Nelu Tătaru: Va urma și valul cinci până vom fi toţi imunizaţi, măcar 70%

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 13 octombrie 2021, 23:10 Actualitate | Coronavirus


Nelu Tataru
Foto: AGERPRES
Fostul ministru al Sănătăţii Nelu Tătaru, consilier onorific al premierului demis Florin Cîţu, afirmă că pandemia nu s-a încheiat şi, dacă nu învăţăm din fiecare val, nu vom fi pregătiţi pentru următorul. „Trăim momentele în care n-am fost pregătiţi nici de valul trei, nici de valul patru. Urmează un alt val până vom fi toţi imunizaţi, măcar 70%”, arată Tătaru, potrivit News.ro. El consideră că „este un moment în care trebuie să luăm o decizie - dacă această pandemie se termină sau vom trece un val patru cu foarte multe victime şi îl vom aştepta pe cel de-al cincilea”.

„Noi, societatea românească, nu suntem o locomotivă electrică. La nivel de percepţie încă suntem o locomotivă cu aburi, trebuie să punem încontinuu cărbuni. A fost un 2020 spre sfârşit în care toată lumea întreba «da’ când vine vaccinul, când vine vaccinul?», liste de aşteptare, acele categorii speciale care urmau să facă primele vaccinuri, strigătele «nu treceţi peste rând!», vaccinări până în aprilie-mai, iar apoi s-a terminat. S-a terminat fiindcă, din punctul meu de vedere, nu am fost destul de insistenţi pe o campanie de vaccinare, n-am fost destul de insistenţi să spunem că pandemia nu s-a terminat”, a arătat Nelu Tătaru, miercuri, într-o postare pe Facebook.

El a amintit că a atenţionat, încă de anul trecut, că vor exista „cel puţin patru valuri” ale pandemiei.

„Cred că, la un moment dat, şi autorităţile au intrat în acelaşi joc al populaţiei, că s-a terminat. Din păcate, nu s-a terminat! S-a terminat fiecare val în parte din care, dacă n-am învăţat câte ceva, să ştim că n-o să fim pregătiţi nici la următorul. Trăim momentele în care n-am fost pregătiţi nici de valul trei, nici de valul patru. Urmează un alt val până vom fi toţi imunizaţi, măcar 70%”, a adăugat Tătaru.

Potrivit acestuia, imunizarea se face prin vaccinare sau prin boală, iar „majoritatea dintre noi am ales să facem prin boală această imunizare”.

„Vă asigur că dacă noi toţi nu conştientizăm ACUM, nu vom fi pregătiţi nici de valul cinci. Cred că ar trebui să înţelegem că este un moment în care trebuie să luăm o decizie - dacă această pandemie se termină SAU vom trece un val patru cu foarte multe victime şi îl vom aştepta pe cel de-al cincilea”, a subliniat Nelu Tătaru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3974 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Asta vroiam sa aud (Miercuri, 13 octombrie 2021, 23:14)

    Zummm [utilizator]

    :)))))))))
  • +2 (8 voturi)    
    la valul 6 vom fi imunizati deja de 2 ori toti (Miercuri, 13 octombrie 2021, 23:18)

    Gryphus [utilizator]

    ca doar se stie: imunizarea nu dureaza o viata
    • -1 (1 vot)    
      ... (Joi, 14 octombrie 2021, 7:25)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      aia e probleme, ca imunizarea nu dureaza decat un sezon, atat vaccin , cat si natural,Vom fi focarul de reinfectare al Europei.
    • +1 (1 vot)    
      Iar ne "imunizam"? (Joi, 14 octombrie 2021, 7:36)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Mai stie cineva limba romana? A te imuniza inseamna a deveni imun la o boala, ori cand vorbim despre covid nu te poti imuniza nici prin vaccin nici prin trecerea prin boala. Ca poti sa scazi procentul de imbolnaviri prin vaccinare, e cu totul altceva, dar in nici un caz "imunizare"...
  • -1 (19 voturi)    
    Tartarica tataica, tari cu 85% is in valul 4 (Miercuri, 13 octombrie 2021, 23:19)

    Fu Leng [utilizator]

    Asa ca nu mai spune povesti, aiurea...
  • +4 (12 voturi)    
    Cam ca la gripa (Miercuri, 13 octombrie 2021, 23:21)

    Publius Covidius Naso [utilizator]

    In fiecare an e cate un val mare si tot asteptam sa ne imunizam 70% de ani buni.

    Cine crede ca "vom scapa"de virus se amageste. Este atat de contagios ca va deveni comun. Oamenii vor avea fie anticorpi (vaccin sau boala) fie imunitate buna. Cine nu, morga. Nu e moral. Nu e vesel dar asa functioneaza natura. Fiecare e liber sa aleaga.
    • +3 (7 voturi)    
      intrebare (Miercuri, 13 octombrie 2021, 23:53)

      tcvl [utilizator] i-a raspuns lui Publius Covidius Naso

      de unde ști dacă ai imunitate "bună" ? Ce înseamnă imunitate bună , când au scăpat de covid oameni bolnăvicioși și au murit oameni care nu au zăcut de gripă în viața lor?
      • +3 (3 voturi)    
        Incerci (Joi, 14 octombrie 2021, 6:23)

        Publius Covidius Naso [utilizator] i-a raspuns lui tcvl

        EXACT ca la gripa comuna. Sa stii ca sunt cu zecile si sutele de mii de morti anual in lume.

        Ideea este ca atat timp cat virusul nu va disparea, sa tii totul inchis (mai ales cand exista vaccin) este o prostie. Cu siguranta.
    • +2 (2 voturi)    
      Adica vrei sa spui (Joi, 14 octombrie 2021, 9:42)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Publius Covidius Naso

      Ca vom fi tot intr-o pandemie de aici inainte pe viata? Ce pandemie a mai tinut atat?

      Oare cea din 1918 cum de s-a terminat? Aia era si mult mai grava, avand o mortalitate de 10%. Vezi acum murind 10% din gripati? Despre ce vorbesti?
  • -3 (9 voturi)    
    trăiască dom Neluțu (Joi, 14 octombrie 2021, 0:02)

    di livio [utilizator]

    amu, cu valurile am înțeles, ale pidemiei valuri...da aș fi vrut să aud ceva de cocoașe, să știm cîte cocoașe are valu patru...io cred că sîntem pe cocoașa tri din valu patru, da îi dăcît o părere de pidemiolog amator
  • -1 (9 voturi)    
    Nelu Tătaru: Va urma și valul cinci până vom fi to (Joi, 14 octombrie 2021, 0:10)

    sori07 [utilizator]

    Dacă va fi pregătit tot de CIUMA GALBENĂ +cea abastră cu sprijinul Preasfințitului Johanis după valul 5 cred că nu va mai fi nimeni în România. Să vedem de unde o să vă mai luați salariile!
  • +2 (4 voturi)    
    Fara sa am pretentia de a prezice viitorul... (Joi, 14 octombrie 2021, 0:31)

    filosoful.roman [utilizator]

    ...pot spune, cu destula acuratete, ca va fi si valul sase. Chiar si valul sapte. Si tot asa.