Începe pelerinajul la moaștele Sfântului Dimitrie cel Nou. Condițiile sanitare anunțate de BOR

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 21 octombrie 2021, 7:32 Actualitate | Coronavirus


Scoaterea Moastelor Sf Dimitrie cel Nou (basilica.ro)
Foto: Hotnews
Pelerinajul pentru sărbătoarea Sfântului Dimitrie cel Nou, considerat ocrotitorul Bucureştilor, începe joi dimineață, când sunt scoase moaștele și așezate spre închinare în pridvorul Catedralei Patriarhale. Ceremoniile religioase se vor încheia în 28 octombrie, iar Biserica spune că totul se va desfășura "în condiţii de maximă rigoare", în contextul pandemiei de COVID-19.

"Sfintele Moaşte ale Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor, ale Sfântului Cuvios Ioan Iacob de la Neamţ, ale Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena şi ale Sfântului Nectarie de la Eghina vor fi aşezate spre închinare în pridvorul Catedralei Patriarhale în dimineaţa zilei de joi, urmând a fi aşezate în Baldachinul Sfinţilor în dimineaţa zilei de sâmbătă. Sfintele Moaşte vor fi aşezate din nou în Catedrala Patriarhală în ziua de joi, 28 octombrie, după închinarea ultimului credincios", precizează Patriarhia Română.

"În contextul sever al pandemiei de COVID-19, în care Biserica însăşi a desfăşurat o intensă campanie de promovare şi conştientizare a regulilor igienico-sanitare, subliniind firescul şi necesitatea ascultării de sfatul medicilor, pentru organizarea în condiţii de reală siguranţă a sărbătorii Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou din acest an au fost luate şi vor fi respectate mai multe măsuri speciale", mai precizează Patriarhia Română.


Programul sărbătorii Sfântului Dumitru, anunțat de Patriarhie


  • În zilele de joi, vineri, sâmbătă şi luni, 25 octombrie, slujbele vor fi oficiate în Catedrala Patriarhală cu un număr de maximum 70 de credincioşi.
  • Marţi, 26 octombrie, de sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, de la ora 9,30 va avea loc Liturghia la Altarul de vară de lângă Catedrala Patriarhală.
  • Miercuri, 27 octombrie, la sărbătoarea Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, începând cu ora 9,00, la Altarul de vară de lângă Catedrala Patriarhală va fi oficiată Liturghie arhierească de către Patriarhul Daniel, împreună cu un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi.

Măsuri speciale pentru pelerinaj




Pelerinii care vor dori să se închine la Sfintele Moaşte o vor putea face în următoarele condiţii:
  • accesul la raclă se va face pe un singur rând de persoane, păstrând distanţa de 1,5 m între ele;
  • pe traseul unic de acces vor fi trasate marcaje clare de staţionare pentru facilitarea păstrării acestei necesare distanţe;
  • pe marginea traseului unic de acces vor fi amplasate anunţuri cu privire la păstrarea distanţei şi respectarea strictă a normelor igienico-sanitare; se va crea un flux unic de circulaţie a pelerinilor, cu intrare de la baza Dealului Patriarhiei şi cu ieşire separată, pe strada Patriarhiei spre strada 11 iunie;
  • voluntarii prezenţi, care vor purta permanent măşti de protecţie şi mănuşi, vor oferi pelerinilor materiale de dezinfectare şi măşti (dacă nu au);
  • pachetele alimentare (aproximativ 20.000) vor fi oferite de voluntari în condiţii de maximă igienă: biscuiţi/eugenii, apă plată în sticle sigilate, toate produsele distribuite fiind însoţite de certificat de conformitate;
  • după închinarea la Sfintele Moaşte, pelerinii care se îndreaptă spre strada 11 iunie vor primi de la voluntarii prezenţi agheasmă îmbuteliată în sticle sigilate;
  • pe esplanada din faţa Altarului de vară al Catedralei Patriarhale vor fi marcate locurile pentru pelerinii care vor asista la slujbele oficiate în aer liber; în zonă vor fi instalate 200 de scaune, respectându-se o distanţă de 1,5 m între ele;
  • din motive sanitare, raclele cu Moaştele Sfinţilor vor fi acoperite fiecare cu un capac transparent ce va fi dezinfectat permanent.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6776 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    sec 21 (Joi, 21 octombrie 2021, 7:45)

    sep [utilizator]

    Nu e de mirare că nu e grabă în a avea restricții dure în timpul celei mai grave perioade sanitare din ultimii 100 de ani.

