Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Euronews Spitalele din România, copleșite de pacienții Covid nevaccinați. Mulți români nu au încredere în autorități, parțial din cauza moștenirii dictaturii lui Ceaușescu

de R.P.     HotNews.ro
Duminică, 17 octombrie 2021, 9:45 Actualitate | Coronavirus


Pacienți Covid pe holuri, la Spitalul Marius Nasta
Foto: Digi24.ro
Sistemul sanitar din România este copleșit în aceste zile de pacienții nevaccinați, țara confruntându-se cu un violent val patru al pandemiei Covid-19, relatează Euronews. Mulți români nu au încredere în autoritățile care îi îndeamnă să se vaccineze, ceea ce, parțial, se poate explica prin moștenirea dictaturii lui Nicolae Ceaușescu, mai comentează sursa citată.

În București, ambulanțele fac cozi în fața spitalului de boli infecțioase ”Matei Balș” unde paturile sunt amplasate pe coridoare, în condițiile în care u mai există locuri libere în saloane și secțiile ATI.

Peste 15.828 de cazuri noi de îmbolnăviri fuseseră raportate în ultimele 24 de ore într-o țară cu o populație în jur de 19 milioane de locuitori. Cel puțin 365 de oameni au murit în acest interval, bilanțul total al deceselor ajungând astfel la peste 41.482, mai preciza sâmbătă sursa citată.

Mulți români nu au încredere în îndemnurile autoriăților de a se vaccina, ceea ce, parțial, este o moștenire a traiului sub dictatura lui Nicolae Ceaușescu. În același timp, mulți sunt influențați de dezinformarea din mediul online și de manipulările potrivit cărora vaccinul ar fi ineficiente sau, mai rău, ar fi periculos.

Dintre statele europene, doar Bulgaria are o rată mai mică de vaccinare.

Doar o treime de români s-au imunizat împotriva coronavirusului, iar consecințele sunt evidente, spune și Adrian Marinescu, directorul spitalului. "În jur de 90% dintre pacienții spitalizați sunt persoane nevaccinate, între 92 și 95%. Practic, persoanele spitalizate care sunt și vaccinate sunt niște excepții”, a mai spus el.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10007 vizualizari

  • -15 (39 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 17 octombrie 2021, 9:51)

    [anonim]

    • +9 (21 voturi)    
      ! (Duminică, 17 octombrie 2021, 13:18)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui

      Incredere in Ceausescu? Ce vorbesti Frantz, probabil parintii tai lucrau in sistem! Daca era Ceausescu acum va vaccina pe astia anti "vaxxin" cu acelasi ac pe toti!
  • +15 (45 voturi)    
    Neincredere in stiinta si autoritati. (Duminică, 17 octombrie 2021, 9:58)

    Statisticianul [utilizator]

    Cam asta a ramas dupa dictatorul Ceausescu.
    Din pacate romanii nu vor sa iasa din mlastina in care au fost bagati de comunisti si sa gandeasca pentru binele lor atat economic cat si sanitar.
    Cred mai repede in minciunile grasanei vaccinate cu trei doze ca nu e bine sa te vaccinezi decat in stiinta confirmata de cele 5 miliarde de doze de vaccin deja folosite in toata lumea.
    • -9 (11 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 17 octombrie 2021, 13:25)

      [anonim] i-a raspuns lui Statisticianul

  • -2 (22 voturi)    
    stire eronata (Duminică, 17 octombrie 2021, 9:59)

    gpavel [utilizator]

    era sigur mai multa incredere in autoritati in timpul dictaturii comuniste ,decat in autoritati ,de dupa acea perioada!nu increderea in autoritati era problema,ci abuzul(credibil si el) facut de autoritati!deci era incredere in autoritati si teama ,daca cea ce autoritatea impunea nu era respectat!!
  • -11 (29 voturi)    
    In Cehia (Duminică, 17 octombrie 2021, 10:05)

    iSteal [utilizator]

    Tara vaccinata in special cu Pfizer, din cei spitalizati 1/3 sunt vaccinati cu schema completa.

