ar trebui atunci ar fi nevoie sa munceasca si mai grav, ar trebui sa gandeasca.

    Arde tara si ei manipuleaza oamenii cu ce e mai bine pentru ei. Focsani a intrat in carantina la 7,5 dar Bucuresti la 16>17 e ca si cum n-ar fi virus.
    • 0 (6 voturi)    
      Si in plus... (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:51)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Ionnut

      ... mai multe teste = mai multi bolnavi = incidenta mai mare = restrictii mai mari si stim cum sunt romanii cand e vorba de reguli sau restrictii.

      Cand aud de 2000 de cazuri in Bucuresti nu am dubii ca numarul este cel putin triplu in realitate cu tot cu nedeclarati si asimptomatici. Asta cu 15000 de ce se declara. Mi-e si frica sa ma gandesc cum ar fi sa ii numere pe bune.

      Desi s-a vazut din 2020 incoace ca PNL doar asa lucreaza. Si cand e ceva, repede sub pres. Sa nu se strice imaginea impecabila a tarii.
    • 0 (8 voturi)    
      stiu cazuri pe care nu le iau in evidenta ... (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:02)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Ionnut

      stiu cazuri pe care nu le iau in evidenta ... totuul e falsificat in beneficiul USL2.0.....
    • +6 (14 voturi)    
      sunt 40 mii de teste antigen, rapide (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:02)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Ionnut

      culmea e ca ekle nu sunt acceptate in rmania pt certificatul verde dar sunt folosite de guvern pt restrictii
    • +4 (8 voturi)    
      Dezinformați (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:07)

      Moldoveanul [utilizator] i-a raspuns lui Ionnut

      Carantina la Focșani înseamnă că nevaccinații nu au voie să iasă între orele 20:00 - 5:00. Cam cum e și la București. Nu e lockdown total.
      • -2 (6 voturi)    
        Asta cu nevaccinatii e o minciuna si o aberatie (Vineri, 22 octombrie 2021, 14:14)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Moldoveanul

        eu nevaccinat ies din casa la ce ora vreau eu


        in ce lege scrie ca nu am voie sa ies din casa daca sunt nevaccinat?
    • +2 (4 voturi)    
      Rata de pozitivare (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:11)

      Moldoveanul [utilizator] i-a raspuns lui Ionnut

      Da, mai puține teste, dar importantă e și rata de pozitivare:

      marți (ziua cu recordul) - 23,27%
      miercuri - 23,41%
      vineri - 23,04%

      Deci tot pe acolo. Posibil să fim deja pe un platou.
      • +5 (5 voturi)    
        exact (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:54)

        balex [utilizator] i-a raspuns lui Moldoveanul

        virusul a rămas fără masă.
        să mai lăsăm manipulările și să gândim lucid. iar toți experții de la tv rămân fără pâine. realitatea îi contrazice.
        e de urmărit ce se întâmplă în statele care stau mai bine decât noi la vaccinare.
        statele baltice?
        trendul din danemarca?
        germania?
        belgia?
        scrieți pe google covid 19 și tara și apare graficul. selectați 30 de zile și vedeți voi.
      • -1 (1 vot)    
        Doamne fereste (Vineri, 22 octombrie 2021, 13:24)

        Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Moldoveanul

        Valul e val pentru ca nu are platou. Platoul apare daca iei masuri de tip "flattening the curve" , nu prea s-au luat.
        Doamne fereste sa fie asta platoul.

        exista o singura cifra care ne poate da indicatii cum stam.Cifra aia ne indica ce era acum doua saptamani din punct de vedere al contaminarii.
        In rest sunt cifre care nu ar trebui vazute punctual ci corelat si minim ca medie pe trei zile.

        kind of cool:
        matematica din spatele valului se poate gasi aici:
        https://royalsocietypublishing.org/doi/pdf/10.1098/rspa.1927.0118

        Asa explicat valul doi:
        https://www.nature.com/articles/s41598-020-72611-5
  • -13 (39 voturi)    
    VACCINAREA OBLIGATORIE ! (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:38)

    Valtran [utilizator]

