O fetiță de 13 ani fără comorbidități și nevaccinată a murit din cauza COVID-19

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 15 octombrie 2021, 13:39 Actualitate | Coronavirus


Terapie Intensiva COVID-19
Foto: Profimedia Images
O fetiță de 13 ani fără alte afecțiuni și nevaccinată a murit din cauza COVID-19. Printre cele 365 de persoane ale căror decese au fost anunțate vineri se numără și un tânăr de 29 de ani, cu comorbidități și nevaccinat, conform autorităților.

În intervalul 14.10.2021 (10:00) – 15.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 365 decese (182 bărbați și 183 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință.

Printre persoanele decedate se află și o fată de 13 ani din județul Bacău, fără comorbidități și nevaccinată.

De asemenea, a murit un tânăr de 29 de ani din județul Gorj, care prezenta comorbiditati și era nevaccinat.

Din totalul de 365 de pacienți decedați, 325 erau nevaccinați și 40 vaccinați. Cei 40 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 40 și 80 de ani. 39 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidități.

În spitalele din România sunt internați cu COVID 18.000 de pacienți. Dintre aceștia, 1.729 sunt spitalizați la ATI.

Din totalul pacienților internați, 442 sunt minori, 404 fiind internați în secții și 38 la ATI.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10986 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    care e datoria morala in cazul asta? (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:42)

    cristi_an [utilizator]

    copilul va fi obligat sa faca asa cum ii cer parintii... dar...
  • +6 (32 voturi)    
    Așteptam expertiza șoșo (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:43)

    Dogul [utilizator]

    1,2,3 și apar șoșocari să ne spună că nu-i chiar așa.
  • -2 (30 voturi)    
    cati vaccinati au murit, propagandistilor? (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:49)

    Razvan_M [utilizator]

    .
    • -1 (9 voturi)    
      Pai (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:51)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Zi-ne tu. Pare ca stii mai bine.
    • +2 (10 voturi)    
      40 din 365=10.9% (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:55)

      ioana_i123 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      E greu cu cititul se pare... prea multe litere
      • 0 (10 voturi)    
        Adica destui, voia sa spuna omul!!! (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:25)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui ioana_i123

        Initial am fost bombardati cu stiri ca vaccinul eradicheaza pandemia....acum ne spun ca se moare si cu vaccin!!!
        PS: 40 vaccinati morti intro zi e enorm. Inteleg2-3, nu 40.
      • -1 (5 voturi)    
        Incorect. Nesansa e de 3 la1 (3 nevac la 1 vac (Vineri, 15 octombrie 2021, 16:22)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui ioana_i123

        Daca ii elimini pe cei peste 80 de ani (care nu aveau niciun vaccinat si, din pacate, aveau sanse mici sa treaca prin orice fel de boala), vei avea 40 din 260, adica 15,3%.

        Apoi, dat fiind ca 15.3% (mortalitate) se aplica la 30% (procentul vaccinatilor), pentru un procent de 50% (adica egal cu al vaccinatilor), mortalitatea corespondenta ar fi de 25.5% pt vaccinati, respectiv de 74.5% pentru nevaccinati., respectiv, o proportie de 1 la 3 .

        Un nevaccinat are o nesansa de 3 ori mai mare sa moara decit un vaccinat.
  • +2 (22 voturi)    
    parintii de vina (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:04)

    George1000 [utilizator]

    Si aici sunt de vina parintii ca nu au lasat-o sa se vaccineze
    • +6 (22 voturi)    
      ... (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:21)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui George1000

      Cand sunt bombardati de Monica Pop , medic, pe posturi nationale si cna-ul doarme, nu-s chiar 100% vinovati. De ce mai avem CNA, daca oricum e obligatia populatiei sa se fereasca de aberatiile de pe TV? Vezi si tampitul care aparuse tot la antene si si-a pus in aplicare amenintarile facute in direct, omorandu-si fosta partenera.
      Ce sa le mai dam cu piatra in cap acestor parinti, sunt oricum nenorociti.
      Alte tari n-au stat la discutii si acum nu-si numara mortii cu miile saptamanal.
    • -2 (18 voturi)    
      Parintii, rudele... (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:22)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui George1000

      Indirect. Sunt vaccinati si pozitivi si nici nu stiu... Si fara masca.
      Vaccinul te scapa de moarte dar vaccinatul te omoara !
  • -5 (25 voturi)    
    Toti cu autopsie, clar (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:12)

    xolv [utilizator]

    trecuti direct la COVID
  • -2 (30 voturi)    
    Dosare de malpraxis! Impotriva protocoalelor (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:22)

    D-or [utilizator]

    Inseamna ca protocoalele de tratament nu sunt bune, ele fiind actualizate in functie de medicamentele scumpe si "la moda", nu in functie de experienta in administrare.