    Asadar depinde de la tara la tara si mai ales de cand s-a inceput cu vaccinarea. Fara booster, cei vaccinati cu schema completa in 6 luni e ca si cum ar fi nevaccinati.
    • 0 (18 voturi)    
      Fals! (Duminică, 17 octombrie 2021, 12:12)

      XYZZZ [utilizator] i-a raspuns lui iSteal

      Total incorect! Dintre cei vaccinați cu schema completă unii mai au mulți anticorpi și după 6 luni, alții nu.
  • +9 (39 voturi)    
    As intelege daca vaccinul (Duminică, 17 octombrie 2021, 10:12)

    John M. [utilizator]

    ar fi facut de comunistii lui Ceausescu, dar cand tot pamantul il foloseste, singura explicatie ramaane una singura: ignoranta.
  • +4 (12 voturi)    
    majoritate coplesitoare (Duminică, 17 octombrie 2021, 10:31)

    acribion [utilizator]

    de stultus.
  • +4 (22 voturi)    
    parțial ceaușescu (Duminică, 17 octombrie 2021, 10:39)

    minodues [utilizator]

    parțial căcîțu și parțial iohanus.
    au ținut neapărat să iasă în față, să calce pe oameni.
  • +4 (30 voturi)    
    Eu cred că alta e cauza... (Duminică, 17 octombrie 2021, 10:44)

    rsumy_ [utilizator]

    ... dar se manifestă mult mai accentuat în RO.

    Oamenii devin mai proști și nimeni nu știe de ce. Concluziile unui nou studiu (2019):

    https://www.google.com/amp/s/www.digi24.ro/amphtml/stiri/sci-tech/descoperiri/oamenii-devin-mai-prosti-si-nimeni-nu-stie-de-ce-concluziile-unui-nou-studiu-1096018
    • -7 (17 voturi)    
      Hmmm (Duminică, 17 octombrie 2021, 11:14)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

      Fiecare vorbeste pentru el...ca se cunoaste mai bine. ;)
    • +5 (15 voturi)    
      pot înțelege rsumy (Duminică, 17 octombrie 2021, 12:20)

      oldman_boy [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

      că oamenii devin din ce în ce mai proști dar oare de ce în principal se întâmplă în România?
      • +5 (13 voturi)    
        pai... (Duminică, 17 octombrie 2021, 12:53)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

        ..romanii sunt speciali, nu ar putea fi primii in chestii care necesita munca sau seriozitate, asa ca au gasit nisa. Pot fi, lejer, in topul prostiei si au gasit si domeniul in care pot performa, fara sa faca ceva. Ca atare nu se vaccineaza.
    • +4 (18 voturi)    
      cred (Duminică, 17 octombrie 2021, 13:13)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

      ca te gandesti la BOR, care a indoctrinat populatia credula sa nu se vaccineze, in schimb o lasa sa se inghesuie la pupat de moaste fara nici o masura de dezunfectare.
  • +4 (20 voturi)    
    neincrederea in minciuni si propaganda? (Duminică, 17 octombrie 2021, 11:07)

    Razvan_M [utilizator]

    Cand autoritatile statului, companiile private si cu presa libera isi dau mana in cenzurarea de informatii critice este normal sa apara neincredere. Asta este descrierea fascismului, dupa Mussolini.

    Cand cineva ma minte nu o data, ci in mod repetat - direct sau prin omisiune - de ce l-as crede? Cand vad ca peste 50% dintre comentariile mele sunt cenzurate, fara motiv, imi dau seama ca presa nu este obiectiva.
  • +1 (13 voturi)    
    Spitalele din România, copleșite (Duminică, 17 octombrie 2021, 11:15)

    pelagragalbena [utilizator]

    "Iohanis impreuna cu guvernul meu"
    Asasinii Romaniei, se apropie luna Decembrie.
    Va asteapta plutonul de executie ca pe familia Ceausescu pentru GENOCID

    P.S.
    In fiecare SAPTAMANA dispare un sat din Romania din cauza ca voi ati vrut CONGRES si SPECTACOLE cu MII de OAMENI
    • +2 (8 voturi)    
      Numai pot ei de ce se intampla in Ro... (Duminică, 17 octombrie 2021, 13:11)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui pelagragalbena

      Au "justitia" aservita si banul public pe mana scurta...asta conteaza :)))
  • -1 (15 voturi)    
    Ntttt.... (Duminică, 17 octombrie 2021, 11:33)

    paulbutoi [utilizator]

    Lipsa increderii in autoritati nu conteaza .
    Vedeti luarile de pozitii oficiale ale Presedintelui , Primului ministru , ... .
    Oficial , singura problema cu vaccinarea in Romanica tine de ignoranta cetatenilor .
    Primul ministru a legat - public - rata de vaccinare de rata analfabetismului functional .
    Increderea in autoritati este luata in considerare doar in analizele privitoare la tarile care au vaccinat mare parte din populatie : Portugalia , Danemarca , ...
    In Romanica , increderea in autoritati nu trebuie luata in considerare in chestiunea vaccinarii .
    Altfel , ar insemna ca politicienii sa-si asume responsabilitatea pentru lipsa increderii cetatenilor in autoritati ...
  • +4 (12 voturi)    
    Eh, mostenirea de pe timpul lui Ceausescu (Duminică, 17 octombrie 2021, 12:23)

    gugurila [utilizator]

    Ce mai face Streinu-Cercel? Tineti minte cum cerea imunitate pentru achizitii la inceputul pandemiei?