    Amendati prostimea, taiati-le salariile, dati-i afara de la munca, altfel vor continua sa moara oameni nevinovati.
    • +10 (20 voturi)    
      Latran (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:54)

      Ionnut [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Tu nu plictisesti de acelasi mesaj mereu? Chiar atat de multa ura ai in tine? Omule ai ochelari de cal si vezi doar in fata, din pacate nu stii ce se intampla in stanga si in dreapta.
      • -1 (11 voturi)    
        vaccinarea deja îi obligatorie (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:44)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Ionnut

        da un prost nu-și dă seama, repetă că papagalu ce aude și el prin cazarmă...un prostan are nevoie de cineva să-i explice irealitatea înconjurătoare, irealitatea din afara cazărmii
      • +9 (13 voturi)    
        ... (Vineri, 22 octombrie 2021, 12:11)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Ionnut

        valtran e doar un troll care intarata spiritele, n-are el nici o treaba cu vaccinarea. El si inca vreo doi sub masca interesului pentru vaccinare nu fac decat sa polarizeze discutiile si sa incite la ura pe criterii de grup. Sper ca cineva sa reclame Hotnews-ul la CDC pentru lipsa de actiune in legatura cu hate-speech-ul si instigarea la ura care sunt tolerate aici. Sper sa nu se gandeasca cineva sa cenzureze commentul asta.
        • +4 (8 voturi)    
          Da (Vineri, 22 octombrie 2021, 12:22)

          Ionnut [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

          N-ar fi o idee rea treaba cu reclamatul pentru ca deja omul instiga la ura si din pacate nu e singurul.
          • +2 (2 voturi)    
            In cazul asta... (Vineri, 22 octombrie 2021, 13:53)

            Liros [utilizator] i-a raspuns lui Ionnut

            ...nu cred ca e vorba doar de ura. Sunt semne clare de boala mintala.
        • +5 (7 voturi)    
          As adauga la cele de mai sus (Vineri, 22 octombrie 2021, 12:41)

          Vaka [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

          Ca individul asta, ca inca cativa, are un comportament si limbaj agresiv, care s-a dezvoltat tocmai pentru ca cenzura HN este foarte subiectiva si cu dubla masura. De exemplu omului ii permit in mod constant sa foloseasca apelative directe de genul "prost", "idiot", "analfabet", dar cand vrei sa ii raspunzi folosind acelas limbaj te trezesti cu comentariul blocat sau cu ceva de genul:

          "Acest IP (X.Y.Z.0) a fost blocat:".

          De mai multe ori a trebuit sa ma adresez cenzorilor ca sa ii stearga comentarii agresive si jignitoare, Poate ar fi momentul ca HN sa aplice consistent articolul 9 din propriul set de "Termeni si conditii de utilizare a site-ului Hotnews.ro".

          P.S. Ma intreb daca acest comentariu trece....
          • +3 (5 voturi)    
            Corect (Vineri, 22 octombrie 2021, 13:09)

            Ionnut [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

            Uite ca azi aparent e cineva pe tura la HN care isi face treaba si are morala, as vrea personal sa starpim astfel de comportamente precum ale lui Latran care clar instiga la multe chestii. Oricum foarte probabil o sa isi faca alt cont ca sa isi impinga mizeria aici si o sa fie acelasi lucru dar important este sa se dea de inteles ca nu se tolereaza asa ceva si ar fi bine ca cineva cu mai mult simt de raspundere de la HN sa isi faca treaba si sa ia masuri.
          • +1 (1 vot)    
            P.S. (Vineri, 22 octombrie 2021, 13:17)

            Ionnut [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

            Ar fi o idee sa-mi dai si mie o directie catre acel cenzor pentru a putea da mai departe situatia asta, hexukew[at]dropjar.com - ceva temporar unde poti lasa mesajul.
          • -3 (5 voturi)    
            :))))) (Vineri, 22 octombrie 2021, 15:58)

            Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

            Cand vine vorba despre tine, astea sunt "aduceri aminte" : periodic, trebuie sa-ti aminteasca cineva care ti-e nivelul.
            • +3 (3 voturi)    
              Mai bine uita-te (Vineri, 22 octombrie 2021, 16:05)

              Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

              la ce iti raspunde lumea.