    Să ducă moaștele și pe la ATI dacă sunt așa de miraculoase.
  • +13 (17 voturi)    
    veniti, veniti, cu banii navaliti! fara numar! (Joi, 21 octombrie 2021, 8:00)

    Antenistontel [utilizator]

    cu cat mai inghesuiti, mai linga-pupaciosi, mai comorbizi si mai nevaccinati, cu atat mai bine!
  • +15 (17 voturi)    
    proletarii (Joi, 21 octombrie 2021, 8:00)

    metri [utilizator]

    moaste, cat mai multe moaste, sa se dea prin oug cate doua moaste la fiecare persoana, sa aiba ce sa baleasca toata ziua !!!
  • +10 (14 voturi)    
    Politicienii vor doar să fie populari.. (Joi, 21 octombrie 2021, 8:02)

    BEDE [utilizator]

    Trebuiau suspendate toate pelerinajele. Tot așa trebuia să nu se țină nici UNTOLD. Și nici nu trebuiau deschise restaurantele. Acestea ar fi fost măsuri necesare în condițiile în care nu s-au vaccinat măcar 70% din populație. Dar s-au făcut că nu văd problemele, deși creterile infectărilor s-au putut remarca încă din august.
    Dar, cum politicienii vor doar să fie populari, nu să facă ceea ce este bine pentru nație, iată că s-a ajuns unde suntem, iar pelerinajele nu vor face nicidecum să scadă infectările, ci doar să mai crească ceva, sperăm că nu prea mult dacă se respectă măsurile anunțate - dar sigur vor fi unii, mi-e teamă că nu tocmai puțini, care nu le vor respecta...
  • +17 (19 voturi)    
    Thumbs up !!! (Joi, 21 octombrie 2021, 8:04)

    IoPaNet [utilizator]

    Mi se pare doar mie, sau aceasta stire face ca aparitia de aseara a lui Iohannis, in care anunta restrictii, sa para absolut ridicola? Totul e o caterinca in tara asta...
  • +12 (14 voturi)    
    Cum va justifica BOR numarul celor ucisi? (Joi, 21 octombrie 2021, 8:09)

    neagoe [utilizator]

    BOR crede ca pandemia e o oportunitate de a-i trage inapoi pe credinciosi dar... isi imputineaza enoriasii.

    Peste cativa ani insa cand se va vedea ca vaccinul a salvat vieti si nu a facut rau nimanui, cum va justifica BOR numarul celor care au murit din cauza mai multor Teodosie?
  • +13 (15 voturi)    
    Ratele de leasing pentru S Class Nu Asteapta (Joi, 21 octombrie 2021, 8:30)

    un domn [utilizator]

    Dar au nevoie de Sustinere !
    • +8 (10 voturi)    
      Oare? (Joi, 21 octombrie 2021, 10:20)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Crezi că popii cumpără în leasing? Eu cred că cei mai mari iau Mercedesul cu banii jos, nu credit, nu leasing.
      Să nu-mi spui că preafericiții și înalt-preasfințiții au rate, că nu te cred. Poate doar popii ceva mai sărăcuți au câte un credit-două acolo.
  • +7 (11 voturi)    
    pentru sanatate ne rugam (Joi, 21 octombrie 2021, 8:33)

    credinciosul [utilizator]

    si cu pomelnice ne vindecam
    din saracie BORul ridicam!
    iar Parascheva ne-a ajutat,
    pandemia de- am eradicat
    hai cu Dimitrie la relaxat!
  • +12 (16 voturi)    
    Popor necioplit (Joi, 21 octombrie 2021, 8:55)

    Dogul [utilizator]

    Avem infectari si morti cat sa dam si la altii - vorba aia, dar noi continuam sa pupam moaste. Bisericile au avut utilitatea lor cat a fost nevoie, cand se aduna lumea pe la case si facea scoala la lampa, dar acum, in 2021, BOR nu face altceva decat sa ne praduiasca, sa ne tina/traga cat de mult poate in perioada medievala.
  • +12 (16 voturi)    
    deci ati inteles de ce de luni ! bravo! (Joi, 21 octombrie 2021, 8:59)