    Acum are imunitate parlamentara de la ... PSD care da sfaturi de pe margine.

    Oamenii au dreptate sa nu aiba incredere in autoritatile romane. Problema e ca informatiile medicale poti sa ti le iei si din surse credibile din afara tarii (de ex CDC-ul american) si romanii aleg sa ignore si asta.
  • +6 (20 voturi)    
    Neincrederea mostenire Ceausista???? (Duminică, 17 octombrie 2021, 12:41)

    mircea112 [utilizator]

    Totusi comunismul s-a intamplat acum 32 de ani fratilor!
    Multi din nevaccinati nu au prins o zi de comunism, ce vorbim aici?
    Putem vorbii in schimb de faptul ca sunt multi care dupa 32 de ani de asa zisa democratie regreta comunismul si dictatura lui Ceausescu!
    Din cauza asta nu se vaccineaza lumea! La 32 de ani de la comunism lumea il regreta pe Ceausescu, in 32 de ani de democratie, parlamentarii si conducatorii romani fac sa para comunismul si dictatura mai buna decat democratia!
    Asta e problema! Avem niste conducatorii care fac ca dictatura si tirania sa para mai buna ca prostia si hotia lor!
    • +8 (14 voturi)    
      Mai adauga la trasaturi (Duminică, 17 octombrie 2021, 13:08)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Coruptia, impostura si incompetenta....

      Dupa un an jumate, pandemie si trei ministrii ai sanatatii spitalele sunt aceleasi...la fel si nr. Paturi ATI...
  • +9 (13 voturi)    
    Motive reale de neincredere in autoritati: (Duminică, 17 octombrie 2021, 12:46)

    FortApache [utilizator]

    Coruptia.
    Impostura si incompetenta.

    Aceste 3 trasaturi caracteristice autoritatilor/politicienilor, dublate de un sistem sanitar subdimensionat, subfinantat si plin de spitale si clinici de unde bolnavul se captuseste garantat cu stafilococi, virusi si alte bacterii....asta doar in cazul in care mai scapa cu viatza ...cu personal medical platit prost si cersetor de spagi, cu "autoritati" care prefera metode comuniste represive asupra a 70%din populatie si cu o majoritate a romanilor care traiesc in saracie....toate astea puse la un loc determina fix rezultatul de azi.

    Dupa 1,5 ani, o pandemie si 3 ministri ai sanatatii sistemul medical nu a fost imbunatatit, tot atatea paturi ATI sunt, aceasi lipsa a medicamentelor....misto nu?
  • -2 (12 voturi)    
    ceausescu (Duminică, 17 octombrie 2021, 12:51)

    muciflenduri [utilizator]

    Chiar e vinovat la 30 de la moarte ca nu se vaccineaza romanii? Cred ca ar fi onest sa se dea motivele principale. Romanii sunt prosti, romanii sunt needucati, romanii nu sunt in stare sa gandeasca sau sa ia o decizie bazata pe analiza proprie.
    Cand un personaj ca Sosoaca iti traseaza directia, e clar cat te duce capul.
  • +1 (19 voturi)    
    televiziunile + BOR (Duminică, 17 octombrie 2021, 12:59)

    carmen_i [utilizator]

    Televiziunile de la noi au dus o campanie feroce de dezinformare, invitand sistematic personaje antivacciniste, unori chiar si medici cu astfel de viziuni.

    Apoi au venit si talibanii de la BOR cu prostiile lor. Rezultatele se vad.
  • +6 (20 voturi)    
    Amenda (Duminică, 17 octombrie 2021, 13:26)

    __Constantin__ [utilizator]

    La prima carantinare autoritatile s-au grabit sa acorde celor indisciplinati amenzi uriase. Prima actiune a statului a fost sa bage pumnu'n'gura cetatenilor. Statu' despotic si discretionar este mostenirea. Schimbati tara!