              E o vorba care spune ca: "Cand doi iti spun ca esti beat te duci sa te culci"

              Cred ca ar fi cazul sa te duci si lasi lumea in pace.

              Cat despre nivelul meu, o sa iti intepeneasca gatul uitandu-te in sus.
              • -2 (2 voturi)    
                Mda... (Vineri, 22 octombrie 2021, 20:13)

                Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

                S-a urcat scroafa-n copac..
        • -2 (4 voturi)    
          "Ura pe criterii de grup" ??? (Vineri, 22 octombrie 2021, 16:03)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

          :)))))))

          Zau ca va meritati soarta, viata si Diazepamul !
      • -2 (6 voturi)    
        Iti spun eu ce anume ma plictiseste : (Vineri, 22 octombrie 2021, 15:55)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Ionnut

        M-am plictisit sa vad cum se adauga zilnic sute de morti la raboj.
        M-am plictisit sa nu-mi pot exercita profesia si sa pierd bani din cauza unor analfabeti.
        M-am plictisit sa-mi stiu in pericol familia si prietenii din cauza unor ignoranti .
        Si cata vreme sunteti o amenintare la adresa celorlalti, nu meritati nici mila, nici respect.
        • +2 (4 voturi)    
          esti poftit (Vineri, 22 octombrie 2021, 20:23)

          tabita1 [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

          sa te muti cu tot cu familie undeva intr-o pestera. acolo cu putin noroc daca mananci radacini si ce mai reusesti sa gasesti n-o sa capeti covid. repede te-a gasit grija de popor. aduci a Iohannus, dar un pic mai vorbaret
          • 0 (2 voturi)    
            Nu, eu sunt un fel de Basescu. (Vineri, 22 octombrie 2021, 23:03)

            Valtran [utilizator] i-a raspuns lui tabita1

            Te rog sa-ti imaginezi un "Hă, hă, hă, hă ...!" grosolan si iritant, atunci cand iti citesc prostiile
            Da, m-a apucat grija de popor, spre deosebire de prostime careia nici de ea insasi nu-i pasa.
            Sau, mai precis, mai mult de mine insumi imi pasa decat de altii.
            Atata doar ca am suficienta minte cat sa-mi dau seama ca mie n-are cum sa-mi fie bine daca altora le merge prost.
            Asa ca ia-ti TU frumusel familia, puneti-va ceva cu maneca scurta si incolonarea spre vaccinare.
            Iar daca nu, mergeti voi in pestera fiindca nu puteti trai in lumea civilizata...

            P.s. Tabita..... JW ? Adventista ? Penticostala ?
    • +9 (19 voturi)    
      CONSTITUTIA interzice aberatiile pe care le propui (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:01)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      inteleg ca pentru fanatici Constitutia, Drepturile omului, Libertatea de decide singur ce iti bagi in corp sunt lucruri straine

      dar acete legi exista si se vor aplica indiferent ce vreti voi
    • +10 (12 voturi)    
      Contradicție (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:12)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Din datele pe care le vedem, cei mai mulți morți sunt nevaccinați. Deci „prostimea” aia pe care o vreți vaccinată obligatoriu sunt tot ăia cu „oamenii nevinovați” care mor.

      Fractură logică sau activism politic ? Sunteți dintre cei care au beneficiat de cele 40 de milioane de euro de la stat ?
      • -2 (2 voturi)    
        "Fractura logica" ? (Vineri, 22 octombrie 2021, 17:43)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Vaaai, da' ce vorbe pretioase folosim...
        Le stii, oare, intelesul ?
        Iar intrebarea e tipica unuia incapabil sa perceapa nuante.
        NU, nu e nicio fractura logica : printre voi sunt calai si victime !
        Despre primii, preocupant e doar ritmul scazut in care se duc - nu am chef sa astept ani de zile viata normala.
        Iar despre victime - exista legislatie si sper sa dati socoteala pentru ele.
    • +6 (16 voturi)    
      Tot înainte, tovarăși! (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:12)

