Bulgaria înăsprește restricțiile pandemice: Certificatul Covid devine obligatoriu aproape peste tot / Vizitele la spitale și competițiile sportive au fost suspendate / Studenții revin la învățământul online

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:32 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Bulgaria
Foto: RRphoto / Alamy Profimedia Images
Guvernul bulgar a înăsprit drastic restricțiile anti-Covid pentru a încerca să țină sub control al patrulea val al pandemiei de COVID-19 în contextul ratei scăzute a vaccinării împotriva coronavirusului din țara vecină, anunță Euractiv.

Certificatul Covid va deveni obligatoriu pentru accesul în universități, restaurante, magazinele cu o suprafață de peste 300 de metri pătrați, hoteluri, cinematografe, teatre și sălile de fitness, excepție de la măsură urmând să facă doar copiii cu vârsta de sub 12 ani.

Toate unitățile care nu pot verifica certificatul Covid vor fi nevoite să se închidă cu efect imediat, începând de joi.

Excursiile organizate și vizitele în grup la destinații turistice vor fi permise doar dacă toți participanții au certificate Covid.

Vizitele la spitale au fost de asemenea suspendate.

Certificatul Covid este obligatoriu pentru angajații spitalelor, unităților medicale și azilurilor de bătrâni.

Bulgaria este pe ultimul loc în UE la vaccinarea anti-Covid


În capitala Sofia studenții vor trece în curând la învățământul online, renunțându-se complet la cursurile față în față.

Autoritățile bulgare nu vor cere certificatul Covid pentru mijloacele de transport în comun, administrația publică, școli și grădinițe.

Bulgaria a suspendat de asemenea competițiile sportive ce au loc în sală, excepție de la măsură făcând competițiile la care participă atleți licențiați la federațiile naționale.

Aceste competiții vor avea loc însă fără spectatori. Spectatorilor competițiilor ce au loc în aer liber le va fi cerut certificatul Covid.

Înăsprirea dură a restricțiilor vine după ce autoritățile de la Sofia au raportat marți aproape 5.000 de noi infecții cu coronavirusul și peste 200 de decese.

Bulgaria este pe ultimul loc din Uniunea Europeană în ceea ce privește vaccinarea împotriva coronavirusului, reușind să își inoculeze doar 20% din populație cu schema completă a unui vaccin anti-Covid.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5154 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Așteptam si noi (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:47)

    Dogul [utilizator]

    Așteptam ca ai căpeteniile statului dac de peste Dunăre, conducătorii grădinii maicii sa facă la fel.
  • +6 (6 voturi)    
    cred ca au zis.. (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:54)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. "nu vrem sa ajunge ca romanii".
    desi nu-s departe..
  • -2 (6 voturi)    
    Putin, foarte putin. (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:08)

    un_moftangiu [utilizator]

    Cata vreme pe strada, in magazine, in mijloacele de transport in comun si in unitatile industriale nu este obligatoriu certificatul atunci contagiunea se va mentine inacceptabil de ridicata.
    • -1 (3 voturi)    
      In curand (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:49)

      JohnDoe666 [utilizator] i-a raspuns lui un_moftangiu

      Poate, in curand, nu o sa va mai primeasca in magazine, mijloace de transport in comun, in unitatile industriale si chiar pe strada, daca nu aveti basca si ochii verzi, pentru ca altfel sunteti periculos pentru societate! Sa vedem atunci ce mai ziceti?
    • -1 (3 voturi)    
      Ar trebui sa fiti mai rezervat (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:07)

      gie [utilizator] i-a raspuns lui un_moftangiu

      Cum sa interzici viata pe baza unui certificat? Cum sa spui ca "n-am certificat deci nu exist?" Urmeaza sa-mi ceara si la mine-n casa certificat daca deschid geamu. Nu? A innebunit lumea de tot.
      Una e vaccinu, alta e certificatu. Cand vaccinu s-o dovedi bun, cand firmele pharma vor face publice toate patentele si retetele, cand nu va mai fi obligat omu sa semneze accordul de vaccinare si producatoru si statu/le isi vor asuma si ei cota parte de vina la daunele posibile viitoare ale vaccinarii atunci mai vorbim. Cand vor fi disponibile medicamente antivirale? In farmacii si in spitale. Atunci mai vorbim. Cand vor incepe sa graiasca toti adevarul cel adevarat atunci mai vorbim. Deocamdata de 1an jumate traim intr-o confuzie.
      Doamne apara si pazeste!
  • +2 (2 voturi)    
    Da, da :))))))))))) (Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:12)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Duminica seara (pe 17 oct), eram la Ruse la Metro, nu purta nimeni masca nici in interior, nici macar o patrula de politie care intrase sa-si cumpere sucuri!
    • 0 (2 voturi)    
      Pai da (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:58)

      gie [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      In loc sa aibe griji sa se respecte masuri simple neinvazive, se impune dictatura certificatului... "steaua verde".
      • -1 (3 voturi)    
        O sa ''respecte'' de nu mai pot (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:39)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui gie

        si certificatul verde, daca nici macar masti in interior nu se poarta si nu doar de catre lume, nici macar politia nu poarta. Adevarul e ca anul asta, nici la sarbi, nici la unguri (si si ei au fost pe locul 2 in lume la morti/cap de louitor) nu am vazut, numai noi suntem cu ele. Nu vezi ca la noi, in zona asta de lume, doar se da lege, pana la aplicat mai e cale lunga. Bine, asta e si de bine, ca ar fi fost un tembelism fara margini sa se apuce sa amendeze oameni singuri pe strada ca nu poarta masca, asta la noi vorbesc.
  • +1 (3 voturi)    
    Cinism? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:41)

    Soro [utilizator]

    Cu tot cinismul de rigoare si contrar oricarei reguli de corectitudine politica pot spune ca "asta e". Mai scapam de unii :-(... nici macar nu pot pune un smiley la ce am zis dar "asta e". Asa cum ei spun ca noi, cei vaccinati, suntem prosti si suntem influentati de "oculta mondiala" si suntem "sclavii vesticilor" asa sa spunem si noi ca ei sunt sclavii prostiei proprii si pot muri pe barba lor .... ca doar e liberate. Nu?!