    Un tinar nu are voie sa moara din asta. Fie a fost tratat cu superficialitate, fie cu tratamente experimentale neverificate.

    Mai mult, unii pot fi inclusi - fara sa stie - in studii clinice si este posibil sa nu fi primit niciun tratament, sau Placebo.
    • +4 (12 voturi)    
      Aberezi (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:25)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Asta cu studiile clinice sugerate detine e doar sa bati campii sau vorbesti dupa ce l-ai ascultat pe IPS Teodosie, sosocarule?
    • 0 (10 voturi)    
      foarte corect (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:33)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      La noi totul este despre vaccin, nimic despre tratament....

      Sunt zeci de vaccinuri impotriva unor virusi care se administreaza sau nu, dar nu vezi ca pentru acele boli pacientii sunt pusi la zid ca nu se vaccineaza sau nu sunt tratati
    • 0 (4 voturi)    
      fie a fost trata de rusnaci (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:59)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ....caci de aia se stie ca sunt incompetenti
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:05)

      [anonim] i-a raspuns lui D-or

      • 0 (6 voturi)    
        Da, dar protocoalele Covid sunt obligatorii (Vineri, 15 octombrie 2021, 16:02)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui

        Doctorii nu pot prescrie nimic altceva decit numai ce este in protocolul momentului. Kaletra scrie, Kaletra dai, chiar daca ai fi avut alta opinie.
        • +1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 octombrie 2021, 16:42)

          [anonim] i-a raspuns lui D-or

    • +3 (3 voturi)    
      ai decis matale ca nu tanar nu are voie sa moara (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:25)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ca asa ti-a soptit tie cineva pe internet sau la ureche?

      Cate prostii poti sa rostesti: Si daca tanara a fost adusa tarziu de o famile vai de capul ei care nu credea in covid19???

      mereu vina aruncata pe medic sau pe sistemul medical de parca astia sunt aici pe pamant in dlujba prostilor - ei fac ceea ce este omeneste posibil si atat. dupa posibilitati, intr-un sistem complex.

      Una doua sistemul sanitar este vina fara sa privim la ceea ce putem face fiecare dintre noi.

      dar masca purta corect moarta sau ii era contraindicata din ratiuni inalte???
  • 0 (16 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:23)

    Sah [utilizator]

    1. Faptul ca a fost obligata sa mearga fizic la scoala in pandemie, asta vad ca nu conteaza, desi sunt copii si profesori fara numar infectati din scoala.
    2. Faptul ca se poate sa fi luat virusul de la o persoana vaccinata care si daca intra in contact cu un bolnav...nu trebuie sa stea in carantina sau sa se testeze!!
    3.Faptul ca medicii nu au medicamente in spitale pentru tratament, vad ca nu se pune.
    4.Faptul ca poate aceasta fetita era slabita fizic (subnutrita)din cauza saraciei extreme din satele romanesti cauzata de guvernele incompetente...nu conteaza.
    5. Tot ce conteaza este ca aceasta si moarta foloseste propagandei disperate pentru vaccinare!!
    Rusinos si cred ca si penal!!
  • 0 (10 voturi)    
    Tinerii au fost in studii clinice nedeclarate? (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:28)

    D-or [utilizator]

    Multi doctori sunt racolati sa participe la studii clinice fara a informa Ministerul Sanatatii.

    Ei administreaza anumite medicamente experimentale tuturor bolnavilor. Mama mea a fost victima unui asemenea medic care era racolat in studierea Requip.
  • -2 (6 voturi)    
    Tinerii au fost in studii clinice nedeclarate? (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:28)

    D-or [utilizator]

    Multi doctori sunt racolati sa participe la studii clinice fara a informa Ministerul Sanatatii.

    Ei administreaza anumite medicamente experimentale tuturor bolnavilor. Mama mea a fost victima unui asemenea medic care era racolat in studierea Requip.
    • -2 (2 voturi)    
      In Romania se studiaza proceduri inovatoare (Vineri, 15 octombrie 2021, 16:05)

      Idiotul_fUtil [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ...care constau intr-un tub pe gat si un sac de plastic la sfarsit. E o metoda cu rata mare de "succes".
  • -1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:21)

    [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    ajung tarziu (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:22)

    CIP03 [utilizator]

    Cazurile astea din cauza propagandei TV ajung tarziu, mai mult morti decat vii la spital!
    Stau acasa fara medicamentatie pana lesina!