      Moldoveanul [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Orice ați spune, oamenii ca voi vor fi primii care vor susține o eventuală dictatură pe viitor. Se vede în caracterele voastre.
      • -2 (6 voturi)    
        Bati campii ! (Vineri, 22 octombrie 2021, 16:12)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Moldoveanul

        Tot ignorantul invoca dictaturi si "drepturi" de fiecare data cand se dovedeste ca nu poate trai intr-o societate civilizata.
        Nu, NU e dreptul tau sa raspandesti boala printre oameni, in mod constient.
        Si vei fi pus la punct cu fiecare ocazie.
    • +5 (13 voturi)    
      Daca te-ai vaccinat minte ce-ti mai trebuie (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:16)

      o_persoana [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Te-ai gandit (desi e greu de imaginat ca poti) ca daca dau afara atatia oameni se blocheaza tara. Sigur, se vor gasi inlocuitori pentru profesori, medici, judecatori, etc. pentru ca se gasesc pe toate drumurile.
      • -3 (3 voturi)    
        Nu, nu m-am gandit ! (Vineri, 22 octombrie 2021, 17:44)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui o_persoana

        Dar m-am gandit ca fara tine nu e nicio problema.
    • -5 (13 voturi)    
      In extremis (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:16)

      doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Intr-o tara a carei singura civilizatie de-a lungul istoriei a fost una agrara (desi "civilizatie" e un termen fortat) obligatia e singura solutie.
      Inainte barbarii erau la portile cetatii si daca reuseai s-o aperi atunci valorile proprii ramaneau in cetate iar aceasta se dezvolta
      Acum neo-barbarii sunt in interior iar acest lucru face ca valorile sa fie deja alterate iar dezvoltarea sa fie stopata oricat ai incerca contrariul.
      Aceasta civilizatie agrara nu s-a simtit niciodata bine in orase, in comunitati de aceea cu exceptia Transilvaniei , in restul tarii orasele nu au contat. In oras trebuia sa traiesti prin regulile comunitatii (ale catatii) in timp ce la sat nu trebuia sa dai socoteala aproape nimanui.
      Nici Blaga nu ar mai crede astazi ca vesnicia s-a nascut la sat.
    • +6 (8 voturi)    
      Pentru intaiul fiu al Romaniei! (Vineri, 22 octombrie 2021, 12:50)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Traim decenii de impliniri marete!
      Traim decenii de munca si avant!
      Traim decenii de vis si frumusete!
      Traim decenii de intelept cuvant!

      Visam decenii traite-n demnitate!
      Visam decenii in drum spre comunism!
      Visam decenii de suveranitate!
      Visam decenii de mindru eroism!
      • -2 (4 voturi)    
        :))))) (Vineri, 22 octombrie 2021, 17:46)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        Off, Doamne !
        Adriane, speram sa ramai ingropat definitiv.
        Dar nu-ti dau pace epigonii !
  • +5 (19 voturi)    
    ? (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:42)

    Ionnut [utilizator]

    Ma intreb oare (deja stiu raspunsul dar o fac pentru altii) de ce se scade numarul de teste cand tu ai o crestere galopanta a cazurilor, care e logica? Ah, da bine in titluri ca romanul oricum are mintea scurta si nu cauta detalii, vede ca a scazut numarul deci e bine, scapam de virus, isi face treaba KWI, uite domne' ca sunt cazuri mai putine.
    • +7 (9 voturi)    
      pentru ca nu mai sunt teste gratuite (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:07)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Ionnut

      Chiar azi am sunat la o farmacie unde MS se lauda ca face testare gratuita. Ce sa vezi, nu mai fac. Gata , dupa 10 zile.
    • +7 (15 voturi)    
      E mișto să chibițezi (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:18)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Ionnut

      Multe dintre testele care intră la raportări sunt teste făcute din proprie inițiativă de oameni, care dau sute de lei pe la diverse centre de testare ca să-și facă un test de care au nevoie pentru diverse trebuințe (evenimente, vacanțe etc).
      Cum sezonul vacanțelor s-a cam încheiat, una din principalele motivații ale oamenilor de a-și mai face teste a dispărut. Dvs. însă vreți ca ei să continue să arunce cu banii în teste, ca să vă simțiți dvs. împlinit...
      În ce privește testele preventive făcute de autorități (DSP-uri, etc) - cu cine să le facă ? Cadrele medicale sunt practic în totalitate ocupate cu - și copleșite de - gestionarea zecilor de mii de bolnavi de prin spitale. Dvs. însă ați vrea să lase naibii UPU și bolnavii din spitale ca să colinde din casă-n casă cu PCR-ul în mână, tot ca să vă simțiți dvs. satisfăcut.

