Rata de infectare în București a trecut de 14 la mia de locuitori

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 11 octombrie 2021, 10:44 Actualitate | Coronavirus


Testare RT-PCR
Foto: Hotnews
Rata de infectare în Capitală a trecut luni de 14 la mia de locuitori și a ajuns la 14,2, față de 13,6 la mie cu o zi în urmă și de 12,65 sâmbătă, conform datelor publicate de Direcția de Sănătate Publică București. În urmă cu o lună (11 septembrie), rata de infectare în Bucureşti era 1,37 la mia de locuitori.

În 1 octombrie, incidența cazurilor COVID-19 în București era 7,68.

Cum a evoluat rata de infectare în București în octombrie:

10.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 13.6

9.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 12.65

8.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 12.24

7.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 11.49

6.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 10.93

5.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 10.31

4.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 9.64

3.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 8.98

2.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 8.28

1.10.2021 – ora 10:00 – valoarea de 7.68







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10147 vizualizari

  • -3 (19 voturi)    
    Cat e recordul??? (Luni, 11 octombrie 2021, 10:53)

    Jolly Roger [utilizator]

    Hai ca putem!!!
    Pff.... :(
    • -1 (7 voturi)    
      Mai trebuie puțin (Luni, 11 octombrie 2021, 11:15)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Încă puțin și depășim și Italia la număr de decese la milionul de locuitori.
    • 0 (10 voturi)    
      cand incep sa iti moara rudele... (Luni, 11 octombrie 2021, 11:50)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      cand incep sa iti moara rudele... ce o sa mai intrebi ?
      • -4 (4 voturi)    
        "Las' ca mie nu mi se intampla!" (Luni, 11 octombrie 2021, 13:18)

        Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Degeaba ii spui, pedeseristii au nu convingerea, ci CERTITUDINEA ABSOLUTA ca:

        "Mie nu mi se intampla niciodata!"
      • 0 (0 voturi)    
        Da, mai ales soacra-mea. Voi fi devastat... (Luni, 11 octombrie 2021, 18:07)

        Idiotul_fUtil [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Din pacate s-a vaccinat
    • +3 (3 voturi)    
      1500 (Luni, 11 octombrie 2021, 11:58)

      iSteal [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      la mie
    • +6 (6 voturi)    
      Maxim 1000 (Luni, 11 octombrie 2021, 12:09)

      gigiduru_ [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Hai, ca potential e
    • +3 (5 voturi)    
      Mai conteaza? (Luni, 11 octombrie 2021, 12:15)

      Gametry [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Scapa cine poate.
  • +6 (8 voturi)    
    pe ce baza se iau masuri ? (Luni, 11 octombrie 2021, 11:10)

    a_l [utilizator]

    Deci in Drobeta se da carantina la 9.45 iar in Bucuresti la 14, nimic.
  • -2 (6 voturi)    
    si nu se face nimic? (Luni, 11 octombrie 2021, 11:16)

    mike_the_hunter [utilizator]

    In Italia nu mai poti intra in cladirea unde lucrezi fara pasaport verde incepand cu 15 octombrie. Stai acasa pe banii tai.Si ce faci atunci? Te lasi de munca? Si facturile? Si alimentele de zi cu zi cum le mai cumperi?
    Noi ce facem? Asteptam cifre astronomice fara sa facem nimic, nimic?Tinem scolile deschise? Controlul pasaportului verde e vai de le. Nici politia nu le poate citi?
    Si? Avem un guvern demis care n-a facut nimic inainte ...si cand a facut ceva , a fost prea tarziu, si prost facut.
  • +6 (14 voturi)    
    rata REALA de infectare e peste 25 la 1000 oameni (Luni, 11 octombrie 2021, 11:26)

    Gryphus [utilizator]

    rata calculata de incompetentii de la DSP e doar o prognoza, bazata pe datele pe care ei cu interziere, uneori gresit, alteori motivat politic, le aduna zilnic

    dar rata reala e evident mult mai mare tinand cont de usurinta cu care voala se raspandeste si de faptul ca masca 'chirurgicala' e aproape inutila impotriva unui VIRUS
    • +4 (6 voturi)    
      Esti optimist... (Luni, 11 octombrie 2021, 13:20)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Este si mai mare. Rata calculata de DSP nu este o prognoza ci este calculata exclusiv pe baza cazurilor confirmate oficial. Sunt multe alte cazuri neconfirmate oficial.
    • -1 (7 voturi)    
      Aproape corect (Luni, 11 octombrie 2021, 13:21)

      Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Doar un mic procent din populatie este testata, si datel SUNt preluate cu mare intarziere, deci da, rata reala est clar mai mare.

      Masca NU este inutila, virusul in sine nu poate fi retinut, dar nu "zboara" singur prin aer, ci pe picaturi de saliva, pe care masca le opreste - daca o porti!
  • +1 (5 voturi)    
    Singura veste buna (Luni, 11 octombrie 2021, 11:49)

    mmagic [utilizator]

    Singura parte buna este ca numarul de reproducere R a virusului COVID este in scadere si se apropie de 1. Asta inseamna ca vom ajunge in curand 1-2 saptamani la un platou cand numarul de cazuri nu va mai creste si apoi la o scadere a numarului de cazuri.

    Ceva ciudat s-a intamplat cu acest numar R in timpul verii cand a crescut foarte mult pentru ca posibil, lumea a lasat cu totul garda jos in vacanta, zicand ca la caldura virsul nu mai e periculos, dar el s-a replicat linistit.
    • -1 (3 voturi)    
      nu e deloc ciudat (Luni, 11 octombrie 2021, 13:08)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      Varianta Delta fiind mult mai infectioasa era normal sa creasca.
  • +7 (13 voturi)    
    oricum masurile luate (Luni, 11 octombrie 2021, 12:18)

    mmmircea [utilizator]

    sunt de ochii lumii, nu mai indraznesc sa carantineze Bucurestiul, poate sa atinga rata si 10 la suta, nu la mie.
    Si-au mai gasit niste fraieri prin rural, la Turnu Severin, dar de Bucuresti nu se mai ating.
  • +2 (8 voturi)    
    Ceva carantina, nimic ??? (Luni, 11 octombrie 2021, 13:17)

    gv [utilizator]

    Ceva carantina in Bucuresti la 14 la mie, nimic, sau se asteapta sa moara pacientii la usa spitalelor ?
    La nunti intra cate 400 de oameni, stau bot in bot si nu-i intreaba nimeni de nici un certificat de vaccinare.