    Francisc 1 [utilizator]

    suntem recordmeni la prostie nu doar in UE ci cam in toata lumea!
  • +12 (16 voturi)    
    indobitocirea poporului roman continua (Joi, 21 octombrie 2021, 9:06)

    Coresponedntu [utilizator]

    in mileniul III. Sabotarea educatiei si in conditiile pandemiei, genocidul dirijat cu premeditate de talibanii BOR continua nestingherite de nimeni. Lipsa de scrupule a sarlatanilor iubitori de influenta in societate, trufia si dragostea lor de arginti nu au limite.
  • +12 (14 voturi)    
    n-aveti suficiente ,,moaste" la morga (Joi, 21 octombrie 2021, 9:07)

    acribion [utilizator]

    vreti sa va insusiti cat mai multe ,,moaste" dotate cu sars-cov-2?
    vai de tigvele superstitiosilor naivi!
  • +14 (16 voturi)    
    Inca un punct de infectare (Joi, 21 octombrie 2021, 9:07)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Accesul ar trebui permis doar cu certificat verde. Ca sa nu existe alte conditii decat la Untold.

    La moaste ajunge acum oricine vrea, nu cine poate.

    Ar fi util si un cort de vaccinare in apropiere, poate se mai hotarasc unii...
  • +11 (13 voturi)    
    Tara medievala (Joi, 21 octombrie 2021, 9:07)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Plina de humor.
  • +7 (13 voturi)    
    Sf. Dumitru (Joi, 21 octombrie 2021, 9:29)

    gibon47 [utilizator]

    Miticilor după pelerinaj vine și scadența.
    În Bucale rata de infecție va ajunge la 25‰ .
    Prostia nu doare, dar omoară !
    • +2 (2 voturi)    
      Daca pana acuma... (Joi, 21 octombrie 2021, 10:10)

      Emma12 [utilizator] i-a raspuns lui gibon47

      ... n-a coborat niciun sfant din cer ca sa alunge pandemia, macar prin rugaciunile preotimii si pelerinilor sa se intample asta. Oare asa va fi sau din contra, se va agrava, ma intreb ?...
  • +5 (5 voturi)    
    Bucurestiul ... (Joi, 21 octombrie 2021, 9:44)

    GNG [utilizator]

    ... se joaca cu focul langa buteliile de oxigen! In plin val 4, cu 15 la 1000, un nou pelerinaj este tot ceea ce trebuie!!!
  • +7 (7 voturi)    
    N-are pic de rusine acest BOR (Joi, 21 octombrie 2021, 9:56)

    John M. [utilizator]

    Puteau sa invoce situatia de criza si sa anuleze acest mare "fund raising folly" unde nu se va respecta nicio regula, ci doar mai multa lumea va fi contaminata. Parca lacomia e listata ca pacat fundamental in doctrina crestina. Acesti popi aroganti si nesimtiti nu stiu asta?!
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Joi, 21 octombrie 2021, 10:21)

    tirolez [utilizator]

    Bine ca scolile nu pot functiona nici macar online. Unele, ca de, cele ale oamenilor cu bani functioneaza. Si campeanu trage cu echitatea sociala, ca de-aia i-a bagat pe toti in vacanta, pentru ca nu aveau net ultra rapid in varful muntelui. Putea sa ii lase fizic pe respectivii.
    In schimb liber la moaste, acum ca au vacanta pot merge si elevii.
  • +8 (10 voturi)    
    moastele si romanii (Joi, 21 octombrie 2021, 10:38)

    jos [utilizator]

    ce neam de tampiti si prosti!!!!!!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Romanii sunt obisnuiti din vremea lui Ceasca... (Joi, 21 octombrie 2021, 10:49)

    Ioan.Toma [utilizator]

    ...sa stea la coada la oase.

    Hai, mergeti si cotizati la Marele Alb!
  • +4 (4 voturi)    
    Stiati voi? (Joi, 21 octombrie 2021, 13:52)

    Brutus2 [utilizator]

    Ca BOR a achizitionat o hidrocentrala cu care produce energie si o urca in retea? Daca nu ma credeti, intrebati la Curtea de Arges la Hidroelectrica... profituri NEIMPOZITATE!!! MI-e scarba de ei!