      Briliant, n-am ce zice...
    • 0 (4 voturi)    
      Numar mai mare de teste (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:37)

      winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui Ionnut

      Ca saptamanile trecute, in primele trei zileLas’o ca macane, martea sunt mai multe, pt ca se raporteaza si din weekend. Ieri 66 880, joia trecuta 67 845. Doar cu o mie mai putin (1,5%).Marti si miercuri au fost insa mai multe teste defat saptamana trecuta, asa ca pur si simplu inventezi.
  • +5 (11 voturi)    
    "ne-am grabit.." (Vineri, 22 octombrie 2021, 10:44)

    pehash [utilizator]

    Asta va fi explicatia in primavara-vara cand vor numara din nou cazurile si vor mai descoperi cateva mii sau zeci de mii de morti de Covid. Nici nu e prima oara.
  • +4 (14 voturi)    
    Aceeasi “scoala” (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:00)

    winston_smith [utilizator]

    Autoritatile manipuleaza. La fel ca in valul 3, au asteptat sa se atinga varful valului 4, dupa care au inchis scolile. Rata de crestere a tot scazut de la saptamana la saptmana, iar acum se apropie de 0. Valul s’a oprit natural, la fel ca celelalte. Ce vor ei sa arate este ca scolile sunt principalil vector de transmitere, miza fiind vaccinarea copiilor si impunerea scolii online ca nou-normal. Dar daca inchdieau scolile la 2000 de cazuri pe zi, la fel se intampla, se plafonau a doua zi, se ajungea subit la platou, dupa care incepea sa scada? Uitati’ va pe graphs.ro , se vede clar pe grafice ca jumatate djn judete au ajuns la platou, iar celelalte sunt aproape.
    • +6 (8 voturi)    
      exact (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:40)

      balex [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      puțini înțeleg cum sunt valurile și epidemiile. în plus toate site-urile de statistică spuneau asta. dar deh, noi vrem teatru la tv nu logică și cunoștințe. sau orice altă cercetare care susține altceva este blamată. apropo, ia vedeți în alte țări cu vaccinare mai bună ce se întâmplă cu trendul cazurilor? de morți vorbim cu o altă ocazie când o să fiți de acord că în românia până de curând nu a existat niciun tratament pentru covid. mulțumim usr+pnl - ați întrecut psd-ul la minciuni și demagogie.
    • +1 (1 vot)    
      Graphs.ro, cateva exemple (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:46)

      winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      https://www.graphs.ro/covid_incidenta_judete.php?judet_id=SV&range=30

      https://www.graphs.ro/covid_incidenta_judete.php?judet_id=SM&range=30


      https://www.graphs.ro/covid_incidenta_judete.php?judet_id=DJ&range=30

      https://www.graphs.ro/covid_incidenta_judete.php?judet_id=B&range=30

      In judetele unde nu s’a plafonat curba tinde sa se aplatizeze, se va kngamlla in urmatoarele zile.
      • +1 (1 vot)    
        incearca si ceva mai oficial.. (Vineri, 22 octombrie 2021, 16:20)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

        https://datelazi.ro/
    • +1 (1 vot)    
      evident (Vineri, 22 octombrie 2021, 16:18)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      Deci in opinia ta era mai bine daca nu spune nimeni nimic si viata merge mai departe ca si cum nimic nu s-ar intampla. Valul epidemic se stinge de la sine?.. Ajunge la nspe mii, apoi virusul decide ca s-a saturat si nu-i mai infecteaza pe ceilalti, chiar daca se stau sardele in metrou si autobuz?..